Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Komunita:
Diskuze Sledované příspěvky Žebříčky

MONEY-MANAGEMENT


tomnes

Doporučené příspěvky

Ty procenta by měly zůstat stejné. Pokud mám účet na max. 1 kontrakt tak bych neměl současně rozjíždět tři strategie. Pokud, ale mám tak veliký účet , že už mohu jet 3 kontrakty, pak můžeme tyto kontrakty různě kombinovat. Pokud jedeme tři současně a trh nás vykopne na SL pak máme 3x SL. Vhodnější pak bude obchodovat po jednom kontraktu a tři strategie. Je možnost na jeden účet mít dva trhy. Pokud by ale účet klesl, musím přastat jeden trh obchodovat a jet jenom jeden trh. Jak opět vzroste pak zapojím i druhý trh. Ideální a nejjednodušší je mít na každý trh extra účet a ten si řídit samostatně. Ke každému mít pak obchodní deník. Podobně jako na FX, futures, opce máme zvlášť účty.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

  • Odpovědí 296
  • Vytvořeno
  • Poslední

Nejaktivnější diskutující

Nejaktivnější diskutující

Publikované obrázky

MNovak: Dekuju za odpoved. Musim rict, ze tato podminka mi prijde jako dost tvrda. Obzvlast, kdyz jde o obchodovani 2 odlisnych strategii. Kdyz to vezmu z jineho pohledu, tak pokud obchoduju v ramci jedne strategie 2 ruzne vstupy, napr. double top/bottom a pak treba trendovy vstup na korekci, tak take vetsinou riskujeme pro kazdy vstup 2% uctu. Obchodovat dve strategie me pak prijde jako podobna zalezitost. Ja mam napr. otestovane dva systemy a jejich dolarovy DD u kazde z nich se pohybuje kolem 500-600 USD/kontrakt. Pokud obe strategie skombinuju, dostanu se na DD o stejne velikosti.
Urcite je tu spoustu lidi, co resily podobnou otazku. Jakym zpusobem rozkladate risk?

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Zdravim, zatim to nedelam protoze na to nemam vydelane ale v planu to mam udelane tak ze na ucte vzdy budu met cca margin plus 1.5 DD na 1 kontrakt takze kdyz pojedu 5 kontraktu tak staci na uctu 10K takze risk na jeden obchod potom predstavuje 6.5 %... vim ze je to moc ale budu to delat tak ze vse nad ramec 10K poslu na opce at ten zbytek penez pracuje tam... a kdyz prijde nejaky necekany pokles neni problem doplnit z opci .. Podle me neni potreba mit na uctu zbytecne moc penez kdyz muzou pracovat jinde....Samozrejme ze musite presne vedet co delate... tod muj nazor :)

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Vždy je potřeba se zaměřit na nejhorší možnou situaci. Tou je DD právě u obou strategií současně. Pokud je DD 500 tak můžeme předpokládat, že dříve nebo později se setkají DD na 1000. Můžeme klidně a bezproblémově obchodovat i několik měsíců a bude nám to fungovat a účet se bude zvětšovat. Já vím, že ale vždy přijde doba nejhorších prognoz a kombinací. Největší problémy nastanou, když začneme obchodovat časem více kontraktů a zrovna nastane ona DD situace. Pokud nemáme kvalitně nastaven MM pro řízení kontraktů (zpočátku to samozřejmě nemá nikdo, protože kvalitní MM se formuje tím jak obchodujeme a zažíváme ony situace) tak ve většině případů dojde k rychlému vymazání účtu, na kterém jsme pracovali třeba několik měsíců. Tuto situaci zažili snad všichni profitující tradeři.
Závěrem: Neďivočit!! Raději obchodovat jeden trh, jednu strategii a až zvládáme více kontraktů a máme otestovaný MM pak přidat další trh nebo další strategii.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

MNovak: Dobra, chapu, co tim chcete rict. Model ubirani kontraktu v zavislosti na poklesu uctu uz mam take vymysleny. Jde v podstate o obchodovani podle klouzaveho prumeru na equity, co se tu uz take resilo. Nad MA 5 beru 2%, pod 1%. To take dale snizuje % DD kazde strategie. Ve spatnem obdobi tak opravdu riskuju pouze 1% uctu na kazdou z nich.

