Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Komunita:
Diskuze Sledované příspěvky Žebříčky

Dividendové akcie - dlouhodobé investice


kramnik

Doporučené příspěvky

Dobrý den,
chtel jsem se zeptat jak mistni osazenstvo hodnoti investici do NOKIE. Zda se mi, ze by to nemusela byt marna volba. Dividendy pravidelne od r. 1996, ted se da koupit akcie za $8.5 coz je nejnizsi hodnota od roku 1998. Podle mne je Nokia ted trochu v defenzive, ale neobaval bych se, ze se necha zatlacit do kouta. Predpokladam navyseni ceny akcie ve strednedobem horizontu. Vase nazory?

Jinak mojim cilem je investovat dlouhodobe nebo strednedobe, ale pokud dojde k vyraznejsimu zhodnoceni investice, tak se nebranim prodat akcie k rozsireni mojich prozatimne skromnejsich prostredku.

Dekuji za nazory.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Proč ne? Jsou to z mého pohledu celkem zajímavé, dividendové tituly.
Nejzajímavěji se mi jeví CIM: v rozpětí 3 - 4,18$ nakupovali za nemalé částky insideři(CEO a ředitelé). Takže bys nebyl moc vzdálen od jejich ceny. U CIMu se mi také jeví největší prostor pro případný růst ceny akcie. Nicméně jako lehké negativum vnímám jeho krátkou burzovní historii. Podrobněji jsem ale tyhle tituly nestudoval. Jen základní údaje na www.finviz.com

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Ahojte

Rad by som sa spytal otazku ohladne reinvestovania dividendov. Tato moznost mi pride celkom vyhodna, nakolko (pokial sa nemylim) moje dividendy nebudu zdanene ziadnou danou a budu, za celu ich hodnotu, nakupene dalsie akcie.

Neviem si poradit s registraciou mojich akcii - vzdy stroskotam na informacii Holder account number - v helpoch sa pise, ze toto cislo by malo byt uvedene na potvrdeni o kupe mojich akcii (statement or security certificate). Neviem vsak toto cislo nikde vypatrat a teda sa nemozem ani zaregistrovat a uchadzat sa o reinvestovanie.

Budem vdacny za akukolvek radu

Vdaka

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Hlavním faktorem pro všechny REIT ´s jsou úrokové sazby. Firmy si jednoduše půjčují za nižší krátkodobé sazby a za půjčené peníze kupují aktiva vztažená k realitnímu sektoru. Čím vyšší je spread mezi vypůjčenými penězi a výnosem z nakoupených aktiv, tím vyšší je zisk REITu. Pokud dojde ke zvýšení úrokových sazeb, sníží se pravděpodobně i zdroj příjmů.
FED prozatím stále proklamuje, že sazby zůstanou po delší dobu nízké a pokud mu situace dovolí jeho proklamace splnit, budou „zlaté časy“ pro REIT´s pokračovat.

Pro bezpečnost těchto nepříliš „důvěryhodných“ investic je důležitá průměrná doba splacení (čím kratší, tím nižší pravděpodobnost toho, že bude muset firma čelit zvýšení sazeb a tím nižší riziko) a pochopitelně také cena, za kterou byly MBS nakoupeny. Díky hypotéční krizi a dramatickému poklesu hodnot zmíněných aktiv můžeme usuzovat, že zajímavá část aktiv byla nakoupena na poměrně nízkých cenách, což by mohlo přinášet určitý „margin of safety“ i při případném dalším poklesu cen nemovitostí spojeného s dalšími foreclosures. Ukazatelem délky doby do splacení je Weighted Average Life (WAL), který bere v úvahu předčasná splácení hypoték (časté právě v době nízkých úrokových sazeb), samotné sazby a další věci.

Aktiva, která REIT´s nakupují jsou označována MBS (Mortgage Backed Securities) v nichž jsou různým poměrem „zabalené“ různě kvalitní segmenty. V principu existují dva typy MBS: NON AGENCY MBS a AGENCY MBS a rozdíl mezi nimi je ten, že první druh (NON AGENCY) není garantován Fannie May nebo Freddie Mac a jsou tak považovány za riskantnější, než garantované MBS. Při zkoumání bezpečnosti portfolia jednotlivých REITů stojí tedy za zvážení podívat se na složení portfolia aktiv a také na hodnotu WAL.

