Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Komunita:
Diskuze Sledované příspěvky Žebříčky

Opce a Volatilita


mapler

Doporučené příspěvky

zdravím,

chtěl bych se zeptat, jestli někdo také provedl (provádí) nějaký "obchod s volatilitou" nebo opcemi na volatilitu, abychom se případně mohli podělit o zkušenosti a dojmy, celkem by mě to zajímalo, jestli to je pro někoho alespoň trošku inspirativní, protože mám nějaké další nápady, které bychom mohli tady třeba rozebrat, díky :c)

Link to comment
Sdílet pomocí služby

  • Odpovědí 119
  • Vytvořeno
  • Poslední

Nejaktivnější diskutující

Nejaktivnější diskutující

Publikované obrázky



zdravím,

myslím si, že jsi inspirací pro mnoho z nás. Tvé příspěvky jsou velmi inspirativní. Díky za ně !!! Já obchoduji něco podobného. Tedy patřím mezi ty, co si rádi přečtou Tvoje příspěvky. Škoda že se nemůžeme spojit přes email. Ten můj je tady můj nick na emailu cz.
Link to comment
Sdílet pomocí služby

yord,

já jsem ten dotaz napsal tak nějak záměrně, abych si nepřipadal jako v nějaké "one-man-show", ne že by mě role sólisty nějak děsila, protože trading je především aktivita sólistů, ale proto, abych čas, který tomu věnuji - tedy tomu sdílení nějakých vlastních nápadů a přístupů - nemusel považovat za čas promarněný. Taky by mě zajímaly nějaké postřehy a dojmy z konkrétního živého obchodování, které by se daly nějak užitečně rozvinout, protože pokud se podívám na internet, tak například obchodování spreadů na VIX futures není zrovna "propíraná" disciplína, také jsem předpokládal, že je tady nějaká komunita traderů, kteří obchodují komoditní spready a pro které by například spreadování VIX futures mohlo být nějaké další rozvinutí svých aktivit. Nemám vůbec žádný problém ukázat například nějaké své živé obchody nebo obchody, které jsem s volatilitou provedl, aby bylo nějak alespoň mírně patrné, že toto může být pro někoho nějaká cesta, jak seriózně přistoupit k tradingu ......jinak samozřejmě velké díky za projev zájmu a podporu :c)

Link to comment
Sdílet pomocí služby

ahoj maplere,

pripojuji se k tem, kteri dekuji a obdivuji, ale to uz vis. Pro mne je az neuveritelne, kdyz vidim, jakou praci si davas s kazdym slovem a obrazkem... ja bych na to nemel nervy :-)

jinak k obchodovani: krome vcelku prosteho ID systemu na rope jedu na opcich i jednoduche, mechanicke obchody, opakovane se zeleznou pravidelnosti (jak doporucuje Dan Sheridan), abych nad tim nemusel premyslet a nebralo mi to moc casu. tocim na zakladnich podkladech jako jsou velke indexy a jejich ETF strategie jako IC, IB a kalendare a DDiag, a to tak, ze male pozice, ale zato na tydenni expiraci.

akorat mam problem, ze v H1 2015 jsem tocil hodne podkladu vcetne akcii, napr. na tom NFLX jsem z nepovedeneho IC udelal svuj nejlepsi single obchod vsech dob. nicmene velke mnozstvi podkladu a expiraci bylo hodne narocne na rizeni (zatim umim ridit jen kazdy obchod zvlast, i kdyz samozrejme dusledky volatility si uvedomuji a umim se ji prizpusobovat), coz se ukazalo ted v srpnu - byla to docela honicka. no, a tak jsem se rozhodl, ze jsem skromny chlapec (staci mi male japonske auto, trocha ryze a syrovych ryb :) ) a tudiz omezim pocet podkladu a strategii na par fixnich kombinaci a pri nedostatku premia budu misto poctem jednotlivych obchodu navysovat pocet kontraktu, prece jen uz jsem ziskal za rok a 9 mesicu live opci nejake zkusenosti, tak snad tech par kontraktu navic ustojim.

