Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Komunita:
Diskuze Sledované příspěvky Žebříčky

Opravdu je to tak super???


Honda

Doporučené příspěvky

Všechny zdravím,

musel jsem rovněž jako začátečník zareagovat. Moje zkušenost je taková, že o komoditách vlastně nikomu nevykládám. Vše řeším úplně sám a ani to zatím nehodlám s nikým řešit.Jsem přesvědčen, že 99% mých kamarádů by to ani nechtělo pořádně vnímat. Často přemýšlím, jak by bylo super, kdyby na ulici za rohem bydlel stejný nadšenec jako já a vše jsme spolu mohli řešit...snad založím nové vlákno: "Spekulant za rohem". Od toho zde kluci navrhují různé setkání, TASOCS... Je na každém, jak se s tím vypořádá.

Zcela jistě však vím, že toto podnikání nemá s žádným jiným podnikáním SROVNÁNÍ a moc mne mrzí čas, který jsem vlastně jen "provlál" a vztekal se s neplatiči, státními zakázkami, zháněl kšefty behěm posledních 10ti let podnikání (že BOLIJO!!!). Rozhodně dlouhodobě plánuji se komoditami živit.

Je pravda, že bylo a je spousta okamžiků, kdy mám nutkání okamžitě něco řešit a tázat se zde často komentujících komoditních rutinérů, informací je skutečně mnoho. Uvědomil jsem si, že už jenom odpověď na můj dotaz mě velmi povzbudí a jsem moc rád, že to zde prostě žije. Stojí přece za to se stím poprat. Takové příležitosti se opravdu hledají velmi těžko, a člověk ani vlastně přesně neví jak "TO" má hledat.

Přeji pěkný den
Mecini

Link to comment
Sdílet pomocí služby

  • Odpovědí 109
  • Vytvořeno
  • Poslední

Nejaktivnější diskutující

Přátelé !

Podnikejte bez rizika všichni dál ! Docházejte do zaměstnání a pracujte a pracujte. Vždyť bych si nemohl za chvíli ani koupit rohlík v obchodě, protože by se nikomu nechtěl prodávat.
Zapomeňte na komodity ! Někdo musí pracovat ! (pokud vás nepřesvědčí ani tyto stránky, máte asi smůlu)
Ale to myslím naprosto vážně a nikomu se tím nevysmívám. Byl by velký průšvih, kdyby všichni obchodovali na kom. burzách. Někdo na to opravdu není. Možná není zas tak špatný chodit za 10 hrubého do práce a nemít žádnou zodpovědnost. Odpoledne přijít domů a mít absolutně čistou hlavu, jen si nařídit budík. To má taky něco do sebe. Pokud nepotřebujete k životu peníze a máte naprosto jiné priority, nevidím v tom nic špatného.
Ale v takovém případě si nestěžujte po hospodách, že někdo má a někdo ne. Prachy opravdu nepadají z nebe, jak napsal Petr. I při práci se dá obchodovat. Možností je hodně. Tím máte jistotu mzdy a můžete v klidu tvořit.
Musím se pomalu připravit na odpolední šichtu. V 15.30hod. otevírá burza. ;)

Takže čest

Bohdan Blažek

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Máte pravdu, 80 procent nepřichází o všechno, to jsem se špatně vyjádřil na základě matné vzpomínky na diskusi, která tu už proběhla. Řekněme, že tratí a buď toho nechají dříve nebo později přijdou o všechno, co do komoditního obchodování vložili :)

Náš pohled se ale asi liší v tom, že já si myslím, že nějaké malé riziko zůstává i pro lidi, kteří věnovali dostatek času studiu, paper tradingu, budování psychické odolnosti atd. Myslím si to proto, že paper tradingem lze ověřit vlastnosti obchodního systému pouze na historických datech. Pokud v budoucnu dojde k vytvoření situacem která ještě nikdy nenastala, nelze na to obchodní systém otestovat. Proto asi nedám veškeré své prostředky do komodit, stejně jako jsem to neudělal u akcií. Nemůžu totiž nikdy dopředu vědět, že se nějaký trh nezmění a nezačne chovat jinak den po té, co jsem do něj vstoupil.