Teď už ve zkratce konkrétněji. Zásadní rozdíl třeba mezi NLY a CIM je právě ve složení portfolia. Zatímco NLY vlastní 100% v garantovaných AGENCY MBS (pochopitelně nelze plně vyloučit ani default Fannie a Freddieho), portfolio CIM je konstruováno mnohem agresivněji. když AGENCY MBS je zde pouze 28%, zatímco v NON AGENCY MBS se nalézá zbylých 72% aktiv. V červnu 2010 (poslední Annual report) bylo 99% z NON AGENCY MBS zařazeno do kategorie ALT A, tedy hypoték zařazenýchkvalitativně mezi prime a nechvalně známé subprime hypotéky. Z tohoto pohledu je investice do CIM přece jen podstatně riskantnější, než do NLY. A pro „klasické hodnotové investory“ nemusí být příliš atraktivní ani to, že dluh Chimery převyšuje její tržní kapitalizaci. Vyšší ROE pak může být tažen právě zadlužením. Na druhé straně WAL říká, že bezmála 80% aktiv CIM (u NLY skoro 88%) bude splacena do pěti let a dá se tak předpokládat, že hodnota aktiv by nebyla zvýšením sazeb nijak dramaticky zasažena. NLY mají payout ratio 125% zatímco CIM pouze 86%.

Ale nechci tu psát romány. REIT s mohou být zajímavým doplňkem dividendového portfolia, ale jak píšeš, osobně bych jejich váhu neviděl na více než pět, max. 10%. V mém osobním portfoliu je CIM zastoupena necelými 3,5% a v portfoliích, která spravuji se najdou i NLY v podobném zastoupení. Zbytek věnuji raději klasickým dividendovým akciím. Tak asi tolik k té zpětné vazbě :-)

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Myslel som to tak, ze dividendy nebudu pripisane na moj ucet, ale na miesto nich dostanem akcie. Nedostanem na ucet ziadnu hotovost a preto nemam z coho platit dan.

Teoreticky priklad. Mam 10 akcii v celkovej hodnote 100 a podnik vyplaca dividendu vo vyske 1 na akciu. Mam teda narok na 10 dukatov. Ak si ich necham vyplatit na ucet budem musiet zaplatit (alebo mi bude strhnuta) dan. Pokial by som si vsak na miesto 10 dukatov nechal pripisat jednu akciu, nemusel by som platit dane (aspon sa tak domnievam)

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Dobry den,
chystam se zacit investovat do dividendovych akcii, dividendy reinvestovat a timto se zajistit na stari. Planuji zacit pomalu, nemam vetsi obnos, vzdy za nekolik mesicu, po nasporeni urciteho obnosu cca 20 tisic korun, nakoupit akcie a drzet je. Ucet bych si chci otevrit u Fio banky. Demo ucet mi vyhovoval, ale zajimaji me i nazory ostatnich. Take by me zajimalo, jestli je nutne v tomto pripade pouzivat STOP LOSS, pokud ano, z jakeho duvodu?
Predem diky za odpovedi.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Ahoj, přesně tak jsem taky začínal. Investice za 20.000CZK (nebo 1.000USD) jednou za několik měsíců. Jde to docela pomalu, ale jistě. Casem při zachování nákupu třeba jednou za čtvrt, nebo půl roku při novém nákupu zjistíš, že máš z přijatých dividend už část na účtu a 10, 20, 30% nové investice z nich s přehledem pokryješ. Cíl je pochopitelně nakupovat další tituly už jenom za dividendy. Dopředu říkám, že mě Fio jako makléře platí, ale mám dojem, že na dlouhodobé dividendové věci je to dobrá volba.
Ohledně toho stoplossu budu možná trochu nestandardně radikální. Osobně žádný pevný SL nemám. Proč? Jednoduše nechci pustit dobrou společnost v průběhu paniky a hlavně se chci vyvarovat dilematům ohledně jeho umístění, mám-li opravdu dlouhý horizont. Jediným opravdovým SL je pro mě situace, kdy firma rozhodne o tom, že dividendy nevyplatí, nebo je razantně sníží, Tak se to stalotřeba u BP. Na druhé straně mám při výběru akcie a v průběhu jejího držení hned několik bezpečnostních prvků.
Prvním z nich je diverzifikace. Mám v portfoliu více než 10 titulů a žádný z nich nemá drtivou většinu. Pokud by tedy došlo k defaultu jedné, nebo dvou mnou držených společností, bude to sice nepříjemné, ale přežiju to.
Druhou "obrannou zoonu" trvoří to, že až na vyjímky (u), mám v portfoliu jenom akcie velkých a dlouhodobě dobře zavedených firem s dlouhodobou historií výplaty dividend, které se pokud možno za posledních několik let nikdy nesnížily. Pravděpodobnost "vynulování" firem jako je třeba Johnson and Johnson, Exelon, nebo u nás CEZ není příliš vysoká a už vůbec ne hromadného defaultu. POkud držím něco rizikovějšího s vysokým yieldem (jako třeba výše uvedenou CIM), pak je to citelně nižším procentuálním zastoupení.
Třetí je "linii" pak drží konkrétní výběr akcií do portfolia. Nejenom nízké hodnoty P/E, P/B, ale také nízká zadluženost, payout ratio (výplatní poměr EPS/divi), SD yield nad hodnotou 1, historie výplaty dividendy, dlouhodobá historie zvyšování dividend a v neposlední řadě klidný a stabilní obor podnikání.
Svoje portfolio pak navíc buď kvartálne, ale spíše půlročně přehodnocuji a pokud by se objevily nové, pro "moje firmy" nepříjemné skutečnosti zvážím prodej, redukci, nebo případně posílení pozice. Je to celé docela nudná a rutinní záežitost, alespon v poměru k adrenalinu daytraderů, ale výsledky jsou stabilní a dobré. Sna dmohu říct, že i mnohem lepší, něž u velké většiny "aktivních" "obchodníků". Takže asi tolik. Jsi na správné cestě. Jenom se nenechat zviklat a vytrvat :-)))

