Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Články a tutoriály:
Archiv článků Psychologie obchodování Jak na obchodní plán Mé obchodní strategie
 • Evoluce tradera od ztrát k profitům - zkušenosti s psychologií obchodování tradera JenaL [2]

  Článek je pokračováním prvního dílu, který naleznete ZDE.

  3. Psychologie obchodování

  Když se podívám zpět, nedokážu jednoznačně říci, že bych si byl vědom důležitosti psychologie obchodování coby součást tradingu. Ještě dnes si vzpomínám, jak jsem si poprvé snažil sám před sebou zlepšit hodnoty backtestu. Naštěstí jsem se nicméně dostal k tradingu za okolností, které byly z pohledu psychologie poměrně ideální.V té době jsem již 5 let každodenně meditoval a zkoumal pravou podstatu vnitřního a vnějšího světa. Proto mě obchodování také tak fascinovalo. Kde jinde bych mohl strávit tolik času přímo s prací s emocemi. Již na začátku jsem po prvních neúspěších pochopil, že tohle bude asi jedna z největších životních výzev a stejně je tomu i dnes.

  Své zkušenosti s tím, co pro mě bylo na mé cestě ke konzistentním profitům nejdůležitější pochopit, shrnu v několika následujících bodech. Ačkoliv některé body na první pohled nevypadají, jakoby patřily do oblasti psychologie obchodování, já je tam řadím. Protože kdybych hovořil za sebe, celé obchodování je vlastně mentální proces, ať si to uvědomujeme nebo ne.

  Vhodný obchodní přístup

  Jestli jsem si někdy myslel, že volba obchodního přístupu je technická záležitost, tak jsem se mýlil. Vhodný systém je zcela záležitost mých osobních preferencí. Ušít si systém na míru a porozumět do hloubky všem jeho aspektům je zaručená cesta k dlouhodobým profitům. Osobně jsem trendový obchodník a také jsem si podle toho postavil svoji jednoduchou strategii. Jsem současně člověk, který oplývá celkem silnou disciplínou a dokážu docela dobře snášet i větší sérii ztrát (to mě ale vzalo pěkných pár hodin meditace). Problém u mě nastával u rychlejšího timeframe a také po prvním obchodě, který často ovlivnil moje obchody budoucí (v daný den). Jakmile jsem zakusil profit nebo ztrátu, snížila se krátkodobě moje objektivita. Z toho důvodu jsem zvolil nakonec strategii pracující na vyšším timeframe (s menším počtem obchodů - jeden denně). Moje strategie má menší úspěšnost, ale zato má poměrně vysoké RRR a Expectancy (pokud vás tento pojem zajímá, určitě doporučuji knihy od skvělého dr Van Tharpa).

  Koncentrace na dlouhodobý plán

  Pokud bych nějakou část obchodního přístupu vyzdvihl nejvíce, tak by to byla právě tato. Je to také jeden z těch bodů, kde paradoxně většina začínajících traderů selhává. Poprvé jsem se s tím tuším setkal v knize o psychologii obchodování od Johna Nowaka, Tomáše a Petra. Byla tam představena fascinující myšlenka, jak vydělat kupříkladu 100 000 za půl roku, nebo něco podobného. Stačilo se koncentrovat na průměrně $20 denně. Moc se mi ta myšlenka líbila a do svého obchodního plánu jsem si vyrobil podobnou tabulku, kde se koncentruji na $1000/měsíčně na kontrakt. Na tuto myšlenku se snažím koncentrovat před každou obchodní seancí tak, aby se mi co nejvíce zaryla do podvědomí. Je to tabulka, která odvála naivní představy o rychlém zbohatnutí a přestavuje nejsilnější článek mého obchodního systému - můj dlouhodobý pohled:

  d3nwkgf_10fs8h9vds_b.png

  Krátkodobá a dlouhodobá trpělivost

  S koncentrací na krátkodobý (jeden daný obchod podle plánu) a dlouhodobý (koncentrace na mé dlouhodobé cíle) plán, jde ruku v ruce i práce na vlastní trpělivosti. Trpělivost je jedna ze zásadních dobrých vlastností tradera. Pokud chcete něčeho dlouhodobě dosáhnout, musíte věci dělat po malých krůčcích a konzistentně. Pokud si vytvoříme zvyk, že budeme následovat naše emoce pokaždé, když se objeví, budeme každý den měnit systém a pohled na trading. Bude to ztráta času a peněz. Jsem trendový obchodník a často se mi stává, že trh mine můj PT třeba o tick, obrátí se a putuje k mému posouvanému stop-lossu. Často jsem v takových situacích napjatý, ale zkušenosti mě naučily jednu věc. Být trpělivý a opravdu si počkat. Jak krátkodobě, tak dlouhodobě. My nad trhem žádnou vládu nemáme, trh nemá žádnou vládu nad námi, a protože se emoce objevily, musí také zmizet. Pokud máme solidní backtest systému, kterému důvěřujeme, není důvod být nějak emocionálně "mimo" ze současné série ztrát.

  Rizikový kapitál/výše účtu/risk

  Oblast kontroly rizika opět podle mě spadá do kategorie psychologie obchodování. Pokud hodláme začít s účtem 2000 dolarů a máme systém s nejvyšším backtestovaným drawdownem někde kolem 1500 dolarů, tak rychle zapomeňte, že se stanete úspěšnými tradery. Znovu říkám, že trading je business, a je třeba k němu i takto přistupovat. Osobně jsem velice konzervativní obchodník a myslím, že i to je důvod, proč jsem stále v tomto úžasném businessu. Nepodceňujte výši účtu a velikost pozice. Vezměte si Excel, vhodnou literaturu, svoje představy a začněte počítat.