a co tim vlastne chci rict? no, ze mam trochu problem, ze mi chybi oblibena a jednoducha strategie VEGA pozitivni (vyhovuji mi ty VEGA negativni). Zde Tebou prezentovany navrat do contanga je vlastne taky takova VEGA negativni strategie, neni-liz pravda? Tydenni VIX opce mne zaujaly, nedokazal bys nejakym zpusobem komentovat mou touhu po mechanicky provaditelne VEGA pozitivni opcni zalezitosti? Prosty kalendar provozuji jen v Sheridanove variante 9/23 na ETF, na jednotlivych stocks mi to je nejak proti me pohodlne srsti.

takze muj dotaz jeste jednodusseji: co takhle neco jako debetni spready na weekly VIX? (prosim nekamenovat mne, zatim jsem zadny vlastni vyzkum timto smerem nepodnikal, ale napadlo mne to uz driv a Ty ses vlastne zeptal, co chceme slyset).

hodne stesti,
T.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

bobek,

díky za e-mail, je to zajímavé čtení, protože mě při něm napadlo hned několik věcí. Já si myslím, že je mýtus (i zde tímto webem propagovaný), že obchodování opcí je po jejím pochopení otázka "několika minut denně" pro "pravidelný příjem". To je podle mě nesmysl, nic takového neexistuje, to bych potom mohl tvrdit, že intradenní obchodování je otázka také několika minut nebo vteřin (pokud mám nějaký automat tak je to vlastně otázka bezpracného zisku), protože samotné otevření pozice a její uzavření je opravdu chvilka, ale ten čas, než jsi se rozhodl do obchodu vstoupit, celé to pochopit, nastudovat, vyzkoušet...je to takové klišé všech těch marketérů, kteří mají asi jiné pohnutky psát takové nesmysly o několika minutách denně....Z toho by mělo vyplynout (a čím dál více se o tom přesvědčuji) že neexistuje jednoduchá a mechanická strategie, jejímž železným opakováním bych mohl dosáhnout nějakého profitu, aniž by mě současně nepoložily mechanicky otevírané/uzavírané ztrátové obchody. Já myslím, že právě u opcí by se mělo jednat o komplexnější obchody, které se pro opční flexibilitu nabízejí, aby bylo možné reagovat na všechnu tu nahodilost pohybů na trhu, osobně například preferuji postupné budování celé pozice a postupné vystupování z pozic zejména s ohledem na vývoj situace, k tomu je potřeba ovládat všechny ty nuance - delty, gammy, požadavky na margin, expirace, mechanizmy vypořádání apod., a to nepřijde nikdy samo od sebe, to se musí pochopit, to prostě není na "několik minut denně"

Každému vyhovuje něco jiného, proto se vyhýbám nějakému zásadnímu kritickému postoji k obchodování někoho jiného, co mě ale vždy mírně znepokojovalo a znepokojuje je dosti tvrdohlavé propagování kreditních strategií jakéhokoliv druhu. Diskuzní fórum na tomto webu je, při pozorném čtení, poseto haldami mrtvých traderů, kteří obchodovali bez jakékoliv hlubší znalosti kondory a podobné kreditní strategie na jakékoliv podklady. Také jsem před lety takto začínal. Můj názor - není to dobrý začátek a opak je pravdou (a máš to i na konci tvého příspěvku) - každý by měl začít s debetními spready nebo alespoň s takovými kombinacemi, kde je RRR například 1:2, vždyť takových technik jsou hromady, já jsem možná ani neviděl žádný backtest na bull debetní vertikální spread, ratio spread apod. ....i když je to taková opční klasika...

