Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Komunita:
Diskuze Sledované příspěvky Žebříčky

OPCE - základní info


Myk

Doporučené příspěvky

  • Odpovědí 809
  • Vytvořeno
  • Poslední

Nejaktivnější diskutující

Nejaktivnější diskutující

Publikované obrázky

Tak zkusim jinak.

V pripade ze mam vypsane opce v dobe expirace muzou nastat 2 moznosti.
1. Vypsana opce neni v penezich, tudiz tomu, kdo ji ode mne koupil vyexpiruje jako bezcenna a me zustava cele premium
2. Vypsana opce je ITM, takze byla uplatnena automaticky brokerem, ktery mi automaticky otevrel pozici v podkladu:
call opce - byla mi otevrena prodejni pozice v podkladu - ja dam prikaz na jeji nakup - a pozice je uzavrena.
put opce - byla mi otevrena nakupni pozice v podkladu - ja dam prikaz na jeji prodej - a pozice opet uzavrena.

Obracene to funguje u nakoupenych opci.
Opce je OTM v expiraci - opce vyprsela jako bezcena - a ja zaplatil jeji cenu a to je moje ztrata
Opce je ITM v expirace - je automaticky uplatnena a ja mam automaticky otevrenou pozici - u call opce nakupni pozici
a u put opce prodejni pozici v podkladu - jestli jsem vydelal zavisi napr. u call opce na rozdilu = aktualni cena - nakoupeny strike - zaplacene premium za opce - komise za nakup opce a nasledky prodej podkladu a poplatek za uplatneni

Lada

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Ahoj,

když píšeš "call opce - byla mi otevrena prodejni pozice v podkladu - ja dam prikaz na jeji nakup - a pozice je uzavrena" tak to znamená, že já dám příkaz na nákup podkladu (díky mé ochrané call opci) a prodám podklad díky brokerem otevrené pozici na prodej tomu, komu jsem vypsal call opci?

Já se omlouvám, že v tom asi pořád lítám...potřebuju diskutovat termíny jako "byla mi otevřena prodejní pozice podkladu", "dám příkaz na její nákup"......obecně jsou to věci srozumitelné, ale asi za nimi nevidím to co za nimi je...

Původním povoláním jsem programátor analytik a bez diagramu popisující procesy se mi těžko chápe pouze text :)

Ale jsi moc hodný že mi pomáháš. Děkuju.

Martin

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Do celeho obrazu o podrobnostiach uplatnenia opcii je treba pochopit rozdiel medzi europskou a americkou opciou. Az potom pre kazdy typ riesit co nastava. Zda sa to nepodstatne, ale je to presne opacne.

Velmi zjednoduseny pohlad co sa deje:
Vypisal som opciu IBM NOV09 100C (americky typ opcie). Ak budem uplatneny na ucte sa mi automaticky otvori pozicia short 100ks IBM za cenu 100$ bez ohladu na to aka je cena na trhu. Mojej protistrane naopak na ucet nabehne 100ks IBM za cenu $100. Hotovo, nic viac nic menej.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Martin,

to je v pohodě, zkusím to rozepsat.

Příklad - vertikální spread.

1. spekulace na růst

Cena je 100, ty čekáš že půjde nahoru, tak vypíšeš put opci na 99 a nakoupíš ochrannou put třeba na 97.
Takže maximální zisk je rozdíl premia, které získáš z vypsané put a premia, které zaplatíš za nakoupenou put mínus komise.
Maximální ztráta je 200 USD ((99-97)*100 USD) + komise
(každý rozdíl mezi strike se násobí 100 USD protože opce je na 100 ks podkladu a krát 1 USD)

Při expiraci je cena:

a) 101 - takže ti zůstává celé premium, které jsi získal z výpisu na začátku a obě opce vyexpirují bezcenné - jak vypsaná put (bezcenná pro toho kdo jí koupil), tak nakoupená put (bezcenná pro tebe)

b) 98 - vypsaná put je ITM - bude uplatněna. To znamená, že se ti broker automaticky otevře nákupní pozici v podkladu na ceně 99, na hodnotě strike, kde byla vypsaná put opce. Takže místo vypsané put opce máš nakoupených 100 ks podkladu a jseš hned ve ztrátě 100 USD ((98-99)*100 USD).
Aby ses té ztráty zbavil, tak nejjednoduchší je pozici prodat - tady to funguje jako třeba akcie.
Pojistka nakoupená put opce, kterou jsi měl na hodnotě 97 vyexpiruje jako bezcenná, takže jseš v trhu podkladu nechráněný

c) 96 - obě opce jsou ITM a obě jsou uplatněny automaticky brokerem. Tuto variantu ovládám pouze teoreticky, prakticky jsem jí ještě nechytil. Je to varianta, kdy chytneš maximální ztrátu, kterou sis na začátku definoval - těch 200 USD.
Předpokládám, že tady ti žádné pozice otevřeny nejsou v podkladovém aktivu, protože by šli proti sobě - u vypsané bys měl nakoupeno 100 ks podkladu za 99 a u nakoupené put by si měl prodáno 100 ks podkladu za 97.
Takže je ti automaticky připsána ztráta 200 USD:
Vypsaná put - ztráta -300 USD ((96-99)*100 USD)
Nakoupená put - zisk +100 USD ((97-96)*100 USD)

Snad to už bude srozumitelnější. Zjednodušeně řečeno - ty nakupuješ nebo prodáváš opce. V době expirace za tebe pracuje broker a pokud jsou opce v penězích, tak broker automaticky otevírá pozice v podkladovém aktivu. A pak je na tobě, jak s podkladovým aktivem pracuješ - jestli ty nové pozice uzavřeš (nakoupíš/prodáš) a nebo je řídíš jinak. Za každou operací je samozřejmě protistrana - někdo opce od tebe nakupuje nebo je tobě prodává a někdo od tebe nakupuje nebo ti prodává podklad, ale to ti může být celkem jedno.

Láďa

Link to comment
Sdílet pomocí služby

to all:
pro Čechy i Slováky není možné od 1.11.2009 otevřít nový účet u TOSky. S přechodem pod TD Ameritade došlo k zásadní změně :(

Pár výňatků z komunikace:

[ital] We received the documents you sent for a thinkorswim account; however, we can no longer accept accounts from residents of the Czech Republic. This is due to the recent merger with TD Ameritade and new internal policies we had to adopt. I apologize for the inconvenience and wish we could accommodate your request.
[/ital]
a
[ital]
You have indicated on the application that you are a resident, tax payer, or citizen of Slovakia. We will no longer be able to approve your application after the end of the month. As a courtesy to those that have started the account opening process, we will allow you until Oct. 30th to have the account opened and funded.

[/ital]

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Návštěvník
Téma je uzavřené.

×
×
  • Vytvořit...