  Pohled na ztráty a zisky

  Pokud máte rizikový kapitál a obchodujete podle plánu, pak jsou emoce u ztrát jenom taková ego hra... U mého systému je ztrátový týden vcelku běžná věc. Obchoduji systém s nízkou pravděpodobností a nízkou četností obchodu. Ztráty dokáží také dlouhodobě vydělávat, pokud se z nich dokážeme v určitém směru poučit... V “určitém směru” myslím samozřejmě obchody mimo plán... Je důležité naučit se hledat dobře a špatně v tradingu! Ne v profitech a ztrátách, ale právě v tom jak obchodujeme či nikoliv podle funkčního zbacktestovaného plánu... To ale platí i o profitech proti plánu. Vytvářejí negativní návyk, který potom podvědomě následujeme. Ne nadarmo se říká, že je jednoznačně lepší zkušenost pro začátečníka, když začne obchodovat a zakusí ztráty a dokáže se z nich přesně podle systému “vyhrabat”. Zisky a ztráty jsou jednoduše neodmyslitelnou součástí jednoho funkčního celku. Lehké pochopit ale složitější prožívat. Jako vše to chce čas…

  Denní Report

  K tradingu je nutné přistupovat profesionálně. Nezbytná součást je učit se ze svých předchozích chyb a mít kontrolu nad tím co děláme. Je proto důležité si vést Obchodní deník, kde zaznamenáváme různá data, včetně briefingu před otevřením, pocitu během obchodování a také nápadů na vylepšení. Informace je zajímavé neustále pročítat, vracet se ke svým obchodům a zkoumat, kde nejčastěji děláme chyby. Zde si zaznamenávám také své nové podněty pro budoucí backtest. Každý den tisknu graf s obchody a následující tabulku:

  d3nwkgf_11f9t3kjg4_b.png

  Obchodní plán

  To že obchodní plán je nutností jsem věděl již déle, ale lenost mě nikdy nedovolila udělat něco více než počmárat A4 a dát si ji při obchodování na klávesnici. Dnes vím, že je to nejrychlejší způsob, jak ztratit peníze. Bez obchodního plánu si již nedokážu vůbec obchodování představit. Obchodní plán by měl být velice profesionální nástroj. Je to realizace veškerého úsilí obchodníka a jako produkt jsou nám odměnou peníze (za předpokladu, že jsme schopni slibný plán disciplinovaně bez chyby, den po dni konzistentně obchodovat). Je to ta viditelná část plovoucího ledovce našeho upřímného výzkumu. Do něj vkládám všechny své závěry z poznatků, které chci aplikovat v trzích. Když jsem obchodoval dříve bez vypilovaného “všezahrnujícího” obchodního plánu, nebylo to v podstatě nic jiného, než hazard. Můj obchodní plán pro finwin vypadal asi takto:

  jenl-plan.gif, 59kB

  Obsahuje kapitoly:

  1. Cíle
  2. Koncentrace na dlouhodobý plán
  3. Důvody, proč obchodovat méně
  4. Obchodní session – checklist
  5. Kompilace z eminikursu financnik.cz (finwin)
  6. Backtest, Parametry, Monte carlo
  7. Out of sample analysis
  8. Obchodni strategie + ukázky + checklist
  9. Position sizing
  10. Krizový plán + kontakty
  11. Specifikace kontraktu + komise + margin
  12. Timetable (rozvrh mých denních rutin)
  13. Příloha: US legal Federal holidays
  14. Standard Calendar Month codes
  15. Důležité reporty
  16. Můj denní report

  Systematičnost

  Pokud chceme někam dojít, je třeba si dobře rozvrhnout síly. Obchodování je business a v každém businessu je potřeba mít nějaký dlouhodobý plán (cíl a metody k jeho dosažení). Jsem od přírody trošku lenoch, takže mám plánovač a motivační nástěnku, kde si přesně ze dne na den systematicky plánuji úkoly na den další. Pěkně krok po kroku. Pokud jste přesvědčeni, že si všechno udržíte v hlavě, z dlouhodobého pohledu bude opak pravdou.

  Píle

  Jak jsem říkal, měl jsem dříve hodně problém s leností. Chtěl jsem finanční svobodu a ideálně hned. Představoval jsem si, že jednou nasázím data do Excelu, ten mi něco vyhodí a já to budu do konce života dvě hodiny denně obchodovat jak robot. Po prvním backtestu možná také zjistíte, jak moc si lžete do kapes; při druhém, že to s tím tradingem nebude tak jednoduché; a při několikátém dalším teprve možná začnete chápat důležitost money managementu, psychologie atd. Vše musí jít ale postupně a přirozeně. Všechno nejde naráz. Nebojte se dělat postupně backtesty s novými myšlenkami, často budete překvapení výsledkem. Mám kamarády, kteří se třeba měsíc až dva snaží najít sílu na backtest, až ji najdou vydrží to týden, a pak zase měsíc hledají. Nadšení nás podrží pouze na začátku, často může po prvních neúspěších úplně vymizet. Proto je lepší být s grafy každý den půl hodiny, než jednou za dva měsíce celý týden. Edison jednou prohlásil: “Většina lidí promarní příležitost, protože je oblečená v montérkách a vypadá to jako práce”

  Méně znamená více

  Tento poznatek mě opravdu poponesl hodně výrazně kupředu. Ty časy, kdy jsem seděl u trhu 8 hodin denně a zobchodoval až 5 obchodů jsou ty tam. Vybírat si ty pravé a nejpřesvědčivější obchody (jak na základě statistiky, pocitu, nebo čehokoliv, co funguje a čemu důvěřuji) je jeden ze stavebních kamenů mého přístupu. Níže zobrazený graf znázorňuje obchody dle mechanického plánu (červená křivka) vs. reálné obchodování (modrá křivka) tak jak se mi v začátcích dařilo obchodovat podle diskréčního obchodního systému.
  Přemýšlení nad mými výsledky byl mentální proces, který mě přivedl ke snížení obchodů. Zjišťoval jsem své vlastní nároky a začal konečně vnitřně chápat, že se v obchodování peníze vydělají spíše navyšováním kontraktů, než snahou maximalizovat měsíční profit na jeden kontrakt. Začal jsem se koncentrovat na určité nižší měsíční profity a rapidně jsem snížil své nároky na to, kolik by měl systém produkovat měsíčně na kontrakt. Není to target ve smyslu, že bych přestal do konce týdne/měsíce obchodovat, ale spíše jej používám jako takový mentální cíl. Při častých větších měsíčních profitech mohu být jen příjemně překvapený.

  d3nwkgf_13dbr6w9fm_b.png

  Obchodování->akce nebo rutina?

