Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Komunita:
Diskuze Sledované příspěvky Žebříčky

Začátečnické rozpaky


twinkie

Doporučené příspěvky

Ešte pred 3 mesiacmi som vôbec netušil čo je Forex ani to že na burze cez internet môže obchodovať aj bežný človek.
Ale strata roboty a nemožosť nájsť si po 50-tke zamestnanie plus náhoda ma priviedla na toto fórum. Neodolal som.
Skusil som otvoriť si demo účet . Obchodujem cez MT4. Bez školenia je to trochu chaotické ale už sa začínam orientovať v programe. (v domnení že uzatváram pozíciu otváram nový short obchod) Čiste náhodou po troch dnoch zistujem ze este nemam ukončený obchod EUR/USD uzatváram na prekvapenie zisk cca 900 USD. Potom pred sviatkami dva obchody
zisk 68 USD. Po sviatkoch som skusil surovú ropu 2 obchody zisk 380 USD potom este dalsie 4 obchody na forexe EUR/USD a USD/CZK zisk 200 USD. Čize prvých 6 obchodov a všetky v profite aj ked jeden 6 USD (B/E nad SL).
Dalsí den už nie je taký pohodový z 12 obchodov 8 stratových a celkovo strata cca 220 USD. Pritom 2x som skončil na SL so stratou okolo 140 USD (nebral som zisky okolo 150 USD) Chcel som skúsiť zinkasovať nejaký vačší zisk ale trh sa náhle otočil a vyhodil ma z hry na SL. Potom pokračoval naspat ale ja už som rezignoval. Nevadí je to demo a ja som zase o niečo "múdreší". Najdôležitejšia je disciplína a spočiatku sa radšej držať pri zemi. Je to ako hra z ohňom.
Dobrý sluha a zlý pán - aj sebemenšie podcenenie rizika môže zaviniť katastrofu.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

  • Odpovědí 334
  • Vytvořeno
  • Poslední

Nejaktivnější diskutující

Nejaktivnější diskutující

Publikované obrázky

Díky některému adminovi tento můj dnešní dotaz zmizel z jiného vlákna. Prosím aby admin zbytečně nemazal příspěvky, které neporušují pravidla diskuse. Díky.

Prosím tedy ještě jednou informace, které mi zatím ve "vzdělání" chybí:

Stalo se mi, že jsem omylem držel 5 kontraktů HE APR2012 v krátkém směru. Kontrakt včera vypršel - broker mi neposlal ani e-mail s upozorněním FND nebo LND a ani mi pozici neuzavřel. Nyní zatím mám v platformě 5 otevřených kontraktů, které nelze uzavřít. Na dotaz mi broker sdělil, že pozice již nemohu obchodovat a že pozice budou vypořádány v hotovosti.

S touto situací jsem se ještě nesetkal a prosím o info:
- co znamená, že expirované (krátké) kontrakty budou vypořádány v hotovosti?
- jsou nějaké erozdíly, pokud jsou vyexpirované kontrakty v krátkém nebo dlouhém směru?
- proč broker neposlal v případě HE upozorňující e-mail na FND a LND?
- proč broker neuzavřel pozice před expirací?

Doporučení pro ostatní: kontrolujte příkazy ne dvakrát jako já, ale raději 3x a hlídejte si termíny FND a LND.
Zatím je to můj nejdražší omyl.... (td).


Díky.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

vonV, možná pomůže, co jsem napsal kdysi: www.financnik.cz/forum/read.php?18,10784,175091#msg-175091

Jste klasický případ člověka, který neví co dělá. Nezlobte se na mě, ale obchodovat futures a nevědět, co s tím dělat a nevědět, co se stane, pokud kontrakt expiruje, to je hazard. Pokud máte omylem otevřenou pozici, tak je přece jí třeba zavřít nebo alespoň rozhodně monitorovat a být si vědom, že futures kontrakty mají svojí expiraci, svůj LTD atd. Před tím tedy buď zavřít, nebo přerolovat do dalšího kontraktu.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

O žádném automatickém rolování nevím, možná že jsou brokeři, kteří nabízejí rollover jako "službu" ale divil bych se, přerolování je alespoň pro mne čistě mechanická záležitost a všechny strategie počítají s tím, že ukončují svojí činnost na aktuálním kontraktu nejpozději v pátek po oficiálním rollover date (tedy obvykle druhý čtvrtek v expirujícím měsíci). Je to jenom o tom, jak si sám nastavíte své věci. Pokud chci něco držet do dalšího kontraktu, snažím se na strarém kontraktu zavřít co nejlépe a novém kontraktu opět otevřít co nejlépe :) Takhle šíleně složité to je... :)

Link to comment
Sdílet pomocí služby

admin:
Já se na členění diskuzních témat nedívám tak přísně, spíš řeším věcnou stránku. Ale v tomto případě mám celkem čisté svědomí. Koneckonců, byla to začátečnická nejasnost? Byla. Se spready jako takovými to nemělo mnoho společného, primárně šlo o držení kontraktu přes FND (LTD).
Debata o rolování v posledních příspěvcích přípustná je? Když to berete důsledně, tak při rolování kupuju nebo prodávám spread.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

to Honza K.:
Předně díky za odkaz - sice také nic konkrétního neříká, ale díky za snahu pomoct. Nicméně z reakcí je vidět, že to tu neví nikdo - a bez urážky ani Vy. Odsuzovat mě nemusíte, to už jsem udělal před zrcadlem a jen se podělím pro podobné situace. A věřím, že se stávají. Mimochodem moje chyba mě stála přes 6.000 USD a upozorňuji, že jsem si příkaz (v opačném směru, proto jsem tam zůstal viset dokonce dvojnásobkem kontraktů) kontroloval dvakrát, nicméně hlava tu chybu prostě brala, že to není chyba.

