Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Komunita:
Diskuze Sledované příspěvky Žebříčky

MONEY-MANAGEMENT


tomnes

Doporučené příspěvky

  • Odpovědí 296
  • Vytvořeno
  • Poslední

Nejaktivnější diskutující

Nejaktivnější diskutující

Publikované obrázky

Děkuji moc,
teď už je vše úplně jasné. Vím, že "LR" bude v mojím MM hrát velmi důležitou úlohu.

Poznámka: To naskočení na rozběhnutý vlak se mi zdá jako dobrá myšlenka. Bylo to myšleno tak, že když už jedu LIVE dvě komodity a v papertradingu připravuji třetí. V papertradingu zásadně používám pesimistický přístup, tj. buy za high a sell za low, pak v LIVE je velká pravděpodobnost, že výsledky se nebudou od sebe velmi lišit. Byla to myšlenka, že když znám svůj OS, tak můžu použít páku na páku

Výhodu spatřuji v tom, že můžu nasimulovat větší "ACC" třeba až o 60% než ve skutečnosti mám (pokud mě pustí marginy) a se znalostí svého "DD" zvětšeného o 30% - "LR" to nepozná a po pár obchodech se to srovná. V případě dvou po sobě jdoucích ztrát u přechodu 3 komodity na LIVE se upraví ACC na skutečnou výši účtu. Neumím to matematicky namodelovat, ale při K% > 19% Murphy nebude. Nebo, že by ano :-))??

Přeji hodně úspěchů a trpělivosti s námi ostatními :-)).
Ivan

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Johan,
toto sa mi moc nezda - je to trochu divoke. Skusal som vselico okolo kelly a vysledok je ten, ze EF% (a tym aj K%) je velmi nachylna na velkost straty. Myslim tym, ze sa tazsie ustaluje. Ak mate slusny RF (co mate) tak by som moc s DD necaroval lebo to ide aj inak - bezpecnejsie. To naskocenie na vlak sa mi osvedcuje takto :

Predpokladajme, ze disponujem LIVE uctom 10k. Zalozim si DEMO 3k. (tuto su ine pomery vo vyske uctu pri forex ako pri komoditach, co je pochopitelne vzhladom na Min)

Zacnem obchodovat DEMO dostatocne v minulosti napr. 3 roky dozadu. (alebo viac) Ciel je ustalit LR, (aby nekmital Risk%) a pokracovat LIVE. Ak dosiahnem na DEMO hodnotu LIVE (10k), zacnem odcitavat z DEMO vsetky dalsie profity tak, aby zostal na hranici LIVE az kym sa nedostanem z minulosti k dnesnemu datumu. Ak je LR ustaleny (viac ako 50-100 obchodov) a ucet DEMO je 10k, pokracujem na LIVE u brokera a prestanem odcitavat zisky. (uz sa pricitavaju na LIVE ucet v reali). Kelly nic nezisti (ja mu nic nepoviem a vy mlcte tiez), nerozkmita sa a bude objektivne hodnotit OS. Jedinu zmenu pociti, ze reinvestuje aj zisky. Ale to je uz pri 100 obchodoh plynule a v moj prospech.

Berte to ako IMHO. V reali som to neskusil, ale nasimuloval v Exceli. System moze fungovat pri dodrzani MM a PS pomocou LR pre kazdu komoditu zvlast, ako som pisal vyssie.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

  • 2 týdny později...
  • 1 month later...

Dobrý den,

doteď jsem se považoval za matematicky zdatného člověka :) Ne, to bude asi tím, že jsem zde začátečník a spíš nerozumím těm pojmům. Snažil jsem se hledat na tom webu, ale pár věcí jsem nezjistil, částečně také proto, že nerozumím několika slovenským slovům, i když se za to stydím.
Budu rád, když mi tedy někdo nakopne a odpoví několik otázek:

1) Rovnice Risk% = W% . EF% . T%

Předpokládám, že se všude zadávají čísla jako 0,55, 1,67 apod. a to se vzájemně vynásobí. Výsledek je pak procento účtu, které mohu riskovat - když jím vynásobím velikost účtu, dostanu počet USD, které můžu riskovat. Když to vydělím vzdáleností svého SL a zaokrouhlím, vyjde mi počet kontraktů.

2) Není mi jasný výpočet T%. Na webu jsou uvedené 2 aspekty, nevím jestli si jako mám vybrat jeden nebo je nějak zkombinovat, vynásobit apod., také mi vůbec není jasný výpočet DD a různých těch průměrů DD. Pouze vím, že za DD se považuje jakákoliv šňůra 2 a více ztrát za sebou. Stačil by mi zde jeden příklad výpočtu T% včetně dat, která k tomu potřebuji. Zbylé 2 proměnné, W% a EF%, chápu.

