Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Komunita:
Diskuze Sledované příspěvky Žebříčky

Forex - Jak začít? Co byste poradili úplnému začátečníkovi?


bool

Doporučené příspěvky

Trošku doplním, co jsem tu v předchozích pár přízpěvcích psal, třeba to někoho zaujalo a chtěl by i vědět jak to dopadlo.

Zavedl jsem si fyzické cvičení v trámci tradingu, jako odpor pro obchody mimo OS. A výsledek je zatím skoro neuvěřitelný. Obchodoval jsem za tu dobu 5dní, v nichž jsem neudělal ani jeden obchod mimo OS, byť ten poslední byl pro mne zcela bez signálů. A jak to teda u mě probíhá? Sedím u PC na gymnastickém balónu, který mě v podstatě neustále vybízí k tomu, abych udržoval rovnováhu. Už po dvou hodinách jsem si všiml, že když se chystám obchodovat, tak abych se mohl soustředit pouze na ten monitor, tak se zapřu nohama o stolek! Jasný signál změněného stavu psychiky! Okamžitě jsem si tedy vybudoval návyk: zapření nohama = pokud chystám vstoupit do trhu, tak nová kontrola, zda je to skutečně na základě OS, dle nastavených kritérií. Pokud ne, pak začne klikování, dřepy, chvilku cvičím, trošku se ze mě vyplaví to napětí a pak teprv k tomu znovu sedám. Pokud se zapřu nohama a přitom tam nejsou ani žádné jasnější signály k obchodu, pak je to pro mne jasný signál, že už se nedokážu dostatečně soustředit. Buď obchodování úplně ukončím, nebo si dám pauzu alespoň 1hod. Tohle se mi zatím velmi osvědčilo, neříkám, že to bude fungovat u každého, ale možná to někomu pomůže, třeba to někdo alespoň vyzkouší a pak sem taky hodí reference, jak dopadl on, celkem by mě to zajímalo, jak to funguje i jiným, pokud to budou zkoušet...

Asi někdo namítne: no jo, ale takhle mi utečou obchody... A jo, mi utekly taky, ale vesměs právě takové obchody, o které nestojím (70% těch co jsem díky tomu neuskutečnil bylo ztrátových)

Link to comment
Sdílet pomocí služby

  • Odpovědí 880
  • Vytvořeno
  • Poslední

Nejaktivnější diskutující

Nejaktivnější diskutující

Publikované obrázky

Krony:

Můj názor na tyhle techniky je takovej, že je to jen vůle. Prostě bud budeš brát obchody podle plánu nebo ne. Pokud si řeknu, že za špatnej obchod udělám 20 kliků, stále nad sebou musim držet dozor jen já sám, nikdo s klackem tu nestojí, aby mě donutil. Jo udělám to párkrát, je to zajímavý, ale za pár dní mě to přejde. Důvod pro to je podle mě ten, že moje podvědomí, má dělat správně obchody, protože má chtít ty prachy, a ne aby se bálo těch kliků. Apropo asi by na mě v kanceláři koukali, kdybych z ničeho nic padnul k zemi a začal klikovat :)

Link to comment
Sdílet pomocí služby


Pokud můžu mluvit za sebe - vstupuji do obchodu vždy podle systému, protože přesně vím, co z toho bude (asi jsou to zkušenosti). Například, vím, že to může dopadnout ztrátou, ale jsem si toho vědom, a výši ztrát (drawdown), jejich pravděpodobnost umím spočítat. Takže toho už se dávno nebojím. Naopak ztráty miluji, ztráty v rámci OS je to nejlepší co může obchodníka čekat, protože dává nejpřesnější info, že a) OS funguje b) funguje podle zadaných kriterií.

P.S. OS bez drawdownů neexistuje, mluvíme-li o seriózním (dlouhodobém) obchodování.

A pokud jde o nervování ...Myslím si, že to je zkušenostmi pouze. Je několik psychologických typů investorů, je mezi nima tkz. "hráč". To je člověk, který podvědomě (klíčové slovo) pořád vnímá FOREX jako ruletu. Není připraven na seriózní podnikání, ale podvědomě má fantazie furt, že jeden nebo pár obchodů zrovna jemu (i když 90% trvalé ztrácí, ale jeho to nezajímá) mohou přinést 1000% zisku. V dlouhodobém horizontu to s takovým vždy dopadne stejně: žádná jistota, žádné 1000%, žádné depozitum. Jeho reakce na seriózní ztráty je také známá - vidí to v černém, depresivně, sám sebe považuje za smolaře a nakonec toho nechává. Pozor na ty mentální jímky.