O tom, že máš hodně podkladů a hodně pozic. To je preference každého z nás. Někdo musí prostě být neustále v nějakém obchodu "aby mu něco neuteklo". To vychází z tvé povahy a z toho, nakolik to vnímáš jako risk. Líbí se mi příspěvku (i z jiných fór) typu "...mám 10.000 USD a otevřel jsem 8x IC na RUT, každý s marginem 1000 USD, všechno v pohodě vyexpirovalo, i když jsem měl ve středu již nahnáno, jak paní Jelenová promluvila v telce o těch sazbách...", to je prostě tutová sebevražda, když ne dnes, tak zítra. Musíš "to tak nemít", aby jsi mohl pokračovat, není problém mít mnoho pozic, ale k tomu patří také mnoho volné cash na nepředvídatelné události potřebné k přežití. Pokud bych to použil na VIX futures spready, kde každý má margin cca 3.500 USD a já vstoupím na hodnotě modelově -3 a vím, že nejhorší možný scénář je hodnota poklesu -8 (jeden bod je 1000 USD), tak si musím nechat minimálně 5.000 USD na to, aby mě to "nesežralo za živa", ideální je částka dvojnásobná, abych mohl klidně spát a čekat na zotavení situace. Pokud to máš nějak takto, tak to je O.K., potom je jenom otázka řízení a stráveného času nad trošku živějším portfoliem. Je dobré, že jsi "skromný chlapec", protože podle mě to v tradingu ani jinak nejde ustát. Pokaždé, když je obchodování dobré, tak se ve mě zapne nějaká kontrolka, která mě drží zpět a nutí přemýšlet, jestli je tato "dobrá situace" už ten stav, kdy všechno půjde samo, následný vývoj mě vždy prozatím přesvědčil, že nic není zadarmo a nic nejde jenom tak samo o sobě a můžu tě ujistit, že pokud máš "[ital]...male japonske auto, trocha ryze a syrovych ryb...[/ital]", tak věz, že například trhu indexu SPX je to úplně jedno a taky věz, že chlápek v mercedesu musí na tu klávesnici kliknout stejně jako ty, ale to už asi víš :c)

VIX weekly opce se začnou podle CBOE obchodovat 8 října, pokud budou SEC vydána patřičná povolení, tady se otevře další prostor pro další možné obchody. Celou problematiku lze ale nyní již zkoušet na klasických měsíčních opcích na VIX, protože ty se chovají v posledním týdnu svého života tak, jak se budou patrně chovat weekly opce, bude to obdoba weekly/monthly opcí na cokoliv jiného, uvidíme co nám to přinese, já mám už nějaké své vlastní pozorování již mírně provedené, jenom nevím jak se to bude v reálu chovat, bude to něco na způsob mého příspěvku o vypsání VIX opcí těsně před koncem obchodování před expirací v kombinaci z weekly futures na VIX.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

ahoj maplere,
preji pekne slunecne odpoledne (pokud jsi taky nekde uprostred Evropy, pripadne jinde, kde je nebe tez bez mracku).

moc nevim, z ktereho konce zacit. a taky nevim, zda se mam hajit, nebo jenom diskutovat :(. opravdu neexponuji 80% uctu v marginu IC v jedne expiraci, jak se mnohde uci. to samozrejme neni smrt zitra ani dnes, ale s nejvetsi pravdepodobnosti smrt uz vcera. za tech 21 mesicu, co jedu IC nazivo, jsem mel vcelku minimalni ztraty, resp. poprve az ted v srpnu, kdy jsem se propadl o 2 mesice zpet. ustal jsem lonsky rijen, ted v srpnu mne trh taky nevymetl, protoze jsem ctvrtek pred velkym poklesem vsechny put nohy zlikvidoval (to se tady resilo).

