Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Komunita:
Diskuze Sledované příspěvky Žebříčky

Směrové opční strategie.


jancocer

Doporučené příspěvky

to jancocer: ten systém mi připomíná debetní spread, počáteční velký výdaj se postupně umořuje měsíčním vypisováním. Obchodujete to na CALL i PUT stranu? Kdyby totiž podklad klesal (2006-současnost) tak to vypisované CALL předpokládám nezachrání.


LEAPS PUT opce by se daly využít u syndromu black swan o kterém je aktuální článek, zkusím na to kouknout do TOS.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

To je trochu jinak.

Je třeba se na to dívat jako na ucelenou strategii, která je náhodou sestavena ze dvou samostatně stojících cenných papírů, shodou okolností derivátů, které se vhodně doplňují.

Strategie částečně snižuje riziko z obchodu a snižuje teoretický výnos. To jen opakování známých věcí.

Je v podstatě skoro jedno kam až vypsaná vystoupá nad strike cenu, protože pod ní o větší cenové rozpětí roste nakoupená CALL LEAPS opce a můj profit je tvořen jejich rozdílem. Je pravda, že obyčejně pokud je vypsaná CALL opce mírně v penězích, tak obchod uzavírám a to proto že zde je již téměř omezen můj profit a ukončím celý spread s profitem a vyváži kapitál.

Pochopitelně se to dá modifikovat. Pokud jsem přesvědčen o velké pohybu předpokládaným směrem, pak třeba vypisuji jen polovinu opcí oproti nakoupeným atd. . Jejich pomět je v podstatě plynulé řízení části rizika oproti možnému výnosu.



:D

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Díky za vlákno se směrovými opčními strategiemi.
Jsem v opčním obchodování naprostý začátečník, proto prosím o pomoc s naprosto základní věcí.
Směrové strategie jsou založeny na tom, že je s nějakou pravděpodobností předpokládán budoucí směr trhu.
Čím se řídíte při očekávání růstu nebo poklesu podkladových aktiv?
Jsou to právě zde zmíněné fundamentální skutečnosti? Dlouhodobý směr trhu? Technická analýza? ....

Děkuji za jakékoli nasměrování a radu,
příjemný večer všem:)

Link to comment
Sdílet pomocí služby

radkab

To je trochu jinak.

Běžná NAKOUPENÁ CALL opce, muže například nahradit spekulativní nákup (akcie, komodity...). Má to své přednosti a nevýhody.

Opce na rozdíl od akcie, má omezenou dobu trvání a lze jí nakoupit (vypsat) na předem stanovených hodnotách (strike).

Součástí její hodnoty je i časová složka, která bývá tím větší, čím je delší doba do vypršení (EXSPIRACE).

Tato (časová) hodnota klesá podle parabolické křivky. V praxi to znamená že pokud jsem nakoupil opci a hodnota podkladového aktiva od kterého je odvozena, jde do strany, tak na rozdíl od hodnoty podkladového aktiva, opce ubývá každý den na hodnotě právě díky úbytku časové hodnoty.

Předností opce bývá nízká pořizovací cena ve srovnání s podkladovým aktivem. A jelikož cena NAKOUPENÉ opce ubývá s časem, tak část této nevýhody lze eliminovat VYPSÁNÍM (prodejem) v tomto případě kryté opce na jiném strike (viz předchozí příspěvky) kdy naopak časový rozpad pracuje v můj prospěch. Poplatkem za tento komfort, je omezená možnost profitu.

Spready se dají obchodovat pochopitelně oběma směry. Dokonce PUT spread, tedy spekulace na pád hodnoty (obdoba SHORT), bývá lépe honorován, PUT opce bývají dražší a je v nich započítán již případný větší pohyb, když při poklesu ceny pod nějakou hodnotu začnou odpalovat STOP /LOSSY a titul prudce oslabuje.

Pochopitelně SPRAEDY nejsou zdaleka jedinou možností obchodování směrových opčních strategií.