  Obchodní plán by měl být velice profesionální souhrn znalosti statistik, na základě kterých se předem rozhodneme, jakým stylem budeme obchodovat. Samotné obchodování pro mne bylo ze začátku opravdu velkou adrenalinovou zábavou (nikoliv seriózní profesí), ať jsem chtěl nebo ne. Vím, že jsem se na to těšil jak na skok z padáku. Teď se z toho stala spíše nudná rutina. Již nesleduji pohyb účtu každý den. Co mě zajímá je koncentrace na dlouhodobý plán a to jestli jej na 100% dodržuji. Pokud se podíváme kupříkladu na mého oblíbeného výrobce aut Aston Martin, vidíme hotový produkt v podobě nádherného drahého auta. Co už ale nevidíme, je neuvěřitelná práce inženýrů (backtest, vyhodnocení, MM etc), letité zkušenosti (cit pro trh), otevřenost zákazníkům a jejich potřebám (samotný trh a vědomí že jej nemůžeme ovládat). Jak je vidět, samotné obchodování je pouze viditelná část ledovce, který pluje Arktickým oceánem. To co si představujeme na začátku, je úspěšný obchodník, který sedí pár hodin denně před počítačem a vydělává neuvěřitelně peníze, ale již nevidíme, co celý business obnáší. Jemná každodenní práce na systému a našem přístupu je celý ten obrovský masiv pod hladinou, který v začátcích nejsme schopni nebo nechceme vidět.

  Upřímnost a sebezodpovědnost

  Nikdo za mě nic zadarmo neudělá, to již vím od školky. Často se ale člověk chová zcela jinak. Je dobře vědět, že jsme sami zodpovědní za své činy a v obchodování je to něco, co bychom si měli podtrhnout a dát před sebe. Trh, soused, nebo člověk co nám prodal systém rozhodně za nic nemůže. Pokud chci něco vědět, musím být sám k sobě naprosto upřímný. Proč to chci a jak toho dosáhnu. Toto neplatí jenom o backtestu a o obchodování, ale v životě jako takovém obecně!

  There is no free lunch (nic není zadarmo)

  Nic není zadarmo a nikdo nám nic jen tak nedá. O penězích a radosti to platí dvojnásob. Vím, že něco chci a jdu si za tím. Jestli mi někdo chce namluvit, že nebudu konzistentní úspěšný obchodník, pravděpodobně mu teď nehodlám věřit ani slovo. Jsem rozhodnutý a udělám pro to maximum.

  Excel a práce s charting software

  Excel a charting software (když pominu občasnou práci s MSA) jsou jediné nástroje, které používám na veškeré své statistiky. Doporučuji každému kdo je alespoň minimálně technicky zdatný a umí zapnout počítač, aby se s Excelem naučil pracovat. Verze 2007 je silně intuitivní a práce s tímto tabulkovým nástrojem je opravdu zakrátko neuvěřitelně lehká. Často se mi stává, že někdo žasne nad mými tabulkami a statistikami, ale kdo pracuje v Excelu ví, že některé úkony jsou práci na pár minut.

  Obchodní fóra

  Nikomu slepě nevěřte proto, že to někde píše nebo řekl, ale spíše si vše sami vše vyzkoušejte. Nikdy neznáme motivaci psaní příspěvků v anonymních diskuzích. Jsou to vaše peníze a jste za ně sami zodpovědní. Sladké řeči na fórech a rozbory často pouze ziskových obchodu “po bitvě” mohou mít dle mých zkušeností poměrně malou naučnou hodnotu a jsou často i ztrátou času. Většina nováčků pak spadne do pasti zvané svatý grál (představa že můžeme trh předvídat, a že obchodování je možné beze ztrát)... Je prima být hvězda na nějakém fóru, ale obchodujeme především pro své vlastní peníze. Můj přístup k diskuzím bych popsal zhruba takto: Pročíst, pomoci nováčkům, kteří chtějí pomoci, sám si něco hodnotného odnést a vyzkoušet, vyměnit hodnotné informace a rozdělit se upřímně se svými poznatky. Nic víc nic míň.

  Chceme/ potřebujeme

  I trading potřebuje hlubší zamyšlení. Co chceme/potřebujeme je vzorec, který se nám promítá v jakémkoliv okamžiku našeho bytí, pokud stále prožíváme stav oddělenosti od okolí. Něco chtít je často stav mysli, který je zabarvený emocemi. Co potřebujeme je často stav, který je naprosto racionální. Je tedy nutné, abychom se koncentrovali na to, co opravdu potřebujeme udělat, ne na to, co nám přinese krátkodobé potěšení.

  Vím proč? Porozumění části svého systému

  Velice dobře mám v paměti časy, kdy jsem sahal po každém systému, který vypadal, že vytváří větší profity než ten, co právě mám. Měnil jsem přístupy častěji, než ponožky. Když protne zelená hodnotu 20 a červená hodnotu 70 nakupuj… Tohle opravdu není podstatou obchodování. Abychom mohli systém úspěšně obchodovat, je nutno se dozvědět co vlastně dané indikátory ukazují, a proč právě tyto chceme používat. Často vidím někoho, kdo mění systémy stejně často jako já v začátcích, a když se ho zeptám proč vstupuje nebo vystupuje právě tam, dostanu odpověď typu “Protože dneska obchoduju ty pivoty, víš, a teď jsme protnuli ten pivot”.