S pozdravem
Link to comment
Sdílet pomocí služby

To touhou po akci a tvz. nenasyceností si musí dle mého názoru projít každý nováček. Asi se najde velmi málo osobností, které umí k tradingu přistupovat od samého začátku s "ledovým klidem angličana".Je to prostě určitá fáze a je potřeba se na to tak koukat - zároveň trénovat její odstranění jak píše olympusko - zkušenost, zkušenost, zkušenost.Na každého platí něco jiného a krony, pokud ti to funguje, super!!!!! a ještě navíc si udržuješ fyzičku :).
Dle mých zkušeností (malých) je také ID trading velmi stresující, a i když mám z něj nevyšší úspěšnost, uvědomil jsem si, že to není má cesta. Faktorů pro toto rozhodnutí je samozřejmě víc, ale tento si stojí hned na 2.místě. Každý jsme prostě jiný s odlišnými představami a očekáváním. Mimochodem by mě zajímalo (pro olympuska), jaké je statistické zastoupení full time retail traderů se stylem obchodování ID (myslím obchodování TF do cca 4hod.) Mám ještě v těchto termínech trošku zmatek, zjistil jsem, že způsob, který jsem si vybral je nazýván swingový (pozice cca 1-4 dny) a ne poziční, jak jsem si původně myslel. Swingová pozice se mi zatím jeví jako nejvíce profitabilní, nevýhody vidím pouze ve velkém risku ztráty kvůli potřebě vysokého SL, ale naopak zisky jsou několikanásobné než při ID , odpadají stresy a i při malých objemech obchodovaných kontraktů jsou víc než "zajímavé" - toť mé dosavadní postřehy a zkušenosti ( za měsíc to mohu vidět zase jinak).
Olympusko:
Díky za článek o exotických měnách - velmi pěkné nakopnutí, jelikož jsem je v samotném počátku okamžitě zavrhl kvůli vysokým spreadům a má mentalita mě nenasměrovala ani k základním počtům.
Ještě jsem na nich nic nezkoušel, nemám tento trh nakoukaný, ale je to má další oblast zájmu. Díky

Link to comment
Sdílet pomocí služby


Úspěšnější tradeři obchoduji na větších TF, tedy jak říkáš swingově a pozičně. Já sám většinou jedu denní příkazy (držím pozice 24 hodiny), protože pro klidnou analýzu a pro standardizaci, pro efektivní celkové prognózování je to nejlepší způsob.

U swingových pozic bych doporučil SL nastavovat podle aktuální volatility. Větší volatilita znamená, že je větší pravděpodobnost dosažení SL, který je v poměru k TP nastaven jako 1:1. Proto bez obav lze navyšovat ten poměr jako 3:1. Pokud jde o stres - tak to zase jak pro koho. Někdo vůbec neumí vydržet až 24 hodin nebo více než den v otevřeném stavu - zvlášť to platí pro nováčky. Ale učit se to zvládat od začátku - správná cesta. Já osobně řadu pozic otevírám a jdu v klidu spat třeba :)
Link to comment
Sdílet pomocí služby

Olympusko:
To je přesně ono, s čím zápasím. SL a také vstupy. Jelikož nemám možnost v průběhu dne vstoupit za market dle plánu, používám často limitní příkazy a má znalost trhu není ještě dostatečná, proto mi dost obchodů utíká (vůbec se neotevřely pozice kvůli pár pipsům) nebo mě to předčasně vyhodilo na SL, i když prognóza byla správná. Jinak - stres to pro mě samozřejmě je, ale pouze okamžikový, když v průběhu dne zhruba 2 až 3x mrknu na vývoj měny, kterou ten den obchoduji, ale nevidím graf, nevidím úplně přesně, co se děje. A hlavně, jedu demo, vůbec netuším co udělá psychika v reálu. Poměry SL a TP měním dle TA a kalendáře vyhlašování klíčových zpráv, dle mého pozorování některé dokáží trh pěkně rozkmitat a večer zhodnotím, pokud je pozice stále otevřená. Při zisku začínám v tomto okamžiku nasazovat trailing stop, nebo pokud cítím příležitost, nastavím ziskovější poměry. V tuto chvíli mám příliš málo obchodů za sebou pro zhodnocení životaschopnosti z dlouhodobého hlediska . Rýsuje se mi pár pevných pravidel pro OS nováčka, ale pro stavbu solidního MM stále málo dat (nespěchám, počítám, že demo pojedu celou zimu, real možná současně ale s velmi omezeným počtem obchodů za účelem testu psychiky a vlastních schopností, zda na to mám ???) Také si nejsem jistý výběrem měn do reálu právě z důvodu volatility. Tento způsob se nedá obchodovat na jedné měně každý den (já ty příležitosti prostě nevidím, třeba se to časem zlepší), proto bych chtěl obchodovat alespoň 3-4 páry z důvodu zvýšení mé šance na obchod.Tvé doporučené poměry pro SL a TP rozhodně zkusím, tím bych zároveň vyřešil problém se vstupy, ušetřil čas zkoumáním typu vyhlašovaných zpráv pro odhad rozkmitu, zjednodušil výběr párů a další, které mi v tuto chvíli ani nedochází .Díky moc, pěkný večer.

