Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Komunita:
Diskuze Sledované příspěvky Žebříčky

Psychologie (nejen) tradingu


Adam

Doporučené příspěvky

Martine,

dobrá práce, že se psychologii intenzivně věnujete a kladete na ní důraz. Mnoho lidí nepovažuje psychologii za problém a nedokáže si ani moc představit, jak by psychologie mohla souviset s tradingem a proč by se jí měli začít zabývat. Já osobně naopak po letech čím dál tím více docházím k závěru, že obchodování je jenom a jenom o psychologie. Pokud se říká, že je psychologie 80 procent tradingu, pak u mě je to možná ještě více.
Jak také správně píšete, psychologie se nedá jen tak "vyčíst a nabiflovat". Psychologie se musí do jisté míry prožít a zažít na vlastní kůži. Je však super, pokud máte nějaký zdroj informací o tom, co je správné a co špatné a co vás směřuje blíže k úspěšnému zvládnutí psychologického aspektu. My s Petrem nejvíce čerpali z knih M. Douhlase a dalších, nyní velmi rádi slyšíme, pokud psychologické seriály na tomto serveru pomáhají i ostatním.

Hodně zdaru všem,

Tomáš

Link to comment
Sdílet pomocí služby

  • Odpovědí 174
  • Vytvořeno
  • Poslední

Nejaktivnější diskutující

Nejaktivnější diskutující

Publikované obrázky

Diky, Tomasi. Knizky od M. Douglase intenzivne studuji, ale asi bych se k nim vubec nedostal nebyt informaci na tomto serveru a casteho odkazovani prave na tyto zdroje. Ze zacatku mi prislo zbytecne se psychologii hloubeji zabyvat a povazoval jsem za rozumejsi ucit se zachazet s indikatory etc. Ale prave stres pri drzeni pozice, protahovani ztratovych obchodu a predcasne uzavirani tech ziskovych mne vedlo k podrobnejsimu studiu. Hodne mi v tom pomohl financnik.cz, hodne mi pomaha M. Douglas a predevsim ted ten vlastni trenink (i kdyz je pravda, ze bez realnych dat je to porad hodne velke omezeni).

Vytvoril jsem si vlastni obchodni system, ktery je zalozeny castecne na informacich od A. Eldera, castecne na informacich prezentovanych v kurzu ID obchodovani a castecne na informacich z knihy Day Trading Systems and Methods, kterou prave intenzivne studuji. Kazdopadne cely muj obchodni system je velice jednoduchy az primitivni. Hlavni duraz kladu na psychologii a money-management - diky tomu jsem ted (na realnych datech z futuresource.com) papirove vydelal na DAXu vice nez 950 EUR/1 kontrakt za posledni dva dny. :-)

Takze jeste jednou dekuji a pevne doufam, ze se budete dal delit o svoje zkusenosti a znalosti z oblasti psychologie a money-managementu.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

  • 3 týdny později...

