Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Články a tutoriály:
Archiv článků Psychologie obchodování Jak na obchodní plán Mé obchodní strategie
 • Live začátky intradenního obchodníka [3] - první výsledky

  Pavel má za sebou prvních přibližně čtrnáct dnů obchodování a tak se můžeme podívat nejen na první výsledky, ale především na první analýzu chyb a úspěchů, ze kterých si můžete vzít spoustu informací pro svůj vlastní trading.

  Pokud jste zatím nečetli předchozí díly našeho seriálu, tak prosím začněte prvním dílem. Je důležité, aby každému bylo jasné, co je smyslem těchto článků.

  Pavel začal s live tradingem v pondělí 18.5.2009. Od té doby obchodoval každý den, kromě čtvrtku 21.5. a pátku 22.5., kdy byl v USA státní svátek – Memorial Day. Článek připravuji ve středu 3.6. a výsledky tak zohledňují prvních 10 dnů ostrého obchodování. Za tuto dobu udělal Pavel 13 obchodů a přibližně 10 chyb :)

  Třináct obchodů je statisticky naprosto nevypovídající číslo. Je tedy zcela jedno, s jakým výsledkem Pavel skončil – zda-li jde o drobnou ztrátu nebo drobný zisk. Jak jsme si již několikrát řekli - v začátcích tradingu je třeba se zaměřit na úplné jiné „hodnoty“, o kterých se dále lehce zmíním.

  Jakým způsobem lze první výsledky zhruba okomentovat?

  Jednička patří za konzistentnost a systematičnost. Toto je navíc nejdůležitější bod první fáze live tradingu, kterou jsme si stanovili na tři měsíce. Pavel vynechal z pracovních důvodů pouze jeden obchodní den a všechny ostatní obchodoval systematicky podle svého obchodního plánu. V tuto chvíli máme nastavená pravidla tak, že Pavel bude obchodovat od 16:30 do max. 18:30 našeho času (vstup po 18 hodině pouze v případě, že je již vykreslena S/R úroveň podle pravidel a čekáme jen na potvrzení vstupního signálu) a bude brát všechny signály podle obchodního plánu. Toto splnil na výbornou.

  Velmi důležitým parametrem, který je nutné v prvních fází tradingu sledovat a vyhodnocovat, je trpělivost počkat si na platný signál. Toto je bod, ve kterém většina začínajících obchodníků selže. Trh ES se v posledních dnech hýbal dopoledne všelijak a Pavel měl tak některé obchodní dny bez jediného signálu. Dokázat se takové dny soustředit a zároveň odolat pokušení „kliknout si“ je vlastnost, na které musí nyní Pavel pracovat nejvíce. Zde se skrývá rozdíl mezi profitabilním a ztrácejícím obchodníkem. Pavel toto zvládl tak na 80% - ze 13ti obchodů jsou přibližně 2 „nad plán“ – jeden byl ziskový a druhý ztrátový (mimochodem největší ztráta 117 USD pochází právě z tohoto obchodu mimo plán, jak to tak bývá...). To je myslím na začátek velmi dobré, nicméně bylo vidět, že Pavla trochu zachránily trhy, neboť v době, kdy byla jeho trpělivost už dost nahraně (prvních cca 8 dnů se výsledky pohybovaly jen lehce v plusu), konečně přišel v trhu pohyb, který svědčí danému obchodnímu systému.

  Důležité je sledovat i otázku kompletního dodržování obchodního plánu, tj. například správné umísťování stop-lossů, důsledné výstupy podle plánu, správné exekuce (nepronásledování trhů) atd. Zde si Pavel opět vedl tak na 75% - největší slabiny má v oblasti exekucí, protože zde musí trader dokonale skloubit agresivitu s trpělivostí :) Exekuce si rozebereme na konkrétních příkladech v některém dalším pokračování. Pochvalu si Pavel zaslouží za dodržování výstupů. Začínající trader si často nemusí uvědomit, jak mohou vlastnosti typu „chamtivost“ ovlivnit výsledky obchodního systému – místo výstupu na předem stanoveném profitu chce obchodník z trhu „ještě trochu více“, aby nakonec skončil na B/E nebo stop-lossu. Byť měl Pavel různé „chutě“, obchod ukončil vždy tam, kde mu diktoval náš obchodní plán.

  es-vysledky1.gif, 29kB
  Hodnoty, které Pavel vytvořil za prvních 10 dnů svého živého obchodování.

