Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Komunita:
Diskuze Sledované příspěvky Žebříčky

MONEY-MANAGEMENT


tomnes

Doporučené příspěvky

Pocitam s B/E + 1 tick, abych byl po prekovani urovne v pohode a nebal se "nechat zisky rust". Je pravda, ze to hodne ovlivnuje mou psychiku (pokud nemam SL na B/E, jsem nervni, po prekonani B/E se snazim trh vic vyzdimat).

Vystupy na B/E mi delaji cca 1/3 vsech obchodu, zaroven vsak temito vystupy temer nikdy neprichazim o zisky, jen redukuji ztraty, takze je to temer idealni stav :).

Marek

Link to comment
Sdílet pomocí služby

  • Odpovědí 296
  • Vytvořeno
  • Poslední

Nejaktivnější diskutující

Nejaktivnější diskutující

Publikované obrázky

Celkem se mi osvědčuje posouvat SL 2 ticky pod korekce a pod/nad S/R, byť se vytvoří třeba jen ze 2 barů. Posouvám rovněž zásadně pod DOJI, protože ji chápu jako nerozhodnost trhu a často dojde k obratu. Dával jsem 1 tick pod/nad, ale mírně jsem to navýšil, protože jsem byl často zbytečně vyhozen. Možná to chce ještě trochu více. Ross posouval pod nad přirozené S/R, nebo na polovinu otevřeného profitu, aby trhu neodevzdal zcela již jednou vydobyté pozice. Abych nechal SL v základní pozici a dále pracoval jen s mentálním SL, na to teda nemám nervy.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

  • 3 týdny později...

Dobrý den,

po dlouhých hodinách čtení článků a diskuzí zde na Finančníku pomalu začínám stavěj svůj obchodní systém. První věc na kterou jsem se zaměřil a osobně ji považuji jako jednu z nejdůležitějších věcí obchodního systému je money management. Rád bych zde slyšel Váš názor (především zkušenějších traderů, ale i začínajících) a případně rady, jak by se tento můj MM dal ještě vylepšit. Jinak doufám, že by to mohlo trochu pomoci začínajícím traderům, i když zde na serveru je článku o MM poměrně dosti.

Zde jsou pravidla mého MM a position sizingu:

Max. risk na jeden obchod: 2 až 5% z celkového účtu (včetně komisí a zároveň s předpokladem určitého slipage ). To jestli bude používat 2 nebo až 5% bude záležet na velikosti mého účtu a samozřejmě na velikosti SL, který budu pravděpodobně určovat pomocí ATR.
Raději bych začínal s riskem max. 2% a v případě silného signálu do vstupu pak lze použít třeba i 5% né však nikdy více, což předpokládám bude potřebovat pro corn a sugar účet alespoň 10K a více.
Max. risk na všechny současně otevřené obchody: 6% z celkového účtu (včetně komisí a zároveň s předpokladem určitého slipage ).
Max. částka současně vázaná v margingu: 40 až 50% z celkového účtu
-pokud by vycházel vypočtený SL vyšší než je maximální výše stanoveného risk (např. 5%), tak obchod nebrat

Počet obchodovaných kontraktů: [maximální risk na jeden obchod (2 až 5%) krát velikost účtu] / [nastavený stop loss + komise + předpokládaný slipage (případě maximální ztráta na jeden kontrakt z minulosti.)].
Samozřejmě výsledné zlomkové číslo zaokrouhlit dolu :).

Pokud účet poroste J, tak bych nejprve snižoval velikost risku na jeden obchod tak na 2% a pak teprve použil position sizing , abych v budoucnu neriskoval již více než ty 2% a nemusel riskovat těch 5% jako na začátku, kdy je účet ještě relativně malý.

Z backtestingu a papertradingu se pak spočítá:
RRR jako poměr průměrného zisku na všechny vítězné obchody a průměrné ztráty na všechny prodělečné obchody
Expectancy a určí se max. Drawdown

Jak vidíte vše je velice jednoduché a tak doufám, že to bude i se zbytkem mého systému.
Se zvyšujícím se účtem se bude riskovat více peněz, ne však procentuálně k účtu a naopak, pokud se bude účet tenčit, tak budu riskovat méně a méně dle pravidel nahoře.
Dle mého názoru MM slouží jenom k tomu, aby si člověk nevygumoval účet a position sizing k vydělávání větších peněz.

