Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Komunita:
Diskuze Sledované příspěvky Žebříčky

Doporučené příspěvky

remi:

Skúsim napísať môj pohľad na to ako sa dá k tradingu pristúpiť. Je to troška pregresívnejší a nekonvenčný prístup. Ani ja som nezačal tak ako idem napísať. Tiež som strávil x hodín nad backtestmy a nad hľadaním toho čo neexistuje. Od februára som si povedal že akékoľvek testovanie nemá podstatný zmysel (samozrejme čumieť do grafov sa oplatí ale prečo backtest?). Ďaleko lepší (podľa mňa) spôsob je papertradeing je to o niečom inom ako backtest kde môžeš stále niečo doľadovať a presne tu uviazneš (pokiaľ si ako väčšina). Zapisuj si čo trh robí a čo si myslíš že urobí denno denne si sadaj ku grafom tak aby si aspoň 2,5 hodiny čumel do grafov sledoval čo sa deje. Časom prídeš na to čo trhom hýbe a prídeš aj na jeho princípy začneš vidieť poriadok tam kde bol chaos. Nič z tohoto ti backtest nedá tam nezíškaš cit pre trh kedže urobíš 10 dní za hodinu ( a to už budeš veľmi precízny), lenže ako by sa ti páčilo za 2,5 hodiny urobiť jeden deň tak ako to je v reále. Budeš pripravený aj na dynamiku trhu a nebudeš mať pocit eufórie keď budeš mať po pol ročnom backteste kladný výsledok už jeden mesiac paperu má ohromnú vypovedaciu hodnotu ako niečo čo si natestoval na historických datách ( vždy ma pobaví tvrdenie každý moment v trhu je jedinečný a hneď za tým prv backtestujte potom paper ...) Troška protiklad.

Backtest momentálne používam len na to keď dokončím mesiac paper a potom ho analyzujem no to už ani backtest svojím spôsobom nieje. Ja som jednu dobu bol taký zažraný do backtestu že som v jednuchvílu testoval 36 výstupov na jeden vstup, hádaj čo? nič z toho nepoužívam.

Samozrejme to je môj pohľad a každý by si mal prejsť svojou cestou len som chcel povedať že sú aj iné cesty.

Pochopiteľne treba mať ale pred týmto procesom naštudované základy (prečo sa trh hýbe, supply/demand princípy, S/R, atď)

nech sa darí

Link to comment
Sdílet pomocí služby

  • Odpovědí 1,3k
  • Vytvořeno
  • Poslední

Nejaktivnější diskutující

Nejaktivnější diskutující

Publikované obrázky

iigis backtest nema sice vypovednu hodnotu ako papeer, ale je taktiez dolezity. Predstav si ze zacinas a mas system o ktorom si myslis ze funguje. Ak sa takymto systemom hned vydas na paper, kym odtestujes tento system prejde par mesiacov. Ak prides na to ze nefunguje tak zmenis to za iny system a opat ak pojdes prv paperom opat skoncis na par mesacnom testovani. Backtest je preto dolezity, ze ak mas strategiu nejaku, mas jednodouchy plan zacnes ho backtestovat (ja odporucam za seba backtestovat tak ze nevidis graf na pravo ale si ho posuvas usecku po usecke) to ti dava aj skvelu moznost zacat vnimat trhy z vacsej perspektivy. Ked zistis ze na backteste ti to funguje, AZ potom mozes prejst na paper a tam doladovat jednotlive aspekty svojho systemu. Ale nemozes ist robit prv paper, kedze paperom sa rozumie sadat k pc vtedy ked trh otvara a obchodovat riadne ako keby si obchodoval live. Skor si myslim ze keby tak si zacal tak ta to viac frustruje ako pomoze. Pretoze ak robis backtest jedneho mesiaca alebo dvoch mesiacov urobis to za par tyzdnov a zistis, aha nefunguje to alebo necitim sa s tym v pohode a najdes si nieco ine. A az ked ti to sadne v backteste a zacnes poctivo zarabat (bez podvadzania) potom prejde na paper. Vsetko ma svoju postupnost, ja by som ten backtest nepodcenoval.