To tomnes.
Dobrý den, Tomáši, mnohokrát děkuji za váš dnešní článek o riziku! Celý seriál o psychologii je skvělý a osobně jej považuji za jedno z nejcenějších "know how", které na svých stránkách poskytujete. Vlastně jsem přesvědčena, že bez odpovídající mentální úrovně (pozor! nemyslím intelektuální) nemůžu v komoditách uspět a potažmo ani v samotném osobním životě ne. Nejde o to, že si nastudujete psychologii jako nějakou matematiku (i když kupodivu i v psychologii platí, že jedna a jedna jsou dvě) a pak bezchybný a dokonalý vstoupíte do světa komodit. To není možné, chyby dělá člověk do smrti, ale lišíme se tím, jak k nim přistupujeme, jak s nimi dál pracujeme a jak je dovedeme využít ve svůj prospěch.
Co se rizika týká, každý z nás má jinde nastavenou laťku, co pro něj je nebo není riziko, podle toho každý jinak obchodujeme, někdo toho není schopen vůbec. Taky, co si budeme povídat, jinak se riziko přijímá s vysokým účtem a jinak s malým. (I když,vlastně, kdo ví?) Ale co je na vašem článku nejceněnší, je, že nemá cenu si něco nalhávat, riziko z komodit neodstraníte, tak jako jej neodstraníte z života jako takového. Touha po odstranění rizika je paralyzující, svazuje ruce, bere odvahu a bez ní kolikrát nejde ani ráno vstát z postele. Přijetí rizika ovšem neznamená, že si budu počínat jako blázen a vlezu do jakékoli obchodní transakce, to je zase jen jiná strana téže mince. Přijetí rizika je mentální záležitost a ve spojení s rozumem a zkušeností vám dovolí vyrovnaně obchodovat. Já sama vím, kde mě osobně tlačí bota, docela jsem zvědavá, co to se mnou udělá, až začnu obchodovat na ostro. Všichni mě na setkání ujišťovali, že to je "zážitek"... Nespěchám. Udělal jste mi radost i tím, že není potřeba používat milinon indikátorů, to je pro začátečníka důležitá připomínka. Než jsem si v tom udělala jasno, byla jsem lehce na nervy z té šíře. Ale je to jen nabídka, a je jen na mě, co si z ní vyberu. Moje cesta je v jednoduchosti TA a v síle MM. Tak, snad to dobře vybalancuju.
No, to jsem se tedy rozepsala, nechci vám fušovat do řemesla, ani není potřeba. Děláte velmi cennou práci pro všechny a ti, co neumí anglicky, mají zde velmi solidní psychologické základy v češtině.
Děkuji,hezký den, Iveta.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Dobrý den,
pro zacátek musím predeslat, ze jsem tápající a hledající zacátecník a tak se snazim vstrebat co mozna nejvíc informaci. Ty si ale musime kazdy jaksi profiltrovat svym vlastním myslenim, ptanim se zkusenejsích a dalsím studiem. Co se psychologie týce hovorí se o ní jako o nejpodstatnejsí cásti obchodu. Rád bych se zeptal, zda její velky vyznam se nedá ponekud zmensit striktnim dodrzovanim pravidel MM. Domnívám se, ze pokud budu opravdu striktne dodrzovat sva vyzkousená pravidla, nechávám psychickým bariérám jen malý prostor a ten se tocí jen okolo nutnosti opravdu dodrzet za kazdou cenu pravidla. Po pravde je to spis dotaz jelikoz jsem opravdu na zacatku a na ostro jsem jeste neobchodoval. Snazím se dívat se na muj demo ucet jako na skutecny a mam pocit, ze se to alespon trochu darí. Je mi ale zcela jasné, ze mezi virtualním a skutecným dolarem zeje velká propast.

Petr

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Dobry den Pedrosku,
primarne plati, ze kazdy clovek je jedinecny a proto lze jen tezko vseobecne specifikovat, zda-li Vam bude fungovat ten ci onen pristup. Psychologie je stejne dulezita, jako MM a jako TA / FA. Ja zastavam nazor, ze nektere MM prvky mohou zmirnit dopad vlivu psychologie na obchodovani, avsak skutecne jen zmirnit. Pokud si neprostudujete neco o psychologii, napr. zaklady od M.Douglase, muze se stat, ze budete mit s vlivem psychologie na obchodovani problemy.

Preji Vam mnoho uspechu!!