  Trading není cíl, žijeme v hotelu

  Tradig není životní mise. Je to profese. Vyděláme peníze a žijeme. Pravděpodobně nejsme na této planetě proto, že chceme vydělat peníze. Chceme si také užít trošku svobody. Trading může být kupříkladu životní styl, jak říká mnoho úspěšných obchodníků. Nicméně vše se neustále mění a nikdo neví, co bude zítra. Pokud chceme žít, je dobré to udělat teď a tady. Tuny hodin před počítačem a milióny na kontě nás mohou stát více, než se zprvu zdá. Je to ostatně můj osobní pohled. Určitě je dobré se zamyslet nad jedním známým dánským pořekadlem “ poslední košile nemá kapsy”.

  Chamtivost a strach

  Jde o emoce, které vyrůstají ze zásadního nepochopení, jak podstaty obchodování, tak podstaty mysli obecně. Strach může v obchodování znamenat třeba nedůvěru v systém, nedostatek backtestu nebo nepochopení toho, že zisky a ztráty by měly mít neutrální psychologický efekt na naše obchodování. Chamtivost vyrůstá v podstatě z té samé příčiny. Pouze strach je spojen se ztrátami a chamtivost se zisky… Oboje, pokud nemáme odstup, ať již dlouhodobě nebo krátkodobě, škodí našemu obchodování.

  Kdo dává, ten dostává

  Pro mě nejdůležitější zákon prostoru. Když budeme pořád přemýšlet, že ušetříme na něčem nebo obejdeme tamhleto, či neoceníme práci někoho jiného, zůstaneme sami s prázdnou. Kdo se rozdělí s radostí, která je stejně neustále přítomna, bude mít kolem sebe zase jenom radost.

  Emoce nejsou “hříchy” ale moudrosti

  Z každé situace se můžeme učit. Každá emoce nebo situace nám může napovědět něco o naší vlastní podstatě. Osobně s emocemi pracuji zhruba následovně. Pokud se objeví a já ji rozeznám, chovám se k ní jako k něčemu, co se objevilo a zase zmizí. Nevěnují jim zvláštní pozornost. Není to něco, co bych ignoroval nebo se tvářil, že neexistuje. Říkám si - to je zajímavé, že se objevil strach, pýcha, hněv nebo žárlivost a snažím se z toho něco vzít. Nějak se o sobě něco dozvědět a přitom se emocemi nenechat zásadně ovlivnit. Je to jako nechat vstoupit zloděje do prázdného domu. Pokud chápeme jejich prázdnou podstatu, představují pak užitečný materiál, jak se o podstatě mysli něco dozvědět. Emoce jsou dobrý sluha ale špatný pán.

  Přijmutí toho, jak se vlastně v tom tradingu vydělává

  Vyložme si karty na stůl. Několikrát jsem už zmínil, že v tradingu nevyděláváme peníze množstvím dolarů na jeden kontrakt, ale množstvím kontraktu násobeným počtem dolarů na jeden kontrakt. Je tedy důležité se opravdu seznámit a pochopit tuto jednoduchou podstatu vydělávání peněz v obchodování. Jde především o koncentraci našich sil. Pokud se budeme snažit vydělat 4000 měsíčně na kontrakt, můžeme být (většinu času) frustrovaní tím, že se nám to nedaří. Pokud se ale soustředíme na $500-$1000 dolarů měsíčně/kontrakt, stačí pouze navýšit počet kontraktů.

  Meditace/sport/jiná činnost, která vyčistí hlavu

  Jak jsem v jednom z předchozím bodů naznačil, trading není cíl. Proto není dobře plnit hlavu jenom tradingem. Aby nám uzrály v podvědomí určitá semínka a procesy, je dobré mysl trošku zrelaxovat a naplnit ji každodenně i něčím jiným, než tradingem. Sport, jóga meditace, výlety do přírody jsou paradoxně výborné ingredience do obchodníkovy úspěšné kuchyně. Doby, kdy jsem trávil v knihách, grafech a backtestech od úsvitu do soumraku, nebyly zase tak produktivní.

  Obchodování-cesta neustálého učení

  Dlouhý obchod nebo ztráta nás naučí trpělivost - je super, že se pořád o sobě můžeme něco učit… v jakémkoliv momentu. Problém je, že každou situaci (vnitřní i vnější) hodnotíme jako dobrou a špatnou, tudíž nám nezbývá moc času prožívat svět radostně s nadbytkem a spontánně… Je to zlozvyk, který je hodnotné rozpustit…

  Udělejte si svůj život jednodušší

  Věci okolo nás i v nás jsou také jednoduché.

  Zde své úvahy nad vlastními zkušenostmi o posunu od začátku tradingu k profitabilnímu vydělávání peněz zakončím. Celý článek prosím přijměte jako takový sebereflexní zápisek vlastního chápání věcí z pohledu své teprve tříleté obchodnické úrovně. Chtěl bych poděkovat Tomášovi a Petrovi za jejich aktivitu, ze které neustále čerpám a jejich příkladu, který je na tomto poli opravdovou světovou raritou. Jste a to nejen pro mne opravdovou inspirací. Děkuji.

  Autor textu: JenaL


  Petr Podhajský

  Fulltime obchodník věnující se tradingu více než 20 let. Specializace na systematické strategie obchodované na futures a akciích. Oblíbený styl obchodování: stavba automatizovaných portfolio systémů, které využívá i při správě většího externího kapitálu.


