Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Články a tutoriály:
Archiv článků Psychologie obchodování Jak na obchodní plán Mé obchodní strategie
 • Live začátky intradenního obchodníka [5] - boj s egem a disciplínou

  Je velmi zajímavé sledovat, jak si téměř každý začínající trader prochází těmi zcela stejnými zkušenostmi. Přesto vydrží do úspěšného konce vždy jen nepatrný počet „zájemců“. Proč? Protože zbytek vesměs nemá dostatek disciplíny dostat se přes prvotní turbulence a neúspěchy. Proto jsem velmi rád, že podle ohlasů poskytuje řadě z vás tento seriál motivaci dělat věci systematicky. Tak se začne časem dařit... A jak se aktuálně vyvíjí sledovaný Pavlův live trading?

  Pavla jsme opustili posledním článkem o jeho výkonech (viz zde) v situaci, kdy se mu po úvodním opatrném tradingu a spíše stagnaci jeden den zadařilo a vytvořil za několik desítek minut profit cca 400 dolarů, tedy podstatně více, než kterýkoliv den v rámci našeho sledování předtím. Částka sama o sobě není jakkoliv vysoká, vždyť také v tuto chvíli obchoduje s jediným kontraktem, ale kdo kdy obchodoval živě, patrně si umí udělat představu, co takový profit se začínajícím traderem udělá.

  Hezký profit je v začátku tradingu často předzvěstí potíží a je úplně jedno o jak velkou částku jde. Začátečník odhodí trpělivost a začne obchodovat agresivněji ve stylu hesla „drobné už vydělat umím, tak teď to pořádně rozjedeme“. Asi se nemusím příliš rozepisovat, jak takový přístup dopadá – většinou člověk velmi rychle odevzdá zpět vše, co vydělal a často ještě trochu navíc.

  První profit tak bývá první zásadní překážkou, kterou je třeba v tradingu překonat.

  Pavel není výjimkou. Pokud bych měl hodnotit jeho výkon z pohledu dodržování plánu, potom se jeho přístup zhoršil přibližně tak o 50%, byť finančně je stále ve slušném profitu. Jestliže do prvního většího profitu neměl Pavel větší problém s dodržováním svého obchodního plánu, po tomto dni lze najednou nalézt v deníku několik obchodů zcela mimo plán a hodně „nestandardních“ výstupů. Pavel začal být i výrazně méně trpělivý a dokonce se mi přiznal, že jeden z obchodů mimo plán představuje pattern z dalšího systému, který mu přišel, že by mohl fungovat. Prostě se v něm uvolnili všichni démoni, které první dny potlačoval a při obchodování to bylo hodně vidět.

  Nenechte se však mýlit – podobnou situací si prochází drtivá většina začátečníků – viz například hezký komentář tradera gemzic, který situaci hezky shrnul v komentáři k předcházejícímu článku.

  Prvni mesic jsem mel vetsi vykyv v equitiy krivce. Jednou z hlavnich pricin bylo, ze jsem po vstupu do obchodu hybal se SL a PT, kdy jsem se snazil dostat z pohybu co nejvice. Postupne jsem zjistil, jak moc to bylo pro me vycerpavajici. Prvni obchod seance jeste relativne v pohode, ale v dalsi obchodech jsem jiz delal zbytecne mnoho chyb plynoucich prave z predeslych nakupenych emoci - opozdeny vstupy, vynechani obchodu, ktery byl podle planu, ale ja nemel odvahu,. atd. Ted druhy mesic zkousim s fixnimi SL a PT. Za mesic to zase vyhodnotim.
  Dalsi chybou bylo, ze po vetsi serii zisku prisla euforie a ztrata opatrnosti. Mimochodem to jsem ani poradne nezaregistruval, ze se tak deje. Zjistil jsem to az po vymazani poloviny predeslych zisku Jenim z mych cilu pro nadchazejici obdobi je proto vybudovani obranych mechanismu proti euforii.

  Ano, trading není o euforii a je třeba se ji bránit. Jediná obrana je přitom striktní dodržování svého obchodního plánu. A to doslova. Bohužel spousta obchodníků toto vnímá jen jako určité heslo a mají pocit, že dokáží být chytřejší než ostatní. Jistě – můžete být chytřejší než ostatní, ale promítněte si toto do precizně zpracovaného a přitom jednoduchého obchodního plánu. Jakmile začátečník začne obchodovat, měl by se soustředit jen na exekuce a odhodit jakékoliv představy o tom, zda-li půjde trh nahoru či dolu a jak daleko. Jistě, časem získá obchodník určitou zkušenost, kterou může do tradingu aplikovat v reálném čase, ale ta nepřichází po měsíci obchodování.

  Bohužel málokdo má na začátku tradingu možnost nějaké zpětné vazby a málokdo je natolik disciplinovaný, aby si na sebe dokázal uplést pořádně správný bič. Nicméně pokud bojujete se stejným problémem je třeba jediné – zapomenout na profity, zapomenout na promeškané příležitosti a soustředit se jen a pouze na exekuci svého plánu. Pokud nemáte plán, o který se můžete opřít (tj. sami mu tak úplně nevěříte) neobchodujte na živo.

  S jakými největšími problémy bojuje aktuálně Pavel?

  - Přestože v tuto fázi skoro nejde o peníze, je stále hrozně fixovaný na konkrétní profity. To samozřejmě způsobuje emoce a vede jak k unáhleným vstupům tak především k chybným výstupům (když trhy jedou, tak má člověk tendenci vystupovat co nejdřív, když stagnují, tak naopak příliš pozdě). Řešení? Výsledky s Pavlem dnes nediskutujeme na bázi konkrétních peněz, ale na základě dodržování OS.

