Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Komunita:
Diskuze Sledované příspěvky Žebříčky

Duchovná stránka tradingu, alebo príbehy úspešných...


Doporučené příspěvky

  • Odpovědí 178
  • Vytvořeno
  • Poslední

Nejaktivnější diskutující

Nejaktivnější diskutující

Publikované obrázky

Předtucha je pocit, který by neměl v našem konání hrát důležitou roli, protože objektivně nemá na výsledek valnou váhu. Důležité je abychom byli vnitřně vyrovnaní a pokud nejsme schopni tento prvek naplnit, pak je asi lepší držet se stranou. Předtucha může být i v rovině očekávání a zde podle vlastních zkušeností nejde nalézt ani v nejmenším nějaký druh logického výsledku. Hodně záleží na velikosti očekávání. Pokud je malé, můžeme být příjemně překvapeni a pokud velké, pak i hodně zklamaní. Pak z toho můžeme vyvodit nepřímou úměru, kdy můžeme dosáhnout velký úspěch, který nás ale nenaplní a jindy malý úspěch nás dokáže plně uspokojit. Vždy asi záleží na našem konkrétním rozpoložení, které má i přímý vliv na náš úspěch.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

  • 3 týdny později...

Podla mna taka predtucha vobec nemusi byt zla vec. Je ale rozdiel medzi predtuchou a predtuchou. Je nieco ine ak mam predtuchu: Dnes ma svrbi pata - radsej nebudem obchodovat a predtuchu: Dnes vychadzaju dolezite reporty pocas celej obchodnej seanse, vcera trh nemal ziadny volume + zajtra je piatok a v US bank holliday. "Mam taku predtuchu ze dnes to na trhu nebude nic moc" To su potom dve uplne odlisne predtuchy.

+ v tradingu sa da vsetko celkom dobre otestovat. Mozem napr. vzdy ked mam predtuchu neobchodovat a nasledujuci den potom pozriet ako by to dopadlo keby som obchodoval. Ak budem mat dostatocnu vzorku takychto dni (povedzme 30-50), tak si budem vediet povedat ci sa predtucham branit, alebo nie...

Link to comment
Sdílet pomocí služby

  • 2 týdny později...

Existuje ale aj predtucha ktora je zalozena na reakciach vlastneho podvedomia. Myslim ze to tu uz niekto rozoberal. Prave to som chcel naznacit mojim predoslym prispevkom. T.j. ak sledujes jeden trh 2 roky systematicky, tak vnimas rozne situacie na grafe, reackie cien na spravy atd. a to vedome, ale aj podvedome. Ak sa urcita situacia na grafe zobrazi, tak potom mozes mat podvedome naprogramovany urcity model spravania ako reakciu na situaciu v trhu. Mozes mat potom predtuchu napr. neobchodovat. Ked si take "predtuchy" zacnes zaznamenavat tak za urcity cas ziskas statisticky vyznamnu vzorku predtuch. Tie nasledne zkonfrontujes so situaciou na trhu pomocou historickych dat a potom zistis bud:

A) je to uplna blbost a tvoja predtucha je naozaj obycajnym posobenim emocii
alebo
B) v urcitom, statisticky nezanedbatelnom mnozstve pripadov (60-90% napr.) sa tvoja predtucha splnila

Nevravim ze by som na tom postavil OP ale mozno ako pomocka kedy nevstupovat do trhu, resp. vstupovat s obmedzenim risku atd.

Co ty na to?


Link to comment
Sdílet pomocí služby

Ale pokud sleduji například jeden trh dva roky, vypozoruji určité vzorce chování trhu a zafiksuji si je do povědomí, pak to je ale spíše určitý druh zkušeností, založený na statistice a ta by měla mít základní vliv na to, jestli budu obchodovat, nebo ne.

Předtucha je ale založená na něčem neuchopitelném. Nebudu obchodovat, ale nevím proč.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

A nemoze to byt naopak?
T.j. ze mas predtuchu - trh ti nejako nesedi. Vzdy si to v takejto situacii poznacis a napises do dennika ze vtedy a vtedy sa mi trh zdal byt nejaky divny. Nasledne si po pol roku pozries vsetky taketo zapisy a zistis ci to bola blbost alebo stoji zato v chvilach ked mas predtuchy neobchodovat.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Pokud obchoduji, pak moje činnosti musejí být založeny na pragmatismu, kde city a pocity nemají mít žádné místo. Vstupy do obchodu musejí být založeny na nějakém systému, který má velkou míru úspěšnosti, já mu věřím a jsem sním spřízněn. Když dostanu signál, který splňuje předem dané náležitosti, pak musím vstoupit. Pokud toho nejsem schopen a z nejrůznějších důvodů váhám, pak jednou z možností může být to, že si nevěřím.

