Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Komunita:
Diskuze Sledované příspěvky Žebříčky

COT - Committment of Traders


greenhorn

Doporučené příspěvky

Ahoj všichni,

Zbyněk připravil materiál, který pro mě, neangl. nemá obdoby a myslím, že bude o čem se bavit.
Musím se přiznat, že jsem si článek vytisknul, svázal a uložil mezi komoditní relikvie.
Původně jsem se chtěl přinutit týden nediskutovat a všechno si důkladně projít a testovat.
Ale vidím, že se rozbíhá diskuze,tak chci navrhnout určitý náznak systému, ať to chytneme hned od začátku.

Všechno, co Zbyněk přeložil je odlišeno modře (super!), očíslujme si všichni tyto překlady od začátku do konce.
Budeme se tak snáz vzájemně odkazovat na ta správná místa do textu, bude možné si dohledat okolo další souvislosti a ušetří to spoustu času.
Očísloval jsem i řádky, kde je jen pár slov a došel jsem k číslu 62. Co Vy na to ?

Velmi souhlasím s Radimem - k úspěchu vede pouze dlouhodobá a systematická práce.
Radime píšeš, že již máš připraveno. Zkus prosím lehce naznačit jak asi dál. Nebudu okamžitě reagovat, ale pár dní ke zrání myšlenek není na závadu...
Jinak dovol, abych i Tobě poděkoval ( myslím, že za všechny), že ses připojil k tématu a od začátku nás touto problematikou s citem po malých dávkách prováděl a chceš pokračovat. Dík.

Greenhorn.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

  • Odpovědí 301
  • Vytvořeno
  • Poslední

Nejaktivnější diskutující

Nejaktivnější diskutující

Publikované obrázky

Greenhorne,

bezesporu souhlas. Ale jako vždy mám a tentokrát realizační námitky. To s tím překladem je bezesporu prospěšné, leč to by měl udělat Zbyněk (očíslovat) a znovu sem vložit. Ujišťuji tě, že pokud to budeme dělat každý zvlášť, dobrého výsledku nedosáhneme.

K diskusi. Troufnu si ješitně tvrdit, že jsem již svoji úlohu hecíře splnil a dál bude na zvážení každého jednotlivce, kterou cestou se ubere. To co LW uvádí jsem si osobně ověřil, osahal, zaplatil. K mé škodě jsem to potřeboval před několika lety. Jistě bych mnoho ušetřil. I tak pro mne byl ten rozhovor přínosem. Pár drobností, ve svém důsledku pro mne zásadních, jsem si odnesl. Panebože dík. (Zbyňo.)

Pokud se podíváš co píši, tak pořád někoho opravuji, peskuji. Mám obavy, že bych v tom jen pokračoval. To se nelíbí mně, ani těm druhým. Navíc mne ta diskuse nikam až tak moc neposouvá. Ale jsem ochoten okrajově být nápomocen. Pokud se podíváš do diskusí k jednotlivým komoditám, shledáš, dělám TA, MA, MACD, RSI a kdo ví co ještě. Toto vím, že je špatně. Toto může být až následný a ještě k tomu dílčí krok. A o těchto věcech osobně již odmítám diskutovat.

Každý, kdo se míní komoditami vážně zabývat, v dnešní době nevyhnutelně zjistí, že výhodu mu dává jedině znalost prvotních dat a jejich vyhodnocení. NE způsobem, tam je tento gtaf, tam jsou onaká data a tam je cokoli jiného. Tato prvotní data musím mít ve své databázi, na jedné hromádce, potom mohu vyhodnocovat. Na tomto poli jsem ochoten vést diskusi a pracovat. Ostatní je jen plkání. Přiznám se, že pokud jsem v jednom svém příspěvku onu práci navrhl, a nikdo!! se nepřidal, jsem zklamán. Ne za sebe, osobně to houževnatě dělám, na tom nikdo nic nezmění, spíš za ostatní, že si nechtějí nadělit onu výhodu možnosti, se hodnověrněji rozhodovat.

Ve své podstatě je pro nás vhodných asi 70 komodit. V každé této komoditě je každý den dobrá příležitost. Nám jen uniká, že ji prostě nesledujeme.

radim

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Ahoj Greenhorne,
Pročetl jsem si toto vlákno, protože jsi už ve vlákně pro kuluřici psal o COTu, ale musím přiznat že z toho nejsem moudrý.
Zobrazil jsem si tu stránku www.harpooncapital.com/cotcze.html a podíval jsem se na graf kuluřice a na tu tabulku pod ní, měl jsem tam údaje z roku 2005.
Musím přiznat, že tomu moc nerozumím, můžeš mi prosím poradit,jak se s tím dá začít?
Můžeš mi nějak pomoc se v tom orientovat? Navím jak to mám využít při svém papírovém obchodování s kukuřicí a zatím mi to docela jde.