  Další články na toto téma

  Psychologie obchodování XVII: okolní vlivy

  I dnešní díl psychologie obchodování napsal pro finančníka spolupracovník žijící v USA, dlouholetý obchodník John Nowak.
  Zdravím všechny obchodníky v ČR a SR. V dnešním díle seriálu psychologie obchodování bych rád napsal něco o tak zvaných okolních vlivech a jejich nebezpečí.
  Okolní vlivy
  Pokud něco v mé vlastní obchodní kariéře bylo v počátcích skutečně náročné, pak to byl obrovský „tlak“ nejrůznějších vlivů všude kolem mě, díky kterým bylo velmi těžké držet soustředěnost a pozornost na jednu jedinou věc. Toto neustálé rozptylování pozornosti a soustředěnosti mě v průběhu kariéry stálo zbytečně mnoho peněz a především pak času. Později jsem pochopil, že s podobným problémem se v začátcích musí vyrovnat snad každý, kdo to myslí s tradingem opravdu vážně.
  Jak poznamenaly okolní vlivy mě samotného a co vlastně pojem „okolní vlivy“ znamená? Začnu trochu obšírněji.
  V době, kdy jsem začínal obchodovat, přicházel v USA, kde jsem v té době již nějakou dobu žil, první boom v oblasti AOS a v oblasti propracovaných back-testingových platforem, jako například TradeStation. V té době jsem vyvíjel jednu z prvních vlastních obchodních strategií. Jednalo se o strategii obchodování s trendem, na které jsem později vydělal mnoho peněz a kterou s úspěchem používám pro svůj trading dodnes. Strategii říkám pracovně „pro-trend“ a její základní elementy jsou postavené na velmi jednoduchých, ba až banálních, přesto velmi dobře funkčních principech. V době vzniku pro-trendu jsem byl nejvíce hrdý právě na jednoduchost strategie a velmi dobré výsledky paper-tradingu i back-testingu, které jsem v té době dělal ručně, den po dni, týden po týdnu, měsíc po měsíci.
  Když mně v té době ukázal blízký přítel platformu TradeStation, byl jsem logicky tímto úžasným nástrojem doslova unesen. Okamžitě jsem požádal přítele o backtest svého „pro-trendu“, o to více jsem byl potěšený, když i zde jsem viděl skvělé výsledky. Bohužel jsem však nezůstal zdaleka jen u tohoto. Ohromen možnostmi programu TradeStation jsem krůček po krůčku začal nabývat dojmu, že můj systém je možná až zbytečně příliš jednoduchý. Tento první krok „odklonu“ od mého původního záměru a obchodního plánu se však postupem času zhoršoval. S boomem software přicházel prakticky každý den do obchodnické komunity i nějaký nový indikátor, nový ukazatel, nový technický vynález, apod. Jakožto člověk, který se v pokoře sklání před možnostmi dnešní výpočetní techniky, jsem došel k přesvědčení, že zkrátka a dobře musím tyto nástroje a indikátory poznat úplně všechny. A tak jsem každý den dychtivě pídil po nejnovějších vynálezech, sám si pořídil TS, za drahé peníze najal programátora a věnoval prakticky veškerý čas všemu, co na co jsem jen narazil.
  Ten rok jsem nevydělal jediný dolar. Ba dokonce, ten rok jsem utratil téměř sto tisíc dolarů za programátora, software, nejrůznější doplňky, knihy, časopisy a nevím co vše ještě. Má hlava praskala. Měl jsem pocit, že po roce dřiny a ohromné částce utracených peněz, vím ještě méně než na začátku. Byl jsem frustrovaný a cítil se hrozně.
  Někdy stačí skutečně málo...
  V té době jsem četl i nejrůznější studie a v jedné z nich narazil na zajímavé zjištění, že jedním z častých důvodů ztráty peněz v komoditách bývá přílišná důvěra v rady svého brokera. Samozřejmě, nechci tím jakkoliv znevažovat práci brokerů a i mně v začátcích můj broker naučil mnoho nového. Problém je ale v tom, že broker má spoustu klientů a nemůže si dovolit luxus zajímat se o obchodní strategie a její detaily každičkého jednotlivého klienta. Broker tedy může celé řadě klientů svými radami nevědomky kolikrát více uškodit než prospět. Pokud jste například krátkodobý obchodník a dostanete signál long, může dostat broker ve stejný den informaci, že trh půjde dlouhodobě short. Proto vám broker při otevírání pozice oznámí, že nejnovější analýzy potvrzují směr short, avšak už vám neřekne, že z dlouhodobého pohledu. Touto informací jste však natolik zasažení, že začnete váhat, nakonec se rozhodnete obchod nerealizovat a o pár hodin smutně hledíte, jak cena roste a roste a roste. Bez vás. Tomuto