Pavel

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Kat,
myslim, ze popisany MM bude funkcny. Vychadza z Fixed Rik. Podla mojho nazoru ste zatial nepopisali stav, ked sa vyskytne vacsi DD (10-20 strat za sebou). Hlavne aka bude reakcia systemu v stanoveni rizika na dalsi obchod.
Tiez by bolo asi potrebne prisnejsie specifikovat "silu signalu", co suvisi s predchadzajucim. IMHO. Myslim tym, aky je este pripustny risk, ak po pripadnej 15. strate za sebou je obchod s jednym kontraktom stale prilis riskantna ciastka z uctu a ako sa vtedy urci vhodne silny signal pre vstup do dalsieho obchodu. (kapitalizacia uctu, cely kontrakt, mini kontrakt, papertrading/live)

Podla mojich doterajsich skusenosti mi vychadza, ze nielen MM ale hlavne PS sluzi na ochranu uctu pred vygumovanim.

Posledna skutocnost, ktora je IMHO znacne dolezita pri MM je vopred urcit stav (a dodrzat to), kedy je vhodne prestat obchodovat z pohladu negativneho vyvoja trhu vzhladom k pouzivanemu obchodnemu systemu a casovemu ramcu. A kedy znova zacat (live).

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Dostal som mailom dotaz na otestovanie OS pre 342 obchodov GBP/USD z dat v pips. Bez PS s riadenim rizka system nebol stratovy, ale nevykazoval vyrazne zisky. Znevyhodnovali ho hlavne rozsiahle DD. Pri pouziti MM s PS Lead Risk ukazal celkom ine vysledky : www.ron-sk.com/MM/Lead_Risk/SM/SUMARSM.htm . Horny okrovy riadok je klikatelny a zobrazi podrobne jednotlive obchody. Viac o Lead Risk je tu : www.ron-sk.com/MM/Lead_Risk/

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Standby,
tie % su na to, aby urcili stupen ovplyvnenia Risk% v zavislosti na K%=W%*EF%*T%. To znamena, ze ak tam je 22%, tak K% moze byt len v rozsahu 0% az 22%. Po filtrovani ako je to popisane v www.ron-sk.com/MM/Lead_Risk/LeadRiskMM.htm sa rata velkost obchodu ako % z uctu :

Vyráta sa W% a EF% a následne Kellyho formula K%. K% charakterizuje momentálny stav OS a stav trhu.
Ak je posledný obchod druhá a ďaľšia strata za sebou, uvažuje sa DD .
K% sa zníži prenásobením T% (TURBO viď ďalej), čím sa zohľadní DD a stupeň únosného rizika - vstup 4. (Pouzite % z Kelly). Vo výsledkoch značené KELLY .

Platí : Risk% = W% . EF% . T%

Vyrátaná percentuálna veľkosť rizika (Risk%) sa filtruje na MIN a MAX povolené % investície z ACC – vstup 1. a 2..
Získaná hodnota Risk% sa lineárne filtruje na prvých obchodoch tak, aby dosiahla teoretické MAX povolené % až po n obchodoch. Dôvod : Kelly najmä pri nižšom počte vykonaných obchodov príliš "dravo" vyrátava K% a má privelký rozptyl. Túto necnosť stráca po 20 až 100 obchodoch. Vo výsledkoch je takto upravený Risk% označený ako START . Získané % (Risk%) je určené na výpočet veľkosti obchodu tak, ako bolo uvedené vyššie.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

To Ron:

Dekuji za reakci (doufam ze pribudou i od jinych ucastniku serveru) na muj MM,
s tim DD to budu muset jeste vyresit, ale predpokladam ze kdybych mnel hned od zacatku 15 az 20 ztratovych obchodu, tak dle velikosti uctu, ktery planuji tak 10K bych stejne musel vyklidit bitevni pole a dosetrit penizky aby stop-loss byl jeste nejak efektivni. Silny signal jsem myslel treba double top + divergence RSI, kde by mohla byt vyssi pravdepodobnost uspechu, ale konkretni vstupy do trhu zatim neresim to beru jen jako priklad jak jsem to myslel. Nejdrive doufam vyresim ten MM a pak vystupy, ale mozna bude lepsi ten MM resit soucasne na konkretni system?