Omlouvám se za stručnost, ale tato forma není úplně nejvhodnější pro základní výuku opcí. Připadá mi to tak trochu jako "špičkovým mozkovým chirurgem snadno a rychle" .

Analýza je podobná jako při akciích. Je lépe, pro směrové strategie, když se trefíme do trendu, pokud možno velkého.

Naopak pro trhy kde trendy nejsou prudké a kde profit na podkladovém aktivu není výrazný, se hodí nesměrové strategie, například některé verze IRON CONDORA, viz jeho vlákno.

Moje vlastní analýza pro HF, který obhospodařuji je náročná, protože krom toho že bych měl profitovat (to pokud možno pořád) tak podléhám dohledu MIFID a platí pro mne tedy ještě některé další povinnosti, které ostatní naštěstí nemají.

Takže MAKRO fundamentální analýza. Dlouhodobá technická analýza 3-10 let. Krátkodobá technická analýza (1-3 měsíce), běžné fundamentální hospodářské ukazatele. Fundamentální ukazatele jednotlivých titulů v rámci vyhlašování hospodářských výsledků (4 x do roka) , nebo fůzí. Krátkodobá technická analýza 1-7 dní. Srovnání výsledků a předpokladů s chování lídrů daného segmentu, srovnání s DJIA, SPX, RUSSEL 100 , RUSSEL 1000 - 3000 a VIX.



;)

Link to comment
Sdílet pomocí služby

to janococer
Děkuji za vyčerpávající odpověď.
Ráda si jako začátečník ověřuji teoretické znalosti pomocí backtestu.
U opcí jsem zatím testovala nesměrové IC a SS, ale právě u vertikálních spreadů jsem na pochybách, jak si je nejlépe osvojit a testovat. Komplikuje mi to právě ten předpoklad budoucího směru trhu, který nevím, jak objektivně zahrnout do testů.

Ještě jedou díky moc za pomoc, nějak si s tím zkusím poradit, ale velmi ráda využiji možnost konzultace:)
hezký den, radkab

Link to comment
Sdílet pomocí služby

radkab:

"Komplikuje mi to právě ten předpoklad budoucího směru trhu, který nevím, jak objektivně zahrnout." V té větě je celá odpověď: nemůžeš testovat něco, čemu nerozumíš, co neumíš uchopit. Obecně se tady na fóru a vůbec na spoustě edukativních trading webů propaguje přístup: backtest-sim-full time trader, což je totální NESMYSL. Napřed je třeba pochopit, proč se co na trhu děje a pak můžeš určovat budoucí směr. A to trvá léta.
Takže jsme zase na začátku. Radil bych Ti osahat si některé nesměrové strategie, které z podstaty nevyžadují hlubokou znalost trhů, pouze dobrý obchodní plán. Určování směru trhu zkoušej, až Ti to začne dávat smysl, a to poznáš sama. Opravdu není kam spěchat :)

Link to comment
Sdílet pomocí služby

to Slaughter
Děkuji za upřímně míněná slova. Musím Ti dát za pravdu.
Myslím si, že přesně o čem jsi mi zde napsal byl jeden z hlavních důvodů, proč bych neměla na vše tak spěchat - vše přijde s časem, pílí a trpělivostí.
Nesměrové strategie jsou svou podstatou jednodušší a stačí na ně mechanická pravidla.
Budu nadále sledovat i toto vlákno o směrových strategiích a rozšiřovat si obzory:)
Díky za všechny cenné příspěvky, radkab

Link to comment
Sdílet pomocí služby

radkab

Jojo svatý slova.

Zkusíme jeden příklad z praxe, aby to nebyly akademické diskuse.

Analýzu začneme fundamentem. Blíží se volby v USA a ropná skupina se chce zviditelnit a víc vydělat. Chystá se nějaká verze konfliktu s Íránem. Vždycky v historii byl podobný konflikt důvodem k růstu ceny ropy.Podle techniky také roste, připusťme že poroste i nadále.