Link to comment
Sdílet pomocí služby


Ahoj,

S psychikou v reálu je to u nováčků jednoduché - jsou znepokojení když jde trh jiným směrem nebo když je vysoká volatilita, když jde trh jejím směrem se bojí pořád, že hned otočí. Ale to jinak než zkušenostmi opravdu podle mě nejde vyvrátit.

SL a TP většina traderů nastavuje na S/R úrovních, takže poměr 3 ku 1 je z tohoto hlediska v pořádku pouze tehdy, jsou-li 3 stop-lossové levely dostatečné silné z tohoto pohledu (klíčová je dlouhodobost neproražených SL). Resp. potvrdit přes FIBO.
Link to comment
Sdílet pomocí služby

Jiris109:
Tak hlavně já to cvičení nemám jako trest, to vůbec ne. Ty kliky a dřepy mi pomáhají zvládat psychicky vypjatější situace, kdy po dlouhém čekání začínám vidět signály i tam kde nejsou, tím zacvičením si trošku odbourám ten stres z toho, že se nedá obchodovat. A jistě, že je to jen o mé vůli, ale tímhle se učím ji ovládat, nebo spíše mít ji pevnější. Třeba konkrétně dneska mi to jde i bez toho cvičení, myslím že mi to pomohlo se posunout kousek dál a jsem schopen už posoudit, v jakém rozpoložení se nacházím a lépe už tak vycítím, kdy se musím ještě více soustředit na obchodování, abych nebral ty obchody mimo OS a to byl hlavní cíl, naučit sám sebe, jak tohle rozeznat.
Navíc si myslím, že po dvou, třech hodinkách u PC by si měl zacvičit každý, jinak se sejdeme všichni na ortopedii s poruchami páteře...

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Olympusko.....opravdu mi to nedá a musím se ohradit. Jak někdo může napsat, že miluje ztráty a chce to předávat dále ???? Pokud předávám informace, tak uvažuji, jak to dotyčnou skupinu ovlivní. V tomto případě by bylo lepší napsat, že ztráty mě nechávají ledově klidným, páč mám dobrej menežment apod. Jinak v životě obecně platí, že když něco miluji tak po tom toužím a myslím, že ztrátových obchodů se nikdo držet nechce - tak proč je milovat ? Já osobně miluju zisky ! Doufám, že se tu nestrhne mela na toto téma, ale opravdu přemýšlejte co to tu píšete a jak to ovlivňuje budoucí tradery -----ziskovým obchodům ZDAR vyky

Link to comment
Sdílet pomocí služby


Já nic nechci předávat dále. Pouze říkám svůj názor.

Asi jsi nepochopil co jsem chtěl říct. Miluji ztráty (pozor) v rámci obchodního systému. To je nejlepší vysvědčení, že OS funguje správně a mě vynáší zisk. To neznamená, že je nezlepšuji - dělám to pořád a všemi možnými způsoby snižuji potenciální drawdown, který lze spočítat, odhadnout, ovlivnit úpravou hodnot atd. Ale pokud ztráty začínají převyšovat nastavené hodnoty, pak mám přesné info, že něco není v pořádku. To byla psychologická pomůcka...Nemyslím si, že to bylo těžké pochopit.

Jinak lidé na financniku.cz nejsou hloupí, a základem diskuse je svobodná výměna názorů, každý si může udělat vlastní názor na ten či oný přístup. Každý názor zvlášť je unikátní - a je třeba si toho vážit. 20 let po komunismu už skutečně není potřeba hledat "spravedlnost", navíc na internetovém fóru.

