Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Komunita:
Diskuze Sledované příspěvky Žebříčky

COT - Committment of Traders


greenhorn

Doporučené příspěvky

Iveto,
to bych musel nejdříve zkoumat, jak je postavený COT indikátor. Indikátor je podle mne pouze interpretace čísel z tabulky. Pouho pouhý převod čísel do grafiky.
Udělal jsem pár pokusů s čísly COT do Excelu a zpět do grafu tak, jak jsem ho zdefinoval. Je to celkem primitivní, ale ukazuje to jakž takž obraty do long. BOHUŽEL ale vždy, když už je po všem. Jen jednou mi to pomohlo, když jsem byl nerozhodný. Jednou za 2,5 měsíce.
Zjistil jsem, že pokud na to trénuji svůj mozek, je to o mnoho lepší. Dnešní zlato mě potěšilo....
Jarda.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

  • Odpovědí 301
  • Vytvořeno
  • Poslední

Nejaktivnější diskutující

Nejaktivnější diskutující

Publikované obrázky

Dobrý den Luboši,
viděla jsem, že TnT poskytuje plug-in pro COT indicator (něco přes $ 240 ?!?), nevím co všechno se od toho dá očekávat, ale jak znám TnT, nemuselo by to být špatné, mají na svých stránkách nějaké ukázky, tak na to mrkněte, jinak na Harpoon Capital byl stručný popis dokonce v češtině, ale to mi připadalo takové obecné, to, co asi tak víme všichni, jinak taky se dá zadat do Googlu COT indicator a vyjedou nějaké odkazy, ale blíže jsem to nezkoumala, a ještě já mám někde zahrabaný docela solidní popis, jak přesně funguje, ale nemůžu to teď nají, spěchám trochu, večer se na to podívám a dám vám to sem.
Hezký den, Iveta

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Luboši,
ještě zde: sites3.barchart.com/pl/vsn/default.asp je COT v nabídce pro "overlay" nebo pro "bottom study", ale detailní popis zde není. Princip je jasný, ale takové ty vychytávky a možnosti, které ma každý indikátor, to zde není. Snad to večer najdu...
Jinak na grafu to vypadá docela jednoduše, jako že stačí jít s commercials, ale tomu se mě právě nechce věřit, že by to bylo až tak snadný.
Přeji hodně úspěchu při pátrání, Iveta.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Dobrý večer,
takže jsem to sice našla, ale připadám si jako trouba, protože jsem "vynalezla kolo". Chtěla jsem ti sem dát nějaké linky, ale naštěstí jsem si ještě jednou přečetla toto vlákno a zjistila, že "mé" odkazy jsou zde už zmiňované 1.ledna-Greenhorn a Petr. No nevadí, udělala jsem si aspoň pořádek.....
Nevím, jak jsi na tom s angličtinou, ale osobně, pokud bych se opravdu chtěla pořádně pustit do COTu, přečetla bych si obě zde zmiňované knihy z Amazonu. Tím bych začala. Mrzí mě, že nemohu víc pomoci, přeji vytrvalost při studiu.
Iveta

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Dobrý den , Iveto.
Snaha se cení, děkuju. Dohledal jsem si informace o COT indexu, ale s angličtinou jsem na tom špatně (teprve se učím...je to ostuda), takže budu doufat, že by se mohl popis COT indexu objevit tady na finančníkovi (kdyby Tomáš s Petrem nevěděli co s volným časem....), nebo budu muset zapřáhnout rodinu.

Často jsem tu slyšel, že je výhodné obchodovat na straně comm, když jsou ve výrazné převaze, a také tu několikrát zaznělo, že velcí spekulanti se nemýlí na rozdíl od nás malých...

Tři příklady : 1. Zlato několik měsíců výrazný jednoznačný UP trend a po celou dobu ve výrazné převaze Short comm
2. Cukr .....totéž
3. LC ....po vytvoření širokého kulatého vrcholu to vypadá na otočení trendu. Jestli se tak opravdu
stane, podívejte se , kde jsou malí a kde velcí spekulanti .

Nic není v trzích na 100% .

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Pro všechny COTem zapálené (a nejenom pro ně),
bych, i když jako začátečník, přidal pár svých úvah, což mě samotnému třeba pomůže si to v hlavě lépe uspořádat.
Moje úvahy vychází z principu vyšší poptávka=vyšší cena, vyšší nabídka nižší cena.