Jinak Vas clanek o LR je rozhodne inspirativni a diky za tu studii jednotlivych MM. Asi si to budu muset nekolikrat precist a pak se budu teprve ptat :)

Pavel

Link to comment
Sdílet pomocí služby

  • 1 month later...

To Ron:

Zdravím.
Zaujal mě LR a snažím se ho zapracovat do svého MM. Protože už svému obchodnímu plánu začínám věřit a vím, že jediná cesta k dalšímu růstu je přes multikontrakty. Vcelku jsem princip Kellyho (Risk% = W% . EF% . T%) pochopil, jenom mám problém s aplikací pro poziční obchodování. Chtěl bych poprosit o zodpovězení několika otázek, třeba to pomůže i ostatním.

Vstupy:
Obchoduji pozičně většinou Corn, Wheat a Sugar.
účet (pro ilustraci) : 15.000 USD
n Počet obchodů 35
nw Počet zisk. obchodů 20
nl Počet ztrát. obchodů 15
R Poměr nw/nl 1,3
SW Suma zisků 10025
SL Suma ztrát 6662,5
W% Ziskové obchody v % nw/n 57,1
EF% Efektivita v %(SW-SL)/SW 33,5
E Expectancy (SW-SL)/n 96,1
RF Reward Factor SW/SL 1,5
K% Hodnocení systému v % K%=W%*EF% 19,2
DD ?? max 760 USD (součet dvou největších ztrát po sobě jdoucích)


1) LR stanovovat pouze pro konkrétní komoditu nebo pro všechny obchodované komodity současně? Nebo některé údaje z celkových výsledků obchodování všech komodit použít pro obchodování jednotlivých, např. W% a EF%?

2) Jak stanovit minimální a maximální velikost investice s ohledem na jednu jedinou komoditu? Má to nějaký vztah k marginům?

3) Jak pracovat s velikostí marginu v LR? Zatím dodržuji pravidlo max. 50% účtu.

4) Jak stanovit DD pro potřeby K%, když zatím nebylo víc jak 2 ztrátové obchody za sebou (papertrading i real) ???Vím, že to přijde :D.

5) Můžu pro pro náběh Kellyho použít výsledky z papertradingu - při aplikaci na jednotlivé komodity?


Děkuji předem za ochotu a přeji hodně obchodních úspěchů.
Ivan

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Johan,

v prvom rade vam chcem pogratulovat k OS s K%=19,2%. Kazy OS, ktory sa dostane do elipsy www.ron-sk.com/MM/Kelly/KellyMM.files/kelly3.PNG musi s vhodnym MM a PS priniest pekne vysledky.
K otazkam :

1. , 2.
Ak obchodujete 3 komodity skuste takyto MM :
Pre kazdu komoditu si viest v Exceli vlastny LR. Ak ho mate urobeny podla navodu www.ron-sk.com/MM/Lead_Risk/LeadRiskMM.htm, tak viete obmedzit Risk% zhora aj zdola (1. a 2. parameter). Zdola neobmedzujte, t.j. Min%=0.

Naviac si ratajte stvrty Excel - Global a v nom K%=W%.EF% pre vyhodnotenie obchodov vsetkych 3 komodit spolu. (Myslim tym zohladnit tu vsetky obchody = zisky aj straty zo vsetkych 3 komodit) V Globali vyratane K% (cista Kellyho formula) podelene "Koeficientom strachu" (v pripade, ze vyjde 19% a pod.) by mal byt limitny sucet vsetkych 3 komodit. Nech je to Fatal.

