Vyhledávání v článcích

Tip na knihu


Jak na...

Bezplatné ebooky

PRIIPs KID, aneb proč nejdou u IB nyní obchodovat některá ETF


V lednu 2018 vstoupila v platnost nová regulace Evropské Unie pod názvem Packaged Retail Investment & Insurance (PRIIP), která se snaží chránit drobné obchodníky. Díky ní se pak postupně přestávají obchodovat v Evropě některé americká ETF a včera došlo k omezení i u InteractiveBrokers.

Podle EU je cílem PRIIP ochránit drobné investory tím, že by k obchodovanému produktu měli obdržet i tzv. KID – Klíčový Informační Dokument. Jde o tři stránky textu, které by měly srozumitelně pomoci investorům pochopit povahu a risk obchodovaného nástroje…

PRIIP se týká mnoha burzovně obchodovaných produktů. Z pohledu obchodníků na Finančníkovi jde zejména o deriváty (futures) a Exchange traded products (jako jsou různá ETF).

Aktuální situace

Některé společnosti KID ke svým produktům dodaly. Například CME Group (takto vypadá například KID na zemědělské futures - http://www.cmegroup.com/market-regulation/european-regulation/files/key-information-document-agricultural-futures-physical.pdf ) a takové produkty se mohou v Evropě obchodovat.

Jiné společnosti EU ignorují. A evropští brokeři postupně jejich produkty musí přestat nabízet, dokud KID nedodají.

InteractiveBrokers pak změnu aplikovali včera. Bohužel KID nedodaly i společnosti poskytující velké ETF, jako jsou SPY, IWM, GLD a mnoho dalších. Ty tak není pro evropské klienty u IB (ale i dalších brokerů) možné obchodovat. Tedy to, že nemůžete v IB aktuálně například nakoupit akcie SPY není chyba InteractiveBrokers, ale State Street Global Advisors, pod kterou SPY spadá, a které je EU ukradená… Z pohledu InteractiveBrokers pak tradičně proběhlo málo informací o tom, že se chystá k tomuto zásadnímu kroku.

Jaká jsou řešení?

Pokud nyní potřebujete americká ETF bez KID obchodovat, jediné řešení bude patrně využít některého amerického brokera. Toto řešení zatím funguje mně, takže nemusím situaci nijak zásadně řešit.

Alternativou je porozhlédnout se po evropských ETF. Ty jsou sice výrazně méně likvidní, ale třeba na anglické burze se obchodují i produkty sledující americké indexy (ale sám jsem v této oblasti zatím žádný zásadní průzkum nedělal).

Případně může být nejlepší řešení počkat, jak se situace vyvine. Tvůrci ETF se mohou nyní dostat pod větší tlak, když se jejich produkty přestaly obchodovat i u takových brokerů jako je InteractiveBrokers. Ale upřímně bych nespoléhal na to, že situaci nějak změní během např. týdnů. Přeci jen na vytvoření KID již měli opravdu hodně času.

Závěrem

Samotného mě situace v IB trochu překvapila, ale na druhou stranu toto je trading. Podle toho, jak velké peníze spravujete, je potřeba myslet i na nejrůznější diverzifikace mezi brokery. Sám jich využívám různě aktivně asi pět. Už jen kvůli podobné situaci mám brokery na různých kontinentech a v různých jurisdikcích.

Jistě, mohu se přidat k nadávání na regulace EU a třeba i nedostatečnou komunikaci u IB. Ale můj trading to nezlepší, sám se tedy snažím vždy především přizpůsobit.

Chápu, že na začátku obchodování člověk podobné možnosti diverzifikace nemá. V této situaci je ale prostě občas nutné řešit situace různými kompromisy. Samozřejmě, že se můžete pokusit najít jiného brokera, který KID vyžadovat nebude, ale myslím, že těžko hledat pro začátek obchodování přijatelnější řešení než Interactive Brokers. A nakonec i americké ETF lze nahradit například portfoliem akcií (které lze obchodovat samozřejmě bez problémů). Sám bych s takovým řešením začal (viz systémy popisované v základním kurzu). A třeba mé automatizované portfolio, jehož poslední výsledek jsem s nadsázkou komentoval v článku Tradingem statisíce korun měsíčně bez ručního zásahu. Je to reálné nebo nikoliv? je také založené čistě na akciích (bez páky). A tak zatím, co bych se tak dneska mohl s ostatními vztekat nad regulacemi EU a nekomunikací IB, se opět hezky pohnula equity:

+1 655 USD za jediný den (screenshot přímo z platformy InteractiveBrokers) samozřejmě není nic závratného, ale je to cesta kupředu. A o to jde v tradingu především. Tedy pokud nemusíte, opravdu zaměřujte svou mysl směrem „jak to půjde“, než „je to strašný, tohle je konec, nic nefunguje“.

Navíc doufám, že i situace s hlavními evropskými brokery se postupně vyřeší. A když ne, tak se určitě najdou alternativy.


Petr

(publikováno 19.06.2018, editovat ) Vytisknout tento článek

Klíčová slova použitá v článku:
broker, futures, market, obchodní systém

Finančník.cz je místo, kde už od roku 2004:

  • Autoři webu a zkušení tradeři Petr a Tomáš předávají své know-how.
  • Autoři webu Petr a Tomáš přinášejí kompletní vzdělání v tradingu.
  • Naleznete nejkomplexnější informace o tradingu v českém jazyce.
  • Získáte profesionální tipy a rady, plynoucí z reálných zkušeností z trhů.
  • Najdete inspiraci a motivaci k novému životnímu stylu tradera.
  • 2x týdně naleznete nový článek věnovaný úspěšnému tradingu.

Upozornění: Všechny informace poskytované na Financnik.cz jsou určeny výhradně ke studijním účelům témat týkajících se obchodování na burze a neslouží v žádném případě coby konkrétní investiční či obchodní doporučení. Provozovatel serveru ani jednotliví autoři nejsou registrovanými brokery či investičním poradcem ani makléřem. Jsou-li na stránkách zmiňovány konkrétní finanční produkty, komodity, akcie, forex či opce, vždy a pouze za účelem studia obchodování na burze. Vydavatel serveru není zodpovědný za konkrétní rozhodnutí jednotlivých uživatelů.

Burzovní obchodování a investování s finančními instrumenty (a komoditami obzvláště) je vysoce rizikové. Rozhodnutí obchodovat komodity a akcie je odpovědností každého jednotlivce a jedině on sám nese za svá rozhodnutí plnou odpovědnost. Nikdy se nepouštějte do obchodů, jejichž podstatě plně nerozumíte. Pamatujte, že burza má svá pravidla, kterým je třeba porozumět, než začnu riskovat své vlastní peníze!

Zásady ochrany osobních údajů   Cookies na serveru Financnik.cz   Všeobecné smluvní podmínky užívání on-line kurzů

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Copyright 2018 © Financnik.cz - Developed by BlueCube.cz
Server Financnik.cz vydává a všechny služby provozuje Centrum finančního vzdělávání, s.r.o.
Všechny články zde uveřejněné podléhají autorskému zákonu a jejich kopírování pouze se souhlasem autora.