Proč se stane, že zůstanete v otevřeném kontraktu do expirace:
stejně jako tu nikdo neví, co následuje, stejně tak všichni předpokládají, že se jim to nemůže stát. Modelová situace: obchod jde správným směrem, likvidita je pořád slušná a proč tedy nenechat obchod běžet, když mi broker pozici zavře často ještě před FND, případně určitě před LND. Tyto termíny znáte, necháte obchod běžet a pak najednou zjistíte, že je ale pozdě. To se prostě stát může z různých důvodů, ač si teď říkáte, že ne - říkal jsem si to taky.

Takže jak to je, alespoň u IB:
- jsou kontrakty, které se vypořádávají fyzickým dodáním a kontrakty, které se vypořádávají v hotovosti
- ty které se vypořádávají fyzicky s téměř jistotou broker uzavře někdy okolo FND, někdy před, někdy po. Tomu předchází alespoň jeden upozorňující e-mail
- ty kontrakty, které se vypořádávají v hotovosti může broker nechat otevřené až do expirace a nemusí
- o jaký kontrakt se jedná najdete v popisu kontraktu

!-! Zprávu s upozorněním a uzavření daného kontraktu ovšem není jisté a broker ho NEGARANTUJE - vše je samozřejmě odpovědnost vás jako brokera a to v ani v jednom popsaném příkladu. Proti tomu asi nelze nic namítat.

Pokud se stane, že u kontraktu vyxpořádaného v hotovosti zůstanete do expirace, v podstatě se nic nestane. Pokud jste v zisku, máte zisk, ve ztrátě ztrátu. Po dvou dnech mi otevřená pozice po expiraci zmizela z platformy a na dotaz broker napsal, že žádné závazky ani poplatky nebudou následovat. Takže se v podstatě nestalo nic. Jak to je v případu fyzického vypořádání zatím nevím. Zjistím a dám to sem vědět.


Link to comment
Sdílet pomocí služby

vonV - díky za zprávu. Já to nikdy nezažil to máte pravdu, ale je to tím, že si na tyhle věci dávám obzvlášť pozor a před každým LTD si kontroluju, že jsem zcela určitě flat (bez pozice). Situace je zřejmě jiná broker od brokera, informace, které jsem dával kdysi jsem měl od člověka, který se s tím osobně setkal jako vy a musel řešit vypořádání přímo s burzou, která mu pozici zlikvidovala za poplatek, šlo o kontrakt s fyzickým vypořádáním, proto tedy zřejmě i rozdílná situace od vás.
Tak hlavně zapamatovat a koukejte to vydělat zpátky! :-)

Link to comment
Sdílet pomocí služby

vonV:
když uzavíráš s brokorem smlouvu tak se někde vyplňuje zda jsi spekulant a nebo ne a to zřejmě proto aby ses nedostal k fyzickému plnění když tedy nejseš schopen fyzicky plnit. V případě longu bys jinak musel najít dostatek hotovosti podle skutečné ceny kontraktu a komodita by Ti byla dodána, v případě shortu bys musel sehnad podklad o který jde a sám ho dodat načež by Ti ho zaplatili. Když ale není možno plnit tak nějak lze za pokutu burze kdy na sebe plnění převezme ona se z toho vyvázat ale asi určitě tam také svoji roli hraje čas.
Zjisti si tedy jak to máš ve smlouvě s brokerem a máš-li tam Spekulant pak tlač na něj že to měl zavřít on.
No a snaž se získat nějaké info z příslušné burzy a u nich argumentuj že jsi jenom spekulant a broker to nějak nezvládl a najít u nich ty své kontrakty a nenech se odbýt.
Jinak se domluvit s burzou o likvidaci protože broker pak je z obliga a bude od toho určitě dávat ruce pryč nebo Tě třeba bude natahovat o nějaké další poplatky za práci navíc.
Zkušenosti s tím ale nemám.
Jinak by pak stačila před expirací obyčejná autonehoda a člověk by byl vyautovanej.:(

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Samozřejmě, že účet je veden jako spekulantský. Nicméně dle komunikace s brokerem NENÍ garance zavření pozice z jeho strany.

Obecnou teorii jak fungují futures tu zná asi většina lidí, včetně mě. V tomhle případě to nestálo nic, ještě zjistím jak to je při fyzickém dodání, kde asi budou nějaké poplatky - pokud by kontrakt vyexpiroval.

A přesně, stačí pak cokoliv, kdy se nedostanu do platformy a je průšvih. Obecně jsem nechával některé ziskové obchody otevřené až do krajního termínu, protože IB některé kontrakty zavírá i výrazně před FND, s tím, že tomu předcházeli obecně dva nebo tři maily s upozorněním. Některé zajímavé pohyby pak utečou. Tentokrát to ale prostě nechali být bez jakékoliv zprávy.

Každopádně díky za info.

Link to comment
Sdílet pomocí služby


×
×
  • Vytvořit...