Zaistite aby Max%_1+Max%_2+Max%_3
kde

Max%_1 je obmedzenie Risk% zhora pri 1. komodite - Corn
Max%_2 je obmedzenie Risk% zhora pri 2. komodite - Wheat
Max%_3 je obmedzenie Risk% zhora pri 3. komodite - Sugar

Na priklade : Ak vyjde Fatal=19% a moj koeficient strachu je 0.6 , tak Fatal=11.4%
Podla vykonnosti (prinosu na ucet) jednotlivych komodit im pomerne priradim napr. (teraz strielam, je to priklad) :
Max%_1=4%
Max%_2=5%
Max%_3=2,4%

Ak si tie 4 excelovske harky spojite, tak postupne po dlhsom obchodovani bude pridelene najvacsie percento z celkovej uspesnosti obchodovania tej komodite, ktorej sa najviac dari. Je vsak potrebne vsetko preratat po kazdom obchode. Ak sa jej prestane darit a zacne sa inej, MM pomocou Fatal a pomerov prinosov na to rychlo pride a upravi jednotlive Max%.

-----------------
Dalsia moznost spolocneho MM pre vsetky 3 komodity by bola dodrzat vztah Risk%_1+Risk%_2+Risk%_3 Je to analogicke a experiment v Exceli by mohol naznacit, ktora varianta viac vyhovuje.
-----------------

3. Ak obchodujete naraz 3 komodity, moze byt aj disponibilny zostatok na ucte z pohladu viazanych marginov mensi. IMHO : 20%. Predpokladam SL, ktore nepripustia katastrou.

4. Urcite by som predpokladal vacsi DD ako 2. V LR tento problem riesi Turbo - vid popis. Ak ste este nedosiahli vacsi pocet strat za sebou ako 2, skuste si nasimulovat, co by to spravilo s uctom pri DD=5. Neviem sice o aky OS ide, ale je dobre sa pripravit na najhorsie. V pripade MOZNOSTI vacsich DD je velmi dolezity pomer velkost_uctu/Cena_1_kontraktu. Tu by nebolo zle sa dostat pod 2% , este lepsie pod 1%. Z toho by vychadzala potreba vacsieho uctu.

IMHO : Ak by vysla prilis velka vyska pociatocneho uctu (pri napr DD=5), bolo by dobre si PS upravit tak, ze po urcitej strate (napr 3. strata) uz obchodovat len 1 kontrakt. Az kym nepride lepsia situacia na danom trhu alebo kym sa neprekroci urceny limitny pocet DD v kazdej komodite (a vtedy prestat v tejto komodite obchodovat). Ostatne komodity by mali mat v tom case dostatocny potencial udrzat este obchodovatelnu velkost uctu. Ak mate urobeny LR podla navodu, zariadi to sam a tato uvaha sa tyka modulu Turbo.

5. Nerozumiem celkom otazke. Z papertradingu si odskusate, ake nabehy vyhovuju v kazdom trhu prislusnemu LR. ked zacnete live urcite bude tento odhad lepsi ako zadanie inych poctov obchodov pre nabeh. Takze asi ANO.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

To Ron:

Děkuji za rychlou a podnětnou odpověď. Dále bych chtěl poděkovat za gratulaci k úspěšnosti OS, i když si myslím, že nic nového jsem nevymyslel. Jde v podstatě o velmi jednoduchý OS se vstupy na formaci 1-2-3 v trendu, SL dle ATR a výstupy na PT dle Fibo. Bojuji s úspěšností vstupů a zjišťuji, že pokud při backtestu zvednu úspěšnost nad 55%, tak udělám max. 2 obchody v jedné komoditě měsíčně. Asi se snažím marně o větší četnost obchodů při tak vysokém "nw". Snad bude cesta rozšířit porfolio o jiné komodity pokud to dovolí MM.

AD 1 - 2) Tak nějak jsem to cítil, popsal jste to velmi srozumitelně, ale ....

Nevím jestli jsem dobře porozuměl (ale pro jistotu) :
" Max%_1+Max%_2+Max%_3
se rovná

Min% = 0
Max% (Global) = ACC . K% . k(fatal).