  Pokud se podíváme na první čísla z Pavlova live tradingu, je vidět, že boj probíhá tak nějak v rámci nastavených pravidel a očekávání. Konkrétní čísla (profitabilita, RRR) nemá smysl v tuto chvíli hodnotit, protože obchodů je příliš málo – to je důležité mít na paměti, pokud sami také procházíte podobou fází vývoje.

  Čeho je dobré si všimnout jsou komise – Pavel obchoduje u InteractiveBrokers s komisí 4,80 USD za obchod. Celkem za 13 obchodů tak zaplatil 62,40 USD (v tabulce je uvedeno 63,20 USD protože u prvního obchodu měl Pavel nastavenou v NinjaTrader komisi chybně). Díky nižšímu RRR, o kterém jsme hovořili v minulém komentáři, tak komise „užírají“ poměrně dost profitu. Málokdo si ze začátku obchodování tyto náklady uvědomuje a přitom je třeba jim věnovat velkou pozornost. Rozumné by bylo dostat komise (náklady na obchodování) do výši cca 5% profitu. S Pavlem budeme na této části postupně pracovat, spolu s navyšování RRR.

  Jen zopakuji – na začátku live tradingu není třeba řešit vše najednou. V tuto chvíli nejsou důležité absolutní profity, ale správné osvojení základních obchodních návyků. Je příjemné, že je Pavel v drobném profitu, ale stejně tak by nevadilo, pokud by skončil v drobné ztrátě v případě, že by obchodoval podle svého plánu. Toto by si každý začínající trader měl neustále opakovat. Samozřejmě, že pro úspěšného člověka není příjemné sedět u počítače 2,5 hodiny denně a vydělat 500 USD za 14 dnů (nebo být dokonce v drobné ztrátě). Ale pokud se v této fázi tradingu pokusíte být agresivnější a vydělávat více, skončíte s výrazně horšími výsledky. Oproti tomu, pokud se Pavel dokáže po první tři měsíce odprostit od snahy vydělat co nejvíce a bude pracovat na své psychice, posunu ve správných exekucích a především na důvěře ve svůj obchodní plán, je velmi reálné, že postupně může začít uvažovat o přidání dalšího jednoho nebo dvou kontraktů a profity začnou mít najednou jiný rozměr (a v trhu ES je více kontraktů skutečně jen otázkou hlavy, nikoliv likvidity). Navíc je dobré si připomenout, že Pavel v tuto chvíli obchoduje coby začátečník pouze jediný, méně frekventovaný pattern, a je v plánu postupem času, až se trochu "otrká" přidat do systému minimálně ještě jeden vstupní signál pro lepší distribuci obchodů v čase.

  A jaké chyby dělal Pavel ve zkratce v prvních 10 obchodních dnech?

  - Po 4 dnech mimo počítač (prodloužený víkend okolo státního svátku v USA) si nezrekapituloval v pondělí obchodní plán a první obchod byl tak mimo dohodnutá pravidla (protože Pavel zapomněl na jednu z důležitých podmínek OS).
  - Přestože měl Pavel pocit, že dokáže dobře ovládat Ninju, jedna ze ztrát zbytečně pocházela právě z technického problému - jakmile nastala situace pro přikoupení kontraktu na druhém signálu, Pavel zazmatkoval a neotevřel druhý kontrakt správně (aby měl oddělené stop-lossy). Podobné situace vedou ke skutečně emotivnímu a často zkratkovému jednání, i v našem případě to byla zbytečná ztráta.
  - Některé dny Pavel bojoval s Internetem (drobné výpadky) a neměl plán co dělat (obchodovat vs. neobchodovat atd.)
  - Po sérií několika dní stagnace měl Pavel pocit, že bychom mohli přidat do systému další pattern, protože takhle se nikam „nehneme“.
  - Jakmile přišel z pohledu obchodního systému „ideální den“, chtěl Pavel skončit po prvním obchodu s trochu větším profitem. Přitom v plánu si jasně určil, že bude zatím obchodovat celou svoji obchodní seanci (abychom měli v budoucnu data pro případná další pravidla kdy přestat obchodovat). Samozřejmě, že kdyby skončil, tak by se připravil o další tři profitabilní obchody.
  - Několikrát měl Pavel tendenci uvažovat o zavření obchodu předtím, než trh zasáhne jeho stop-loss, aby „ušetřil“ jeden nebo dva ticky. Takové chování si může dovolit zkušený obchodník, který skutečně ví co dělá. Začínající trader by se měl naprosto striktně držet svého obchodního plánu a nesnažit se cokoliv za běhu vylepšovat.
  - Drobné chyby v exekuci – snaha o vstup do pozice za každou cenu vedla často k získání horšího plnění, než by dostal po pár vteřinách čekání (ale s riskem, že obchod uteče, což je pro začínajícího obchodníka často hrozná představa :).

