Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Komunita:
Diskuze Sledované příspěvky Žebříčky

Psychologie (nejen) tradingu


Adam

Doporučené příspěvky

Igore,

také super příspěvek :) Z podobných příspěvků mám vždy jen a jen radost. Podobné uvažování vede k úspěšnému cíli vždy daleko lépe a daleko jistěji, než si již od začátku hledat důvody proč neobchodovat a proč by to nemělo fungovat.

Přeji vám mnoho štěstí a úspěchů,

Tomáš

Link to comment
Sdílet pomocí služby

  • 1 month later...
  • Odpovědí 174
  • Vytvořeno
  • Poslední

Nejaktivnější diskutující

Nejaktivnější diskutující

Publikované obrázky

Zdravím,
už tři měsíce poctivě po večerech pročítám finančníka, "hraju" si v TNT, vypisuji poznatky apod.
Teď přišel na řadu (po celou tu dobu obsah finančníka jen doháním (td)) seriál o psychologii a popravdě je to pocit, jako když po dosaženém vrcholu zjistíte, že další cesta vede přes dvakrát tak větší... ;)

Toho kopce se nebojím, nadechnu se a jdu dál. Pomůže se ohlédnout a uvidět kam až jsem už došel. Ale taky by pomohlo, kdybych i od ostatních uslyšel, že jdu (pokud ano :D) správným směrem, proto pár dotazů... Zřejmě maličkosti ale určitě z oboru psychologie…

Často se přistihuji při myšlence kolik obchodů a kolik vydělaných peněz mi každým dnem utíká. Vím, že bez důkladné přípravy nejde vstoupit do ostrého obchodování a díky mé povaze, která velí prozkoumat všechny odbočky než zvolím tu svou mě čeká dlouhá cesta. Vím to, jsem s tím smířený a nebojím se toho, že bych nevydržel. Do tohoto vlákna to píšu právě proto, že nevím jak s tím hlodajícím červíkem v mé hlavě naložit... :(

Ještě horší pak je, když se přistihnu, že netuším co právě čtený odstavek obsahuje protože moje myšlenky se zabývají novým autem, pozemkem pro nový dům nebo třeba budoucím výrazem tváře některého z pochybovačů. :):):) Asi Vám to taky přijde úsměvné a banální ale bohužel takhle se přistihnu mnohokrát za večer. Nevím jestli se za to stydět a už se nikdy o tom nezmiňovat nebo se pustit s tím do boje...

Vždy jsem se zabýval maličkostmi díky čemu jsem měl vždy pomalejší start. Mé povaze to ale vyhovuje a z dlouhodobého hlediska se mi tento přístup vyplácí.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Lope,

za chvíli zjistíte, že to zas není taková legrace, jak to vypadá a rychle Vás to zchladí. Pak se začnou myšlenky soustředit na ty správné věci. Myslím, že to zažije více lidí. Je potřeba, abyste si uvědomil, že live je úplně o něčem jiném a mozek se taky jinak chová. Je dobré si časem pár obchodů zkusit live a člověk rychle pochopí o čem je vlastně trading. Bez této zkušenosti jsem taky měl pocit, že mi něco utíká. Teď už ten pocit nemám ;) :D

Link to comment
Sdílet pomocí služby

  • 3 týdny později...

dobry den.
Musim len suhlasit s tym, ze medzi obchodovanim demo versus live ucet je naozaj poriadny rozdiel. Zatial sice obchodujem iba demo, no asi pred dvoma rokmi som skusil rovnako velky psychicky tlak.
Skusil som hrat v internetovom kasine, prefektne natrenovane demo, ale nazivo som vsetko nacvicene za pochodu menil. Skoncil som po hodine s nulou na ucte. :)
Tymto som nechcel porovnavat trading s ruletou! len chcem povedat, ze psychologia obchodovania je najdolezitejsia cast tradingu. J.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

To Lope:
Ja sa tiez obcas pristihnem pri snoch, skor takych, ze kupim rodicom byt niekde blizko mna (byvaju 80km daleko), a budem ich zivit rovnako ako oni niekedy mna. Na nove auto mysliet nemusim, mam ho ako pozadie na monitore vzdy na ociach. :)
Je dobre mat sny, nieco ta musi pohanat dopredu.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

  • 2 týdny později...

To Lope:
viem presne o čom hovoríte :). Ja som niekdy tiež na deme netrpezlivý. Hlavne, keď na deme chytím sériu úspešných obchodov, narastá netrpezlivosť prejsť na live, aby som tie peniaze aj reálne zarobil, nie len virtuálne. Našťastie, potom príde séria stratových obchodov, ktorá schladí moju netrpezlivosť a opäť sa môžem naplno venovať testovaniu a vypilovávaniu stratégie na deme. A až keď nadobudnem vnútorné presvedčenie o úspešnosti stratégie podložené výsledkami z backtestingu a demo tradingu (toto presvedčenie najlepšie zistím v "čiernej" sérii), môžem skuotčne pomýšlať so stratégiou na live účet.

