Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Komunita:
Diskuze Sledované příspěvky Žebříčky

Forex - Jak začít? Co byste poradili úplnému začátečníkovi?


bool

Doporučené příspěvky

Booky: No dělám to v podstatě tak jak píšeš, akorát místo hlasitého recitování mám nad monitorem papírek a na něm napsané co je třeba ke vstupu, to porovnám v rychlosti (4body) s grafy a indikátory a zadám příkaz, nebo ne, pokud není alespoň ve 3bodech souhlas.
Ono mám v podtatě fakt problém jen s těmi obchody mimo OS. Prostě mi to nedá, abych alespoň něco nezobchodoval. A samozřejmě, že i u mne platí Murphyho zákony, když se neudržím a obchoduji mimo OS, trh se okamžitě obrací, pokud se udržím a nezobchoduji to mimo OS, pak jde trh přesně předpokládaným směrem :D ... Což ještě více nahlodá moji psychiku a další obchod opět neustojím a vemu ho, jak to dopadne snad ani nemusím psát ne? :D
Tomáš s Petrem to tu nazývají "touha po akci" no a přesně s tím se teď potýkám. Zítra zkusím ty cviky, zdá se mi to jako dobrý nápad, když tohle dokáže zapůsobit i na psychopaty, tak proč ne na racionálně uvažujícího člověka při tradingu (i když kdo rozsoudí, jestli uvažuji racionálně že? :D )

Link to comment
Sdílet pomocí služby

  • Odpovědí 880
  • Vytvořeno
  • Poslední

Nejaktivnější diskutující

Nejaktivnější diskutující

Publikované obrázky

Olympusko: Já většinou obchoduji na základě formací dvojité dno/vrchol, kulaté dno/vrchol (i když trošku jiným stylem, než je popsaný tady v článcích). Pokud sedím u grafů delší dobu, začnu se tlačit do toho, že i nejmenší náznak tvoření takové formace je už dostatečný signál. Pak to samozřejmě dopadá blbě, často to není ona formace, ale pouhá korekce pokračujícího trendu, či další drobný výkyv při pohybu do strany. Přitom kdybych v duchu svých plánovaných vstupů čekal, pak bych toto krásně viděl. Jsem prostě pak až příliš horlivý do akce...
Ale je mi jasné, kam tvůj dotaz směřoval. Zda se nedá ta situace prozkoumat, pak otestovat, zda se nedá nějakým způsobmem v budoucnu zobchodovat. Tady se bojím, že ne. Vždy bohužel jde o situaci "váhání trhu", takže ani tak, ani tak, často jen do strany, žádný náznak následného trendu (alespoň zatím to v tom nejsem schopen vidět).
Ono ty formace co obchoduji, tak fungují velmi spolehlivě (cca 70%), takže ani nic navíc nehledám zatím... Možná by nebylo od věci přidat i jiný trh, pak bych se u toho asi tak nenudil a nehledal blbosti :-) , ale je to těžké na demu, páč broker u kterého jedu (XTB) se často jakoby na chvíli zasekne a pak to začne skokově dohánět a je těžké v tu chvíli sledovat i ten jeden trh...

Link to comment
Sdílet pomocí služby


Ahoj, hezký večer,

Pokud s tou formaci je to tak jednoduché, tak to chce skutečně pouze zkušenosti. Časem už na to budeš koukat v naprostém klidu, vstupovat a vystupovat chladnokrevně.

Myslím si, že bylo by dobré, kdyby ses začal studovat jiné obchodní přístupy nebo metody TA. Sedět jen tak je skutečně málo efektivní. Pokud jde o jiné trhy - radši zkus jiné páry, třeba s jinou volatilitou. Nebo prostě jiné majors páry, ale zkus tam uplatnit jiný přístup. Nemusí být extrémně složitý, je to věc vyzkoušení, ale psychologický tlak je právě výsledkem "vysedávání". V tomto se naprosto s tebou ztotožňuji.
Link to comment
Sdílet pomocí služby

Kroony
ten bič si na seba uplietol trochu predčasne. Kúzlo dema spočíva v možnosti skúšať to, čo si na live nemôžeš dovoliť. Tak aspoň spočiatku skúšaj všetky možné sľubné systémy na ktoré narazíš, alebo si ich vymyslíš a nebudeš sa nudiť. Ja napríklad zadávam denne cca 100 pozícií na cca 15 účtoch a na viac by som potreboval výkonnejší počítač. Keď nič iného, aspoň sa naučíš perfektne zadávať objednávky a viesť si záznamy :)