Děkuji
Milan

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Přátelé, pokusil jsem se sestavit velmi stručné definice sledovaných subjektů COTu a definovat jednoznačně jejich zájmy a cíle. Pokusil jsem se vyhnout většině pojmů, které by mohly vnášet do výkladu spíš zmatek a snažil jsem se vyjádřit s maximální stručnosti podstatu. Problém mám teď ale s tím, že jsem to napsal ve wordu a nevím , jak to sem přidat (dole je jen "přidat obrázek" ? Poradí někdo ? Až se podaří tohle, pak bych se chtěl přesunout do vlákna cukr a dát tam analýzu COTu. Všechny bych vás chtěl upozornit na to , že v cukru se právě dějí unikátní věci a že zřejmě nastává situace, o které hovoří L.W. na str. 7 Zbyňkova překladu, kdy long comm. začínají být pořádně vystrašení a začínají se o překot zajištovat na hodně vysokých ( pro ně nevýhodných) cenách. Další unikum je , že short comm. prodali už přes 500.000 kontraktů a to je asi 30 mln tun (snad jsem to spočítal dobře?). To je celá 1 pětina celosvětové roční produkce cukru a to se cukr neobchoduje jen v NY a ne všechen cukr se zajišťuje na burze !!!
Luboš

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Ahoj Milane,
Když jsem se snažil poprvé prokousat COTem a něco z něho vyčíst, tak jsem zjistil, že z těch grafů neumím nic vyčíst.
Anglicky prakticky neumím, tak jsem se vydal složitou a časově náročnou cestou. Odvozoval jsem vztahy čísel z tabulek proti událostem na grafu. Možná to působí úsměvně, ale funguje to.
Začal jsem tedy testovat a dávat dohromady poznatky, jak co s čím souvisí. Bez znalosti teorie.
Pouze vztah akce(čísel)-reakce(grafu). Při testování si hodně zapisuji a postupně jak přibývají výsledky testů, vzniká jakýsi soubor pravidel, o kterých si ani nejsem jist, že se dají zobecnit. Teď pro začátek si to bude každý muset pečlivě odtestovat, tomu se nikdo nevyhne. Já pro svou analýzu používám prakticky pouze řádek: Changes in Commitments from:

Aktuální tabulky: www.cftc.gov/cftc/cftccotreports.htm
Historické tabulky až od září 2005: www.cftc.gov/cftc/cftchistoricalcot.htm

3. ledna jsem sice psal dva příspěvky, jak jsem postupoval. !! Od té doby už je všechno jinak, Luboš a Zbyněk odvedli pořádný kus práce a moje doměnky uvedli na pravou míru skutečnou teorií, zejména skutečnými vztahy všech zainteresovaných. Pokud by ses díval na ty příspěvky, tak je tam nástin, jak postupuji po té grafické stránce v TNT a pak už jen ta čísla. Komentáře nečti, nebo je neber to jako bernou minci.
Systém testování jsem v podstatě nezměnil, pouze jsem se začal pořádně zabývat Open Interest. To ale na základě rozhovoru s L.W., který přeložil Zbyněk.
Další poznatek: pokud chci analyzovat podle COTu, musím to udělat z hloubky cca 4-6 týdnů, abych se dostal do obrazu. Okomentuji si to přímo na tu vytištěnou tabulku. Poslední týden se pak už podívám na čísla, uvedu se do obrazu podle 2-3 posledních komentářů a už o tom mohu přemýšlet. Bude zajímavé, kdo k jakým postupům dojde.

Závěrem uvedu jedno takové pravidlo (podle mne úsměvné), ale už to několikrát vyšlo:
**V okamžiku, kdy nedokážu jednoznačně interpretovat úmysly Commercials, ale chování NON Commercials lze snadno rozeznat, BUDE TO PŘESNĚ NAOPAK !**
To jen pro odlehčení nakonec. Doufám, že časem tohle pravidlo zruším.

Greenhorn

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Zdravím všechny,

skromě bych si dovolil se vložit svoji úvahu a zajímaly by mne Vaše názory.

Mé chápání informací o COM

Pokud převažují COM Long = buy - znamená to že převažuje KOUPĚ = poptávka, vyšší poptávka = tlak na cenu nahoru
Pokud převažují COM Short = sell - znamená to že převažuje PRODEJ = nabídka, vyšší nabídka = tlak na cenu dolů

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Nazdar Radime,

K tomu odstartování poptávky. Já to vidím tak, že když COM uznají, že cena je už dost nízko, začnou nakupovat. Následně to uvidí velcí spekulanti, začnou kopírovat pozice COM a začnou táhnout cenu nahoru (přece jen mají největší podíl). Jakmile ale již cena začne stoupat, COM prodávají. Nevidím za tím nic nelogického. Jak jsi to myslel ty?

