Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Komunita:
Diskuze Sledované příspěvky Žebříčky

Odstrašující příklad neúspěšného obchodníka


albeon

Doporučené příspěvky

aby ste mali predstavu o com som v predoslom prispevku pisal. pozrite si toto video. samozrejme DAX alebo TF je pre scalping nieco ako champions league. ale taketo videa dokazu cloveku otvorit oci viac ako stovky neuveritelnych prispevkou v diskusii. vsimnite si ako sa menia BuyQty a SellQty stlpce v reporte. kolko a ake trejdy ten scalper robi

www.youtube.com/watch?v=Fwvb3ovgeRw&feature=related

Link to comment
Sdílet pomocí služby

no ja myslim ze myslis spatne ( trosku srandy :)). par scalperov tu urcite bude resp. bolo :) , rovnako tak zoapr ludi co obchoduju z vysokou frekvenciou :) ,

nuz ako by som to riesil ,asi by som vela veci v MM nemenil. zostal by som pri sucasnom modely. ale znizil by som EOD stoplose na 0.5%, pretoze pri tak malom pocte obchodov by to automaticky znamenalo znizeny pocet ziskovych dni. ale je to cista teoria, osobne by som do takehoto obchodneho stylu uz nesiel.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Vrátím se k původnímu smyslu a názvu tohoto vlákna:

Souhlasím s tím, že za začátku člověk lehce nabyde dojmu, že trading je v podstatě jednoduchá práce, která jen čeká na to, aby vám mohla začít nadělovat hromady peněz. Tohle vlákno (především jeho začátek ;)) by si měl přečíst každý nováček. Dozví se, kolikrát si kdo vygumoval účet (mně se to taky nevyhnulo), jak se s tím vypořádal ... prostě jak se dostat dál. Překvapuje mně, že toto vlákno vzniklo až teď, povoažuju ho za naprosto zásadní.

Můj postřeh k MM: používám fixně 0,5% účtu/obchod z jediného důvodu - psychická pohoda, která je v mém případě pro trading naprosto zásadní. Jednak se s tím dá při dostatečně vysokém účtu v klidu vydělávat dost a dost, druhak vím, že když příjde (nemusí, ale mohlo by) špatné období, budu mít 10 ztrátových bochodů v řadě, bude DD 5% - což je pro mně daleko před únosnou mezí. Dovedete si představit stejnou situaci a její dopady na psychiku s riskem 3%/obchod? Takovou situaci i úvahu si nováček buď nepřipustí, nebo ji vidět nechce, nicméně ho zaručeně potká.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

  • 1 month later...

Z hlediska tradingu jsem naprostý amatér, ale zlediska tohoto můžu přinést snad alespoň malou radu pro ty, kteří se potýkají s podobným "zatměním" o jakém mluví albeon (první příspěvek vlákna) Tento stav je běžná psychologická reakce drtivé většiny méně zkušených lidí a teď nemluvím jenom o tradingu. Naleznete ji všude, kde se dají získat ale i ztratit peníze nebo cokoliv jiného. Například u pokeru se tento stav nazývá TILT (můžete si tohle slovo najít na wiki, případně projít internet jak se s tiltem vypořádat, systém bude přenositelný i na trading). Ještě před dvěma lety (jidne) jsem s tím hodně zápasil, skutečně není snadné tento stav odbourat.

Jak se tedy podle mě bránit?:

1) napište si do poznámkového bloku důležité zásady při jejichž porušení jste se vlastní chybou dostali do stráty (chybami se člověk učí, takže postupně přidávejte další které objevíte), (např.: neobchoduj opilý, naštvaný, nezvyšuj stop-loss, neobchoduj na základě tušení ale zkušenosti,...)
Takovéto poznámky si přečtěte před, podud něco nejde podle vašeho plánu tak i během, tradingu a přesvěčte se, že nic z toho neporušujete

2) poznejte že na Vás tilt přišel - ztácíte rozvahu, peníze, je Vám horko, riskujete větší části, otevíráte víc obchodů, strategie ustupuje chtivosti nebo cokoliv podobného. Je to prudká změna psychiky, poznáte ji i fyzicky.

3) naučte se přestat. dostali jste se do ztráty. pokračování ji jenom prohloubí a to si musíte uvědomit. Možná jste ztratili $1000 ale určitě nechcete ztratit i zbytek bankrollu. Vypněte platformu a jděte pryč dokud tilt nevyprchá. Dejte si cigaretu a věnujte se něčemu jinému. čtete si noviny, vyvenčete psa, ale neobchodujte. Někdy stačí půlhodina, někdy je dobré to zabalit pro zbytek dne. Jakmile se přesvědčíte že opět dokážete dodržovat svoje zásady, můžete znovu obchodovat

Na závěr bych chtěl říct, že vyrovnání se s tímto psychickým výkyvem lze tréninkem dosáhnout. Ale není to ze dne na den, stejně jako ze dne na den nejste profesionálem. Naše psychika má své slabší chvilky a i když Vás něco takového už obchází obloujkem a Vaše nervy jsou pevné jako skála, vždycky to může přijít, třeba jednou za půl roku, za rok. Jen pozor ať vás to nestojí peníze. Takže sebekontrola, hlídejte sami sebe a uhlídáte i svůj vklad, protože nikdo jiný ho místo vás neproobchoduje.

