Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Komunita:
Diskuze Sledované příspěvky Žebříčky

OPCE - základní info


Myk

Doporučené příspěvky

  • Odpovědí 809
  • Vytvořeno
  • Poslední

Nejaktivnější diskutující

Nejaktivnější diskutující

Publikované obrázky

to mhumpolec:

Ano, jistě záleží, jestli je americká nebo evropská. SPY je amerického typu a vlastník ji může uplatnit, kdykoliv během životnosti opce, pokud to uzná za vhodné.

Já jsem byl tenkrát na SPY mojí vypsanou PUT opcí cca 15 bodů ITM. O přiřazení s největší pravděpodobností požádal někdo, kdo uzavíral svoují ztrátovou long pozici přímo na podkladu.
Nevím, kolik bodů obvykle jsi ITM ty. Také záleží, jak daleko je do expirace.

Opce evropského typu jsou např. RUT nebo SPX, tam vypořádání probíhá přímo v penězích za cenu close expiračního dne.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

mhumpolec Napsal:
-------------------------------------------------------
...typické opce na akcie jsou snad přiřaditelné až při expiraci?...

"Typické" opce na akcie jsou právě "americké", to znamená přiřaditelné kdykoli a jsou vypořádávané v akciích. Indexové opce (RUT, ...) jsou "evropské", přiřaditelné až při expiraci a jsou vypořádané v penězích.

Pokud jsi měl vypsanou nahatou opci ITM, tak jistě měla ještě nějakou vnitřní hodnotu (u call => cena opce > (cena_podkladu-strike)). Potom by ten, kdo chtěl opci uplatnit prodělal a ty vydělal. Takže je to nepravděpodobné.


Link to comment
Sdílet pomocí služby

To: Seda Hlava

Dakujem za odpoved. Prerolovavanie strategie do dalsieho mesiaca pre mna nie je riesenim, pre mna je totiz najvyhodnejsie nechat celu strategiu vyexpirovat, rollovanie by bolo kontraproduktivne pre mna.
Problem je vsak v tom, ze pripadny predcasny assignment by mi trosku skomplikoval uzatvaranie mojej strategie.

To: ALL

Zdravim Traderi

Ak ma niekto este skusenosti predcasny assignmentom, prosim este raz o odpoved na otazku: "ake velke je riziko predcasneho assignmentu, ako casto to mozem ocakavat?"

Dalej sa snazim najst nejake burzy, resp. zoznam trhov pre europske opcie, resp. europske typy opcii, kde nehrozi predcasny assignment a su vysporiadavane zasadne v expiracii. Mozete mi niekto poradit, kde by som sa k nejakemu zoznamu Europskych opcii dostal?

Diiiik

Valo

Link to comment
Sdílet pomocí služby

valo99,

vsetky opcie na indexy su europske (SPX,RUT,NDX,...). Nikto ti nenapise presne cislo s akou pravdepodobnostou budes priradeny. Pravdepodobnost priradenia totiz zavisi od mnohych faktorov. Skor ako nahanat cisla je rozumnejsie si ujasnit a sledovat podmienky, ci ti priradenie hrozi a ak ano mat plan, co v takom pripade robit.

Uplatnenia sa treba bat (zjednodusene): po 1. ak si hlboko ITM, po 2. nachadzas sa v expiracnom tyzdni.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

  • 2 týdny později...

Dobrý den,

mám pár dotazů ohledně opcí, které se snažím vyřešit už téměř týden a zatím marně:

1) Psalo se zde, že opční obchodování stojí především na premium a čase. Z ukázek jsem pochopil proč je lepší prodávat opci dál, než otevírat pozici. Jenže potom dále všude se píše o zisku, který mi více sedí na otevření pozice. Co jsem se díval na strategie, tak tam se všude podle mě mluví také o zisku z otevření pozice. Celkově jsem zmaten, kdy se jedná o zisky z opcí a kdy z otevírání pozic. Šlo by mi to trošku ozřejmit?

2) Mám nakoupenou opci na podkladové aktivum řekněme nějaké akcie. Opci využiji a akcie nakoupím za dohodnutou cenu. Co se děje dál? Vlastním akcie, které musím dále prodat, abych dospěl zisku? Nebo se pozice uzavře sama, tím myslím, že po otevření pozice pomocí opce dojde okamžitě k prodání akcií a já po otevření opce obdržím hned zisk?