Martin

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Někde jsem četl článek, kdy psychologové dělali pokusy se skupinou lidí a měřili el. aktivitu mozku.
Účastníci se vždy rozhodovali mezi 5 a 25 centy. Volba 25 byla nejriskantnější.
[bold] Z pokusu vyplynulo, že pokud udělali rychlé rozhodnutí, které bylo chybné, byli napříště ochotni více riskovat, než kdyby předchozí volba byla správná[/bold]."

Co vy na? Můžete z praxe potvrdit nebo vyvrátit?

Pevné nervy všem
Kája

Link to comment
Sdílet pomocí služby

  • 2 months later...

Dobrý deň,
rád by som všetkých, čo obchodujú, či už demo alebo live poprosil o radu, názor. Mám stratégiu, ktorá aj na papieri aj na deme je zisková. Snažím sa ju aplikovať v live tradingu. Nie je veľmi zložitá, používa predovšetkým denné pivoty. Problém je niekde inde. Systém mi ukazuje signál na vstup podľa pivotov. Všetko je ok, R/S v dobrej konštelácii voči cene, Sl optimálny, PT v dobrom pomere k riziku. Napriek tomu veľakrát váham so vstupom do obchodu a čakám kým sa trh naozaj pohne smerom, ktorý očakávam podľa systému. Keďže obchodujem intradenne a na FX, tak ten pohyb býva veľakrát taký rýchly, že mi zmení pomer risk:zisk, Sl na neprijateľnú hodnotu, alebo nedokážem vstúpiť za dobrú cenu. Čo s tým?
Uvedomujem si, že je to predovšetkým otázka vlastnej psychiky a preto študujem dookola seriál o psychológii tradingu, čítam M. Douglas Trading in the zone atĎ. Ale zaujímal by ma aj názor a príápadné rady od ostatných viac alebo aj menej skúsených traderov, ako s týmto čo najúspešnejšie bojovať. Dík za každý (aj kritický) názor.

Pekný deň
Martin

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Martine,

tohle se mi stává občas taky. Ale mám obavu, že se člověk musí prostě otupit. Po x obchodech to musí mizet, jinak nevím. Setkávám se s tím postupně méně a méně. Ale je fakt, že se to občas vrací. Hlavně když se zrovna nedaří. Vždy si počítám ušlej zisk z takových zaváhání a snažím se mozek přesvědčit, že tím jeho chováním, když se brání riziku, prodělává. Jednoduchý to rozhodně není :S Chce to čas a asi max. důvěru v systém, jinak nevím.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

to váhající :-)
Jezdíte po českých silnicích? Až ano, jak - dle pravidel, nebo jinak? Jedni i druzí - nebojíte se občas že se zabijete, nejde vám někdy z toho mráz po zádech? Mně ano, a stejně zas když musím vyjedu.
Všichni chtějí dojet do cíle, určitě to chtělo i těch cca 1000lidí co se na čr silnicích ročně zabije. Pominu počet nehod celkem, počet těžce zraněných. A jak že to souvisí s burzou a proč to sem pletu?
Na silnici i burze se snažím jet - opravdu -tak, abych neponičil sebe ani druhé. Snažím se proto dělat vše co mohu. Beru ale na vědomí, že jdu do určitého rizika jež je mimo mě. Mohu dodržovat vše pro bezpečnost nutné, vím ale že mohu potkat šílence kterému je vše jedno a klidně mě může smést. Toto riziko nebrat, neumět se s ním smířit, tak odvevzdám řidičák.
V Praze je Woodie, původně pilot, někteří jej potkáte. Kolik lidí nevleze nikdy do letadla, kolik lidí si myslí že letecká doprava je nebezpečnější než silniční. Jsou na omylu.
Proč?
Když spadne letadlo, zabije se najednou pár desítek až stovek lidí, jsou toho plné noviny, TV. Bouračka v autě se týká pár lidí, zapadne, pokud si jí někdo vůbec všimne.
Burze se to ohromně podobá: krachy či hromadné pády (viz černý pátek kdysi, 11.září, ruská insolventnost při splácení dluhů předtím...) bývají občas. Dnes a denně ale na burze "bourají" drobní i velcí investoři.
Přeji nám všem zde:
nebuďme šílenci a frajeři, jezděme opatrně, nepleťme si brzdu/plyn. Nezkoušejme styl "osolím to, i když nevím co je za horizontem". A kdo máte auto a sami jste si dali "řidičák", klidně vyjeďte na cestu ale s vědomím že jste udělali vše proto abyste v pohodě vyjeli i zítra :-)
miciko

Link to comment
Sdílet pomocí služby


×
×
  • Vytvořit...