Tiez si zacal backtestom, a vsetci dobre vieme ze je backtest dolezity ako prvy krok (po oboznameni sa s teoreticko ucastou tradingu a studia). Takze nepovazujem za rozumne hned mladeho lakat na paper, lebo paper je zdlhavy proces na ktory uz potrebujes byt pripraveny. NIekto tu daval priklad auto. ovladanie auta je backtest a skola smyku je paper. Nemozes ist hned na skolu smyku ked ani nievies poriadne krutit volantom.

To je moj nazor.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

To nie je vecou presvedcenia ale obchodneho pristupu. Su pristupy kde sa to oplati pouzit, resp je to nevyhnutne pouzit, a su pristupy kde je to kontraproduktivne alebo nemozne.
Klasicke priklady stojace oproti sebe su na jednej strane systemovy trader, na druhej strane orderflow trader.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Ono v těchto případech hodně záleží na přístupu obchodníka jako takového.

Záleží, jestli budete obchodovat pozičně, intradenně nebo skalpovat. Záleží, jestli budete obchodvat fundamentálně nebo technicky. Záleží, jestli budete obchodovat víc mechanicky nebo diskréčně. Záleží, jestli budete obchodovat pouze z grafu nebo budete používat nějakou vizualizaci pomocí idikátorů. Záleží, jak hluboko v pochopení trhu a budování know how chcete jít...

Prostě pro každý přístup je vhodné něco jiného. Proto je tolik zdánlivě protichůdných rad a zásad a zaručených pravd.

To, co se zde na serveru doporučuje, je vhodné pro systém, který kluci vyučují. Tedy pro finwin.

A pro ten je ideální začít tím, že si nastuduju základy (komoditní manuál). Pak si v mém software sestavím indikátorovou šablonu pro finwin. Získám historická data. Vyberu si jeden z patternů finwinu, ideálně nějaký trendový (hodně lidí začíná s 0/v nebo 2v) a za poslední rok si vyznačím všechny výskyty tohoto patternu. Prostuduji si, co vlastně ten pattern vyjadřuje a jaká je v jeho pozadí logika. A pak to začnu zkoumat. Podívám se jak se tento pattern chová v určitých situacích. Co musí předcházet tomu, aby byl úspěšný. Jak poznám, když už je pozice otevřená, že se nevyvíjí podle očekávání.

A právě na tohle zkoumání je nejlepší backtest. Prvně je dobré ho dělat, že vidím celou seanci a zatím koukám dopředu. Ten první backtest by měl sloužit v podstatě jenom aby se člověk naučil ten pattern vyhledávat a aby zjistil to nejzákladnější chování jeho trhu v případě, že se pattern vyskytne.

Když už to mám nějak hotové a prozkoumané udělám si první obchodní plán nebo spíš strategii, kde bude jen pravidla pro vstupy a výstupy a zkusím udělat backtest svíčku po svíčce (již nekoukám doprava ale obchoduji na pravé straně grafu). Tím zase něco nového nakoukám a zjistím další souvislosti a získám víc citu. Už v 80 procentech poznám chop - situaci, která trendovým patternům nesvědčí a zredukuji počet ztrátových obchodů.

Pokud se na toto podívám logicky, tak se to až tak příliš neliší od paperu, akorát je to rychlejší způsob, jak se naučit obchodovat onu myšlenku (pattern). Pokud si to poctivě odkrývám svíčku po svíčce, tak v podstatě dělám paper, akorát si mohu zrychlit vykreslování svíček. Toto říkám, protože finwin se obchoduje na close svíčky, tedy stejně čekáme na její dokreslení. A je také velkou výhodou, že při backtestu se mohu zamyslet na delší dobu, kdežto při paperu se musím rozhodovat v rámci vteřin a to pro začátečníka, který se teprve snaží získat cit není taky úplně nejlepší.

