Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Články a tutoriály:
Slovník pojmů Seriály Komoditní Manuál Psychologie obchodování
 • Evoluce tradera od ztrát k profitům - zkušenosti s psychologií obchodování tradera JenaL [2]

  Článek je pokračováním prvního dílu, který naleznete ZDE.

  3. Psychologie obchodování

  Když se podívám zpět, nedokážu jednoznačně říci, že bych si byl vědom důležitosti psychologie obchodování coby součást tradingu. Ještě dnes si vzpomínám, jak jsem si poprvé snažil sám před sebou zlepšit hodnoty backtestu. Naštěstí jsem se nicméně dostal k tradingu za okolností, které byly z pohledu psychologie poměrně ideální.V té době jsem již 5 let každodenně meditoval a zkoumal pravou podstatu vnitřního a vnějšího světa. Proto mě obchodování také tak fascinovalo. Kde jinde bych mohl strávit tolik času přímo s prací s emocemi. Již na začátku jsem po prvních neúspěších pochopil, že tohle bude asi jedna z největších životních výzev a stejně je tomu i dnes.

  Své zkušenosti s tím, co pro mě bylo na mé cestě ke konzistentním profitům nejdůležitější pochopit, shrnu v několika následujících bodech. Ačkoliv některé body na první pohled nevypadají, jakoby patřily do oblasti psychologie obchodování, já je tam řadím. Protože kdybych hovořil za sebe, celé obchodování je vlastně mentální proces, ať si to uvědomujeme nebo ne.

  Vhodný obchodní přístup

  Jestli jsem si někdy myslel, že volba obchodního přístupu je technická záležitost, tak jsem se mýlil. Vhodný systém je zcela záležitost mých osobních preferencí. Ušít si systém na míru a porozumět do hloubky všem jeho aspektům je zaručená cesta k dlouhodobým profitům. Osobně jsem trendový obchodník a také jsem si podle toho postavil svoji jednoduchou strategii. Jsem současně člověk, který oplývá celkem silnou disciplínou a dokážu docela dobře snášet i větší sérii ztrát (to mě ale vzalo pěkných pár hodin meditace). Problém u mě nastával u rychlejšího timeframe a také po prvním obchodě, který často ovlivnil moje obchody budoucí (v daný den). Jakmile jsem zakusil profit nebo ztrátu, snížila se krátkodobě moje objektivita. Z toho důvodu jsem zvolil nakonec strategii pracující na vyšším timeframe (s menším počtem obchodů - jeden denně). Moje strategie má menší úspěšnost, ale zato má poměrně vysoké RRR a Expectancy (pokud vás tento pojem zajímá, určitě doporučuji knihy od skvělého dr Van Tharpa).

  Koncentrace na dlouhodobý plán

  Pokud bych nějakou část obchodního přístupu vyzdvihl nejvíce, tak by to byla právě tato. Je to také jeden z těch bodů, kde paradoxně většina začínajících traderů selhává. Poprvé jsem se s tím tuším setkal v knize o psychologii obchodování od Johna Nowaka, Tomáše a Petra. Byla tam představena fascinující myšlenka, jak vydělat kupříkladu 100 000 za půl roku, nebo něco podobného. Stačilo se koncentrovat na průměrně $20 denně. Moc se mi ta myšlenka líbila a do svého obchodního plánu jsem si vyrobil podobnou tabulku, kde se koncentruji na $1000/měsíčně na kontrakt. Na tuto myšlenku se snažím koncentrovat před každou obchodní seancí tak, aby se mi co nejvíce zaryla do podvědomí. Je to tabulka, která odvála naivní představy o rychlém zbohatnutí a přestavuje nejsilnější článek mého obchodního systému - můj dlouhodobý pohled:

  d3nwkgf_10fs8h9vds_b.png

  Krátkodobá a dlouhodobá trpělivost

  S koncentrací na krátkodobý (jeden daný obchod podle plánu) a dlouhodobý (koncentrace na mé dlouhodobé cíle) plán, jde ruku v ruce i práce na vlastní trpělivosti. Trpělivost je jedna ze zásadních dobrých vlastností tradera. Pokud chcete něčeho dlouhodobě dosáhnout, musíte věci dělat po malých krůčcích a konzistentně. Pokud si vytvoříme zvyk, že budeme následovat naše emoce pokaždé, když se objeví, budeme každý den měnit systém a pohled na trading. Bude to ztráta času a peněz. Jsem trendový obchodník a často se mi stává, že trh mine můj PT třeba o tick, obrátí se a putuje k mému posouvanému stop-lossu. Často jsem v takových situacích napjatý, ale zkušenosti mě naučily jednu věc. Být trpělivý a opravdu si počkat. Jak krátkodobě, tak dlouhodobě. My nad trhem žádnou vládu nemáme, trh nemá žádnou vládu nad námi, a protože se emoce objevily, musí také zmizet. Pokud máme solidní backtest systému, kterému důvěřujeme, není důvod být nějak emocionálně "mimo" ze současné série ztrát.

  Rizikový kapitál/výše účtu/risk

  Oblast kontroly rizika opět podle mě spadá do kategorie psychologie obchodování. Pokud hodláme začít s účtem 2000 dolarů a máme systém s nejvyšším backtestovaným drawdownem někde kolem 1500 dolarů, tak rychle zapomeňte, že se stanete úspěšnými tradery. Znovu říkám, že trading je business, a je třeba k němu i takto přistupovat. Osobně jsem velice konzervativní obchodník a myslím, že i to je důvod, proč jsem stále v tomto úžasném businessu. Nepodceňujte výši účtu a velikost pozice. Vezměte si Excel, vhodnou literaturu, svoje představy a začněte počítat.

  Pohled na ztráty a zisky

  Pokud máte rizikový kapitál a obchodujete podle plánu, pak jsou emoce u ztrát jenom taková ego hra... U mého systému je ztrátový týden vcelku běžná věc. Obchoduji systém s nízkou pravděpodobností a nízkou četností obchodu. Ztráty dokáží také dlouhodobě vydělávat, pokud se z nich dokážeme v určitém směru poučit... V “určitém směru” myslím samozřejmě obchody mimo plán... Je důležité naučit se hledat dobře a špatně v tradingu! Ne v profitech a ztrátách, ale právě v tom jak obchodujeme či nikoliv podle funkčního zbacktestovaného plánu... To ale platí i o profitech proti plánu. Vytvářejí negativní návyk, který potom podvědomě následujeme. Ne nadarmo se říká, že je jednoznačně lepší zkušenost pro začátečníka, když začne obchodovat a zakusí ztráty a dokáže se z nich přesně podle systému “vyhrabat”. Zisky a ztráty jsou jednoduše neodmyslitelnou součástí jednoho funkčního celku. Lehké pochopit ale složitější prožívat. Jako vše to chce čas…

  Denní Report

  K tradingu je nutné přistupovat profesionálně. Nezbytná součást je učit se ze svých předchozích chyb a mít kontrolu nad tím co děláme. Je proto důležité si vést Obchodní deník, kde zaznamenáváme různá data, včetně briefingu před otevřením, pocitu během obchodování a také nápadů na vylepšení. Informace je zajímavé neustále pročítat, vracet se ke svým obchodům a zkoumat, kde nejčastěji děláme chyby. Zde si zaznamenávám také své nové podněty pro budoucí backtest. Každý den tisknu graf s obchody a následující tabulku:

  d3nwkgf_11f9t3kjg4_b.png

  Obchodní plán

  To že obchodní plán je nutností jsem věděl již déle, ale lenost mě nikdy nedovolila udělat něco více než počmárat A4 a dát si ji při obchodování na klávesnici. Dnes vím, že je to nejrychlejší způsob, jak ztratit peníze. Bez obchodního plánu si již nedokážu vůbec obchodování představit. Obchodní plán by měl být velice profesionální nástroj. Je to realizace veškerého úsilí obchodníka a jako produkt jsou nám odměnou peníze (za předpokladu, že jsme schopni slibný plán disciplinovaně bez chyby, den po dni konzistentně obchodovat). Je to ta viditelná část plovoucího ledovce našeho upřímného výzkumu. Do něj vkládám všechny své závěry z poznatků, které chci aplikovat v trzích. Když jsem obchodoval dříve bez vypilovaného “všezahrnujícího” obchodního plánu, nebylo to v podstatě nic jiného, než hazard. Můj obchodní plán pro finwin vypadal asi takto:

  jenl-plan.gif, 59kB

  Obsahuje kapitoly:

  1. Cíle
  2. Koncentrace na dlouhodobý plán
  3. Důvody, proč obchodovat méně
  4. Obchodní session – checklist
  5. Kompilace z eminikursu financnik.cz (finwin)
  6. Backtest, Parametry, Monte carlo
  7. Out of sample analysis
  8. Obchodni strategie + ukázky + checklist
  9. Position sizing
  10. Krizový plán + kontakty
  11. Specifikace kontraktu + komise + margin
  12. Timetable (rozvrh mých denních rutin)
  13. Příloha: US legal Federal holidays
  14. Standard Calendar Month codes
  15. Důležité reporty
  16. Můj denní report

  Systematičnost

  Pokud chceme někam dojít, je třeba si dobře rozvrhnout síly. Obchodování je business a v každém businessu je potřeba mít nějaký dlouhodobý plán (cíl a metody k jeho dosažení). Jsem od přírody trošku lenoch, takže mám plánovač a motivační nástěnku, kde si přesně ze dne na den systematicky plánuji úkoly na den další. Pěkně krok po kroku. Pokud jste přesvědčeni, že si všechno udržíte v hlavě, z dlouhodobého pohledu bude opak pravdou.

  Píle

  Jak jsem říkal, měl jsem dříve hodně problém s leností. Chtěl jsem finanční svobodu a ideálně hned. Představoval jsem si, že jednou nasázím data do Excelu, ten mi něco vyhodí a já to budu do konce života dvě hodiny denně obchodovat jak robot. Po prvním backtestu možná také zjistíte, jak moc si lžete do kapes; při druhém, že to s tím tradingem nebude tak jednoduché; a při několikátém dalším teprve možná začnete chápat důležitost money managementu, psychologie atd. Vše musí jít ale postupně a přirozeně. Všechno nejde naráz. Nebojte se dělat postupně backtesty s novými myšlenkami, často budete překvapení výsledkem. Mám kamarády, kteří se třeba měsíc až dva snaží najít sílu na backtest, až ji najdou vydrží to týden, a pak zase měsíc hledají. Nadšení nás podrží pouze na začátku, často může po prvních neúspěších úplně vymizet. Proto je lepší být s grafy každý den půl hodiny, než jednou za dva měsíce celý týden. Edison jednou prohlásil: “Většina lidí promarní příležitost, protože je oblečená v montérkách a vypadá to jako práce”

  Méně znamená více

  Tento poznatek mě opravdu poponesl hodně výrazně kupředu. Ty časy, kdy jsem seděl u trhu 8 hodin denně a zobchodoval až 5 obchodů jsou ty tam. Vybírat si ty pravé a nejpřesvědčivější obchody (jak na základě statistiky, pocitu, nebo čehokoliv, co funguje a čemu důvěřuji) je jeden ze stavebních kamenů mého přístupu. Níže zobrazený graf znázorňuje obchody dle mechanického plánu (červená křivka) vs. reálné obchodování (modrá křivka) tak jak se mi v začátcích dařilo obchodovat podle diskréčního obchodního systému.
  Přemýšlení nad mými výsledky byl mentální proces, který mě přivedl ke snížení obchodů. Zjišťoval jsem své vlastní nároky a začal konečně vnitřně chápat, že se v obchodování peníze vydělají spíše navyšováním kontraktů, než snahou maximalizovat měsíční profit na jeden kontrakt. Začal jsem se koncentrovat na určité nižší měsíční profity a rapidně jsem snížil své nároky na to, kolik by měl systém produkovat měsíčně na kontrakt. Není to target ve smyslu, že bych přestal do konce týdne/měsíce obchodovat, ale spíše jej používám jako takový mentální cíl. Při častých větších měsíčních profitech mohu být jen příjemně překvapený.

  d3nwkgf_13dbr6w9fm_b.png

  Obchodování->akce nebo rutina?

