Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Články a tutoriály:
Slovník pojmů Seriály Komoditní Manuál Psychologie obchodování
 • Live začátky intradenního obchodníka [9] – postupné eliminování nejslabších obchodů

  Obchodování není statická záležitost, což si začínající obchodníci zpočátku málokdy uvědomují. Na začátku pracuje trader s určitou základní podobou patternu nebo obchodního systému, časem se však bude „profesionalizovat“ a hledat si vlastní nuance, tak, aby mu zvolený přístup fungoval co nejlépe. Pojďme si ukázat, jak takový proces může v základu vypadat.

  Pochopitelně, že základní nuance nacházíme většinou již při backtestu a paper tradingu daného obchodního přístupu. Ale je to teprve živé obchodování, které postupem času odhalí řadu podstatných informací, které si obchodník ve fázi přípravy neuvědomoval nebo spíš ani uvědomovat nemohl, protože často vycházejí více z psychiky obchodníka, než samotných trhů. Může jít například o situace, které v rámci statického backtestu vypadají zcela „jednoduše obchodovatelné“, přesto se v živém prostředí ukáží jako velmi stresující a vedoucí k impulzivnímu chování a chybám. Pro mě osobně to byl kdysi například reverz pozice – od doby, kdy pozici nereverzuji (tzn. neobracím z longu do shortu např. v situaci, kdy trh nejprve nabídl signál do dlouhé pozice a následně signál do krátké pozice) si vedu podstatně lépe. Přesto znám několik velmi profitabilních obchodníků, kteří si vedou velmi dobře právě díky častým reverzům pozice. Tj. podobný závěr je velmi individuální a každý obchodník si musí najít své vlastní nejslabší obchody.

  Jiným příkladem může být například velikost otevřeného profitu – některým obchodníkům nedělá problém jít pro velké profity, jiní začnou při delším držení pozice dělat chyby v podobě předčasných výstupů z pozic. Nebo situace okolo high/low dne, kde trh často nepředvídaně těká – některým obchodníkům podobná místa nadělují nejvíce ztrát, protože vidina nového high/low (a tak velkých zisků) opět spouští určité mechanismy impulzivního chování. Přesto pro jiné typy obchodníků mohou tyto oblasti představovat nejvýnosnější obchody. A dalších scénářů je nepočítaně – někomu vyhovují rychlejší trhy, někomu pomalejší, někdo má raději pohyby trhu v kanálu, jiný vydělává více v těch nejsilnějších trendech atd.

  Úkolem začínající tradera je tak postupně poznávat svoje slabé a silné stránky a současně se postupně učit identifikovat své nejslabší obchody. Ty mohou vycházet jak z nedostatků obchodního plánu, tak často právě i z povahy obchodníka.

  A jsme opět u toho, proč je dobré začít živě obchodovat s co nejméně agresivním přístupem a s co nejnižší frekvencí obchodů. Pokud začnete obchodovat stylem deset a více obchodů za den, skončíte bohužel pravděpodobně dříve, než své nejslabší obchody vůbec odhalíte.

  Proces poznávání svých slabých a silných stránek je pochopitelně postupný. Některé nejzásadnější problémy může člověk odhalit hned, na ty nejpodstatnější budete však přicházet až časem (proto má Pavel naplánovanou první fázi live tradingu s jediným patternem na 3 měsíce). Abyste mohli své nejslabší obchody odhalovat, je třeba si vést pečlivou evidenci. Osobně si obchody eviduji ve formě:

  • Označení obchodu v grafu v okamžiku, kdy do obchodu vstupuji. Současně si hned do grafu zapisuji nejdůležitější poznámky, které mě v daný okamžik k obchodu napadají (co mě na situaci znepokojovalo, nebo co naopak upevňovalo mé rozhodnutí). Screenshoty svých grafů s poznámkami si později (po skončení obchodní seance) tisknu a čas od času si je procházím.
  • Většinu svých obchodů si nahrávám do video souborů. Při vstupu do obchodu je člověk většinou pod určitým stresem, který mu brání vnímat spoustu dalších podstatných informací. Přitom právě při občasném procházení nahraných obchodů mě napadají ty nejúžasnější a nejjednodušší zlepšení mého obchodního přístupu.
  • Po obchodní seanci si obchody zapisuji do deníku. V rámci deníku se mi velmi osvědčilo mít několik sloupců, do kterých si dělám poznámky o nuancích, které aktuálně sleduji. Tj. pokud jsem měl například pochyby o výkonnosti svých reverzích obchodů, měl jsem v deníku sloupec, do kterého jsem si udělal „křížek“ v případě, že daný obchod spadal do této kategorie. Jak už bylo řečeno, nuance mohou být hodně individuální a nebojte se časem si přidat do deníku další sloupec se sledovaným filtrem (nic by se samozřejmě nemělo přehánět, sám sleduji vždy tak max. 3 potenciální filtry v čase). Důležité je „filtry“ vyhodnocovat s nějakým odstupem – nejlépe po minimálně 100 obchodech. Samozřejmě součástí procesu je i možnost si filtr otestovat poté zpětně i na historických datech.