Přeji hezký den
Zbyněk

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Zbyňo,

opět se dostáváme na začátek.
COM jsou úzce spojeni s komoditou, jež chtějí na burze realizovat (peníte). Toto je prvotní impulz. Následně může následovat spekulace spekulantů, kolik, za jakou cenu, kdy. Tedy, spekulanti jsou jakoby ti druzí, kteří se spíš přizpůsobují. Jen (?) pokrývají nabízené pozice.

Pokud by byl trh převážně tvořen jen spekulanty, asi budeš mít pravdu. Ale já se takovému trhu určitě vyhnu.

I LW píše a ty překládáš, má rád převahu COM (60proc). Zde platí (snad) pravidla o kterých já píši. Zdají se mi být více tradiční, transparentní a hlavně předvídatelné. Tady si hledám svoji parketu.

radim

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Nazdar Radime,

Nezdá se mi, že se v názorech tak rozcházíme. Velcí spekulanti následují chování COM. A COM opravdu chtějí realizovat své zboží na trhu. Když mrkneš na jakýkoliv vývoj COTu je to vidět. Vývoj velkých je kopie s 2 - 3 týdením zpožděním. Jestliže tedy začnou již COM prodávat, znamená to, že již měli dříve nakoupeno za cenu, která je lepší/stejná/horší (ale stejně z pohledu jejich nákladů pro ně výhodná).

Jinak, přikládám rozhovor podruhé - tentokrát s čísly řádků. Našel a opravil jsem tam pár překlepů. Asi ale zdaleka ne všechny ;).

Přeji hezký den
Zbyněk

Link to comment
Sdílet pomocí služby

To Zbyněk , Radim
Přátelé, myslím , že jste se do té problematiky trochu zamotali...
Zbyňku, píšeš : " jestliže tedy začnou COM prodávat, znamená to, že již měli dříve nakoupeno....."
Zbyňku COM, kteří na burze prodávají nikdy nenakupují, nikdy nemůže být situace, že prodávají, protože dříve měli nakoupeno. COM , kteří prodávají jsou producenti zboží a na jakýho čerta by byli zainteresovaní ještě další zboží na burze nakupovat ????????? Oni prodávají ne proto , že by předtím měli nakoupeno (to dělají spekulanti), oni prodávají, protože cena na burze se vyšplhala někam, kde je pro ně zajímavé zajistit prodej svého zboží.
Zástupci COM obchodují vždy jen na jednu stranu !!!
Ještě jeden zásadní rozdíl v chování "com" a "non com" na burze. COM otevře svoji pozici a tu drží a vystupuje z ní až v souvislosti s fyzickou realizací suroviny. Zatím co NON-COM naskakují a vyskakují z pozic jak je libo !!!

Radime , nemůže být pravda tvoje tvrzení že VŽDY spekulanti vykrývají pozice COMM. Proč by nemohlo fungovat schéma, kdy cena je v oblasti maxim, kdy COMM LONG jen velmi neochotně nakupují, spekulanti zadávají do trhu příkazy na nákup a SHORT COMM jim tyto objednávky pokrývají z druhé strany? Jak by jsi vysvětlil vysoká VOLUME, že by com zajišťovali surovinu a hned zase odjišťovali ? Ne!

Alecu. Já bych dal výraz "převažuje" do minulého času a za KOUPĚ (PRODEJ) dal tečku.
Jestliže převažují pozice LONG , znamená to , že z nějakých důvodů měli nákupčí více důvodů k nakupování něž prodejci k prodávání suroviny. A tím důvodem nemusí být vždy jen nízká cena. Jestliže máš už prázdný sklad , pak musíš nakoupit ať to stojí , co to stojí..... ( To je ten časový faktor , který limituje comm na rozdíl od spekulantů.)
To, proč se sledují COMM s takovou vážností je to, že jejich důvody mají vždy silné opodstatnění , protože oni to reálné prostředí, kde se formuje skutečná nabídka a poptávka , znají nejlépe.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

... ještě jednu poznámku doplním...
je potřeba si uvědomit, že absolutní čísla COTu jsou hodnoty agregované za velmi dlouhé období (podle komodity - rok , dva i více) . Souhlasím s Greenhornem, že mnohem větší vypovídací schopnost májí přírůstky a úbytky hodnot, které nám prozradí, co se děje v trhu právě teď ( resp. dělo se před týdnem)...

Link to comment
Sdílet pomocí služby


×
×
  • Vytvořit...