Link to comment
Sdílet pomocí služby

to hecate:
Pokud myslíš průměrný yield, tak je to aktuálně něco pod pět procent s tím, že se každoročně o několik desetin zvyšuje. Bavíme-li se o procentuálním zhodnocení portfolia tak podle www.morningstar.com kde mám všechna portfolia včetně těch spravovaných (moje jak už to tak bývá patří k těm horším) je tu u toho mého (bez českých akcií a započtení diviidend):

2007: +42,7%
2008: -35,2%
2009: +32,5%
2010: + 8,17%
2011: zatím 3,3% (s dividendou a českými akciemi +8,75%)

Link to comment
Sdílet pomocí služby

to Jogo:

1) diverzifikace protfolia. Aktuálně vyrovnávám váhu v ptf. nákupem u nás doma
2) všechny dlouhodobé nákupy dělám přes Fio a to má k dispozici měnový úvěr. V podstatě jde o to, že si nákupem zafixuješ kurz a v případě následného prodeje Tě už ten aktuální nezajímá. úvěr ochraňuje jenom tu invstovanou částku. Nepokrývá případný zisk a ani dividendy. Ono je to složitější, ale princip je takový: Dáš do zálohy svoje CZK a v aktuálním kurzu dostaneš USD (jinou měnu). POkud USD klesá můžeš vybírat z té zálohy (máš nadručeno) tu částku, o kterou poklesla hodnota investice. Pokud USD posiluje, budou po mě chtít doplnit záruku. To je ale celkem jedno. Když prodám při silném USD dostanu po prodeji i víc CZK. Věšinu nákupů v USA jsem dělal na USD kolem 19,4 a že jsme ted kolem sedmáctky mě tedy vůbec netlačí. Naopak, pokud bych nakupoval v USD (aktuálně asi neplánuji), tak bych na tomto levelu pravděpodobně úvěr nečerpal a nakupoval z "tvrdých" USD.
3) dá se to i jinak. Koupit PUT opci na USD, nebo prostřednictvím nějakého ETF, nebo futures. Ale to je složitější a přes Fio to neudělám.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

dobry den a vitejte do klubu tech, kteri nemaji radi system penzijniho sporeni zalozeny na kupni sile ceske koruny za X let :-). Urcite uslysite spoustu doporuceni do kterych akcii investovat, takze ja Vam doporucovat zadne konkretni tituly nebudu.

Pokud jste aktivni investor (investorka), urcite si vyberete z nabidky akcii sam(a). To vyzaduje studium financnich vykazu a nasledne pevne nervy pri dlouhodobem drzeni akcii.

Pokud jste pasivni investor (ka) a uvedomujete si, ze o akciich vlastne nic nevite, blahopreji. Jste na nejlepsi ceste prekonat vetsinu aktivnich investoru. Kupujte pravidelne za fixni castku penez indexovy fond US burzy nebo mozna i svetove burzy. (Rika se tomu Dollar Cost Averaging). Dulezite je, aby takovy fond mel nizke naklady a tento pozadavek splnuji napriklad fondy spolecnosti Vanguard nebo Charles Schwab.

Priklad:
personal.vanguard.com/us/funds/snapshot?FundId=0968&FundIntExt=INT
je fond firmy Vanguard, ktery investuje do akcii indexu S&P500. Ma naklady 0.06 procenta p.a. (!!!).
Podily tohoto fondu koupite na burze pres jakoukoliv brokerskou spolecnost, ale pochopitelne nejlepsi podminky (nejnizsi poplatky) Vam poskytne pro nakup techto podilu spolecnost Vanguard. Ticker tohoto fondu je VOO.

Je dulezite nemit prehnana ocekavani, nebot vynosy z akcii jsou nyni v absolutnim meritku male, protoze vynosy z dluhopisu jsou take nizke.

Na zaver jedno doporuceni od nejvetsiho spekulanta vsech dob, Warena Buffetta: na investovani si nepujcujte, investujte jen se svymi penezi. Uvery od obchodniku s cennymi papiry s usmevem odmitejte:-).

Zdravim, G.


Link to comment
Sdílet pomocí služby

×
×
  • Vytvořit...