Jako příklad použiju data COTu za posl. 4týdny pro Corn (které se pokusím sem přidat)

nejdříve shrnutí:
(uvádím počet týdnů u COTu směrem zpět)
Large Long: před 3týdny vrchol (v počtu kontraktů) pak pokles
Large Short: před 3týdny ale min.počet pak nárůst

Com Long: 4týdny za sebou vcelku výrazně přidávají kontrakty
Com Short: před 2týdny vrchol, minulý týden pokles

Small Long: 4 týdny přidávají kontrakty
Small Short: 4 týdny přidávají kontrakty, posl.dva stagnace

A teď co mi z toho vyplývá pokud porovnávám výše uvedené s vývojem cen:
(asi to nebude úplně kompletní ani zcela uspořádané)

Com producenti/short dali najevo, že když cena klesala k hranici 210 ubrali na prodejích
Com spotřebitelé/long dali najevo, že je pro ně cena přijatelná protože víc nakupovali

Large Long: dle L.W. bývají nejvíce Long když je cena na vrcholu, což zde přesně sedí. Jakmile ucítili obrat hned taky otáčeli a ubírali Long a přidávali Short.

Co si myslím, že je zajímavé, že Com Long výrazně nakupovali cca 60tis za 4týdny a přitom posl. 3týdny (v COTu) Cena klesala. Jak to? Pokud platí vyšší poptávka - zvyšuje cenu? (což doufám je nepopiratelné) Jak je možné, že je v trhu je takový výrazný nákup=poptávka a cena jde opačně?

Myslím, že jsou natolik chytří, že nevběhnou na parket a nezačnou křičet jak moc chtějí nakupovat, ale že si počkají až přijdou např. Small nebo i Large a začnou mít pocit že musí prodávat a oni jim to pak rádi nenápadně vykrývají.

Čímž jsem se dostal k základní úvaze, že cena se hýbe podle toho kdo PRVNÍ MÁ ZÁJEM OBCHODOVAT, kdo nabízí prodej nebo koupi, ten hýbe s cenou. Ten druhý mu ji pouze vykrývá a uspokujuje tak svoje zájmy.

Doplním to příkladem ze své branže. Pokud chci VÝHODNĚ nakupovat (a potřebuju), nemůžu všude křičet jak mám moc zájem nakupovat tu danou věc, ale musím to udělat tak, aby ten zákazník-prodávající přišel sám za mnou a to co chci mi sám nabízel.

Čímž otočím pozici, že on vlastně chce prodat a já možná koupit. On přišel za mnou nabízet, a ne já za ním shánět.
Samozřejmě, že nesmím být pod tlakem že koupit musím! To zase cenu otáčí zpět.

prozatím vše

P.S. snad se mi jednou podaří více těm číslům rozumět tak, aby z toho byl nějaký efekt (samozř.fin.)


Link to comment
Sdílet pomocí služby

To Alec : v tvém příspěvku není nic, s čím bych nesouhlasil. Jednoduché , logické. správné...
Co tu ještě nikdo nezmínil, to je vysvětlení , proč cena jde opačným směrem, než je většina pozic u comm. Super!
Na čí straně je iniciativa ...to je důležitý moment..., protože když se na burze nahromadí převis příkazů k prodeji, co udělá burza...sníží cenu , aby byl větší zájem o nákupy a příkazy se mohly zpárovat...
(tu) (tu) (tu)
L.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Zdravím příznivce COT,

objevilo se zde několik příspěvků se zajímavými větami a dokonce i jedna žena, tak trošku zpestřím diskusi i já.

Často používám nadsázku, a také často nebývá pochopena, tak ji vysvětlením napravím.

Jsem si plně vědom toho, že komoditní obchodování má značnou míru neurčitosti a nelogičnost. Ale i tak je možné jisté znaky řádu najít a využít jej.
V minulosti jsem psal o jistém algoritmu. Asi to bylo nepochopeno. Žádný nemám, ani mýt nebudu. Vždy tvrdím, že jediný mnou používaný indikátor je selský rozum (SR).
Také jsem byl peskován za hledání podstaty trhů. Většina reakcí byla, neotravuj nic takového nás nezajímá, podstatou je obchodovat a návody tu jsou, tak co ještě chceš. Kdo chce být neinformovaný, nechť je, neberu mu to. Já se snažím trhům porozumět – být informovaný. Cítím to jak výhodnější. A kupodivu se mi to převelice daří.
Také používám míru pravděpodobnosti a zavedl jsem si svůj vlastní výraz SPEKULACE NA SPEKULACI (SnS), to abych vyjádřil jeho značnou interpretační volnost.