Nevíme kdy že se to uděje, ale máme šanci chytit pohyb. Použije ETF fond na ropu USO. Cena akcie 37,86 USD/Ks

Napřed nakoupíme dlouhodobou opci JAN 14 STRIKE 38. Cena za 2 kontrakty 1.730,- USD. (Kontrolujeme majetek v hodnotě 200 x 37,86 = 7.572,- USD až do JAN 2014, což je ode dneška 794 dnů)

/Příkaz vypadá takto: BUY +2 USO JAN 14 38 CALL MKT / Sudé kontrakty proto abych mohl ukončit půlku obchodů, když nevím co bude, nebo jsem už vydělal.

A v zápětí vypíšeme zase dva kontrakty na STRIKE 41 a s EXSPIRACÍ DEC 11.

/Příkaz vypadá takto : SEL -2 USO DEC 11 41 CALL MKT/ Za tuto snahu obdržíme 112,-USD.

Rekapitulace -1.730 + 112 = 1.618,- USD . To je také maximum o které můžeme přijít. A připusťme pro názornost že cena až do exspirace bude oscilovat v koridoru 37-39 USD. A nám se podaří vypsat ještě třeba 22 x krytou CALL opci za 100 USD, tak ještě dostaneme 22 x 100 = 2.200 pokud odečteme vstupní náklady tak profitujeme 2.200 - 1.618 = 582,-

Pokud bychom v tomto případě nakoupili jen CALL LEAPS opci, viz výše, tak bychom odepsali celých 1.730,-

Na druhou stranu náš profit při prudkém pohybu vzhůru končí na hodnotě 41. Ale vypsané prémium částečně amortizuje časový rozpad.

Tolik k pochopení principu obchodu.

STRATEGIE JE VHODNÁ PRO STAGNUJÍCÍ, NEBO MÍRNĚ ROSTOUCÍ TRHY !!! . Je to jen nástroj. (To že mám prvotřídní plátno a barvy,a umím je správně míchat a nanášet, nutně neznamená že jsem malíř.)

Takže strategie nenahrazuje hlubokou znalost a zkušenost z trhy. To jen že bez pochopení strategie to takto obchodovat také nejde.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Zeptám se všech - jak dlouho průměrně opce držíte? Pokud jsem to dobře pochopil, tak např. uživatel "jancocer" při LEAPS opcích taky klidně rok, zatímco já třeba 5-10 dnů. To je přece úplně jiný business. Chtěl by se někdo podělit o zkušenosti s tímto?

Já to mám momentálně tak, že na základě TA vytipuji mezi vybranými akciemi ty, které v horizontu pár dnů "asi" budou trendovat pak koupím call (put) opce. Rozhodnutí obchod uzavřít vychgází rovněž z TA podkladového aktiva. Je to chvílemi trochu naivní strategie, ale zase se dobře testuje a v reále to jedu asi druhý měsíc a zatím se mi to líbí.

Moje strategie zahrnuje i pojistku určité doby, po níž opci prodám i třeba se ztrátou, protože statisticky už není pravděpodobné, že by zisk na podkladovém aktivu převýšil rozpad časové hodnoty opce...ale typicky držím opce tak 5-7 obchodních dnů.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Přeji dobrý den

odpovídám nehledě na titul vlákna ("Směrové ...").

Protože jsem nikdy nebyl schopen určit směr trhu, do trade vždy vstupuji neutrálem (DD). Momentálně využívám týdenní opce na SPY, front opce vypisuji pravidelně v pátek, back opce kupuji v nejbližším dalším expiračním termínu.

Takže vypsané opce držím maximálně a právě 1 týden ...

S pozdravem kbtm

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Jancocer: Priklady z praxe to ja rad :)

Chcem sa ta opytat, co by si urobil, ak by USO vyrastlo dajme tomu na 45 v dobe expiracie vypisanych opcii.
Odpredal by si LEAPS opciu, aby si pokryl stratu, alebo nadalej by si vypisoval kratkodobe CALL opcie.
Druha otazka je, na kolko % pokryva stratu odpredaj LEAPS opcie. Predpokladam, ze jej cena sa pohybuje pomalsie ako cena vypisanych kratkodobych opcii.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

×
×
  • Vytvořit...