Jednoduchý příklad z akcií: Kdybych si vybudoval obchodní systém v roce 1997, otestoval ho a nasadil, mohl jsem se vézt několik let na krásném růstovém trendu trhu NASDAQ, vše jsem mohl mít pojištěné stop lossem, mohl jsem včas vystoupit a mít zisk. Kdybych to samé udělal těsně před splaknutím dot com bubliny, neměl bych možná nic, protože bych nakoupil a v následném pádu by mě možná nezachránily ani stop lossy, které jak tu již někdo zmiňoval, prostě nefungovaly, protože nebyli kupci, kteří by chtěli kupovat a všichni chtěli jen prodávat.

Možná namítnete, že akcie jsou úplně něco jiného, že v komoditách se to nemůže stát. Akcie hnaly do výšit miliony lidí, kteří tehdy objevili kouzlo investování. Kdo ví zda se někdy nebude opakovat u komodit?

To rozsoudí jen budoucnost, já prostě neodstranitelné riziko ztráty vidím i u komodit. Neodradí mne od toho, abych tam neinvestoval, ale na druhou stranu mne bude brzdit, abych tam vrhnul víc než je zdrávo. Doufám, že ani případné budoucí úspěchy mě nesvedou k tomu, abych eventuální riziko podcenil.




Link to comment
Sdílet pomocí služby

Myk,
riziko zde samozřejmě VŽDY existuje - jako v jakémkoliv jiném podnikání a rozhodně je třeba s ním počítat. Tj. neinvestovat všechny peníze je rozhodně rozumná cesta, vždy je potřeba počítat s tím, že se věci mohou vyvíjet jinak než si plánujeme.
Ale to je stejné jako v běžném businessu - taky může do firmy přijít finančák a napálit vám nějaké likvidační penále, může vám někdo vykrást prodejnu, můžete vyhořet, důležitý obchodní partner vám nezaplatí atd. Prostě v životě by člověk měl obecně být opatrný a nevsázet vše na jednu kartu - riziko je všude a je třeba s ním počítat.

Neříkám, že spekulace nejsou rizikové. Určitě rizikové jsou - ale prostě ne tolik, aby se člověk podobného businessu bál jenom z principu, protože "ostatní říkají že je to rizikové". Ale jak říká správně bojlija - současně platí, že spekulace nejsou pro každého a ne každý uspěje, ale to už zde bylo myslím řečeno hodněkrát.
Petr

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Ahoj, obdivuji výdrž všech vysvětlovačů, co stále dokola a trpělivě vysvětlují někomu, kdo to vůbec vysvětlit nechce a chce si jenom rejpnout.
Např. Myk,( Nemůžu totiž nikdy dopředu vědět, že se nějaký trh nezmění a nezačne chovat jinak den po té, co jsem do něj vstoupil. atd. atd.). Hlavně jestli třeba víš, jestli tě až vylezeš na ulici třeba nepřejede auto, tramvaj a nebo nesežere mědvěd. Nebo na tebe doma nespdne lustr. Jestli tě o tvé (jistě tučné úspory):) nepřipraví krachující banka, komunisti, atd.atd. Prostě se mi to zdá jako ztráta času a odvádění pozornosti od přínosnějších debat. Když se ti zdají komodity tak strašné tak to zkus podle Boliji (příspěvek výše) a nebo nakup a drž akcie. Za tento příspěvek se omlouvám, ale už jsem to nevydržel.
Petr

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Dobry den Travici,
za nic se neomlouvejte. Mate naprostou pravdu!! Mimochodem, Bolja to take vystihl na 100%.