Musím obchodovat systém a trh, který mě sedí. Nemůžu říct, že mě někdy sedí a někdy ne, protože například vstupní signály musejí být jednoznačně definovány a jsou založeny na věcech , kterým věřím a jsou prověřeny praxí. Pokud nemám náladu, mám starosti atd, pak nebudu obchodovat, protože se na trading nemůžu soustředit a nebudu imunní vůči školáckým chybám. To ale není předtucha.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Zajímavá diskuse. Můj názor je, že pokud dostanu platný signál ke vstupu, ještě to neznamená že vstoupím. Vím, že to zní podivně a že si většina traderů řekne, že když přeci mám platný signál - musím ho vzít, protože pokud ne, tak se začínám vzdalovat becktestovaným výsledkům etc...

Vidím to jinak. Osobně obchoduji s velkou koncentrací na trhy. Za dobu, kdy obchoduji jsem si vytvořil pro svůj trh, resp. jeho pohyb (FESX) takový cit (předtuchu), že vnímám každé tiknutí úsečky a mám poměrně silné přesvědšení o tom kam by se mohl vydat ještě dříve, než se tak stane.

Krásně o tom píše Tomáš ve své poslední knize:"...praktická aplikace vypadá např. tak, že dostanete regulerní signál ke vstupu, ale celým svým tělem přitom cítíte, že takový signál nemá žádnou validitu. Buďto trh právě příliš nejistě "tiká" ze strany na stranu, nebo v trhu řádí skalpeři a daný signál vypadá spíše jako do očí bijící past. Jedná se vlastně o běžné filtrování obchodů na základě citu pro trhy a zkušenosti...pokud jsem si v tomto celkovém procesu jistý tím, co dělám natolik, abych se učil i na jiných úrovních než té racionální (čili spíše na úrovni podvědomé), nepocituji nutnost vstupovat do každého obchodu, ale raději si počkám na ten, kdy je levé hemisféra mozku v plném souladu s tou pravou (racionálno v souladu s pocitem)"

Osobně tedy zastávám názor, že city a pocity mají v obchodování obrovský význam (alespoň pro mně). Nejvíce se mi osvědčily při výstupech, kdy poměrně přesně dokážu identifikovat momenty kdy trh "jede", kdy "drhne" a kdy "stojí", což mi dobře pomáhá odhadovat délku pohybu. Ne jedenkrát se mi stává, že potenciál z obchodu s RRR 1:2 dokážu díky "pocitu u trhu" řídit ručně např. do RRR 1:4. Hlavně ale cítím kdy neobchodovat, což je kriticky důležité.

Toliko za mě..P.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

City a pocity maji mozna vyznam v diskrecnim obchodovani.
V systematickem jednoduse nemaji co delat. Pokud bych premyslel nad kazdym pocitem ,ktery mi muj mozek vydava, nemam jako obchodnik sanci . Nejde tedy o city, ale o jasne stanoveny plan. Pokud je situace neprimerena prumernemu pohybu marketu, melo by to byt jasne uvedeno v mem obchodnim planu . Hlavne z duvodu, abych nepotreboval poslouchat svuj vnitrni pocit "BYT CI NEBYT" !
Priklad : pokud je market "flat" - neobchoduji
pokud je "spiky" - neobchoduji

Pocit je reakce ,ktera muze byt denne ovlivnena vnejsim okolim . Pokud mam pocit, ze jsem podobny obchod jiz videl a nejsem si jist, drzim se planu . Pokud jsou podobne situace pravidlem, plan je musi obsahovat . Upesny trading je vnitrne podvedomy .
Cituji predchozi uryvek " Jedná se vlastně o běžné filtrování obchodů na základě citu pro trhy a zkušenosti...pokud jsem si v tomto celkovém procesu jistý tím, co dělám natolik, abych se učil i na jiných úrovních než té racionální (čili spíše na úrovni podvědomé), nepocituji nutnost vstupovat do každého obchodu, ale raději si počkám na ten, kdy je levé hemisféra mozku v plném souladu s tou pravou (racionálno v souladu s pocitem)"

Pokud je nekdo schopen filtrovat obchod i na zaklade svych pocitu (mimo jine samozrejme ), tak je to proste prirodni talent,kterych je i mezi uspesnymi obchodniky minimum a ja mu gratuluju.
Osobne zastavam nazor, ze city a pocity do tradingu nepatri !