money management mam nastaveny tak, abych v zadnem jednotlivem obchode nemohl ztratit v zadnem pripade vic, nez 2% uctu. (z toho plyne vyse uctu). tohle je prece takove mene konzervativni nastaveni pro ID. kdyz jsem psal o navysovani kontraktu, myslel jsem poruseni tohoto pravidla. nikdy jsem nemel u kondora v jednom vstupu do jedne expirace margin vetsi jak 1000$. tohle pravidlo jsem ted prehodnotil s tim, ze do jedne expirace vstoupim jenom jednou. ve viru srpnovych udalosti jsem se taky rozhodl, ze kvuli rizeni nebudu vstupovat v jedne expiraci napr. do RUT a SPX zaroven, protoze je to de facto stejny obchod, ale ze bych mozna mohl vstoupit dvojnasobkem kontraktu. Podotykam, ze mluvim o marginu a 2%, takze pri vyuziti SL napr. u IC jsme rekneme na petinove ztrate.

cele moje uvahy jsou de facto pouha diverzifikace. proto jsem psal o VEGA pozitivnich a VEGA negativnich strategiich. Ten kalendar ala Sheridan 9/23 je z vetsi casti zalozen na rozpadu THETA, takze je to taky neco trochu jineho. samozrejme opet pri splneni vyse uvedeneho money managementu. dalsi moznost, kterou jsem zvazoval, je diverzifikace v podkladech. na jedne strane jsou ETF jako SPY ci IWM, ve druhe skupine muze byt treba GLD nebo TLT, ktere s nima maji negativni korelaci. podobne u kalendaru na akcie je dobre vybirat podle oboru (napr. energie vs. consumers).

tim vsim se chci dostat k tomu, ze to bude z co nejvetsi casti hra na pravdepodobnost - ze trhy se vlastne nehybou, ze vysoka volatilita vetsinou zase rychle klesne, ze casova hodnota opci se ztraci...

motivovan jsem taky tim, ze chci v IB Risk Navigatoru co nejjednoduseji videt, jak na tom jednotlive strategie jsou, aby se zjednodussilo rizeni.

jestli mne neco napadne, zase napisu.
T.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

bobek,

ne, opravdu nechci aby jsi něco obhajoval, to by mě mrzelo, kdyby to takto vyznělo, já jsem to myslel spíše jako obecné zamyšlení nad přístupem k tradingu. Omlouvám se, jestli to to bylo takto pochopeno.

Aniž bych to nějak musel složitě vyhledávat, co je to ten Sheridanův calendar 9/23 ? (Když jsem to zadal do googlu, tak jsem objevil jízdní řád s platností od 23/9 ve městě Sheridan v Indianě...tak to asi není to co jsem hledal :c)

Link to comment
Sdílet pomocí služby

mapler,

ne, nebylo to spatne pochopeno ;) ja si myslim, ze Tvuj prispevek je 100% pravda, protoze o ochranu kapitalu jde predevsim. ale na to mnohdy clovek s opravdu malym uctem nedba a pak se divi. jinak me se strasne tezko v dnesni dobe formuluje, vzdycky se nekde neco zasekne na nejakem jednom slove.... prosim delej, ze jsem slovo 'obhajovat' vubec nenapsal :-)

Sheridanuv 9/23 kalendar: nevim presne, jak on tomu rika, mozna 9-Day Calendar: ve stredu proda RUT strike ATM s expiraci za 9 dni a nakoupi stejny strike s expiraci za 23 dni nebo vic (preferuje mesicni opci, resp. vic nez 23 dnu kvuli mensimu rozpadu thety). obchod ridi max. 2x za dobu zivota - pridanim kalendare. Puvodni PT 12%, SL 15%. Exit na PT, SL nebo nejpozdeji pristi stredu. Neco podobneho tady popisuje a snad i obchoduje "jirib" na SPY. Je mi to blizsi, nez na akciich, protoze se to malo hybe a da se to fakt opakovat porad. DS doporucuje kalendar jako zakladni opcni strategii pro zacatecniky s tim, ze se to ma delat 100% mechanicky. Pry jeho studenti maji 5% vyvar za mesic. To je shodou okolnosti i muj mesicni cil.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

