Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Komunita:
Diskuze Sledované příspěvky Žebříčky

Opce a Volatilita


mapler

Doporučené příspěvky

zdravím, dnes jsem dostal zajímavou zprávu z IB. Protože jsem vždy oceňoval u tohoto brokera přístup, který byl založen na ultranízkých poplatcích, musím konstatovat, že tato zpráva mě překvapila. Zprávu přikládám a je z ní patrné, že IB provádí "stress test" - zátěžové testy portfolií, které by mohly vykazovat nějaká rizika zejména v souvislosti se změnou volatility na trzích. Protože používám strategii, kdy úplně těsně před expirací nechávám odkryté short opce na VIX, tak mě tato procedura stojí - díky takovému "jakémusi" stress-testu - 1.76 USD denně, protože jsem v takové pozici pouze několik minut až hodin, velmi nemile mě to překvapilo. Je to pokuta za to, že jsem v nějaké pozici? K čemu je tedy požadavek na margin? Vzhledem k tomu, že se nesmyslně jedná o necelé dva dolary, tak mi toto přijde velmi nešťastné a budí to dojem "škubání za každou cenu". Předpokládám, že tyto "kontroly" provádí software, takže je to dvojnásob podivné.

33504

Link to comment
Sdílet pomocí služby

  • Odpovědí 119
  • Vytvořeno
  • Poslední

Nejaktivnější diskutující

Nejaktivnější diskutující

Publikované obrázky

zdravím, tak se nám opět na prvních dvou VIX futures vytvořilo při pátku mírné backwardation. Je to patrné z prvního obrázku. Uvidíme, jak se mu dále povede.... Již v některém z minulých příspěvků jsem citoval dobrý zdroj historických dat https://www.quandl.com/ Bez znalostí databázových programovacích záležitostí a sofistikovaných přístupů lze za pouhého použití Excelu vyrobit si zdarma vhodný nástroj pro zobrazování například takového grafu, který je na prvním obrázku a který pouhým jediným kliknutím můžete každodenně aktualizovat. Já jej využívám právě k analyzování volatility a různému backtestování VIX futures. To možná není nic světoborného nebo již takovou možnost využíváte. Mě osobně a možná i někoho, kdo obchoduje klasické komoditní spready by mohla zaujmout jiná funkcionalita dat na tomto serveru. Jsou zde totiž ke stažení kontinuální futures kontrakty jednotlivých komodit a to do velmi dávné historie. Jsou to pospojované datové řady například prvního Corn kontraktu. Konstrukce je taková, že data prvního futures kontraktu pokračují po jeho Last Trading Day daty druhého kontraktu v pořadí, který se po tomto dni stává front kontraktem. Takové pospojované kontrakty lze stáhnout do hluboké historie těchto kontinuálních dat pro jednotlivé futures, až například do roku 1960 (v případě kukuřice). K čemu taková data jsou? Můžete si totiž takto vytvořit jednotlivé spready (první - druhý, šestý - sedmý) a tyto spready poté backtestovat, a to z historického pohledu, je totiž potom možné velmi jednoduše se "postavit kdekoliv do minulosti", do jakéhokoliv data v historii a pozorovat, jak se Váš testovaný spread dále ubíral ve vývoji v budoucnosti. Na druhém obrázku je příklad grafu takových spreadů na VIX futures. Můžu například pohlédnutím do grafu zjistit, že se 13.9.2012 nacházel spread VIX futures "druhý - sedmý" (což je spread -říjen 2012/+březen 2013) na svém totálním maximu 8,05 bodu. Využitím další databázové funkcionality na quandl.com mohu pak jednoduše vypozorovat a backtestovat další vývoj takového spreadu. Funkcionalita spočívá v možnosti zadat do excelové buňky příkaz =qdata("název databáze";"historické datum") a buňka se vám vyplní příslušnou historickou cenou futures kontraktu, pak je tedy možné zobrazit celý průběh jakéhokoliv spreadu z kteréhokoliv místa v historii. Na obrázku, který připojím k dalšímu příspěvku je vidět průběh takového backtestu, který jsem výše popsal (short říjen 2012/long březen 2013), pokud bych jej držel jeden měsíc (13.9.2012 - 13.10.2012). Toto vše lze provádět se všemi běžnými futures kontrakty a je to zadarmo !!!