Ray

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Pozor nepletme tu hrusky s jablkami. Nepisal som o pocitoch a citoch - pisal som o predtuche. To su uplne odlisne veci. Suhlasim s vysvetlenim Tridis a myslim si ze prave naopak vela traderov si podobny system alebo aspon filter na zaklade pocitov vybuduje.

System ktory v sucasnosti obchodujem vznikol tak ze som zacal backtestovat system FinWin. Potom som zacal system papertradovat a stale sa mi zdalo ze ma system vela stratovych obchodov vo svojej zakladnej podobe. Vstupoval som uplne automaticky ako pise vyssie Czechdaytrader. Zdovodnoval som to presne rovnako ako on v prispevku vyssie. T.j. musim ten signal zobrat lebo ked ho nezoberiem - nedodrzujem system. Vsimol som si ale ze velakrat som mal predtuchu ze obchod bude stratovy. Neskor som si zacal taketo predtuchy znacit do obchdoneho dennika. Prisiel som na to ze 83% mojich predtuch sa potvrdilo. Nasledne som si spatne pozeral jeden "predtuchovy" obchod za druhym a prisiel som na to ze pridanim jednoducheho pravidla pri vstupe som schopny tieto obchody filtrovat. To nasledne samozrejme sposobilo zmenu ziskovosti, RRR a % uspesnosti systemu.

Neskor som sa v tom zacal vrtat este viac a prisiel na kopec dalsich veci a vdaka tomu mam momentalne uplne novy system kde vstupujem na zaklade PA s filtrami na ktore som prisiel. Co je ale dolezitejsie je ze moja predtucha sa zakladala na podvedomom posudeni situacie na trhu. A tato sa dala jednoducho kvantifikovat.

Co som tym celym chcel povedat je ze
1. v tradingu sa da vsetko otestovat (backtest, papertrade) len treba byt dostatocne trpezlivy.
2. velakrat na zaklade testovania takychto roznych blbosti sa pride na zaujimavy "objav"
3. netreba hned zatracovat nejaku myslienku - ja mam napr. v Evernote zoznam vsetkych mojich napadov co som mal a sem-tam zoznam prejdem
4. netreba brat vsetko co bolo niekde napisane/povedane ako "Svate pismo"

To su moje 2 eurocenty do diskusie
;)

Link to comment
Sdílet pomocí služby

zdravím,
myslím, že tady každý vnímá slovo předtucha jinak ... z mého pohledu je předchuta jen dílem citu a pocitu a ve vlastním tradingu nemá co dělat (minimálně během prvním pár let live tradingu). Pokud mám na základě "pocitu" nápad a ten otestují, už ho mám podložený statistikou, tak to neni předtucha, ale další doplnění podmínek, filtrů pro obchod. Jde jen o to, abych se pro samou předtuchu dostal k vlastními systému a také jakou relevanci má taková předtucha u začátečníka nebo i mírně pokročilého tradera.

btw: pokud mám platný signál ke vstupu, tak dle mého existují pouze dvě možnosti .. vstoupím (dodržím plán) nebo nevstoupím (nedodržím plán). pokud nevstoupím, protože "tiká úsečka" nebo cokoli dalšího, tak zřejmě ještě nenastal platný signál ke vstupu.

M.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Kazdemu proste vyhovuje jiny styl obchodovani . Z hlediska rozmanitosti a realnosti systemu o tom neni pochyb.
Pokud nekdo ma "predtuchy" (i kdyz jsou to vlastne dalsi vizualni filtry) , jelikoz ,jak pises PEPE, tak Tvoje predtucha byla kvalitni filtrace do vstupu , tak musela byt samozrejme nejak opodstatnena . Ja osobne si to tedy slovem "predtucha" nevysvetluji . Kadpopadne je spousta takovych, kteri predtuchu tak jak ji vnimame asi vsichni, opravdu do sveho obchodovani implementuji .A uspesne . Trading je vubec nejindividualnejsi zamestnani , nebo business .
Vsichni mame tu svoji pravdu a vsechny ty pravdy jsou vlastne spravne . Ja jsem veskere emoce z obchodovani vyradil.
Obcas se sice ukazou, ale zase je zatlacim zpet . Pokud bych obchodoval neco jako Finwin, coz je podle me ciste diskrecni strategie , tak bych s nejvetsi pravdepodobnosti mozek mnohem vice zatezoval a emoce by se projevovali casteji.
Ja preju uspech a uznavam kazdeho, kdo je schopen se v tomto businessu vzchopit a nekam dojit. At je to za pomoci predtuch , nebo neceho jineho . (tu)

Ray

Link to comment
Sdílet pomocí služby


×
×
  • Vytvořit...