Link to comment
Sdílet pomocí služby

kviido: Tak zkoušení příkazů je taky, to je ale počítáno mimo, vždy si určím od kolika do kolika budu obchodovat a pak doba na učení se zacházení s platformou, kde si můžu klikat libovolné příkazy a obchody. Pro ten můj "bič" je směrodatné, co mám zapsáno v OD. A nemyslím si, že bych měl ten bič nad sebou předčasně, spíše si myslím, že čím dřív to člověk začne brát vážně, tím lépe si vypěstuje ty správné návyky, disciplínu a poctivý přístup.

Jinak dodám, že dneska jsem zkoušel to fyzické cvičení u obchodování a neměl jsem ani jeden obchod mimo OS. Pravdou ale je, že dneska se FX trhy hýbaly krásně a nebyl důvod se u PC nudit. Budu to ale testovat dlouhodoběji.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Krony
nechcem ti vnucovať môj prístup, lebo sám sa mám čo učiť. Ten nácvik príkazov a záznamov bol myslený trochu žartom, aj keď je hodne dôležitý. Ide hlavne o to, že je veľmi malá pravdepodobnosť, že systém ktorý "vážne" obchoduješ je dobrý (ale možné to je :)). Demo treba využiť na preverovanie čo najväčšieho počtu systémov do čo najmenších podrobností, aby ťa nedostatočne vybraný a nedostatočne overený systém neprekvapil na live rôznymi "žartovnými" príhodami spojenými s vymazaním účtu.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Krony
jsem také úplný zobák cca 1,5 mes.Také mámdemo u xtb. Financnik je fantasticky pomocnik a fx se sidem nema chybu, vsem diky moc, dává nám to všem ostatním šanci :).Nyni mam spis problem se zahlcením informací, které neumím moc zpracovat a ve vlaknech je časově moc náročné hledat to , co by se zrovna hodilo.Osobně to cítím stejně jako kviido, jestli sis ten bič nezadal předčasně.Já sedím u fx každou volnou chvilku, už mám na demu 70% účtu pryč :S, ale beru to opravdu vyukově. Nejen že hledám stále nové formace, které bych mohl časem umět přečíst, ale hledám vazby a reakce mezi měnami atd. atd.- teorie je sice pěkná věc, ale není nad to, když mám otevřené třeba 3 pozice na různých měnách a vidím to na vlastní oči, co to dělá s účtem. Na vlastní obchodní systém a disciplínu si myslím, že je v této fázi strašně brzy, jestli na sebe nejsi příliš přísný???? Kdo ví ;) Rozhodně přeji hodně štěstí nejen tobě, ale i všem ostatním a ještě jednou díky za ochotu vám všem za rady a zkušenosti, které dáváte na sklo.Pěkný večer.

Link to comment
Sdílet pomocí služby


Hm.

Záleží čemu říkáme "dobrý systém". Jazykem mé profese bych to vyjádřil tak, že v tomto případě je potřeba zavést cílovou proměnnou, která hodnotí relativitu Obchodních systému. V této fázi (nováček) nepochybuji o tom, že jeho obchodní systém je "dobrý". Přesněji řečeno - odpovídající jeho představám o forexu, zkušenostem s reálným obchodováním a profesním znalostem. Efektivita v konkrétních tržních podmínkách - jiná věc, ale "relativně dobrý OS" bych doporučil jakémukoliv nováčkovi obchodovat i nadále, učit se na chybách, snažit se ho optimalizovat atd.