  Obchodní plán by měl být velice profesionální souhrn znalosti statistik, na základě kterých se předem rozhodneme, jakým stylem budeme obchodovat. Samotné obchodování pro mne bylo ze začátku opravdu velkou adrenalinovou zábavou (nikoliv seriózní profesí), ať jsem chtěl nebo ne. Vím, že jsem se na to těšil jak na skok z padáku. Teď se z toho stala spíše nudná rutina. Již nesleduji pohyb účtu každý den. Co mě zajímá je koncentrace na dlouhodobý plán a to jestli jej na 100% dodržuji. Pokud se podíváme kupříkladu na mého oblíbeného výrobce aut Aston Martin, vidíme hotový produkt v podobě nádherného drahého auta. Co už ale nevidíme, je neuvěřitelná práce inženýrů (backtest, vyhodnocení, MM etc), letité zkušenosti (cit pro trh), otevřenost zákazníkům a jejich potřebám (samotný trh a vědomí že jej nemůžeme ovládat). Jak je vidět, samotné obchodování je pouze viditelná část ledovce, který pluje Arktickým oceánem. To co si představujeme na začátku, je úspěšný obchodník, který sedí pár hodin denně před počítačem a vydělává neuvěřitelně peníze, ale již nevidíme, co celý business obnáší. Jemná každodenní práce na systému a našem přístupu je celý ten obrovský masiv pod hladinou, který v začátcích nejsme schopni nebo nechceme vidět.

  Upřímnost a sebezodpovědnost

  Nikdo za mě nic zadarmo neudělá, to již vím od školky. Často se ale člověk chová zcela jinak. Je dobře vědět, že jsme sami zodpovědní za své činy a v obchodování je to něco, co bychom si měli podtrhnout a dát před sebe. Trh, soused, nebo člověk co nám prodal systém rozhodně za nic nemůže. Pokud chci něco vědět, musím být sám k sobě naprosto upřímný. Proč to chci a jak toho dosáhnu. Toto neplatí jenom o backtestu a o obchodování, ale v životě jako takovém obecně!

  There is no free lunch (nic není zadarmo)

  Nic není zadarmo a nikdo nám nic jen tak nedá. O penězích a radosti to platí dvojnásob. Vím, že něco chci a jdu si za tím. Jestli mi někdo chce namluvit, že nebudu konzistentní úspěšný obchodník, pravděpodobně mu teď nehodlám věřit ani slovo. Jsem rozhodnutý a udělám pro to maximum.

  Excel a práce s charting software

  Excel a charting software (když pominu občasnou práci s MSA) jsou jediné nástroje, které používám na veškeré své statistiky. Doporučuji každému kdo je alespoň minimálně technicky zdatný a umí zapnout počítač, aby se s Excelem naučil pracovat. Verze 2007 je silně intuitivní a práce s tímto tabulkovým nástrojem je opravdu zakrátko neuvěřitelně lehká. Často se mi stává, že někdo žasne nad mými tabulkami a statistikami, ale kdo pracuje v Excelu ví, že některé úkony jsou práci na pár minut.

  Obchodní fóra

  Nikomu slepě nevěřte proto, že to někde píše nebo řekl, ale spíše si vše sami vše vyzkoušejte. Nikdy neznáme motivaci psaní příspěvků v anonymních diskuzích. Jsou to vaše peníze a jste za ně sami zodpovědní. Sladké řeči na fórech a rozbory často pouze ziskových obchodu “po bitvě” mohou mít dle mých zkušeností poměrně malou naučnou hodnotu a jsou často i ztrátou času. Většina nováčků pak spadne do pasti zvané svatý grál (představa že můžeme trh předvídat, a že obchodování je možné beze ztrát)... Je prima být hvězda na nějakém fóru, ale obchodujeme především pro své vlastní peníze. Můj přístup k diskuzím bych popsal zhruba takto: Pročíst, pomoci nováčkům, kteří chtějí pomoci, sám si něco hodnotného odnést a vyzkoušet, vyměnit hodnotné informace a rozdělit se upřímně se svými poznatky. Nic víc nic míň.