Doufám že v tom najdete alespoň kousek užitku i když jsem mezi Vámi nováček :)


Link to comment
Sdílet pomocí služby

to RomanKralicek (tu)
super nevěděl jsem že to co mě(nás), ve větší či menší míře, občas postihuje má jméno. Věřím že spousta lidí s tím má/bude mít problémy a uvědomění že mohou být pod vlivem Tiltu může dost pomoci. Psychologická paralela poker-trading je podle mě určitě na místě ...
www.pokergaming.cz/Forum/ThreadDetail/3526/TILT-zabijak-winrate

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Po 6 letech naivních představ o úžasném a klidném vydělávání peněz v tradingu,jsem došel k závěru,že chci-li v tomto burzovním světě okrádat jiné lidi o jejich peníze,musí se ze mne stát absolutní bezcitná a bezcharakterní svině,která končí ztrátové pozice maximálně pár ticků od vstupu a drží plusovou pozici dokud se Země nezačne třást.Při živém obchodování je nanejvýš důležité držet se zásad výcviku sovětských diverzantů a především motta ,,Budu vítězit jen dokud se opravdu budu cítit jako vítěz,,.Pocit agresivního vítěze je nejdůležitější součast celého úspěchu v tomto podnikání.Veškeré připravené plány Vám selžou pokaždé v momentě,kdy Vám tento pocit chybí.A můžete mít plán sebelepší a nikdy nevyděláte ani dolar.Je neprodleně nutné sebrat veškerou odvahu k nekompromisnímu uzavírání začínajících ztrátových pozic a prokázat velkou odvahu k setrváni v pozicích ziskových.Dále je velmi důležité se i po sérii třeba 40 špatných vstupů cítit jako agresivní vítěz a to z toho důvodu,že jste tyto ztratové pozice dokázali ukončit včas.Už to samotné z Vás dělá silnou osobnost.Pokud přežijete takovouto sérii špatných vstupů s minimální ztrátou,je téměř jisté,že další série po této zkušenosti bude přibližně na úrovni vylej nalej a to už je hodně velký úspěch a prokázali jste tím nesmírnou trpělivost a obrovskou odvahu.Další série se tímto předešlým odvážným aktem zcela zlomí a nastupuje období nebývalého rozkvětu Vaši osobnosti a také konec všech naivních představ o tradingu.Stává se z Vás nadobro bezcharakterní svině a na celou záležitost se již díváte čistě jen jako na okrádání vystrašených lidí plných strachu a emocí.Jedině taková cesta mne přivedla k opravdovému úspěchu na trhu.6 let jsem si procházel určitými stupni vývoje a naivního blouznění a jen bezcitnost,pocit agresivního vítěze a bezbřehá odvaha ze mne udělaly ziskového člověka.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Kurdebele:
S Vaším postojem nesouhlasím. Nezdá se mi, že by schopnost včas vystoupit ze ztrátového obchodu nějak souvisela s bezcitností nebo charakterem.
A už vůbec nevíte, kdo je Vaší protistranou v obchodu - co když to nebude vystrašený člověk, ale trader, který vystupuje z pozice s desetkrát větším ziskem než Vy, nebo komoditní fond, který nastupuje do nové pozice a vystrašený není zcela určitě?
Také termín "okrádání" není adekvátní.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

2Kurdebele:
Chces rict ze s timto pocitem uz 6 let uspesne tradujes? Mas muj obdiv, protoze u cloveka s timto postojem bych to necekal. Ty v podstate vypadas, ze penize nesnasis. Protoze kdo je vydelava, tak je podle tebe bezcharakterni svine. Bezcharakterni svine jsem kdyz dostanu penize jako uplatek. Podle meho je zkratka korupce projevem bezcharakternosti, zmena vyrovnaneho boje, poruseni hospodarske souteze a vubec fairplay je uplne pryc. Trhy jsou naproti tomu fairplay hriste. Vsichni jdou do stejneho rizika. Vsichni na stejnem trhu kupuji a prodavaji stejne kontrakty jako ja. Nejsou mezi nima rozdily. Ano, nekdo prodelava, nekdo vydelava. Ale ne proto, ze dal na stul 5 kapriku, ale proto, ze trh sleduje, ridi svoje riziko a dela to zkratka jako byznys. A uz je jedno jak to dela, proste ma k dispozici to same co muzu mit ja. Ze vetsi hraci ovlivnuji trh? Ale jiste, to neni tajemstvi. Kdyz nekdo da prikaz na nakup 10000 kontraktu tak ma vetsi vahu nez muj prikaz s 2 kontrakty. Ale o to vic ten clovek(fond, organizace) vi co dela. A ja muzu jit proti nemu (blbost) nebo jit s nim a vyuzit jej. Ale porad budeme mit vsichni stejne pomery sanci. A jak rika Joe Ross "nebudu vam branit davat penize do trhu bez rozmyslu, protoze ja si je rad vezmu". A to je podle tebe bezcharakterni svine? Ne, to je zkuseny trader a k tomu se musel vypracovat.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