3) Co je koeficient strachu? Je to pouze jiný název pro T%?

4) Co je fatal? Je to pouze jiný název pro Risk%?

5) Když obchoduji více komodit. Jednak si vedu obchodní deník pro všechny současně. Pak mám pro každou jeden zvlášť. Není mi jasné, zda ty komodity obchodované zvlášť se obchodují ze společného účtu, nebo má každá svůj. Jinými slovy, jestli (1) je to jako v reálu, že mám jen jeden účet a když nakoupím jednu komoditu a už mi nezbydou peníze, nemůžu nakoupit druhou - takže je to vlastně ten společný deník rozdělený podle komodit a ratia vypočítané pro každou zvlášť. Nebo (2) jestli si prostě vytvořím více fiktivních účtů a každou komoditu obchoduji úplně zvlášť a souběžně?
Další výpočet čili %Risk_1 + %Risk_2 + %Risk_3
Možná časem objevím další nejasnosti, ale odpověď na tohle by mi nesmírně pomohla. LR se mi velmi líbí a moc bych se ho chtěl naučit.

Díky moc!

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Ahoj Malcik,

k bodu 1, O rovnici W% . EF% je popisane dost vo vlakne Money manazment pre forex, je to upravena kellyho formula, na webe, je tam aj odkaz na www.ron-sk.com kde je popisany vypocet, aj vysvetlene pojmy ako turbo T. Znižovanie teda turbo je mozne viacer. variantami. Ide o linerne znižovanie, nejake vzorce vid. vo vlakne moneymanazmentu pre forex, posledne vlakna.

k bodu 2, ake Aspekty? ak je to myslene na spravanie sa ako RW-random walk alebo Trend-range tak je rozdiel v nastavenych parametroch, vid. vlakno moneymanazment pre forex.

k bodu 3, to je myslens skor ako vtip

k bodu 4, nie nahodou fraktal?

k bodu 5, Tato otazka je zatial otvorena, je mozne mat kazdy ucet zvlast ale aj spolocny. Rozdiel je iba v tom, co bude dávat lepsie vysledky. Tato otazka suvisi mozno aj s diverzifikaciou, pokial obchodujete viac kontraktov, tak je riziko rozloze na viac komodit, IMHO: pre tento sposob sa zda mat lepsie tych uctov viac a riadit riziko pre kazdy z nich. Touto myslienkou sa zaoberaju pre forex na rozne menove pary.

lopo

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Este by som dodal, uz tu bolo niekolko krat spominane, ze s jednym kontraktom, lotom a podobne nie je mozne zarobit vacsie peniaze. Riadenie rizika z pozicie ochrany uctu a maximalizácie vynosov je mozne iba premyslenym position sizingom. Vznika tu aj problem strachu, ak investujete dravsie % z uctu tak mne sa vidi ako nevyhnutnost ze pride raz po obdobi ked sa darilo aj obdobie kedy sa nedari. Princip riadenia rizika je byt pripraveny okamzite na toto obdobie a necakat na to az nam ukroji velku cast z uctu. Je to ako ist autom a mysliet si ze pojdeme stale do kopca, ono casto sa stava to ze prudky kopec strieda prudke klesanie. A tak to plati aj na ucte. Mnohi gambleri aj obchodnici zabudli na tuto skutocnost, ktoru ja pokladam za fakt ktory nemozno obist.

prijemny den

Link to comment
Sdílet pomocí služby

2 lopo:

Díky za odpovědi, co je "koeficient strachu" a "fatal" (bez překlepu, viz minulé příspěvky) sice stále nevím, ale tomu systému už rozumím :) Money-management pro mě dosud bylo pravidlo 50% účtu v marginech, 2% risk na obchod a RRR alespoň 1:2 (nejlépe nad 1:3) a to je všechno, tohle už je další level. Ale to vlákno ve Forexu, kde mě to předtím nenapadlo hledat, mi vše objasnilo. Nyní už umím rozlišit, co všechno je samotnou podstatou systému a co všechno je naopak variabilní a každý si to má přizpůsobit podle svého gusta. Takže od teď už je to na mě a na backtestingu.

Ještě jednou díky!

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Zdravím,

uvedené výrazy jako fatal a koeficient strachu vznikly s komunikace s "Ron vs. Johan". Spíše jsou to takové pracovní výrazy, ale plně vystihují podstatu. Přečti si ještě jednou naše příspěvky a bude Ti to jasné. Sice nejsem úplně matematïcky zdatný, ale pochopil jsem to. Jednalo se o řízení celkového rizika s pohledu obchodování různých komodit souběžně.