3) Co znamená, když je za symbolem opce „.X“? a dále jak přesně se používá za symbolem opce označení „.O“ nebo „/o“? Mělo by to značit, že jde o opci…

4) Poslední dotaz se týká LEAPS opcí. V symbolech jsou značeny odzadu, tedy Z pro rok 2001, W pro rok 2002, V pro rok 2003… Princip chápu, ale netuším, proč se vynechala písmena X a Y? Vynechávají se i další písmena?

Předem mnohokrát děkuji za odpovědi
S pozdravem hezkých dnů
Chris

Link to comment
Sdílet pomocí služby

ChrissDill:

Asi Ti neodpoviem na uplne vsetko, pretoze napr. Leapsy ma nezaujimaju, ale napriek tomu na nieco odpoviem.

1. K prvej otazke. Zrejme nechapes rozdiel medzi kreditnou a debetnou strategiou. Zacnem tou debetnou, ta je asi jednoduchsia na pochopenie. Zabudni na uplatnovanie opcii, zabudni na vsetko, bavime sa o single opcii. Ak najskor opciu kupim (zaplatim opcne premium niekomu, kto danu opciu vypisal, teda zaplatim debet), tak otvaram debetnu strategiu. Potom sa snazim samozrejme danu opciu predat drahsie. No a druha varianta je, ze ty vypises opciu, teda niekto zaplati Tebe opcne premium pri otvarani pozicie, teda ziskat kredit. Potom sa samozrejme snazis tu opciu kupit (spat) lacnejsie ako si ju predal. Takze si myslim, ze Tebou spominany zisk z otvorenia pozicie sa tyka kreditnych strategii.

2. Ked si uplatnis svoju opciu, ziskas za nu podkladove aktivum, teda vacsinou nejake akcie (1 opcia = 100 akcii). Samozrejme bavime sa o americkom type opcii, europsky typ opcie sa neda uplatnit pred expiraciou. Co s tymi akciami robis dalej je Tvoja vec. Zisk spociva v tom, ze napr. cena akcie je aktualne $50, ty si kupis CALL opciu na Strike cene napr. $52 (opcia je OTM). No a dajme tomu, ze akcie medzi tym vyletia na $55 a vtedy si ty uplatnis opciu, teda ziskas akcie v cene $55 akoby za $52, teda si hned v zisku $3 na akciu. Co s tymi akciami urobis dalej, je na Tebe. Ale vseobecne nema moc velky zmysel uplatnovat si opciu CALL pred expiraciou, jedine ze by sa risovali zaujimave dividendy :-)

3. Tak tu neviem o co Ti ide? Akoze rozdiel medzi SPY a SPX? SPY je americka opcia na S&P a SPX je europsky typ opcie tiez na S&P. Inak neviem o com pises.

4. k Leaps. Nie je jedno preco su vynechane tie pismena? Vazne je to to, co Ti brani uspesnemu tradingu?

Valo

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Chris,

1. skus uviest priklad a co ti je na nom nejasne, bude to hned jasnejsie aj tebe aj mne :)

2. ak uplatnis opciu, akcie predas/nakupis (put/call). Co s nimi budes robit potom je tvoja vec. Pozri si rozdiel medzi americkou a europskou opciou.

3. - 4. v skratkach sa nevyznam a nemam ich rad :)

Dobru noc

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Dobrý večer,

1) otázka vyřešena - konečně mi vše docvaklo, děkuji

2) Děkuji za odpověď, ale ještě se zkusím zeptat, abych měl úplné jasno: V době expirace má opce pouze vnitřní hodnotu. Další den, ale už opce nebude mít žádnou hodnotu, protože vyprší její čas. Nechci obchodovat akcie, ale opce a proto se opci pokusím prodat. Kdo mi ji koupí, když další den nebude mít žádnou hodnotu? Věřím, že hloupá otázka, protože jsem asi něco přehlédl, přesto děkuji za odpověď.

3) Mluvím o tom, že třeba symbol na opce McDonald´s Corp. (MCD) je MCDKY.X, MCDKU.X a podobně. Mate mě tam to X. Viděl jsem, že tam bývá .O jako označení opce, ale .X ? Ve vysvětlení symboliky opcí o tom nic neni.

4) Jsem velice vzdálený začátečník, ale když chci kupovat LEAPS opci, tak je myslím důležité vědět, jaký rok má expiraci a proto se snažím pochopit značení těchto opcí - tedy proč tam chybí písmena a zda se vynechávají i jiná - abych nekoupil jinou opci než budu chtít.