K COT.
Jsou to jen data, ale velice cenná. Vyjadřují míru, směr a záměry jednotlivých skupin obchodníků. Komu se podaří luštit tyto záměry, má vyhráno. COT má jednu podstatnou nevýhodu je příliš starý. Naučil jsem se jej používat jen podpůrně. Na základě VOL, OI a růstu, stagnaci a poklesu ceny usuzuji, co se v daný den v trhu odehrálo. Kdo nakupoval, prodává, kolik, a jaké to bude mít důsledky v budoucnu. Toto usuzování si dnes mohu dovolit na základě vypozorování závislostí COT a těchto dat. Dokonce si dovolím tvrdit, že tato data mají téměř matematickou závislost. Z důvodů různých růstů, poklesů a stagnací je ale zhola nemožné, matematického postižení. Ale jistý základní pohled to dá. COT pak používám jen k upřesnění, korekcím, potvrzení či vyvrácení.
Dnes mi COT spíš jen upřesňuje předpoklady.

Velkou dobu mi trvalo pochopit dva mechanizmy.
Proč mají zajišťovatelé (COM) vždy pravdu. Toto dávám k diskusi. Později uvedu svoji verzi pravdy.
A následně, rozdělení COM na dvě skupiny. Jedna skupina je skutečně ta, která říká MÁMO prodal jsem. Ta určitě využívají burzu k realizaci produkce a svým způsobem ji další osud svého kontraktu nezajímá. Druhou skupinu nazývám spekulující zajišťovatelé (sCOM). Tito pak mají naopak převeliký zájem a starost o osud svých kontraktů. Já tuto skupinu považuji za zásadní a těm přiřazuji největší význam pro SnS. Pokud se mi podaří záměr této skupiny zjistit, pak můj SnS se blíží téměř 100. Jistě připustíte, že to není žádná alchymie ale prostor pouze a jenom pro zdravý selský rozum. Žádný ZLATÝ GRÁL.

Pokud vás toto zaujalo, diskutujme. Jsem ochoten se alespoň se základy podělit.

radim

Link to comment
Sdílet pomocí služby

to: radim

Mam podobne uvazovanie ako ty. Reci, ze mam system a ten vydelava a nic ineho ma nezaujima je podla mna kratkozrake a moze sa to otocit. Naucil som sa jedno aj ten najspolahlivejsi system robi casto a rad vynimky. Myslim, ze malo ludi i tu si to uvedomuje, reci typu "stroj na peniaze" a pod. kazdy obchodnik casom modifikuje svoje teorie a ziskava odhad na trh a jeho spravanie. Novacik nema na zaciatku skusenosti a aj preto je v minuse.

COT: radim urcite to ma matematicku zavislost:)
radim ako chces oddelit tuto skupinu sCOM?

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Vlasťo,

na otázky tohoto typu NIKDY neodpovídám. Je to zase jen racionální rozhodnutí založené na ROZUMU.
Vše co sdělíš, může být jednou použito proti tobě. Varuji všechny před přílišnou osobně skutkovou otevřeností.

Mohu se jen svěřit, komoditami se zabývám již alespoň 5let.

radim

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Zdravím i robopolA,

[ital]matematická závislost[/ital] - pokud si to, co jsem napsal přečteš přesně, zjistíš, že píši, "téměř" a "nemožné".
Tím jsem chtěl dát najevo, že ty závislosti tady jsou a jsou vcelku zřetelné, avšak matematickou formulací nepostihnutelné. Musí přijít opět nejlepší PC světa, lidský mozek a jeho výstup, myšlení.

sCOM, s jistou dávkou fandovství sobě samému, to již umím. Opět bez nějakých složitých formulací a přirozeně jen s omezenými možnostmi dané COT.

Pokud tady budu sypat jen svoje moudra, diskuse nebude. Nabídni svoje řešení. Pokud uvažuješ obdobně, rád si jej přečtu. Přirozeně podrobím je zdrcující kritice. Ne ne, rád se poučím.

radim

Link to comment
Sdílet pomocí služby


×
×
  • Vytvořit...