To Hidalgo:
DRZIM VAM PALCE. JESTLI TO MA NA TECHTO STRANKACH NEKDO TEZKE, PAK JSTE TO PRAVE VY!! OBDIVUJI, ZE ZVLADATE STUDOVAT BURZU A PRITOM SE STARAT O TRI DETI!!!! KLOBOUK DOLU PRED VAMI. VEDLE VAS ZDE STOJI MNOHO MLADYCH LIDI, KTERI JEN NARIKAJI.

Preji vsem mnoho uspechu!!

Libic

Link to comment
Sdílet pomocí služby

OK, máte pravdu, že riziko je i v businessu i v zaměstnání. Riziko je i pozitivní nejen negativní - v komoditách je také větší riziko, že vydělám více. To u zaměstnání není, tam investuji čas a vydělám prakticky stejně. Protože riziko asi nelze objektivně měřit, někdo vyhodnotí riziko komodit jako větší, někdo jako menší než rizika svého businessu. A proto si myslím, že riziko je další důvod, proč se komoditám nevěnují všichni.

Např. já se o komodity zajímám, protože cítím ve své firmě riziko, že můj business může skončit = dlouhodobé riziko. Dokud mám ale podepsanou smlouvu, dlouhodobě platícího zákazníka a jistých svých X set dolarů denně, je pro mě riskantnější a pracnější toto zahodit a zkusit testovat, zda na komoditách vydělám stejně. Až nebudu mít svůj kontrakt, do komodit se asi pustím, protože akcie mi přestávají vyhovovat.

Proč to píšu? Protože mi občas přijde tón článků (jako je článek, ke kterému se vine tahle diskuse) a diskusí příliš happy, takový americký černobílý styl. Já jsem možná zaprděný čech, rád vnímám svět složitěji a na tenhle zjednodušující styl jsem si ještě nezvykl. Prostě mě neuspokojuje vysvětlení, že tak málo lidí se vrhá do komodit protože jsou "hloupí", "jen o tom nevědí", "pochybují" a jsou lenoši. (Tím jsem asi prokázal platnost bodu 2,3,5)

Promiňte Tomáši, ale ten článek mi vyzněl jako happy setkání zástupců jednoho nejmenovaného letadla, kde se navzájem chválili, předváděli jak je to snadné a povzbuzovali nováčky aby se také zapojili do systému. Berte to prosím jako nezávistivé a ne zle myšlené rýpnutí. Vím, že informace, které tu dáváte k dispozici jsou velmi cenné a děkuji za ně.

Nemám v úmyslu tu vířit vášně, rád si tu čtu příspěvky i diskusi a doufám, že jako pochybovač nebudu exkomunikován z tohoto webu.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Myk,

váš názor rozhodně respektuji a rozhodně se za něj nějak nezlobím. Navíc, je zde i mnoho článků - například velký seriál o psychologii - kde je možné se dozvědět i o úskalých tohoto businessu. Jinak co se týče toho, že vás neuspokojilo vysvětlení v dnešním článku - s tím bohužel už více nenadělám. SKutečně jak jsem již řekl, nejsme zde od toho abychom někoho k něčemu přesvědčovali - každý si musí zvážit jen a jen sám za sebe, zda-li se do cesty komodit pustí, nebo ne. Argumenty "nevědí, pochybují a jsou lenoši" jsou z mého subjektivního pohledu bohužel poměrně dost pravdivé - alespoň já se měl možnost o tom přesvědčit již mnohokrát. Tyto argumenty však neplatí jenom v otázce "proč nedělají ostatní trading" - podobné odpovědi se dají najít na tisíce otázek, proč lidé nedělají věci, které by mohli. Jak říkám - skutečně je to pouze a jen na rozhodnutí každého jednotlivce, našim zájmem není někoho do něčeho přemlouvat, nebo nutit - našim cílem je pouze informovat a stavět tento business do lepšího světla, než do kterého je neprávem vrhán mnohými.
Každopádně přeji mnoho zdaru a rozhodně si vážím každého názoru.
Tomáš
FINANCNIK.CZ