33577

33578

Link to comment
Sdílet pomocí služby

mapler: díky za informace ohledně Quandl - používal jsem v dobách statistických arbitráží XLQ, ale už jsem pak poté, co jsem statistické arbitráže přestal obchodovat, neobnovil licenci. Quandl se fakt hodí. Měl bych jednu otázku týkající se weekly VIX futures. Aktuálně je jedna z weekly WIX fut cenově úplně mimo "linii" (nehledě na spread). Máš pro to nějaké vysvětlení? Je to o tom, že na ES options s touto expirací je tak vysoká IV? Vězím v tom obchodu už několik dní a čekám, až se křivka narovná (backwardation vymizí) a ono pořád nic. Děkuji za názor. Ať se daří. Martin

33661

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Ahoj Martine,

myslím si, že vysvětlení by mohlo být možná jednoduché. Cenová struktura futures je narušena 51VX/Z5 VIX weekly kontraktem, který expiruje 23.12.2015. Je to první futures kontrakt, který expiruje po zasedání FOMC, kde se bude čekat na tolik let očekávané zvýšení úrokových sazeb FEDu. Zasedání je v termínu 15.-16.12., když 16.12. večer bude znám výsledek. Klasické měsíční DEC VIX futures (předcházející) expiruje právě 16.12., obchodování s ním je možné do 16.12. do 8.00 ráno našeho času, proto má "normální cenu" a tento kontrakt na výsledek nebude mít tedy šanci reagovat.

Předpokládám, že se tento stav bude měnit právě v souvislosti s očekáváním výsledku FOMC a taky si myslím, že právě do tohoto data by se namusel nic podstatného na struktuře měnit. Nevím, jak to celé bude reagovat, když poslední reakce na zasedání FOMCbyla taková, že se čekalo, že když zvýšení nebude, bude to pro trhy úleva, nakonec se tak stalo a trh si to vyhodnotil tak, že stav ekonomiky USA je vlastně pořád nanic, takže to bylo vnímáno negativně, takže žádná úleva na trzích nepanovala ba naopak......

Faktem je, že je to celkem dlouhá doba a může se stát do té doby cokoliv jiného, proto držím ti palce, ať ti spread dobře dopadne :c)

Link to comment
Sdílet pomocí služby

  • 4 týdny později...

zdravím, vzhledem k vytvořenému backwardation na VX futures by mohli mít spreadaři na VX futures brzy "dožínky". Zasedání FEDu o sazbách je za dveřmi a že je na trzích značné napětí dokládám grafem VVIX, což je graf volatility samotné volatility. Graf je za období 2007 - 2015, máme se na co těšit :c)

34035

Link to comment
Sdílet pomocí služby

mapler: ano, ano. Jsem v tom. Nenastoupil jsem ideálně, ale přece.
Jsem v MAR-FEB spreadu.
Nekupuji nikdy front month kvůli časovému prostoru, které mi pozdější měsíce dávají, a kvůli nižší volatilitě "pozdějšího" spreadu a s tím související nižší náklady na margin.

Nákup za 0.00 (14.12.2015); PT na 0.39 - čekám normalizaci tento/ příští týden. Tím, že mám MAR-FEB, můžu čekat déle, než kdybych měl například FEB-JAN nebo někajou kombinaci s Weekly FUT.

Koupil jsem 1 knt - koupil bych i více, ale neměl jsem dost na margin - jsem v jiných komoditních spreadech...

Ať se daří!

Martin

BTW: nemáte někdo názor/ vysvětlení toho, že na weekly FUT na VIX jsou mnohem vyšší marže než na měsíčních VIX FUT?

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Ahoj Martine, podívej se na přiložené obrázky z požadavky na margin na VIX futures, je z nich patrné (obrázek č.1), že vzdálenější měsíční futures mají požadavky nižší než bližší měsíce, zatímco VX weekly futures mají požadavek konstantní. Na druhém obrázku jsou požadavky na margin v případě spreadů s VX futures. Už jsem to psal dříve, že pokud se blíží expirace VX futures, tak požadavek na margin velmi prudce roste, u přímo drženého VX futures může v předexpirační úterý a expirační středu činit až cca 13.000 USD. Ty spready se vzdálenějšími expiracemi jsou dobré přesně z těch důvodů co uvádíš. Nejsou tak citlivé na pohyby trhu, pravdou také je, že nepřinášejí nějakou dynamickou podívanou :c) Momentálně testuji opačné situace, kdy nevstupuji na "rozbouřeném backwardation" ale na "dead calm contango", tedy přesně opačný přístup se spekulací na pokles spreadu a jeho sestup z nějakých testovaných maxim, toto vše na vzdálenějších expiračních měsících.

34107

34108

Link to comment
Sdílet pomocí služby

mapler: díky za info ohledně marginů; jak jsem psal - spready na VIX při krizích jsou pro mne "opportunistic trades"; primárně obchoduju komoditní spready.
Jsem zvědavý, k čemu dojdeš ohledně strategie vstupu při normální situaci; já jsem tady své výsledky dával - viz začátek threadu - přijde mi to jako "sbírání drobných před parním válcem" - někdy bude obtížné z tohto dealu s blížící se expirací vystoupit.

Ať se daří!

Martin

Link to comment
Sdílet pomocí služby

  • 8 months later...

×
×
  • Vytvořit...