to Kurdebele,
dle mě je to stejné jako ten poker. Každý k tomu stolu usedá s vědomím že ten den může vyhrát nebo prohrát, neokrádají se, prostě hrajou. Všichni si šli zahrát dobrovolně, z výherce to bezcharakterního necitu rozhodně nedělá, prostě byl dnes lépe připraven, příště se třeba špatně vyspí a bude zase tratit on.

Just higher level of games...

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Já Vám hoši nevím,jestli se trading dá srovnávat s pokerem a nebo s nějakou jinou hrou.Já si jen ale úplně přesně pamatuji na své začátky a na to,co se se mnou po prvních vstupech dělo.Nikdy v životě jsem nepocítil takovou bezradnost,úzkost a stres.Podnikám už asi 20 let a vždycky jsem byl zvyklý na to,že do sebe všechno zapadá a že když zaberu,tak se věci začnou hýbat,tak jak já pískam.A najednou jsem se dostal do prostředí,kde nic takového absolutně neplatí.Prostě kliknu a nemohu ovlivnit vůbec nic.Jen já sám a před očima monitor.V prvním měsíci svého živého obchodování jsem absolutně přišel o všechny iluze o hodnotě všeho co jsem doposud žil.Ztrácel jsem se v bezradnosti a netušil co se se mnou děje.Začínal jsem chápat,že zde nebudou fungovat vlastnosti,které byly tak úžasné v prostředí běžného podnikání,kde stačí tvrdě makat,domlouvat zakázky a peníze se jen hrnou.Prostě racionální prostředí s jasnými vizemi,kde se domluví zakázka a vše je jasné jako facka.
3 roky mi trvalo,než jsem pochopil,že musím od základu změnit celý svůj postoj k tradingu.Stále jsem nechápal,proč se po vstupech celý chvěju a někdy i roztřepu a pak nejsem schopen racionálně přemýšlet co dále dělat s otevřenou pozicí.Musel jsem to celé v sobě zlomit.Rozpočítal jsem si tedy 10 tisíc dolarů na trhu E mini nasdaq.Vyšlo mi,že když je margin 1400 Usd,tak mi zbývá 8600 Usd a ty jsem si rozpočítal na 195 po sobě ztrátových pokusů po 44 Usd i s komisemi.Toto mi přineslo obrovskou psychickou úlevu a začal jsem svou cestu ke svému vlastnímu nitru.Prvních 40 pokusů vyšlo mínus 700 Usd.Byl jsem stále velmi nejistý,bojácný a plný iluzí.Po této sérii jsem si dal 5 měsícu pauzu a cvičil na demu.Další série živých 40 pokusů byla mínus 200 Usd.Už jsem byl méně bojácný a začínal jsem v sobě pěstovat pocit agresivního vítěze.Pak jsem si dal týden pauzu a ujasnil si v sobě něco zásadního.Nemohu vítězit dokud budu byť jen trochu bojácný a budu podléhat svým citům a emocím.Takže další série 40 živých pokusů se ze mne stala bezcharakterní svině,která kliká na povel při signálu a nic při tom necítí.A najednou to šlo.Úplně se to zlomilo a já pochopil,že tento byznys není nic jiného,než okrádáni psychicky slabých a labilních jedinců,jakým jsem byl před 6 lety i já.Tvrdím,že můžete mít sebedokonalejší plán na celém světě,ale bez přesvědčení o tom,že jste agresivní vítěz,nikdy dlouhodobě nevyděláte ani jediný dolar,který by stál za to.A jestli mi to chcete vyvrátit,velice rád se na Váš plán přijedu podívat,jak se celí třepete při otevíráni pozice.To se velice pak nasměju.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

kurdebele:

nekdo tomu rika bezcharakterni svinivost, nekdo emocionalni vyrovnanost...proste sis nasel svuj ne uplne optimalni termin tak verim ze ti ho ostatni nebudou brat...

jinak pokud de o tu chladnokrevnost - ani ta neni nejdulezitejsi...zkus takhle chladnokrevne obchodovat system ktery neni dlouhodobe profitabilni...ani ty nebudes profitabilni..at si sebeodolnejsi...jedno jde proste ruku v ruce s druhym...

majkll

Link to comment
Sdílet pomocí služby

×
×
  • Vytvořit...