Libic

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Zdravím Petře,
Psychologie je podle mě opravdu to nejdůležitější při obchodování. Jak říká Tomáš, každý má dnes k dispozici spoustu nástrojů a programů, kde může postavit a podle libosti ladit, testovat obchodní systém a stejně velká část těchto lidí peníze nevydělá. Věřte mi, že rozdíl mezi demo a live, je šílený. Dokud to nevyzkoušíte, nepochopíte přesně o čem všichni mluví. I když máte pocit, že víte jak na to a chápete princip obchodování, jste připraven dodržovat svůj systém obchodování, mozek Vás náhle zradí. Nedělejte si iluze, že se to dá bez problémů okamžitě zvládnout. Velmi těžko se mozek přesvědčuje, že čtyři ztráty po sobě jsou normální a musí se pokračovat, protože přijdou zase obchody ziskové. Mozek se takovému přístupu brání a začne automaticky chránit vaše peníze o které přicházíte. Tím Vám může i znemožnit další obchodování. Prostě si musí zvykat. Nejde mu okamžitě přikázat, že musí pracovat jinak. Osobně jsem si myslel, nebo spíš doufal, že já budu výjimka a půjde to hladce – bohužel !!! Projde tím pravděpodobně každý. Na demu se to podle mého názoru nedá simulovat. Čím více si budete jist svou strategií, že vydělává, čím lépe budete připraven, tím menší krizi zažijete. To je tak vše, co můžete dělat. B.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Dobrý den Pedrosku,

každý člověk je jedinečný a to co funguje mě už nemusí někomu jinému. Osobně si myslím, že psychologie je v tradingu to nejdůležitější. Dopad psychologie na obchodování můžete zmírnit dobrou přípravou. Slovy Arthura Ashe „Jedním z důležitých klíčů k úspěchu je sebevědomí. A důležitým klíčem k sebevědomí je příprava“. Ale jste si opravdu jistý, že po pěti ztrátách budete bez problému obchodovat svou strategii dál. Na demu to jde bez problémů, ale se skutečnými penězi je to jiná. Pokud se od peněz dokážete odosobnit máte vyhráno. Jsem toho názoru, že každý by se před prvním ostrým obchodem měl velmi důkladně zabývat psychologií a jejím dopadem na svoje obchodování. Kdo to neudělá může být po prvním dnu v ostrém tradingu nemile překvapen. Nebo si můžete tak jako mnoho lidí svoje emoce nejdříve vyzkoušet takzvaně nanečisto. To jest, že si zkusíte pár obchodů, abyste věděl co to s vámi udělá a pak s novými zkušenostmi pokračovat v další přípravě.

Moje odpověď na Vaší otázku tedy je: zabývejte se psychologií co nejvíc. MM to za Vás nevyřeší.

Jakub

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Dobrý den,
dekuju za odpovedi. Ani jsem nedoufal, ze bez zvladnuti psychologie to snad pujde. Znám se, takze tusim, jak reaguju na ztratu nebo ohrozeni penez. Myslím, ze si minimalne z poloviny uvedomuji svoje slabiny s tím spojené. Asi si budu muset zakladni pravidla opravdu psat spolu s pocity a reakcemi na konkretni situace a prubezne se k nim v tezkych chvilkach vracet, abych se vyvaroval základních chyb jez jsou na techto strankach popsane a o kterych vím, ze patri i k mym slabinám. Je mi jasné, ze boj se sebou samym nebude lehky.
Petr

Link to comment
Sdílet pomocí služby

  • 2 týdny později...