Přeji hodně úspěchů
Ivan

Link to comment
Sdílet pomocí služby

  • 2 týdny později...

[bold] To: Ron, pripadne i ostatni, kdo ovladaji Lead Risk [/bold] Predne diky za toto vlakno a ochotu podelit se o sve know how. Prosel jsem vse, co se zde o LR napsalo a vetsinu toho, co jsem nasel na Ronovych strankach. Zkusil jsem si dokonce vystupni tabulky z techto stranek doplnit o prislusne vzorce, aby se po vlozeni vsech vstupnich parametru a vysledku obchodovani vse prepocitavalo, ALE bohuzel se mi nedari spocitat Risk% v situacich, kdy do vypoctu vstupuje zohledneni DD a tim k linearnimu snizovani TURBO. Chtel bych proto poprosit vas, kteri do toho vidite, o odpovedi na tyto otazky: - jakym zpusobem se pracuje pri vypoctu s tou linearitou - tj., jak se dojde k %, o ktere se TURBO snizuje (pri prvni a kazde dalsi ztrate tvorici DD)? - pro jistotu: jaky je tedy vzorec pro vypocet T%? Mohl bych pozadat o ukazku na konkretnim prikladu z prilohy: jde o vystup z tabulky LR7 z Ronovych stranek (http://www.ron-sk.com/MM/Lead_Risk/LR7.htm), obchody c. 96-100 - cervene vyznacene Diky predem za pomoc, uz na tom travim nekolikatou noc a nemuzu s tim hnout :) ROSTAk

2235

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Mno, nevím, jak to má dělané Ron, ale já jsem to pochopil takto:

ad 1) Nejprve si stanovíš minimální a maximální procento z účtu, které chceš riskovat v jednom obchodě. Konkrétní hodnoty jsou individuální podle psychologie tradera. Pak si určíš, na kolik prvních obchodů budeš používat ten lineární náběh - může to být 20, 50, 100, ..., záleží na obchodním systému a je třeba otestovat, co nejlépe funguje. Pak jednoduše uděláš graf, na ose x bude číslo obchodu a na y bude procento účtu, které se riskuje. Na první obchod dáš svůj minimální risk, na ten 20., 50., 100. apod. obchod dáš svůj maximální risk. Když si do toho samého grafu nakreslíš graf K%, tak tam, kde je K% menší než ta linearita, použiješ K%; tam, kde je to naopak, použiješ hodnotu linearity. Tím se "zkrotí" příliš velké hodnoty K%. V Excelu to jednoduše naprogramuješ tak, že odečteš min. risk od max. a ten rozdíl vydělíš počtem obchodů (20, 50, 100, ...). To, co ti vyjde, tak o to budeš navyšovat svůj limit pro K%, počínaje tím minimálním riskem.

ad 2) Jednotný vzorec pro výpočet T% neexistuje, záleží na každém traderovi a jeho OS. Na každý OS funguje něco jiného, chce to otestovat. T% třeba může být buď 1 nebo 0 (obchodovat podle K% nebo neobchodovat), stejně tak se může k nule přibližovat postupně s tím, jak roste DD v porovnání s průměrným DD. Přibližování se může dělat rychleji, pomaleji, nejprve rychleji a pak pomaleji nebo naopak... záleží na každém. Stejně tak se může začít snižovat ne ihned po první, ale až po druhé, třetí ztrátě atd.

Chce to prostě testovat :) Já s tím zatím nemám praktické zkušenosti, protože mám do začátku malý účet a pro ty je LR zbytečně složitý, jeho výhody se projeví až na vyšších účtech. Ale teoreticky, aspoň tajně doufám, tomu rozumím :)

Link to comment
Sdílet pomocí služby

  • 2 months later...

Zdravim vsetkych traderov,

ja som zacal s komoditami len pred par mesiacmi a v sucastnosti som v stadiu studia. Chcel by som sa Vas opytat ako to je s tym 2% riskom. Dajme tomu ze mam ucet 5000 USD a chcem si kupit 2 kontrakty corn. Margin stoji 700 USD a som ochotny riskovat len 2% svojho uctu tak je to 100 USD a otazka znie: Tento risk sa mi vztahuje na oba kontrakty alebo len jeden? Podotykam, ze kontrakty su kupovane naraz. Vdaka za vase odpovede

PS tie cisla som si len vymyslel neviem ake su presne ceny marginov

Link to comment
Sdílet pomocí služby


×
×
  • Vytvořit...