já osobně říkám okolní vliv a zcela nechtěnému jeho propadnutí. I když máte svůj vlastní systém, své vlastní analýzy a jste přesvědčeni o tom, co děláte, velmi slabý okolní vliv může způsobit, že náhle chtě-nechtě sejdete ze své vlastní cesty, sjedete z vlastních kolejí a později zjistíte, že jste vlastně nechtěně na úplně jiné trati, než jste chtěli být. Poté začnete být sami na sebe naštvaní, jak jste mohli něco takového dopustit, jak jste mohli své pracně získané a nabyté studie a analýzy, nad kterými jste strávili třeba i stovky hodin, hodit do koše během jediného okamžiku kvůli pár vteřinovému „okolnímu vlivu“, který právě není zrovna v souladu s vaším přesvědčením, nebo který vás ze všech stran nahlodává, že to, co právě víte a umíte, možná není moc a že by bylo třeba vědět a znát více.
  Samozřejmě, po roce práce a utracené většině úspor, jsem i já konečně pochopil, jak snadno jsem se nechal zlákat „okolním vlivem“ a sešel z cesty, po které jsem kráčel a kterou jsem budoval déle jak dva roky. Hype a boom ohledně software a TradeStation mě natolik uchvátil, že jsem během vteřiny zapomněl na celou svou tvrdou práci, na po milimetrech vyvíjenou strategii pro-trendů, vše v mžiku hodil do koše a začal se zabývat něčím úplně jiným. Tomuto procesu jsem pak propadnul natolik, že jsem v podstatě už vůbec nevyvíjel systémy, ale jenom hledal nejžhavější novinky a poznatky (samozřejmě šlo o podvědomé hledání „svatého grálu“). Díky bohu, že jsem se probral.
  V jediný okamžik jsem se všeho zase zbavil. Program TS jsem strčil i s počítačem do skříně, programátora propustil, knihy odnesl do sklepa a vrátil jsem se ke svému jednoduchému, ba až stupidně prostému pro-trendu. Následující rok jsem vydělal svých sto tisíc dolarů zpět plus mnohem více. Celý rok jsem však dokázal mít zavřené uši a oči vůči všem těm „super-indikátorům“ a „extra-systémům“, které vznikaly, zanikaly, některé přežívaly, některé vydělávaly, jiné ne.
  Co je pointou?
  Pointou tohoto příběhu samozřejmě není rada, abyste nekupovali knihy, software a netestovali na TS a podobných platformách. Všechny tyto nástroje jsou úžasné a veškerého času ani peněz nelituji. Mnohé jsem poznal, mnoho se dozvěděl, mnoho se naučil. Pointou tohoto příběhu je ale důrazné varování před okolními vlivy. Během vaší cesty za úspěšným tradingem bude vaše sebedůvěra a víra v to, co umíte, co máte a co dokážete neustále „podrývána“ prakticky všude kolem. Neustále budete narážet na to, že většina traderů nemusí souhlasit s tím, co si myslíte vy, že vám různí tradeři budou ukazovat věci a „hračičky“, o kterých vám budou tvrdit, že se bez nich nedá obchodovat. Budete se stále setkávat s novými a novými věcmi, indikátory, patterny, obchodními systémy. Samozřejmě je skvělé být neustále informovaný a neustále se učit něčemu novému. Nikdy však nedopusťte, aby vás tyto okolní vlivy až příliš snadno vykolejily z cesty, po které se pohybujete vpřed již řadu týdnů, měsíců nebo dokonce let. Vaše sebedůvěra a důvěra v to, co děláte, musí být vždy silnější. Pokud nedokážete mít silné přesvědčení v to, co děláte, a necháte se příliš snadno rozhodit jenom kvůli tomu, že broker má jiný názor na věc nebo trader vedle vás obchoduje systém 300x složitější než vy, pak nemáte dostatek pevné vůle a sebedůvěry k úspěšnému tradingu. V tradingu máme každý svou vlastní cestu a té je třeba se držet. Pokud vám funguje, nehleďte kolem a neposlouchejte okolí. Respektive jejich poznatky vnímejte, berte v potaz, ale nenechte se jimi znervózňovat nebo rozptylovat. Dobrý trader se mimo jiné pozná tak, že dokáže držet pozici na základě signálu vlastního systému long i v momentě, kdy je třeba i celý zbytek short. Vždy obchodujte jen a jen sami za sebe, svojí vlastní hlavou. Je mnohem výhodnější obchodovat třeba i stupidní systém, který ale funguje a vydělává, než neustále živit svůj mozek pochybnostmi vzniklými okolními vlivy, těmto vlivům propadat a trávit příliš mnoho času zkoušením a zkoumáním toho, co dělají druzí. Zkoumání toho, co dělají a co si myslí druzí, vám peníze ve většině případů nevydělá. Obchodování toho, co jste si pracně vybudovali, vyzkoušeli a vyladili vy sami, většinou ano.

