Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Komunita:
Diskuze Sledované příspěvky Žebříčky

e-mini trhy


beginner

Doporučené příspěvky

Od 1. července 2007 spravuji na svém účtu u Interactive brokers simulované portfolio. Počáteční stav účtu činí 1 000 000 USD, hodnota k 17. 7. 2007 je 1 042 000 USD, podařilo se mi tedy během cca dvou týdnů dosáhnout zhodnocení účtu o 4,2%. Obchoduji s futures na e-mini indexy, zejména S&P 500 a DJIA a s futures na 30 leté T-bonds. Jako svoji obchodní strategii používám metodu dvou exponenciálních klouzavých průměrů a to křížení 9 úsečkového a 20 úsečkového jako signál pro otevření pozice a oscilátor MACD(10, 20, 20) pro generování signálu k uzavření pozice. Pro generování těchto signálů používám hodinové a 15 minutové grafy.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

  • Odpovědí 408
  • Vytvořeno
  • Poslední

Nejaktivnější diskutující

Nejaktivnější diskutující

Publikované obrázky

Asdareel:

jen doufám, že IB už v simulovaném účtu neposílá znehodnocená data jako dříve, doporučuji vám si to ověřit. Celý tento bactest a pokus by vám byl celkem k ničemu pokud se skutečný trh chová odlišně než v simulaci.

Jinak cca 8% měsíčně je do začátku vynikající číslo, přeji hodně úspěchů.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Honzin: Nevím, jak přesná jsou data pro simulované obchodování, ale zhruba sedí. Když si otevřu svůj ostrý účet, zdají se mi být stejná, jako v simulovaném účtu a taky to porovnávám s daty z barchart, i když toto porovnání je jen hrubé, protože barchart.com má data zpožděná. Nevím ale samozřejmě jak přesně data na simulovaném účtu odpovídají realitě, zajímaly by mě zkušenosti dalších traderů.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

  • 2 týdny později...

EvaZV, M!ke: Problém je v tom, že volatilita byla tak neskutečně vysoká, že i když celkový trend byl jasně sestupný - S&P například ztatil cca 40 bodů, což je asi 2,3% celkové hodnoty, prakticky vůbec se nedalo obchodovat. Dalo se dobře obchodovat papírově v 15 minutovém timeframu - pracuji rovněž s dvojitým EMA - EMA9, EMA20 pro otevření pozice a s MACD pro uzavření pozive. Tyto indikátory dávají velmi pěkné signály, ale musí to být na ustáleném trhu. Včera například v 15 minutovém timeframe tyto indikátory vůbec nereagovaly na prudké výkyvy kurzů a v 5 minutovém timeframe zase generovaly jeden signál za druhým ,které ovšem byly v okamžiku svého vzniku již beznadějně zastaralé. Po vstupu do krátké pozice na základě signálu dokázal trh na minikorekci posílit během minuty o 6-10 bodů, což představuje 6-10% hodnoty účtu 5000 dolarů. Takže je jasné, že obchodovat se nedalo. Dalo se obchodovat papírově, kde jediným rizikem bylo, že v případě otočení trhu, které bude tak rychlé, že než na něj indikátory zareagují, budeme v papírové ztrátě. Ale v realitě nám tyto protipohyby a korekce prakticky vzaly šanci na reálný zisk, ačkloliv při zpětném pohledu na grafy se na první pohled zdá, jak krásný downtrend to byl.