Zdraví
Link to comment
Sdílet pomocí služby

JJ nádherné :), ale pro mě příliš pokročilé.Mám humanitní vzdělání a moje orientace v tomto pohledu začíná něco jako od 1.třídy.Ještě že J.Ross napsal v nějaké knize, že má problémy i se zlomky ( :) velké povzbuzení).Paradoxně, dokud jsem jen "zkoušel" bez TA a FA a indikátorů, můj účet na demu rostl.Vyzkoušel jsem si "skalping"-úspěšnost 80% , ale pro mě nereálné, musím pracovat a nemám šanci se v průběhu dne dostat k platformě (a ani mě tento způsob obchodování nepřitahuje).Testoval jsem všechny indikátory, které mi nabízí moje platforma, různé OS vyčtené z webů, doporučený poměr u MM atd. Nyní jsem ve fázi, kdy hledám vhodnou měnu, méně likvidní pro začátek a testuji poziční obchodování, s tím související potřebné rozpětí SL a PT, aby mě to předčasně nevyhodilo a trh mohl dýchat a zároveň přílišná ambice na zisk? (td) atd. prostě zobák.Hledání a hledání způsobu tradingu, který mi padne na tělo a priorita je u mě učení a zkušenosti před stavem účtu. S bičem kronyho by mi spadlo sebevědomí a nic bych se nenaučil a jen se trápil vlastní psychikou. Až zvládnu toto (věřím, že ano), začnu teprve na demu simulovat reál vč. objemu financí, které jsem schopen "obětovat", nastavím si MM, disciplínu apod.Trading beru vážně, chtěl bych časem dosáhnout určíté finanční svobody, ale dle zkušeností ostatních tady je to na roky a ne na měsíce. Pravdou je , že vůbec netuším, co má již krony za sebou zvládnuté a jen jsem to odhadl a přirovnal časově k sobě.

Všem díky, pěknou neděli

Link to comment
Sdílet pomocí služby


Catigo,

Na Forexu obchodují miliony lidí, každý z nich má různé přístupy - od astrologických "předpovědí" až do optimalizace adaptivního sumátoru v neurosíťové schémotechnice, navíc na forexu obchoduje leckdo - normální lidé (nechci říkat slovo "obyčejní" neboť podezření z politické angažovanosti není plusem :) ), středoškoláci, darmošlapi hledající lehké peníze, vědci uplatňující složité modely atd. "Správná" cesta tady prostě nemůže existovat, navíc samotný pojem (ne slovo) "správnost" stejně jako "spravedlnost" je komunistickou blbostí. Nováčkům bych radil začínat s populární literaturou pouze jako s fundamentem pro získání základních informací. Psal jsem o tom již několik článků, ale faktem retail-tradingu na forexu je, že :

- Všichni mají stejný přístup - stejné indikátory, stejné vzdělávací materiály (nebo materiály o stejných věcech), většina má přístup ke stejným zprávám, k diskusím a k výměně názorů, k 9999999...n počtů triviálních kódů a robotů.

- Jelikož ty věci (indikátory, zprávy, volné názory, materiály, roboty a kódy) mají velkou popularitu, tak to znamená, že všichni je považují za "správné" věci.

- Ale na forexu v segmentu retail traderů trvalé vydělávají 5 až 8% obchodníků. Co dělají ostatní?
- Není na místě popřemýšlet nad "správnosti"?

Proto vždy tvrdím, že nováček stejně jako každý trader musí jít vlastní cestou. Nebát se zkoušet, nebát se využívat inovativního know-how, kritický se dívat na "všeobecně správné nástroje" úspěchu na forexu. Dívat se na reálné, lehce prokazatelné argumenty.
Link to comment
Sdílet pomocí služby

Olympusko,
to co píšeš bych mohl s klidným svědomím podepsat :), nicméně moje zkušenosti jsou téměř nulové. Statistiku také znám, ještě jsi zapoměl zmínit, že 97% nováčků to do roka vzdá.Tento web se mi zdá úžasný hlavně z důvodů možnosti konfrontace s ostatními a motivační síly, kterou je tu možno načerpat, šanci konzultace diskrepancí, se kterými se všichni setkáváme a sekundárně dokonce i v psychologickém pojetí tvz. zrcadlo - mínění ostatních jako reflexe na vlastní představy. Už tu bylo zmíněno mockrát, že svatý grál neexistuje. Všechny robotické systémy jsou dle mého názoru jen jakási lapka pro ty, kteří odmítají projít tou tvrdou dřinou a chtějí vydělávat rychle, snadno a zadarmo.Trading považuji za velmi seriozní profesi, které se musí dát to stejné, jako jakékoliv jiné, pokud ji člověk chce dělat profesionálně, poctivě a s radostí. A to samozřejmě něco stojí a není to hned. Iluze o snadném výdělku jsou velmi nezralé a statistika vypovídá velmi podobná čísla jako v jiných oblastech, proto toho bych se nebál.A navíc statistika je jen "statistika". Také jsem velmi rád, že jsi mi potvrdil můj názor na nejrůznější publikované strategie, ve které nemám důvěru.Cestu u sebe vidím v tom nejjednodušším (říkáš tomu moc pěkně - reálné, lehce prokazatelné argumenty). Ale právě toto stojí, alespoň mne dost úsilí. V jednoduchosti je genialita, ale jak na to? :) Určitě zkoušet, zkoušet, zkoušet, učit se, nepropadat depresím a ti, kteří to nevzdají budou odměněni. Můžete se mi smát, ale já tomu věřím.