roman06: Obchodovat 6,5% risk na jeden obchod mi prijde jako obrovsky risk. Rozhodne by to pro me byl ohromny psychicky tlak. Obzvlast pokud by nedochazelo k nejakemu ubirani kontraktu v dobe DD. Jinak uplne nechapu, proc kdyz uz mam system, ktery funguje a jsem schopny ho obchodovat, omezit na obchodovani pouze 5 kontraktu. Na MM a PS mame rozhodne zcela odlisny nazor.. :) (tu)

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Nee to nemame :) to bylo jenom pro priklad tech 5.. jinak postupne budu pridavat tam az kam to pujde rekneme klidne na 15 a vic kontraktu ale to az za nejaky rok... a samozrejme pocitam s MA na ekvitu uz jsme to resili jenom jsem to vypustil mezi live a sim prepinat..

A tech 6.5% jsem vysvetlil.. to je taky dost relativni cislo.. protoze muzu met na uctu 30K a bude to uz jen 2.15% anebo tech zbytecnych 20K navic poslu na opce a ty me v prumeru nejakych 400 usd mesicne budou vydelavat tzn. ze psychicky to bude pro me jeste lepsi :) ale zalezi na kazdem....

Link to comment
Sdílet pomocí služby

  • 2 týdny později...

Zdravim,

Williams, Larry R. v jeho knizke: Jak jsem vydelal milion dolaru za rok obchodovanim komodit

Hovori o chlapikovi menom Burton Pugh, ktory predaval ludom obchodny plan zalozeny na FAZACH MESIACA.
Nakupoval v dobe splnu a predaval ked bol mesiac v prvej stvrti :-)

Myslite ze toto moze fungovat??? Podla mna je to bud to totalna hlupost, alebo to je az moc dokonale...

Link to comment
Sdílet pomocí služby

peter777: Odpovím trochu veseloherně. Ptáš se najednou na 2 věci.
1) Jestli může fungovat prodej obchodních plánů podle nějakého kritéria. Ano může a myslím si že se tím spousta lidí živí.

2) Jak říkal kanosi fungovat by to mohlo. Matně si vzpomínám, že tady někdo testnul vstup v 16:00. Short, nebo long třeba podle fáze. Prostě trotl vstup. A při šikovném nastavení MM to fungovalo.

Ale ber to ode mě jen jako srandu.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

To: Kanosi a LA+

Ano viem, ze pri dobrom MM by to mohlo fungovat. Myslim si vsak, za tato strategia nie je nicim vynimocna, podla mna rovnake vysledky by som dosiahol keby ze do trhu vstupujem v urcitych intervaloch, a mesiac v tomto systeme hra len ulohu systematickosti, a ide tu len o tu pravidelny vstup (je to len moj nazor).

Comu vsak nerozumiem:
Autor vsak pise, ze mesiac posobi na podvedomie cloveka (ovpyvnuje jeho psychiku), co ma za nasledok otvorenie viac kratkych alebo dlhych pozicii, co sa mi zda fakt malo pravdepodobne...

Neviete niekto na to odpoved ci to moze vobec fungovat nejako priamo, a ak ano, tak ako? :)

Link to comment
Sdílet pomocí služby

  • 1 month later...

Nezkoušeli ste někdo používat Fixed Risk position sizing s tím, že Risk na každý obchod je počítán z equity bez aplikovaného PS (započítané Profit/Loss jsou stále s 1 kontraktem)? Když je Risk počítán z equity ovliněné PS, tak dochází k příliš rychlému nárustu kontraktů, tímhle způsbem je nárůst mírnější.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

  • 3 týdny později...