  - Netrpělivost – protože se Pavlovi nikdy nedařilo tak dobře jako nyní, už by se rád posunul dále (tj. obchodoval více patternů atd.). Řešení? Učit se zvládat sám sebe. Plán je jasný – první tři měsíce live se zaměřujeme na exekuce a obchodujeme jeden pattern s nízkou frekvencí, aby člověk stihl vše zažít a zbytečně si nenakládal moc.

  Co je dále třeba si v těchto chvílích uvědomit:

  - Věci fungují dobře (a často lépe), bez zásahů, které děláme unáhleně v průběhu obchodů. Konkrétně Pavel by měl aktuální zisk o cca 1/3 vyšší, pokud by dělal vše podle plánu.
  - Pokud trader přijme, že obchoduje podle plánu, emoce ustupují do pozadí, protože v aktuální zodpovědnosti není řešit, zda-li dělám věci dobře nebo špatně.
  - Pokud obchoduji podle plánu, tak nemusím neustále přemýšlet co se v trzích děje a jsem v průběhu dne výrazně uvolněnější a méně stresovaný.
  - Chyby a zkoušení věcí mimo plán stojí dost peněz. Každý základní stop-loss představuje citelný zásek do equity, což opět stupňuje psychickou náročnost celého procesu, protože takové ztráty vedou nakonec k mnohem vyšší frustraci, než ztráty v rámci obchodního systému (ty vnímáme spíše jako provozní náklady).
  - I pár stovek za měsíc je slušný výsledek, protože při troše zlepšení a několika kontraktech jsou to najednou slušné peníze – při stále stejné činnosti. Podstata úspěšného tradingu nejsou úchvatné občasné profity, ale KONZISTENTNOST.

  Podrobněji se aktuální výsledkům Pavla budeme věnovat příště, aby byl i dnešní článek co nejkonkrétnější, zde jeden obchodní den s komentářem:

  id-06-05-2009.gif, 25kB

  5.6.2009 vrcholila po několika dnech Pavlova nesystematičnost a agresivita po poté, co se mu 2.6.2009 zadařilo (viz výsledek ve třetím díle). Výsledkem byl obchod číslo 1, který byl zcela mimo plán a zcela mimo podobu patternu, kterou Pavel obchoduje. Pavel k tomu ve svém deníku dodává, že trh „padal“ a prostě už „neunesl“ že jede bez něho, tak na korekci naskočil do shortu mimo plán, což vedlo tradičně k výstupu na stop-lossu (ztráta 125 USD plus komise).

  Bohužel takový obchod samozřejmě na psychice nepřidá. Pokud nevyjde obchod, který jsme udělali a přitom věděli, že to byla chyba a navíc jsme za takový byli „potrestání“ ztrátou, je rozčarování hlubší než před obchodem. Nejen, že jsme nechytili žádný profit z údajného downtrendu, ale navíc máme na kontě ztrátu a equity se zařezává hlouběji do ztráty...

  V tuto psychicky vypjatou chvíli přichází situace, kdy nám plán velí vstup do longu a aby toho nebylo málo, tak se i tato pozice (vstup 2) propadá do ztráty a zhruba o tick se už dotýká stop-lossu. V tuto nejméně vhodnou chvíli přichází druhý signál do longu – sice podle plánu, ale proti očekávání obchodníka. Vždyť ten ještě před chvíli „intuitivně“ věřil, že trh bude padat a proto naskakoval v bodě 1 do shortu.

  Jak vidíte na grafu, Pavel nakonec vzal oba signály a vystoupil přesně podle plánu s pěkným profitem. Nicméně co je bohužel důležitější poselství – pokud by ochody 2 a 3 nevyšly, čelil by asi poměrně silné demotivaci, neboť by odevzdal všechny profity, které předchozí dny „vypotil“. Pro některé začínající tradery by taková situace znamenala patrně i konec obchodování s daným systémem. Přitom věci by se měly zcela jinak, pokud by Pavel nevzal zbytečný a impulzivní obchod číslo 1 – i v případě ztráty na vstupech 2 a 3 věřím, že taková situace by žádnou zásadní a extrémní depresi nepřinesla.

  Závěr? Linie mezi úspěchem a neúspěchem je v začátku tradingu hrozně tenká. Pavel měl v tomto okamžiku doslova štěstí, které ale není radno pokoušet příliš často. Myslím, že si to i Pavel po podobném rozboru uvědomil, byť spoustu chyb udělal ještě i následné obchodní dny, kterým se podrobně budeme věnovat za týden.

  Zde je pro ilustraci aktuální stav equity (k dopoledni 16.6.2009, kdy připravuji tento článek):

  id-trading4-equity.gif, 13kB

  Přestože Pavel není zatím v nějakém závratném zisku, dokládá equity v tuto chvíli jediné - pokud se věci dělají systematicky, konzistentně a především OPATRNĚ, i v tradingu se začátečník pomalu ubírá vpřed, byť samozřejmě začátečnické chyby se na výkonnosti podepisují a equity je pěkně "rozlítaná". Výsledky Pavlova živého obchodování po odečtení komisí za období 18.5.2009 - 15.6.2009 - aktuálně +707 USD. Podrobná analýza aktuálních chyb a tipů na zlepšení bude následovat v příštím článku.

  Potvrzení výsledků z výpisů InteractiveBrokers:
  id-trading4-statement.gif, 7,9kB


  Petr Podhajský

  Fulltime obchodník věnující se tradingu více než 20 let. Specializace na systematické strategie obchodované na futures a akciích. Oblíbený styl obchodování: stavba automatizovaných portfolio systémů, které využívá i v alternativním fondu, který spravuje.


×
×
 • Vytvořit...