Přemýšlel jsem, jak by bylo možné podobné turbulence ošetřit v reálném obchodování. Bude zřejmě třeba do obchodní strategie zapracovat kromě indikátorů pracujících s cenami i indikátiry pracující s objemy a rovněž s volatilitou cen a objemů a dále stanovit rozumný time frame. Podle prvního odhadu se mi 15 minutový timeframe jeví jako nejjemnější možné rozlišení. Z toho ovšem vyplývá, že ani stoplossy nebudou moci být příliš tvrdé, protože by nás v takovém případě vyhodily z obchodu při prvním protipohybu, který vždy nutně přijde. Podle prvních výsledků provedeného backtestingu můžu říci, že sledování vhodných indikátorů funguje velmi dobře ve střední hodnotě, ovšem je třeba dát zákonům střední hodnoty možnost, aby zafungovaly, což obnáší velké dílčí ztráty. Z toho opět vyvstává další otázka - otázka moneymanagementu. Experimentoval jsem s různými objemy kontraktů na simulovaném 1milionovém portfoliu -10, 25, 50, 75, 100 kontraktů na jeden obchod - a zjistil jsem, že na takto velkém účtu je optimální obchodovat s 25 kontrakty. Takovýto objem obchodů nám umožní zhodnocovat portfolio průměrně o pěkných 0,5 - 1% denně a případné ztráty na korekcích ve velikosti cca 5 - 10 bodů nám nezpůsobí větší problém, neboť nezpůsobí pokles hodnoty účtu o více, než 1% a my budeme moci spoléhat na bezpečně fungující zákon střední hodnoty. (Pro matematiky - hrál jsem si s testováním hypotéz a vyšlo mi, že nulovou hypotézu -střední hodnota obchodní strategie je menší, nebo rovná nule - můžeme zamítnout na prakticky libovolně nízké hladině významnosti).

Z výše uvedených úvah ovšem vyplývá další věc - je-li optimální velikost účtu pro obchodování s 25 kontrakty 1 mil USD, pak pro obchodování s jedním kontraktem se jedná o 40000 USD. Protože ovšem jen málokterý drobný trader disponuje podobnou částkou, logicky vyvstává otázka, zda by nebylo rozumné, aby několik lidí spojilo síly a vytvořilo jeden společný obchodní účet. Rád bych vám předložil tuto myšlenku k úvaze.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

to 911: Snažil jsem se najít takový objem obchodu, aby drawdowny způsobené korekcemi byly únosné a zároveň aby se portfolio zhodnocovalo rozumným tempem. Pákový efekt způsobuje, že pokud se ti daří, zhodnotíš portfolio třeba o 10% za den. Pokud se ti ovšem nedaří, můžeš o stejnou částku přijít. Pokud používáš správně nastavené a optimalizované indikátory, zajistíš si, že střední hodnota tvých obchodů bude kladná. OK, střední hodnota. Ovšem absolutně nezabráníš dílčím ztrátám, drawdownům. Trhy se bohužel nepohybují po sinusovce, kde by stačilo vypočítat optimální okamžik k naskočení do trendu. Pohybují se po zubatici a mají jednu velmi nepříjemnou vlastnost - korekce. Vypozoroval jsem, že právě po obdržení signálu k otevření pozice nastává korekce. Je to logické - signál je vygenerován po sérii pohybů jedním směrem, korekce tedy musí přijít. A pak je tu další věc - falešné signály. Situace, kdy dostaneme signál k otevření pozice a za chvíli se trh obrátí a my uzavíráme pozici se ztrátou. A takovýchto signálů může přijít několik za sebou. A bohužel, těžko se dá rozlišit, zda se jedná o signál falešný, či počátek výživného trendu. Je prostě třeba signály sledovat. Všude se píše, že neexistuje něco jako svatý grál tradingu - strategie, která by generovala bezpečné výnosy bez dílčích ztrát a falešných signálů. Z analýz vyplývá, že i při nejlepší strategii je většina obchodů ztrátová - ale že ziskové obchody svým výsledkem předčí ony ztrátové. A právě na ty ztrátové obchody je třeba mít dobrý finanční polštář. Představ si, že máš 5000 USD, otevřeš pozici v e-mini S&P a uděláš jeden, druhý, třetí ztrátový obchod. A najednou máš sekeru 600 - 1000 USD. Pokud máš na kontě 40000, až tak ti to nevadí - víš, že zákon střední hodnoty zafunguje a vzniklé ztráíty ti bohatě vynahradí. Ale pokud máš 5000, je to horší.