S pozdravem
Link to comment
Sdílet pomocí služby

Olympusko:
JJ, rozumím přesně - s ambicí na zisk 50pipsů bych tento poměr nikdy nepoužil, jde mi právě o ty delší kontrakty několik dní, ke kterým není tak častá příležitost, ale ta mě právě zajímá a s tou zápasím kvůli nízkým SL. Už jsem to i zkusil s pozitivním výsledkem zrovna minulý týden, ale neměl jsem z toho dobrý pocit, proto mě tvé doporučení tak potěšilo, že to nebyl nepřiměřený risk a měl bych to pilovat dál pro určité typy obchodů.
vyky:
Ty máš o nás strach :). Nevím, kam zmizeli Tomáš s Petrem a Sidem, ale doufám, že vědí o tom, jakou úžasnou komunitu se jim zde podařilo vybudovat. Obdivuhodné v dnešním světě.
Obavy jsou na tomto tenkém ledě začátečníků asi vždy na místě, proto má zpětná vazba mého vnímání nováčka ke komentářům olympuska:
olympusko = dobrý učitel Proč? Někdo tu citoval "schopnost měnit své představy a paradigma" jako součást úspěšného tradingu. A to právě dělá olympusko. Hecuje nás k přemýšlení nenápadným, ale velmi cenným způsobem s ponecháním individuálního prostoru pro každého, tudíž možností vyvození vlastních závěrů a vlastního přístupu k tradingu, zároveň fugnuje jako "SL" pro zabředávání do stereotypů, ke kterým máme asi všichni sklony z důvodu lidské potřeby jistoty. Ponechá každému jeho pevný základ, ale směruje o krůček dál k dalšímu vývoji.Nevím, zda je tak dobrý psycholog, nebo je mu "z hůry dáno". "Miluj své ztráty" si překládám úplně obyčejně - chyby jsou od toho, abychom se z nich poučili a pokud se nám to podaří a nevyhodíme tyto zkušenosti jen tak z okna, přinesou nám zisky. Sám na sobě mohu potvrdit, že ze ztrát se učím daleko více, než se zisků a tudíž je v této fázi mám rád.Dělají mě připravenějším pro reál.
Vyky, zavítej mezi nás častěji, líbí se mi tvůj přístup. Moc si vážím každého, kdo je ochoten vložit vlastní energii a čas do diskuse a přispěchat na pomoc druhým.
Pěkný večer

Link to comment
Sdílet pomocí služby


Catigo,

Určitě nemám zájem a nikdy jsem nechtěl působit ve funkci "učitele" :) Já jen říkám své názory v rámci sloganu "tradeři - traderům".

Ano, souhlasím s tebou, mě osobně kvalitní diskuze na určitá téma také chybí. Finančnik.cz existuje již dost let, já bych měl zájem jelikož vím, že to tady čtou i pokročilejší tradeři, diskutovat a rozebírat zajímavé záležitosti jako je třeba neurosíťové prognózování (což je součást mé profese), složité algoritmické AOSy, vědecké postupy k vyhledání zákonitostí v měnových kurzech atd včetně rozborů konkrétních systémů a jejich vlastností. Myslím si, že na odborné traderské úrovni to by mohlo být velmi zajímavé.

S pozdravem

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Ahoj, pročítal jsem seriály o forexu a spoustu zdejších příspěvků, ale nenašel jsem informace, které bych potřeboval. Jsem začátečník a teprve se se vším seznamuju. Rád bych se vás zeptal, jestli byste mi mohli doporučit (podle vás nejlepší) platformu a zdroj neplacených reálných dat, které by tato platforma uměla bez zpoždění zobrazovat. Stáhl jsem si Metatrader 4. Tento program se mi líbí, ale vadí mi, že nezobrazuje 3 minutové, které potřebuju k testování jedné strategie $^*())&^$#. Mohli byste mi prosím teda doporučit nějaký jiný program a pokud možno i zdroj reálných nezpožděných dat tak, aby můj demo účet nejvěrněji simuloval reálný účet s 300 USD vkladu. Děkuji Jára

Link to comment
Sdílet pomocí služby

kuldakulda : www.cmsfx.com platforma VT Trader - poskytuje to, co chces, realne data zadarmo. Ale neponukaju 3 minutove grafy.

A trochu ina vec : podla mojho nazoru, ostatni mozu nesuhlasit, je 300 USD na prvy ucet malo. Nejaka ta chybicka sa vludi, sem tam mozno nejaka panicka reakcia a tych 300 pipsov opacnym smerom sa nazbiera ani nevies ako. 1000 USD je rozumnejsia suma.
Tu sa da tak trochu aplikovat hlaska "Nie som taky bohaty, aby som si mohol kupovat lacne veci." - pojdes s 300 USD a prides o ne, alebo pockas rok a pojdes s 800 USD (ked teda nebudes mat tych 1000 USD ani za nic na svete) a neprides o ne (mozno :) )

Link to comment
Sdílet pomocí služby


×
×
  • Vytvořit...