  Jsem přesvědčen, že se v chybách poznává spousta začínajících traderů. A to je i důvod tohoto seriálu – publikovat rady „jak z chyb ven“.

  Hlavní rada zní: Naložte si ze začátku co nejméně (např. 1 pattern) s nízkou frekvencí obchodování a obchodujte např. 3 měsíce podle svého pečlivě připraveného a zbaktestovaného plánu. Nedovolte si plán jakkoliv upravovat, pouze mějte rozumně nastavený risk management (tj. musíte vědět, kdy s obchodováním skončíte pokud se vám opravdu nebude z různých důvodů dařit). Obchodujte maximálně cca 10 obchodů týdně – při vyšší frekvenci můžete rychle začít ztrácet více, než kolik vám bude milé a o to rychleji začnete svůj plán porušovat.

  Na závěr screen z úterní obchodní seance, která byla zatím naprosto nejživější, a která přináší několik drobných a velmi cenných poučení:

  es-2009-06-02.gif, 42kB

  Obchody jsou na 1 min. timeframe trhu ES. Při vstupu č. 1 Pavlovi vypadlo na chvíli IB a díky tomu se snažil do signálu dostat „za každou cenu“ – v rychlosti si pak popletl umístění vstupního limitního příkazu. Místo na close vstupní úsečky příkaz umístil na high – oproti systému tak dostal plnění o 50 USD horší. Navíc před reportem, v rámci kterého se mu opět přerušilo spojení s IB (první přerušení mělo být varováním). Pro začátek je lepší v takových situacích raději vůbec nevstupovat, protože ušlý zisk sice může zamrzet, ale zrovna tak to mohla být pořádná ztráta, která by mrzela o to více.

  Další obchody jsou již pěkně podle plánu. Největší „heat“ zažíval Pavel u obchodu číslo 3, kde šel trh proti Pavlovi a v podstatě se neustále pohyboval na úrovni jeho stop-lossu (a Pavel tak měl tendenci obchod uzavřít s menší ztrátou pro ušetření „pár ticků“). Zejména ze začátku je skutečně dobré podobné situace neřešit – stop-loss je „spočítaný“ v rámci backtestu a při živém obchodování člověk již nic lepšího nevymyslí (podrobně se o konkrétní strategii umisťování stop-lossu rozepíši v příštím článku).

  Především oceňuji (a myslím, že Pavel to nakonec ocenil také), že Pavel vystupoval u obchodů 2-4 podle naplánovaných výstupů a neměl tendenci výstup oddalovat (přestože trhy vypadaly, že by mohly každou chvíli výrazně zkorigovat a nadělit tak velký profit). Porušení plánu by i v tomto případě znamenalo jistě menší profit, protože trhy nakonec klesat nezačaly. Dobré lekce pro dodržování obchodního plánu. Mohly být přesto výstupy lepší? Určitě je zde prostor pro zlepšování - ale nikoliv na impulzivní bázi. Všechny nápady je třeba nejprve pečlivě promyslet a otestovat.

  S Pavlem máme dohodu, že mi poskytuje své výpisy z InteractiveBrokers, jako nestranný důkaz toho, že si nikde „neklik“ nad rámec informací uvedených ve statistikách programu NinjaTrader. Aby byl náš seriál co nejvíce autentický, budu zde výřezy ze statementů uveřejňovat coby takové oficiální „shrnutí“ popisované aktivity :

  es-vysledky1.gif, 29kB
  (výpis se o liší oproti výsledku v NinjaTrader o 0,80 dolarů z důvodu chybně nastavené výše komise u prvního obchodu – viz výše).


  Petr Podhajský

  Fulltime obchodník věnující se tradingu více než 20 let. Specializace na systematické strategie obchodované na futures a akciích. Oblíbený styl obchodování: stavba automatizovaných portfolio systémů, které využívá i při správě většího externího kapitálu.


×
×
 • Vytvořit...