4) pro Fubu: Podle čeho tedy nakupuješ opce? Myslel jsem, že každá opce má zkratky, podle které opci definuješ - tedy kdy má expiraci atd. Pokud se v tom nevyznám tak nevím jaké opce kupuji :S

Díky za trpělivost
S pozdravem hezkého zbytku večera
Chris

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Chris,

2. Majme SPY 100 CALL opciu, SPY je na urovni 105 je 21.59 piatok pred expiraciou. Casova hodnota je takmer 0, ale vnutorna hodnota 5.00 (5.00 v bodoch, v $ 500).
Ak si ju necham, chcem ju uplatnit pretoze nakupim SPY za 100. Napr. TOS automaticky uplatnuje vsetky opcie ak maju vnutornu hodnotu > 0.01.
Ak nechcem podklad, musim opciu predat. A teraz, za aku cenu sa mi podari opciu predat? To zalezi na ponuke trhu, ale za normalnych okolnosti ju nepredas za 5.00. Niekto moze zatvarat opacnu poziciu ako mas ty, druhemu sa zasa oplati arbitraz (tym ze neponuknes 5.00, ale dajme tomu 4.50), kupi tvoju opciu a vstupy short do podkladu SPY, dalsi moze vsadit na rast SPY a necha sa priradit, co ho pri cene 4.50 za SPY 50 CALL vyjde lacnejsie ako priamy nakup podkladu SPY.

4. otvor si niektory z volne dostupnych programov a zistis ako sa prikazy na opcie mozu zadavat. Program mi ponukne opcne retaze (option chain) podla jednotlivych expiracii a ja uz si pohodlne vyberiem strike a call alebo put.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

To Chriss

Ak Ti opcia vyexpiruje ako ITM (teda aspon 0.01 v cene), potom expiraciou automaticky ziskas podkladove aktivum, ktore mozes predat/kupit spat (zalezi na tom ci Ti expiruje CALL alebo PUT opcia), alebo mozes podkladove aktivum drzat a pokracovat v obchode. To zalezi na Tvojej strategii.

Nie vzdy ma zmysel rucne zatvarat opcny spread pred expiraciou. Priklad: Mas kupeny Vertical CALL spread +50/-55 a aktualna cena je uplne mimo tohoto rozpatia, povedzme ze $60. V tomto pripade ak to nechas cele vyexpirovat, tak neziskas ziadne podkladove aktivum, nakolko tvoja kupena CALL-ka expiruje do Long pozicie v podklade ale predana CALL-ka zase do Shortu. Takze Long+Short = zatvoreny obchod :-) Akurat budes bohatsi o $500, co je sirka spreadu :-) Samozrejme minus vstupne naklady na obchod a minus poplatky :-)
Navyse ak mas vacsiu poziciu, napr. 20 Vertical spreadov, je to vyhodnejsie aj z hladiska poplatkov. Za zatvorenie takeho spreadu zaplatis 40 (20 CALL kupujes +20 CALL predavas) x povedzme $1,5/kontrakt = $60, ale ak to nechas vyexpirovat, tak za expiraciu kazdeho typu opcie (teda CALL na 50 a CALL na 55, cize 2 druhy opcii) zaplatis po $15 bez ohladu na mnozstvo kontraktov, cize za expiraciu celeho obchodu zaplatis $15+$15 = $30. Prave som Ti usetril polovicu nakladov na poplatky pri zatvarani pozicie s 20 kontraktami :-)

Proste chcel som hlavne napisat, ze casto moze byt vohodnejsie nechat cely opcny spread vyexpirovat :-)

Valo

P.S. a netrap sa tymi pismenkami, v Opcnych software to byva daleko zrozumitelnejsie zobrazene a tie pismenka Ta vazne nemusia trapit :-)

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Dobré odpoledne,

už je mi většina věcí jasných. Mnohokrát děkuji za odpovědi.

Šlo by mi ještě poradit jaký software je nejlepší a na kterým můžu obchodovat pomocí demo účtu, popřípadě jaké další softwary se používají při obchodování opcí? Třeba software na risk grafy a podobně, nebo se to zadává přímo v softwaru na obchodování opcí?

Přeji hezký den
Chris

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Návštěvník
Téma je uzavřené.

×
×
  • Vytvořit...