Nebylo mi pořád jasné, co je myšleno tím Max%. Z toho, co jsem se dozvěděl, je to u OS natvrdo nastavený celkový - maximálně možný Risk v % (SL), který vychází z K% zmenšený o "k(fatal)". Pokud tomu tak není, tak prosím ještě jednou :-)).


AD 3)
Katastrofu už mám za sebou :-)). Takže vždy SL.


AD 4)
Nerozumím:
"V pripade MOZNOSTI vacsich DD je velmi dolezity pomer velkost_uctu/Cena_1_kontraktu."

Je tím myšleno:
"ACC/Průměrná ztráta=1 až 2% z ACC"??

"Cena_1_kontraktu = multikontrakt nebo multikontrakt/počet"


AD 5)
Bylo tím myšleno, že pokud dělám papertrading, mám za sebou cca 30 obchodů a přecházím na live, tak místo lineárního náběhu K% použiji celý K% z papertradingu a v podstatě použiji tyto výsledky jako počátek "LR".


Ještě jednou děkuji za ochotu.
Ivan

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Zdravim,

Johan,

k 1. a 2. :
Min% , Max% a Risk% su terminy z Lead Risk. Min% je najmensie mozne percento z uctu, ktore je mozne investovat, Max% je najvacsie. Risk% je percento z uctu pre najblizsi obchod. Vyrata sa z K% ..... pre danu komoditu. Podstatne je, ze ak vyjde Risk%>Max%, pouzije sa Max%. Ak je Risk%=0 alebo Risk% Min je najmensia obchodovatelna velkost obchodu u vasho brokera, Max najvacsia.

A teraz jednoduche pravidla :

Velkost obchodu v kontraktoch sa vyrata z Risk% , SL a velkosti uctu Acc. Zaokruhli sa na nasobok Min dole.
Skutocna velkost obchodu nemoze vybocit z mantinelov Min% , Max% , Min ,Max.

Snad prilad :
Z LR dostanem Risk%=3,5%
Ak mam Max%=3%, upravim Risk%=3%.
(Ak by som dostal Risk%=0,3% a mam Min%=1%, tak upravim Risk%=1%)
S pouzitim Acc a SL vyratam napr. 2,3 kontraktu. Zaokruhlim na poc=2 kontrakty.
Ak mam Min=1 a Max=10, tak nemusim orezat poc, ak je poc mimo, orezem podla Min a Max.
(Ak by mi vyslo 0,4 kontraktu, musim dat 1 kontrakt)

(V prikladoch LR uvadzam obchodovanie pre FOREX s minilotmi, takze moje Min=10.000 USD a Max si stanovim napr. 5.000.000 USD. V tomto je Lead Risk odlisny pre forex a komodity)

Snad som takto objasnil aj dalsie.

k 4.
Myslel som tym toto :
Ak mi pomer ceny najmensej obchodovatelnej ciastky (Min) daneho trhu a velkosti uctu dava napr. 2,5%, tak po 5 stratach je ubytok na ucte priblizne 12,5%. Ak mi dava tento pomer len 1%, tak by bol ubytok len 5%. A pod. Takze cim mensi ucet, tym ma broker (obmedzenim najmensej obchodovatelnej ciastky v USD) nuti ist do vacsieho rizika.

k 5.
Toto je asi najvaznejsi bod. Je by som to nerobil. Ak uz mate 30 obchodov v papertradingu a vychadza vam pre komoditu investicia 6% z uctu, moze prist aj strata. A dalsi obchod podla Murphyho zakonov tiez a dalsi.... (ved je to LIVE a Murphy...) V paper ste sa s K%=19,2 pekne vysplhali s uctom z pociatocneho stavu a LR to vie. (Vid vzorec pre EF%) Ale je to len fikcia - papertrading.
Ja by som siel na LIVE pekne od zaciatku aj s nabehmi. IMHO.
Poznamka : Prave sa zaoberam myslienkou, ako sa da naskocit na rozbehnuty vlak. (zacat papertrading a pokracovat na live s co najmensim rizikom) Ale elementarne to nie je - aj ked sa to na prvy pohlad zda.

Link to comment
Sdílet pomocí služby


×
×
  • Vytvořit...