  Chceme/ potřebujeme

  I trading potřebuje hlubší zamyšlení. Co chceme/potřebujeme je vzorec, který se nám promítá v jakémkoliv okamžiku našeho bytí, pokud stále prožíváme stav oddělenosti od okolí. Něco chtít je často stav mysli, který je zabarvený emocemi. Co potřebujeme je často stav, který je naprosto racionální. Je tedy nutné, abychom se koncentrovali na to, co opravdu potřebujeme udělat, ne na to, co nám přinese krátkodobé potěšení.

  Vím proč? Porozumění části svého systému

  Velice dobře mám v paměti časy, kdy jsem sahal po každém systému, který vypadal, že vytváří větší profity než ten, co právě mám. Měnil jsem přístupy častěji, než ponožky. Když protne zelená hodnotu 20 a červená hodnotu 70 nakupuj… Tohle opravdu není podstatou obchodování. Abychom mohli systém úspěšně obchodovat, je nutno se dozvědět co vlastně dané indikátory ukazují, a proč právě tyto chceme používat. Často vidím někoho, kdo mění systémy stejně často jako já v začátcích, a když se ho zeptám proč vstupuje nebo vystupuje právě tam, dostanu odpověď typu “Protože dneska obchoduju ty pivoty, víš, a teď jsme protnuli ten pivot”.

  Trading není cíl, žijeme v hotelu

  Tradig není životní mise. Je to profese. Vyděláme peníze a žijeme. Pravděpodobně nejsme na této planetě proto, že chceme vydělat peníze. Chceme si také užít trošku svobody. Trading může být kupříkladu životní styl, jak říká mnoho úspěšných obchodníků. Nicméně vše se neustále mění a nikdo neví, co bude zítra. Pokud chceme žít, je dobré to udělat teď a tady. Tuny hodin před počítačem a milióny na kontě nás mohou stát více, než se zprvu zdá. Je to ostatně můj osobní pohled. Určitě je dobré se zamyslet nad jedním známým dánským pořekadlem “ poslední košile nemá kapsy”.

  Chamtivost a strach

  Jde o emoce, které vyrůstají ze zásadního nepochopení, jak podstaty obchodování, tak podstaty mysli obecně. Strach může v obchodování znamenat třeba nedůvěru v systém, nedostatek backtestu nebo nepochopení toho, že zisky a ztráty by měly mít neutrální psychologický efekt na naše obchodování. Chamtivost vyrůstá v podstatě z té samé příčiny. Pouze strach je spojen se ztrátami a chamtivost se zisky… Oboje, pokud nemáme odstup, ať již dlouhodobě nebo krátkodobě, škodí našemu obchodování.

  Kdo dává, ten dostává

  Pro mě nejdůležitější zákon prostoru. Když budeme pořád přemýšlet, že ušetříme na něčem nebo obejdeme tamhleto, či neoceníme práci někoho jiného, zůstaneme sami s prázdnou. Kdo se rozdělí s radostí, která je stejně neustále přítomna, bude mít kolem sebe zase jenom radost.

  Emoce nejsou “hříchy” ale moudrosti

  Z každé situace se můžeme učit. Každá emoce nebo situace nám může napovědět něco o naší vlastní podstatě. Osobně s emocemi pracuji zhruba následovně. Pokud se objeví a já ji rozeznám, chovám se k ní jako k něčemu, co se objevilo a zase zmizí. Nevěnují jim zvláštní pozornost. Není to něco, co bych ignoroval nebo se tvářil, že neexistuje. Říkám si - to je zajímavé, že se objevil strach, pýcha, hněv nebo žárlivost a snažím se z toho něco vzít. Nějak se o sobě něco dozvědět a přitom se emocemi nenechat zásadně ovlivnit. Je to jako nechat vstoupit zloděje do prázdného domu. Pokud chápeme jejich prázdnou podstatu, představují pak užitečný materiál, jak se o podstatě mysli něco dozvědět. Emoce jsou dobrý sluha ale špatný pán.