zdravím,

protože, jak jsem již dříve předeslal, že se mi zdá obchodování spreadů s VIX futures dosti zajímavou disciplínou, tak jsem se snažil zaměřit na nějaké kvalitativní posouzení možných vstupních signálů do takových spreadů, které by byly jiné než jenom samotná hodnota takového spreadu. Protože je možné obchodovat v různých kombinacích až devět po sobě následujících kontraktů, bude asi dobré objevit nějakou systematickou zásadu, která by nám mohla indikovat "dobrý okamžik" pro vstup do obchodu. Protože mám rád, když jsou věci logické, tak jsem se snažil vyjít také z nějaké jednoduché logiky. Tou by mohla například být volatilita samotné volatility. Protože je jasné, že pokud dochází k turbulencím na trzích, roste stejně dramaticky hodnota VIX Indexu. Také rostou ceny VIX futures, a to tak, že nejcitlivěji reagují nejbližší futures kontrakty a tento efekt se následně projevuje porušením časové cenové struktury těchto futures, s tím, že nejdražší jsou nejbližší kontrakty (backwardation). Tento stav a jeho návrat do normální časové struktury (contango) se dá obchodovat například zde již zmíněným nákupem Short Front/Long Front+1 kontraktem na VIX futures.
Na stránkách CBOE lze pořídit historická data tickeru VVIX, který vyjadřuje samotnou volatilitu VIX Indexu. Na přiloženém prvním screenu je vidět, že VVIX se historicky pohybuje v pásmu cca 60 - 170. Na tomto obrázku je za období 2007 - 2015 vyobrazen kontinuální spread VIX futures Short Front/-Long Front+1 spolu s tímto VVIX, tedy samotnou volatilitou VIX Indexu. Lze obecné říct, že pásmo 60-80 hodnoty VVIX znamená období "klidu", tedy hodnota spreadu je kladná (příznak contango v trzích VIX), pásmo mezi 80-100 je pásmem, "kdy se může něco stát" a pásmo nad 100 je pásmem "pohromy". Protože zde porovnáváme obchod se spreadem futures s různými expiracemi, musíme hodnotu VVIX tedy brát jako jenom jakési vodítko, které by mohlo leccos napovědět. Protože VVIX je vyjádření volatility VIX Indexu, tedy 30-denní volatility, nemůže nám k indikaci nějaké zásadní změny jako jediné stačit, musím se tedy logicky ptát, jak je to s volatilitami vzdálenějších období, tedy období, jejichž spreadové kombinace se budu snažit třeba obchodovat. VVIX totiž disponuje stejnou časovou hodnotovou strukturou, jako je hodnota samotných futures na VIX. Celkem pracně jsem si pořídil hodnoty jednotlivých volatilit podle jednotlivých futures kontraktů, abych zjistil, že i zde existuje ona časová struktura, kdy volatilita nejbližšího futures kontraktu je nejvyšší a čím dále se díváme na vzdálenější futures, tím je volatilita nižší. Vysvětlení je samozřejmě stejné jako u cenové struktury samotných futures, v rozbouřených dobách investoři věří, že v budoucnu se volatilita zklidní. Na druhém obrázku je zobrazen průběh nynějšího Short Front/-Long Front+1 VIX kontraktu spolu s hodnotou VVIX a jednotlivých volatilit druhého, třetího a čtvrtého futures v pořadí. Zcela zřetelně je vidět, jak po propadu trhů okolo 1.září došlo k odrtržení hodnoty VVIX od volatility F+1 (tedy druhého v pořadí) futures, které je součástí našeho vyobrazeného obchodu na Long straně. Také je třeba si všimnout, že odtržení proběhlo na hodnotě cca 90 a pokud se podívám na pravou stranu grafu, která charakterizuje páteční situaci, tak je zřetelně patrné návrat VVIX k hodnotám cca 90 a jeho sblížení s volatilitou kontraktu F+1. Jestli to bude znamenat konec turbulentního období a návrat do obvyklé cenové struktury na VIX futures uvidíme v následujících dnech. Jestli by toto mohlo být obchodním signálem ponechám na každém.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

mapler

dobrá práce (tu)

jen mě udivuje u kontinuálního grafu, že má VVIX koncem roku 2008 (období krize) menší hodnotu než září 2015 tj. nedávný propad trhů, který se s rokem 2008 nedá srovnat...
Spíše tedy , chtěl bych se na to zeptat. Čím to je? Rychlostí propadu?