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Zdravím, dlouho jsem váhal, zda přispět svým málem do této diskuse //opravdu je to tak super?//, ale nakonec jsem dospěl k názoru, že to zde patří.... Minulý týden jsem během jednoho dne na burze přišel o přibližně 500 USD (obchoduji real)...a musím přiznat, že mi to s mou psychikou pořádně zamávalo...a do konce týdne jsem již zůstal mimo trhy... Takže pro ty, kteří si dají trošku práce a mrknou se na moje obchody...
a) short CCZ5 (kakao), vstup 4.10. pod low ze 3.10, exekuce 1385 (stop), v 9:10, SL umístěn na 1400, PT zadáno na 1340 (spekulace na fundamenty, které velmi nahrávali medvědům, výborná úroda, sklizeň probíhá rychleji, než se očekávalo, zklidnění situace v Pobřeží slonoviny (největší vývozce kakakovývh bobů), před close jsem byl v otevřeným profitu 30 USD a přemýšlel zda vystoupit za close, nakone jsem držel noc a spekuloval na OG v mém směru (bohužel trh 5.10. otevřel velikým OG, ovšem proti mně a open přeskočil můj SL a já vystoupil z trhu za 1415 (moje ztráta 300 USD + komise)
b) ten stejný den (5.10.), jsem měl připravený obchod short LHZ5 (prodej proti trendu, vstup pod low z 4.10), SL 30pt. Pouze intraday... Exekuce za 64.55 stop, výstup za 10min na SL 64.85 (ztráta 120 USD + komise)....
Když to zhrnu, tak tento obchodní den byl pro mně docela zdrcující...a kdo zažil něco podobného, jistě mi dá za pravdu... Takže // Opravdu je to tak super....???//... Úspěšné obchody přeje Vlasťa
p.s. pořád věřím, že to super je... (tu)

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Vlastas,
neznám váš obchodní systém, ale dvě takovéto ztráty v pozičním obchodování jsou prostě absolutně normální. Mrkněte s třeba na výsledky systému B.O.A. – www.financnik.cz/exe/boa

Netuším jak velký máte účet, ale předpokládám, že větší když se pouštíte do dravějších trhů jako je kakao – a v takovém případě prostě párkrát ztratíte 500 a pak zase vyděláte několik tisíc. Jaký největší drawdown jste měl se svým systémem při testování?

Petr

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Zdravím komoditní obchodníky.... Jasně s výsledky zveřejněnného systému B.O.A. jsem se samozřejmně seznámil a je pravdou, že dva, po sobě jdoucí ztrátové obchody, nic neznamenají. Jenom pro informaci, mám dva obchodní účty, jeden na pitové obchody a jeden na elektronické obchody. Předně je potřeba řící, že jsem převážně intradenní obchodník a své obchody ukončuji za MOC. Jen vyjímečně držím noc (a to pouze v případě, že otevřený profit se velmi blíží mému PT) či jsem přesvědčen o tom, že zítra dojde k silné progresi mým směrem (a já chci být na palubě za každou cenu)... A to byl a případ již zmiňovaného kakaa (jinak musím přiznat, že to byla moje chyba v obchodní disciplíně a já měl vystoupit za close)... Při testování kakaa jsem dospěl k názoru, že tato komodita téměř vždy otevírá ve směru trendu a málo kdy předvede to, co bohužel 5.10. a tudíž jsem nastoupil na vlnu.. Jinak mi kakao připadá jako docela zajímavý trh, kde se dá vystačit i při pozičním obchodování se SL 200 USD (a takových trhů moc není)... I když je pravda, že trendy bývají rychlé (ideální pro 2-5 swingy... Úspěšné obchody přeje Vlasťa