  Pavel si například začal všímat, že nejhorší výsledky mu nadělují dny, kdy se trh pohybuje spíš do strany a cena tak proráží stále podobné S/R úrovně nahoru a dolu. Postupem času si do deníku přidal filtr označující situaci, kdy vstupoval do trhu proti již existují S/R úrovni. Níže je graf následného porovnání obchodů s filtrem a bez filtru:

  live-trading9-1.gif, 13kB

  Graf znázorňuje všechny živé obchody (modrá linka) vs. obchody, ze kterých byly vyfiltrovány ty proti S/R úrovním (červená linka). Filtrováním vypadlo 8 obchodů z 41 (v tuto chvíli nepracujeme zatím s moc velkým vzorkem dat) a výdělek by se zlepšil o 44% (z realizovaných 490 na 704). Opět jen drobná úprava, která však může posunut výsledky výrazně kupředu se stále stejným patternem a systémem.

  live-trading9-2.gif, 13kB

  Pochopitelně se nabízí i srovnání se situací, kdy bychom obchodovali zcela podle plánu a současně nebrali obchody, které by byly proti S/R úrovni. V takovém případě by Pavel se stejnými vstupy, které obchodoval živě, dosáhl profitu 1091 USD, tj. zlepšení o 120%.

  Daný filtr se jeví jako velmi silný, ale je samozřejmě důležité jej otestovat i v minulosti – ideálně na backtestu, který má Pavel již hotový. Nikdy neměňte svůj obchodní plán jen proto, že se vám nějaký „filtr“ zdá zajímavý po pár obchodech. Podobná sledování jsou důležitá z dlouhodobého pohledu. Pokud se věci vysloveně nehroutí (tj. strategie pořád vydělává), osobně dávám novým poznatkům vždy tak 2-3 měsíce sledování, než je případně začlením do svého živého obchodování.

  Jak vidíte – vývoj v tradingu není o tom, nalézt nějaký zázračný pattern. Funkčních patternů je k dispozici ohromné množství, ale důležité je vybrat si takový, který vám v zásadě bude vyhovovat svojí srozumitelností, riskem i frekvencí a postupně se jej naučit podobnými analýzami obchodovat stále lépe a lépe. Nebojte se hledat zlepšení i v rámci živého tradingu, protože teprve v této fázi si začne trader uvědomovat a prožívat ty nejzásadnější souvislosti (živé obchodování by však mělo samozřejmě přijít až po fázi důkladného backtestu, ale to zde myslím již snad nemusím opakovat stále dokola).

  15.7.2009

  Petr Podhajský

  Fulltime obchodník věnující se tradingu více než 20 let. Specializace na systematické strategie obchodované na futures a akciích. Oblíbený styl obchodování: stavba automatizovaných portfolio systémů, které využívá i v alternativním fondu, který spravuje.


  Podobný obsah

  Psychologie obchodování 25: trader´s mindset

  Říká se tomu „trader´s mindset“. Volně přeloženo jako „mozek tradera“, nebo také „myšlení tradera“. Jak někdo jednou trader´s mindset získá, začne být vydělávání peněz v trzích doslova hračka (nebo spíše nuda). Získání trader´s mindset je však velmi náročné. Je totiž třeba zcela změnit myšlení.

  7 způsobu, jak se nestát bohatým a úspěšným

  Pravidelní čtenáři našeho serveru vědí, že se zde snažím poměrně často psát motivační články, které by měly každému pomoci najít v sobě více síly a odhodlání vypravit se vstříc vlastním snům a životním cílům. V dnešním článku jsem se rozhodnul pojmout toto téma jinak - a dát všem zaručených 7 způsobů, jak svůj život k lepšímu nikdy nezměnit. Tento nestandardní pohled může někomu připadat až drsně syrový - ale nikdy není od věci podívat se i na druhou stránku věci. Občas má stejný účinek, jako tuny pozitivní motivace. Takže nádech a s chutí do toho.

  Nepracujete na tradingu zbytečně moc?

  Často se říká, že bez práce nejsou koláče. Tedy, že bez odvedené práce nepřichází příjmy. V mnoha profesích to tak je, v tradingu to ale úplně neplatí. Což je na něm skvělé, ale zároveň pro mnoho lidí neuchopitelné. Nechápou, že přes všechnu odvedenou dřinu se peníze nedostavují. A že jiní jsou velmi nadstandardně placeni, aniž „by něco uměli“.

×
×
 • Vytvořit...