Takže jsem přemýšlel o tom, jak snížit onen velmi nebezpečný pákový efekt. Jednou z cest by byla další miniaturizace objemu kontraktu, ale když velikost kontraktu je nastavená tak jak je, je zvýšení objemu účtu druhou možností, jak lze pákový efekt zmírnit na únosnou míru.

Možná je zajímavé zjištění, že trh funguje jako fraktál, na principu sněhové vločky. Můžeme mít na určité komoditě třeba stabilní, třicetiletý trend. Ale během tohoto dlouhého trendu se vyskytnou, řekněme, 2 - 3 leté korekce. Tyto subtrendy budou mít v sobě obsažené další korekce, třeba 3-6 měsíční.- A tak dále, až k minutovým hodnotám.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

asdareel,

pokud pri 5000 uctu mas po trech obchodech 600-1000 dole, tak to delas blbe. to je vse. mas proste velky SL. pri 5k mas mit sl nekde 100.

no mozna mas nejaky zvlastni system, ale ne vzdy kdyz mas signal prijde korekce. staci sledovat jen cenu a uvidis ze to neni pravda. ale nechci ti bourat to co jsi napozoroval. at ti to funguje.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Asdareel,

je dobré, jak obchodování berete zodpovědně, myslím tím, že se nad grafy zamýšlíte a analyzujete je.
Ale v něčem vás opravím:

- není pravda, že při obchodování máte více ztrátových, než ziskových obchodů. Záleží, jaký máte obchodní systém, MM atd.

- nemyslím si, že 5000 USD je riskantní částka pro obchodování. Vaše strategie v počátcích obchodování musí být tomuto přizpůsobena, tedy např. SL max. 100 USD, obchodovat jen s jedním kontraktem atd. Podle mne je nesmysl mít účet 5000 USD a riskovat na jeden obchod více jak 150 USD.
Pokud se vám opravdu nezadaří a budete mít sérii 15 ztrát (takový obchodní systém bych asi opustil :-) ), ale SL 100 USD, ztratíte sumu stále malou, aby jste musel skončit.
Na trh ER2 tu najdete mnoho příkladů, kdy se riskuje max. 150 USD.

- vůbec si nedokážu představit, že více osob dá peníze dohromady na jeden účet a pak z něj bude obchodovat. V tradingu musíte stát jen sám za sebe.


A naposled jen takové malá rada od člověka, který měl v počátcích podobný přístup k trhům jako vy - zbytečně netechnizujte svůj přístup, nekomplikujte příliš svoji strategii. To se taky k tradingu nemusíte vůbec dostat :-).

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Honzin, 911: Jenže mít stoploss 100 USD třeba u emini-S&P dost dobře nejde, to jsou dva body a tento index tam skočí za půl minuty - minutu bez problémů a ani trh nemusí být moc volatilní. Při volatilnějším trhu ještě víc. V podstatě mít těsné stoplossy znamená pořád realizovat ztrátu - sice malou, ale pořád. V podstatě mi to potvrdil i můj vlastní, zcela jednoduchý becktestingový systém, který jsem si vyvinul ještě předtím, než jsem měl účet u IB, přístup k simulovanému obchodování a než jsem měl amibrokera. Samozřejmě, že obchoduji s 1 kontraktem, jak jinak :-), ale právě pro 1 kontrakt mi přijde optimální suma 40000, ne 5000. Korekcím a výkyvům se člověk absolutně nevyhne, bohužel. Zvýšení objemu účtu mi přijde jako cesta, jak zmírnit procentuální dopady případné bodové ztráty.
Ad více osob - já si myslím, že taková malá investiční společnost není špatný nápad. Kolektivní strategie mi přijde jako podstatně silnější a bezpečnější, než se pouštět individuálně na rozbouřené vody tradingu v malé kocábce :-)

Link to comment
Sdílet pomocí služby


×
×
  • Vytvořit...