Ano, jsem si vědom toho, že při backtestu nevidíme, jak trh dýchá, ale upřímně - pro začátečníka to zatím není nutné. To si nakouká a dostane do krve při paperu.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Pekne, z kazdeho prispevku som si vzal nieco. Zatial musim konstatovat, ze som jeden z mala, ak nie jediny clovek na financnikovi, ktory nema vlastny PC. Totiz, samozrejme mal som, ale nejaky "mily" spoluobcan mi ho ukradol. Mam pocit, ze je predo mnou nekonecna tradingova cesta, ale idem do toho. Velmi chcem nieco v zivote dosiahnut...O dva tyzdne odchadzam do zahranicia, aby som si nieco nasetril na obchodovanie, kupil svoj druhy PC - to urobim co najskôr a takymi malymi krokmi sa posuval vpred. Drzte mi palce

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Přidávám se k remi221 a děkuji všem, kteří přispěli do tohoto vlákna, pomohli mi si ujasnil mnoho věcí. V neděli jsem se zúčastnil kursu Úvod do intradenního obchodování e-mini pořádaného Finančníky. Tento kurs mě posunul o kus kupředu, přeci jenom je lepší si základy poslechnout "živě", než jen číst. ;)

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Dobry den,

mal by som otazku mimo debatu ktoru tu vediete, k tejto myslienke: vezmeme-li v úvahu, že úsečky na grafech jsou tvořeny v podstatě chováním obrovského davu lidí, lze tak v rámci davové psychologie odvodit mnoho "důležitých momentů" na grafu, ze kterých se dá další směřování davu (a tudíž trhu, resp. dané konkrétní komodity) předvídat (www.financnik.cz/komodity/manual/komodity-technicke-obchodovani.html)

Je teda tak ze ked sa na grafe objavi formacia napr. dvojity vrchol predpokladane ze dav obhodnikov to zaregistruje a zobchoduje prikaz sell tym padom vznikne pokles cena komodity zacne klesat ? dobre som to pochopil? a to iste by potom mohlo platit aj pri dalsich formaciach?

dakujem,


Link to comment
Sdílet pomocí služby

remi221 - Kurs mé očekávání splnil, hodnotím ho kladně. Jedinou malou výtku mám ke kvalitě manuálu, napsal jsem to i do hodnocení kursu. Nešlo o obsah, ten byl OK, ale o kvalitu tisku. Buď docházel toner, či podklad pro kopírování už byla x-tá kopie.
Původně jsem měl v plánu jít až na podzim také na celý blok, ale protože se udělalo místo, tak jsem šel už teď. Na podzim se chystám na zbývající dva krusy, možná i na ten druhý blok. Uvidíme. Finančníka jsem objevil teprve počátkem dubna, takže jsem na samém začátku. Zatím mě nic netlačí, tak nechci zbytečně pospíchat a něco uspěchat. V sobotu jsem byl na úvodním semináři o Forexu u jiné firmy, to abych si udělal obrázek i o jiném směru v obchodování než je presentováno zde.

Pribinacek - To zatím nevím. Uvidíme, až budu mít za sebou nějaké backtesty různých "systémů" co mi nejvíce sedne, co budu dále rozvíjet a přizpůsobovat sobě. Rád bych, abychom si s OS vzájemně sedli. ;) Zatím si teprve sumarizuji poznatky, zkouším různý SW pro vykreslování grafů atp. S BT bych rád začal na přelomu června a července.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Zdravim

Viem ze teaz budem vizerat pre 3/4 ludi ako najvacsi primitiv no jednej veci vobec nerozumiem a to je medzi platformou a SW.Napriklad zakupim si SW od TnT a podla toho budem zadavat prikazi do platfomy napr.od IB?ALebo ako to je?ALebo ked si zalozim ucet u IB tak dostanem od nich platformu v ktorej tiez mozem sledovat grafy atd.?Dufam ze mi rozumiete co mam na mysli

Link to comment
Sdílet pomocí služby

miro453:
Obchodní platformy jsou různé, některé obsahují grafy a umožňují trading i přímo z grafu (Strategy Runner, Global Zen Trader ...), jiné umožňují jen odesílání pokynů do trhu a grafovou část nemají (RCGExpress), popř. jsou grafy za příplatek (Turbo Trader2). Záleží taky na konkrétním brokerovi, co poskytne za peníze a co bude free. Dá se říci, že nákup SW není nutný, vše potřebné lze zístat zdarma (od brokera + free grafy na internetu).

Link to comment
Sdílet pomocí služby


×
×
  • Vytvořit...