  Psychologie obchodování XVIII: je možné výjimečně porušovat pravidla?

  O nutnosti a nezbytnosti obchodního plánu a jeho důrazného dodržování jsme v seriálu psychologie obchodování již psali mnohokrát. Přesto každý obchodník postupem času začne mít pocit, zda-li by nebylo lepší řídit se přeci jenom více „pocity“ než přesnými pravidly. Pojďme se dnes na tuto záležitost podívat trochu blíže.
  Dodržování obchodního plánu může pro mnohé vypadat v počátcích jako nuda a zbytečnost. Někteří lidé mají ve svém životě obecně problémy dodržovat dlouhodobě jakákoliv pravidla a pro takové je samozřejmě pevné dodržování obchodního plánu ještě náročnější. Jiní obchodníci mají zase často pocit, že reagovat podle toho, „co jim říká trh“, je mnohem lepší, přínosnější a zábavnější, než slepě exekuovat signály obchodního systému.
  Asi nejlépe mohou k tomuto tématu referovat vlastními bohatými zkušenostmi. Osobně jsem přesně ten „nejméně vhodný“ případ k dodržování pravidel: od dětství jsem spíše povaha svobodomyšlenkářského zaměření, ve kterém příliš prostoru pro fixní pravidla není. Mám rád, když mohu věci dělat často více „pocitem“ než hlavou – což plyne z mého silně umělecky zaměřeného jádra. A bytostně nesnáším stereotyp. Ve svých začátcích jsem se tedy snažil k obchodování přistupovat přesně tak, jak by se od takové povahy očekávalo: dlouhé hodiny a dny jsem pozoroval trhy a zkoušel na ně reagovat vlastně jen pocitově, bez racionálnějších základů. Výsledek byl jednoznačný – dlouhodobé, nekompromisní ztráty v obrovském měřítku.
  Mé obchodování nemělo řád, bylo impulsivní, ale co více – nemělo koncept. A pokud nemáme koncept, nemůžeme očekávat žádný konkrétní směr, vedoucí pokud možno k profitům. Jelikož jsem skutečně velmi toužil v obchodování uspět, musel jsem, chtě nechtě, opustit „pocitový přístup“ a začít se zabývat tradingem v maximálně možné seriózní míře. Začal jsem studovat nejenom obchodní systémy, ale převážně statisticky prokazatelné formace a „fakta“ opakující se v trzích se solidní stabilností, money-management a veškeré další potřebné komponenty. Postavil jsem si svůj první obchodní systém a začal obchodovat koncepčně, podle pevných pravidel. Nebudu se tajit tím, že i tak byly začátky těžké, ale úspěchy se – světe div se – pomalu dostavovat začaly. Věděl jsem tedy, že jsem na dobré cestě.
  Nicméně, má myšlenka zapojení citů a pocitů do obchodování mě zcela neopustila. I když jsem již věděl, že s pevnými pravidly je možné vydělávat v trzích nezanedbatelné peníze na relativně konstantní bázi, cítil jsem, že na své pocity by člověk též občas měl spoléhat. Jsem člověk, který na své pocity často dá (většinou s velmi dobrými výsledky), a jsem chtěl své dobré zkušenosti se spolehlivostí mých pocitů využít i v trzích (toto je pravděpodobně i důvod, proč jsem nikdy nepřitíhnul k AOS). Co jsem tedy začal dělat – i když jsem i nadále obchodoval čistě mechanicky, začal jsem si zapisovat, kdykoliv jsem měl tendenci udělat něco jen „pocitově“. Chtěl jsem si udělat přesný přehled na to, zda-li by mé čisté pocity byly profitabilní, nebo spíše ztrátové.
  Co jsem zjistil, bylo velmi zajímavé. Předně jsem došel k závěru, že se velmi často pocity z trhu míchají s emocemi jiného rázu. Že mám často tendenci zaměňovat pocit z trhu za impulsivní reakce a že je toto velmi náročné oddělovat. Přesto jsem po dlouhých studiích došel k závěru, že na některé situace je skutečně pro mě osobně rozumnější reagovat více na základě pocitu než na základě plánu. Jedná se sice o velmi, velmi řídké situace, ale jsou to právě ty situace, kdy si dovolím malinko porušit pravidla svého plánu a zareagovat jinak, než by se od plánu vyžadovalo. I když se jedná spíše o pocitové momenty, které se tudíž špatně popisují a vystihují na racionální bázi, přesto bych se o tyto unikátní momenty rád podělil, a možná tak trochu inspiroval ostatní obchodníky. Zde tedy uvádím momenty, ve kterých čas od času reaguji více na základě pocitu než obchodního plánu:
  Příliš volatilní vstupní úsečky
  Pokud dostanu vstupní signál a zároveň vidím, že je úsečka extrémně volatilní, posoudím celodenní vývoj dne. Pokud vidím, že se celý den doposud obchodoval v uzavřeném, ne příliš velkém rozpětí, že trhu vládnou během dne více skalpeři než běžní ID tradeři a že už během dne udělal trh třeba i více volatilních úseček, které byly ve skutečnosti jen „falešnými“ signály, pak nechám rozhodnout své pocity, zda-li obchod vzít či nikoliv.
  Silně rozjetý trh v mém směru
  Pokud je trh silně rozjetý v mém směru a já jsem ve značném otevřeném profitu, mám tendence z trhu „vyždímat“ maximum. Proto v momentě, kdy dostávám signál k výstupu, avšak cítím z trhu stále ještě solidní vůli v rozjetém trendu pokračovat, mohu se na základě pocitu rozhodnout pouze přitáhnout SL a dále v obchodě setrvat.
  Silný breakout
  Pokud se mně rýsuje signál ke vstupu do pozice, avšak signál není ještě zcela uspokojivě zformovaný a neměl bych takový zatím ještě brát, mohu přesto občas udělat výjimku, pokud vidím, že trh právě udělal výrazný breakout, ze kterého skutečně existuje vysoká pravděpodobnost pokračování v započatém směru. Primárně však musím mít dobrý pocit z celkové situace, tj. jasně etablovaného trendu a trhu pod nadvládou „běžných“ obchodníků, nikoliv skalperů.
  Nečekané prudké rozjetí trhu opačným směrem
  Jedná se o situaci, jejíž zvládnutí chce již poměrně velikou sebedůvěru ve vlastní pocity. Jedná se totiž o situaci, kdy dojde k naprostému porušení všech pravidel. Této situaci říkám „náhlé prudké rozjetí trhu opačným směrem“. Situace se děje velmi zřídka a v drtivé většině za ní stojí fundamentální události. I když fundamenty naprosto nesleduji, ty podstatné nelze v trzích nerozpoznat. Pokud například přijde informace o teroristickém útoku v Londýně, trhy se „utrhnou“ a začnou prudce klesat dolů, bez ohledu na cokoliv jiného. V takový moment, i kdyby mi všechny signály ukazovaly long, já však viděl prudké otočení dolů a „utržený“ trh, neváhal bych na základě pocitu do trhu vstoupit na stranu short.
  Toť jsou tedy výjimky, u kterých jsem vypozoroval, že je tu a tam občas přínosné pravidla porušit. Přesto ještě jednou upozorňuji, že porušování pravidel by mělo být skutečně pouze a jen výjimečnou záležitostí, aplikovanou v minimálních případech. Stále zůstává prioritou dodržovat bezezbytku obchodní plán v maximální možné míře. Doposud jsem nepoznal obchodníka, který by dokázal dlouhodobě profitovat bez obchodního plánu. Obchodní plán je základ – a pokud se naučíte obchodní plán bezezbytku dodržovat, můžete se i naučit rozpoznávat momenty, kdy jej lze výjimečně porušovat. Opačně to bohužel nefunguje.