  Přijmutí toho, jak se vlastně v tom tradingu vydělává

  Vyložme si karty na stůl. Několikrát jsem už zmínil, že v tradingu nevyděláváme peníze množstvím dolarů na jeden kontrakt, ale množstvím kontraktu násobeným počtem dolarů na jeden kontrakt. Je tedy důležité se opravdu seznámit a pochopit tuto jednoduchou podstatu vydělávání peněz v obchodování. Jde především o koncentraci našich sil. Pokud se budeme snažit vydělat 4000 měsíčně na kontrakt, můžeme být (většinu času) frustrovaní tím, že se nám to nedaří. Pokud se ale soustředíme na $500-$1000 dolarů měsíčně/kontrakt, stačí pouze navýšit počet kontraktů.

  Meditace/sport/jiná činnost, která vyčistí hlavu

  Jak jsem v jednom z předchozím bodů naznačil, trading není cíl. Proto není dobře plnit hlavu jenom tradingem. Aby nám uzrály v podvědomí určitá semínka a procesy, je dobré mysl trošku zrelaxovat a naplnit ji každodenně i něčím jiným, než tradingem. Sport, jóga meditace, výlety do přírody jsou paradoxně výborné ingredience do obchodníkovy úspěšné kuchyně. Doby, kdy jsem trávil v knihách, grafech a backtestech od úsvitu do soumraku, nebyly zase tak produktivní.

  Obchodování-cesta neustálého učení

  Dlouhý obchod nebo ztráta nás naučí trpělivost - je super, že se pořád o sobě můžeme něco učit… v jakémkoliv momentu. Problém je, že každou situaci (vnitřní i vnější) hodnotíme jako dobrou a špatnou, tudíž nám nezbývá moc času prožívat svět radostně s nadbytkem a spontánně… Je to zlozvyk, který je hodnotné rozpustit…

  Udělejte si svůj život jednodušší

  Věci okolo nás i v nás jsou také jednoduché.

  Zde své úvahy nad vlastními zkušenostmi o posunu od začátku tradingu k profitabilnímu vydělávání peněz zakončím. Celý článek prosím přijměte jako takový sebereflexní zápisek vlastního chápání věcí z pohledu své teprve tříleté obchodnické úrovně. Chtěl bych poděkovat Tomášovi a Petrovi za jejich aktivitu, ze které neustále čerpám a jejich příkladu, který je na tomto poli opravdovou světovou raritou. Jste a to nejen pro mne opravdovou inspirací. Děkuji.

  Autor textu: JenaL

  5.8.2009

  Petr Podhajský

  Fulltime obchodník věnující se tradingu více než 20 let. Specializace na systematické strategie obchodované na futures a akciích. Oblíbený styl obchodování: stavba automatizovaných portfolio systémů, které využívá i v alternativním fondu, který spravuje.


  Podobný obsah

  Psychologie obchodování 25: trader´s mindset

  Říká se tomu „trader´s mindset“. Volně přeloženo jako „mozek tradera“, nebo také „myšlení tradera“. Jak někdo jednou trader´s mindset získá, začne být vydělávání peněz v trzích doslova hračka (nebo spíše nuda). Získání trader´s mindset je však velmi náročné. Je totiž třeba zcela změnit myšlení.

  7 způsobu, jak se nestát bohatým a úspěšným

  Pravidelní čtenáři našeho serveru vědí, že se zde snažím poměrně často psát motivační články, které by měly každému pomoci najít v sobě více síly a odhodlání vypravit se vstříc vlastním snům a životním cílům. V dnešním článku jsem se rozhodnul pojmout toto téma jinak - a dát všem zaručených 7 způsobů, jak svůj život k lepšímu nikdy nezměnit. Tento nestandardní pohled může někomu připadat až drsně syrový - ale nikdy není od věci podívat se i na druhou stránku věci. Občas má stejný účinek, jako tuny pozitivní motivace. Takže nádech a s chutí do toho.

  Nepracujete na tradingu zbytečně moc?

  Často se říká, že bez práce nejsou koláče. Tedy, že bez odvedené práce nepřichází příjmy. V mnoha profesích to tak je, v tradingu to ale úplně neplatí. Což je na něm skvělé, ale zároveň pro mnoho lidí neuchopitelné. Nechápou, že přes všechnu odvedenou dřinu se peníze nedostavují. A že jiní jsou velmi nadstandardně placeni, aniž „by něco uměli“.

×
×
 • Vytvořit...