Zdravím všechny tradery,
Již rok sleduji tento vynikající server a nedá mi to, abych se nezapojil do diskuse. Rád bych přidal jeden poznatek ze života, tedy vlastního. Po půl roce "papírování" jsem po dobrých výsledcích vyzkoušel "život". I když jsem si říkal, že vím o riziku a budu dodržovat systém stejně jako na demáčku, stres se stejně pochopitelně dostavil v míře až nerozumné. A po prvních vyhráních jsem za skončil po čase opravdu na nule.
Zdá se, že příspěvek možná nezapadá do daného tématu, ale zkusím to vysvětlit. Myslel jsem si, že určitou průpravu jsem měl nejenom ze čtení Vašich a jiných příspěvků a ve snaze pochopit všechny aspekty běžného chování jedince, ale hlavně ze sportu. Všichni, kdo měli možnost závodit v jakémkoliv sportu mi určitě dají za pravdu,že v tréninku všechno funguje dle očekávání. Ale závody jsou jiný svět.
Přesto hlava znovu překvapila a .. bylo po účtu. I přes různé analýzy mizerných výsledků a trpělivosti v obchodech jsem nedokázal přijít na chybu. Opět jsem se tedy vrátil k tréninku a po půl roce dobrých výsledků plánuji návrat na "dráhu" živého trejdění. Až po delším čase jsem na moje selhání přišel a poopravil jsem svůj obchodní systém. Nakoplo mi pochopení toho, že přesnější vstupy opravdu nejsou vše ( 61% OK ) a podstatné je vydržet v dobré pozici. Tolik známá věc... Nejhezčí na tom je, že Vám věci, i když je vlastně znáte, docvaknou až po delší době. Třeba po několikátém čtení publikovaných článků.
Proč to trvalo tak dlouho? Proč jsem na to nepřišel po několika týdnech, ale teprve měsících ?
Vysvětlit mi to pomohla až ČT2. V jednom pořadu ukazovali zajímavý objev. V případě stresu totiž mozek začne používat jiná spojení než ve kterých byl nacvičený trénink !!! Takže i když si myslíte, že vše děláte podobně, či stejně, vaše hlavička si přepne do jiného režimu a vy se vlastně začínáte chovat opět jako na začátku.
Doufám, že jsem Vás neunavil zbytečným povídáním, ale chtěl jsem jen ukázat, že dobrá příprava je sice podmínka naprosto nutná, nikoliv však postačující. "LIVE" účet je prostě "LIVE". :D
Hodně štěstí všem pilným a odvážným. (tu)
mim.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Mim,

diky za Vas prispevek. Byl pro me prinosem a zapadnul do docela slozite mozaiky nazvane KOMODITY. Jen se zapojte prosim do diskuze vice, pomuzete tim i nam ostatnim, kteri jeste LIVE nejely a myslim ze zpetna vazba pomuze i vam.

Preji hodne uspechu a podelte se s vysledky.

Pete

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Předesílám Všem, že jsem začátečník a zatím jsem LIVE účet neotevřel! Proč? Znám se?! Ne neznám ......
V minulých letech (cca 10) jsem podnikal ve výrobě nábytku, konkrétně postelí, válend, letišť!!! Při svém podnikání jsem potřeboval nakupovat matrace jako hotový výrobek za cenu cca 1700 Kč. Z počátku, když jsem nebyl přesvědčený o svém úspěchu bylo 10 ks na sklad opravdu hodně. Moc peněz, které nevím jestli se mi vrátí. Po roce zkušeností (hlavně odbytu a poctivé práce) jsem nakoupil první vagón cca 100 ks!!! Ano byla to nejen psychická zátěž, která mě ničila ale lákala mě velká sleva z ceny při odběru! Za pár měsíců prodáno a objednáno několik vagónu. Opět strach, nejistota a flustrace jestli mi zboží nezůstane! Peníze pro nákup jsem měl ale těžce vydřené. Nakoupeno po veliké slevě a prodáno s velkým ziskem a o tom podnikání je! Odvaha a risk!
Chtěl jsem jen tím říci, že se musíme sami sebe přesvědčit o svém úspěchu a ne si to jen přečíst! Když to jen čteme tak tomu i v klídku věříme ale když do toho jdeme LIVE je to o něčem úplně jiném. Máme prostě strach, který se nám snaží napovědět něco úplně jiného než sami chceme a umíme. Musíme se LIVE přesvědčit o svém úspěchu, jen tak se můžeme dostat dál. Malé krůčky jsou způsobem a cestou, která nás povede k cíli.
Začínáme s minilotem 0,1 a za rok první vagón 1 lot a pak několik vagónu 10 - 30 lotů, až je ustojíme přijde první vlak 50-100 lotů, dříve určitě neééééé.

Krásný večer přeje Všem Igor

Link to comment
Sdílet pomocí služby


×
×
  • Vytvořit...