Position sizingu se věnuju, takže mě tenhle dotaz docela zaujal a zkusil jsem si to nasimulovat. Přiložil jsem tři obrázky. První obrázek je graf s teoretickou modelovou strategií s úspěšností 100% a výdělkem 1% - červená přímka odpovídá obchodům s jedním kontraktem, modrá křivka odpovídám obchodům s počtem kontraktů odvozeným od červené přímky (jako pevné jedno procento přímky) a zelená je čistá exponenciála odpovídající pevnému risku 1% z aktuální výše equity. Je to čistě teorie, ale krásně ilustruje rozdíly v těchto třech metodách. Na druhém obrázku je equity z nějaké ukázkové množiny obchodů. Použitý je váš návrh PS, použité riziko je 9% (poměrně blízko Kellyho rovnicí doporučené hodnotě cca 12%). Zisk je 145%, DD 19%, kontraktů od 5 do 7. Na třetím obrázku je equity se stejnými obchody, ale použitá je strategie FixRisk 9%. Zisk 197%, DD 30%, kontraktů od 5 do 18. Rozdíl si srovnejte sám a zkuste vyhodnotit, co by se vám lépe obchodovalo. Rozhodně ale nevěřte ničemu, co si sám nevyzkoušíte na vlastních datech, protože jinak to nebudete schopný obchodovat.

12275

12276

12277

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Jsem rád, že někdo zareagoval a můžeme tuhle myšlenku trochu rozvinout. :)

Rozepíšu se trochu o svém přístupu k MM. Stanovil jsem si základní cíle pro MM.
-Začít obchodovat systém a získat tak počáteční realná data.
-Od určité hranice začít s Position Sizingem. (Hranice PS)
-Od určité hranice začít s průběžným Withdrawal. (Hranice W)
-Dostat účet na hodnotu pro obchodování s MAX kontrakty. (Hranice T) (MAX počet kontraktů závisí od Strategie a Trhu, předběžne jsem si stanovil 10 ale bude záležet na průběžných výsledcích)

MM má v podstatě tři fáze.
-V první fázi jde jen o získání počátečních dat, zjištění jak se strategie chová v živém obchodování.
-Z výsledků se stanoví Hranice PS a Hranice W (hodnota účtu) a začne druhá fáze obchodování již s PS a W.
-Třetí fáze začíná, když se hypotetický účet obchodovaný s 1 kontraktem dostane na hranici, při které Risk% umožnuje obchodovat MAX kontraktů. Od této hranice se již obchoduje s fixním počtem kontraktů a Withdrawal je maximální.

PS má tedy uplatnění jenom v tom, dostat účet na hodnotu pro obchodování MAX kontraktů. Dále je již obchodování s fixním počtem kontraktů.
Hranice pro začátek PS může být stanovena tak, aby se při případné sérii ztrát dostal účet z Hranice PS na počáteční stav účtu během N ztrát. (uvažuju 2 kontrakty, tedy 2x takové ztráty)
PS je dále omezen tím, že po spadnutí účtu pod Hranici PS se znovu obchoduje jen s 1 kontraktem dokud ji účet znovu nepřekročí. Tím se limituje vliv okamžitého DrawDown po zahájení PS.

Withdrawal ve fázi navyšování účtu by měl být takové procento ze zisků, aby hodnota účtu neklesla pod hodnotu hypotetického účtu s jedním kontraktem.
Withdrawal ve fázi s MAX počtem kontraktů bude muset kompenzovat ztráty tak, aby udržoval učet okolo fixní hodnoty.

Nechtěl jsem MM přeoptimalizovat na smyšlená data, ale raději přizpůsobovat průběžně získaným datům. Proto prozatím nechávám některé části MM jenom v úrovni myšlenek a různých možností, dokud nebudu mít reálná data, od kterých se odrazit.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Ještě přidám graf s popisovaným PS. Data jsou smyšlená, šlo mi o to abych viděl jak se MM chová v různých fázích. Hranice PS - hodnota na účtu, od které začíná fungovat position sizing Hranice W - hodnota na účtu, od které za číná withdrawal Hranice T - hodnota na účtu, od které se obchoduje MAX počet kontraktů FrlAcc - equity s position sizingem BalAcc - stav účtu s position sizingem a pravidelným withdrawal (v tomto případě, každých 5 obchodů dochází k zjištění zisku od minulého withdrawal a pokud je nějaký zisk, potom je 30% zisku odečteno) HypAcc - hypotetický účet obchodovaný jedním (nebo minimálním) počtem kontraktů

12282

Link to comment
Sdílet pomocí služby


×
×
  • Vytvořit...