  5 kroků jak snížit v intradenním obchodování impulsivní chování

  Jedním z častých problémů z oblasti psychologie obchodování intradenních obchodníků bývá impulsivní jednání. Pojďme se dnes na tento nepříjemný fenomén podívat trochu blíže a odhalit si pár užitěčných rad a tipů, jak se pokusit impulsivní chování v intradenním obchodování snížit na minimum.
  Impulsivní jednání se projevuje u obchodníků celou řadou způsobů, nejčasteji unáhlenými vstupy do obchodů zcela mimo obchodní plán, nebo stejně unáhlenými výstupy. Impulsivní chování je v podstatě určitý "zkrat", kdy v daný okamžik jako by nám náš mozek zatemněl a ve mžiku nás přinutil udělat cosi zcela nechtěného a neplánovaného. Důvodů, proč mozek takové věci dělá je celá řada, o tom ale až někdy příště - dnes si řekněme, jak se dá impulsivní chování snížit na minimu.
  1. zvyšte svůj time-frame
  Jednou z velmi častých příčin impulsivního chování bývá špatná volba obchodovaného time-frame v začátcích. Obecně platí, že za spouštěč impulsivních podnětů stojí zvýšená hladina stresu. Tu velmi výrazně podporuje rychlost trhu: pokud obchodujeme příliš rychlý time-frame, náš vnitřní stres bude s rychlostí trhu přirozeně vzrůstat a impulsivní jednání bude podstatně pravděpodobnější. Pokud začínáte, měli byste začít s timeframe 3 nebo 5 minut a zkoušet se vyhýbat alternativním grafům jako tickový, volume nebo range-bar. Tyto alternativní grafy vyžadují podstatně zvýšenou disciplinu a soustředěnost. Obecně například 5 minutový graf sice přináší nutnost vyšších stop-lossů, avšak jeho rychlost snižuje pravděpodobnost impulsivního chování. Pokud vám činí problém i vyšší time-frame, může stát za zváženou přechod na swingové obchodování.
  2. dělejte si před otevřením trhů "briefing"
  Další z věcí, která snižuje impulsivní chování, je předem jasně stanovená definice toho, co budeme po otevření trhů dělat. Pokud si před otevřením vytvoříme v hlavě (a na papíře) přesné scénáře pro jednotlivé možné situace, budeme spíše jednat v rámci připraveného plánu, než jednat impulsivně. Začátek dne bývá nejnáročnější, protože jednak chvíli trvá, než se naladíme na vlnu trhů a jednak trhy mohou být v úvodu velmi rychlé, proto je co exaktní příprava před otevřením trhů nutná.
  Má příprava čítá několik scénářů možného vývoje po otevření (vyplnění gapu, rychlý průlom opening-range atd.) a ke každému scénáři pak popis patternu FinWin, který bych rád viděl co nejdříve v rámci jakéhokoliv z mých scénářů. Je to svým způsobem určité "předvídání" toho, jaký pattern by mohl v rámci jednotlivých scénářu přijít - což se samozřejmě zdaleka ne vždy naplní, avšak tento krok mně výrazně pomůže být v začátku připravenější a sníží tak pravděpodobnost nečekané reakce mimo obchodní plán.
  3. naučte se odstupovat od monitoru
  Jak už jsem zmínil, hlavní příčinou impulsivního jednání je zvýšiná hladina stresu.
  Jeden z nejlepších způsobů jak snížit hladinu stresu, je pravidelně během obchodní seance odstupovat od monitoru. Pokud například vidíte, že se trh právě výrazně zrychlil, lepší než se začít strachovat, že nám něco unikne, je odstoupit dva kroky od monitoru a pozorovat trhy z povzdálí, bez nutkání reagovat na situaci v trhu mimo náš obchodní plán. Odstup od obrazovky vám dá ještě jednu výhodu - celkově objektivnější pohled na aktuální trh, což je velmi důležité. Můžete si to představit tak, že zkrátka a dobře jako by na moment uděláte zoom out a podíváte se na grafy z trochu většího odstupu.
  Pravidelné odstupování od obrazovky vám dá dobý "oddech". Netřeba se vzdalovat příliš, stále je dobré na obrazovku vidět, neztratit celkově s trhem propojení, ale pokud možno být dále od počítačové myši a vyvarovat se tak nechtěným reakcím. Mé oblíbené je během dne několikrát odstoupit 2-3 metry od monitoru a zkoušet si při občasném pohledu na grafy puttování, k obrazovce se pak vrátit až v momentě, kdy vidím, že se začíná rýsovat potenciálně zajímavá situace (tj. signál mého systému FinWin).
  4. naučte se jednoduchá dechová cvičení
  Jednoduchá dechová cvičení na snížení momentálního stresu mohou být, a většinou bývají, velmi účinná. Trader by měl neustále sledovat vlastní vnitřní pochody a vybudovat si určitý vnitřní "teploměr" na měření aktuální hladiny stresu. V případě zaznamenávání zvýšení je třeba okamžitě začit aplikovat cokoliv, co vám pomůže stres snížit.
  Dechová cvičení obecně udělají v tomto ohledu dobrou službu. Tj. jednoduše začít zhluboka dýchat a snažit se zrychlený puls ve svém těle dostat zpět do normálu - a tím i dostat do normálu svůj stres. Jedná se možná o zdánlivě "banální" záležitost, avšak často velmi účinnou.
  5. sledujte co nejméně rozptylujících elementů
  Můj názor je, že čím více elementů kolem sebe při tradingu sledujete, tím snadněji se dostanete do momentu nesoustředěnosti a zvýšeného stresu.
  Pro mnohé začínající obchodníky je nejlepší vypnout veškeré další zroje informací, od televize až po internetové chaty a diskuse. Jakékoliv sledování dalších zrojů jednak snadněji zpochybní obchodníka v rámci jeho vlastního plánu a jednak snadněji přivede do stresové situace, která může spustit impulsivní reakce. Nemyslím si, že je dobrý nápad konzultovat každý svůj aktuální obchod s X lidma kolem sebe nebo po internetu. Osobně toto neděláme ani s Petrem. Je velmi jednoduché zvýšit si hladinu stresu tím, že jste právě long a dva jiní tradeři kolem vás vám právě oznámí, že jsou short. Skutečně taková informace nechá vaši hladinu stresu na stejné úrovni?
  Tolik tedy několik málo typů, které vám snad pomohou snížit impulsivní reakce a umožní tak lépe se držet obchodního plánu.
×
×
 • Vytvořit...