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Ahoj Vlastas, něco podobného jsem samozřejmě zažil (dokonce daleko větší jednorázovou ztrátu) a velmi bych se divil že by to nezažil úplně každý trader, podnikatel, sportovec.... Přiznávám že i pro mě to bylo velmi zdrcující, ale proto to nepíšu. Z tvého příspěvku jsem vycítil něco co mi připomělo jednu úžasnou knihu. Myslím že již tady byl také " Alchymista" zmiňován. Je o pastýřovi, který prodal své stádo a šel za svým snem. Přijel do cizí země, neuměl řeč, peníze mu ukradli a on přemýšlí o cestě zpět. Cituji: jsem smutný a nešťastný. Co mám dělat? Zahořknu a už nebudu lidem věřit. protože jeden člověk mě zradil. Budu nenávidět ty, co najdou ukryté poklady, protože já svůj nenašel. A pořád se budu snažit schraňovat to málo, co mám, protože jsem příliš malý, než abych nohl obejmout celý svět.
Je to velmi moudrá kniha a stojí za přečtení. Hlavu vzhůru a vydržať OPAVDU TO JE SUPER!!!!
Už jen ziskové obchody přeje Petr

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Díky Peťo za slova povzbuzení.... Tu zmiňovanou knihu neznám, ale uvědomuji si, že o níž již tady na webu padlo nekolik slov (možná si ji přečtu)... Naštěstí jsem životní optimista a věřím, že jsem na té správné cestě... Takže, taktéž jen ziskové obhcody (max. 1 ztrátový na 9 ziskových... ) :D Vlasťa

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Vlasťo, vím že toto asi nebudete chtít slyšet, ale přemíra optimismu zrovna v tomto konkrétním případě je už na škodu.
Komodity nejsou o tom „doufat“ nebo „věřit“. Sedněte si na několik týdnů až měsíců k počítači a testujte svoji strategii. Zjistěte si, jaké skutečné procento úspěšnosti OPRAVDU vaše strategie dosahuje v reálu, současně získáte představu i o průběžných ztrátách a pak se jim nebudete podivovat.
Pokud vás dva ztrátové obchody rozhodí natolik, že strategii přestanete na chvíli obchodovat a situaci kdy vystoupíte 2x na zcela plánovaných SL označujete za zdrcující, pak byste měl strategii opravdu věnovat více času – a začít ji důvěřovat (nebo ji vyměnit pokud se ukáže za opravdu špatnou). Vím, že ztráty nikdy nejsou příjemné, ale prostě jsou naprostou součástí tohoto businessu a není možné si vůbec připouštět, že by to mělo být jinak. Bohužel je to ta nejtěžší část na které řada lidí skončí.
Takže doporučuji – testovat, testovat a testovat :)
Petr

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Dobry den Myku,
k Vasim rozsahlym uvaham o riziku:
1] pokud spojujete diskusi na Financnikovi s nejakym letadlem, tak jen hledate jakoukoliv cestu, jak zde virit hladiny, a to i za cenu prezentace jakychkoliv nesmyslu.
2] pokud diskusi na Financnikovi vidite jen cerno-bile, pak jste proste a jednoduse diskusi necetl. Kdyby jste ji totiz cetl, tak by jste se dozvedel o mnoha ztratach a zklamani, ktere mnoho traderu a nejen v zacatcich proziva, stejne tak jako akciovy obchodnici, stejne tak jako bezny zamestnanec ve firme a stejne tak jako podnikatel provozujici svoji firmu.
3] diskusi nad rizikovosti komodit a akcii si prectete v jinem vlaknu, kde se tato jiz nekolikrat probirala. Mimochodem, mate bezvadne zmakle teoreticke znalosti, ktere jste si nekde precetl, nebo, ktere Vam nekdo natloukl do hlavy, bohuzel o akciich nevite zhola nic. Kdyby jste neco malo vedel, pak by jste nesmysly typu "paka" a podobne ani nezacinal.

Tedy, Myku, prectete si znovu o cem se na Financnikovi pise a mozna pochopite, ze jediny, kdo je tu "happy" jste prave Vy.

Link to comment
Sdílet pomocí služby


×
×
  • Vytvořit...