Link to comment
Sdílet pomocí služby


1) Statistika není jen "statistika". Na statistice jsou založeny všechny indikátory a nástroje TA, nejkvalitnější AOSy mají statistické jádro, statistika při hodnocení efektivity OS hraje klíčovou roli, stejně jako při optimalizaci OS, statistické postupy při tvorbě OS s přihlížením k dlouhodobému horizontu jsou nejefektivnějším nástrojem pro stanovení základů rozumných s pohledu MM systému atd.

Svým příspěvkem jsem chtěl spíše upozornit na jinou skutečnost, kterou považuji za klíčovou pro nováčky. To je za a) odmítnout konzervatismus, a za b) odmítnou stereotypy. Já jsi nemyslím, že pří transformaci z nováčka do pokročilého tradera je nutné pouze volit standardní algoritmus typu učení se > literatura > chyby > OS > FA > TA atd. Ne.

Když někomu sedí vlastně naprogramovaný AOS nebo komerční EA advisor nebo komerční signály nebo zajímavé přístupy k pochopení ekonomického dění - tak je na něm jestli bude studovat jiné oblasti nebo ne. Třeba já jsem začínal s forexem v roce 2005, ovšem z důvodu vědeckého zájmu, od roku 2007 to jedu téměř na full-time, ale nikdy jsem nestudoval FA, obecně známé indikátory a další nástroje TA prakticky vůbec nepoužívám, ale za ty tři roky jsem se polepšil finančně Xkrat včetně nemovitých věci, a nebojím se to říkat. FA pomalu začínám studovat až teď, aj to z důvodu nevyhnutelnosti k pochopení věcí, ke kterým se postupně dostávám se stanovením nových cílů (vývojových a finančních).

Klíčem je podle mě liberalismus, volný od stereotypů přístup k informacím a jejich posouzení, i když to zní trošku alegoricky, ale tak to podle mě je. Vláda stereotypů má totiž na Forexu neuvěřitelnou, rozhodující silu a čim rychleji si to člověk uvědomí, tím úspěšnější podle mě bude.

Pěkný týden. Hodně +pipsů
Link to comment
Sdílet pomocí služby

kviido: No ono pokud finančníka čteš pozorně, pak vyčteš určitě to, že minimálně 50% úspěchu je pouze o psychice, proto tu chci natrénovat nejvíce, proto také ten bič. Co se systému týče, našel jsem si to své, co jsem schopen v trhu vidět. Pokud mám úspěšnost téměř 80% (z cca 60ti obchodů na demu, backtest u FX se mi zdá nesmysl, když nemůžu vidět zároveň vycházející makroekonomická data), pak nevidím důvod proč to měnit. U každého obchodu dodržuji zásady zde tolikrát omílané,čili SL, a odpovídající RRR. Neříkám, že systém je perfektní a bez chyby, ale prostě základ mám a nyní se soustředím na důležitější věci. Tak to alespoň vidím já...

catigo: Taky nemám moc co radit, ale zkus se zamyslet, jestli na to hned ze začátku nejdeš až příliš vědecky. Pak máš zamotanou hlavu z příliš mnoha informací, během druhého týdne studia se mi to taky stalo, pak jsem vše přebytečné vypustil a zbylo mi: MACD, dva paterny popsané v článcích a zbytek pouze základní výpočty RRR a MM. Pak hledání vhodné velikosti SL a tím i PT. Nic víc dle mého zatím nepotřebuju, kromě cviku na psychice. Pro doplnění, obchoduji pouze mimo dobu vyhlašování makroekonomických zpáv, tím se můžu soustředit pouze na TA.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Krony
Na psychiku je najlepší rastúci účet. Gratulujem k systému s dlhodobou úspešnosťou 80%, o tom sa mi môže len snívať.

Olympusko
Potvrdzujúci citát: "Pamatujte, ze to vlastne dokaze pouze 5% - duvodem toho ale nejsou schopnosti, je to sila vytrvat a schopnost menit sve predstavy a paradigma" :)

Link to comment
Sdílet pomocí služby


×
×
  • Vytvořit...