Link to comment
Sdílet pomocí služby

yord, těžko říct proč tomu tak je, ale samotný graf je výsledkem pouhého zpracování dat. Protože pracuji s daty z CBOE již delší čas, mohu říct, že data cca do roku 2012 jsou mnohdy nepřesná. Pokaždé provádím jejich testování, jestli například některá období v časové řadě nechybí (to bývá dosti častá chyba), někdy vypadne pouhý jeden den a musím celou řadu pracně upravovat, cca od roku 2012 jsou již data "téměř v pořádku". Proto zobrazování zhruba od tohoto období považuji za více relevantní. Stačí si například stáhnout data s nedávno spuštěnými weekly futures na VIX a uvidíš v časových řadách například nuly. Pokud je to výsledkem, že nebyl na těchto futures v ten den žádný pohyb, nahrazuji cenu Close (pokud je nula) cenou Settle, protože settlement je vypočten vždy, tedy pokud to celé opět není chyba v datech a ne v neobchodování tohoto podkladu. Jako vysvětlení by opravdu mohlo stačit vysvětlení s "mírou paniky". Já jsem v té době již obchodoval a pokud si to dobře pamatuji, tak propady sice byly drastické, ale celková atmosféra jakoby pořád čekala na nějaké brzké zotavení. taky je vidět, že propad byl pozvolnější než zářijová korekce. Proto si myslím, že nynější situace byla nebezpečnější než v roce 2008. Na přiloženém screenu je vidět ten samý graf, jenom je na něm vynesena volatilita F+1, tedy druhého VIX futures kontraktu. Je také vidět, že nynější volatilita na tomto druhém kontraktu je také vyšší než v roce 2008, takže to by potvrzovalo naše úsudky.

32715

Link to comment
Sdílet pomocí služby

zdravím,

chtěl bych upozornit na vychytávku pro příznivce Excelu. Na stránkách www.quandl.com/help/excel je možné získat Add-In doplněk do Excelu, který umožní do Excelu stahovat nepřeberné množství EOD historických dat. Stažení je bleskové a dá se vybírat z nepřeberného množství databází, pro spreadové obchodníky například jsou ke stažené nejenom jednotlivé historické ceny jednotlivých futures, ale i kontinuální kontrakty, COT, různé reporty a již předpřipravené databáze a podobné jiné vychytávky. Dost to připomíná doplněk XLQ (www.qmatix.com/XLQ.htm) zde v jiných vláknech v minulosti probíraný, co je však na věci nejpříjemnější - je to zcela zadarmo po jednoduché free registraci !!! Pro mírně pokročilejší nebude potom patrně problém si "zahrát doma amatérsky na MRCI" nebo si vytvořit jednoduché testovací nástroje na akcie, futures, spready, indexy a podobně...

Pro obchodníky s volatilitou jenom jako drobnou informaci uvádím, že včera (8.10.2015) odstartovalo na CBOE obchodování s weekly opcemi na VIX.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

sirfalout: Pro pythona je knihovna, fachá skvěle...

mapler: Quandl je super zdroj, ale je cítit dlouhodobý tlak na přechod k placení. Dříve bylo komplet vše free, stačila jen registrace - jinak nešlo stahovat více dat, zdrojů atd. najednou. Je fakt, že vývoj knihoven pro R, Pythona a koneckonců i excel něco "stojí" a většina jemnějších dat než EOD taky není zadarmo. Do excelu není potřeba nic instalovat, pokud znáš VBA - to jen poznámka pro ty, co neradi pouští do vlastního kompu cizí nástroje.

Link to comment
Sdílet pomocí služby


×
×
  • Vytvořit...