Další díly tématického seriálu :

Vyhledávání v článcích

Tip na knihu


Jak na...

Bezplatné ebooky

Začínáme s opcemi – risk graf


Opční obchodování spočívá většinou v současném nákupu nebo prodeji více opcí, tzn. vytváření komplexnějších opčních strategií. Takové strategie mohou mít různé oblasti profitu a ztráty vůči ceně podkladového aktiva. Aby bylo možné jednoduše takové oblasti identifikovat a pracovat s nimi, používají opční obchodníci tzv. risk grafy.

Risk graf tedy představuje dvojrozměrný popis zisků a ztrát dané pozice při různých cenách podkladového aktiva (komodity, akcie atd.). Na vodorovné ose je vždy uvedena cena podkladového aktiva, na svislé nejčastěji příslušný zisk/ztráta (není to však podmínkou, někdy se na svislé ose zobrazuje například zhodnocení pozice a podobně).

Vzhledem k tomu, že hodnota opční pozice je ovlivněna mj. i faktorem času, bývá v risk grafu často uvedeno i několik křivek, které vyjadřují zisk/ztrátu v příslušném čase.

Risk grafy umí zobrazovat snad všechny programy, které se dotýkají obchodování opcí. Sám opční pozice nejčastěji analyzuji v bezplatné platformě ThinkOrSwim, ve které si sami můžete zobrazit podobné příklady, jakými se budeme zabývat dále. Níže uvedené příklady pocházejí z programu OptionVue z důvodu, že screenshoty pořízené v tomto programu jsou velmi kontrastní a dobře reprodukovatelné.

KO_1n.gif, 12kB

Na obrázku 1 vidíme zcela základní risk graf reprezentující vývoj zisku/ztráty v případě nákupu jedné opce – konkrétně květnové Call opce na strike cenu 45 v akciovém trhu Coca-Cola (KO).

Trh KO se aktuálně obchoduje za cenu 44,33 (svislá osa v grafu), květnovou opci Call 45 můžeme nakoupit za cenu 1,12. Červená linka, kterou máme na screenshotu zobrazenou, udává profit/ztrátu pozice v době expirace opce. Z risk grafu pak můžeme vyčíst, jak bude vypadat profit/ztráta pozice v době expirace při různých cenách podkladového aktiva. Vidíme například, že pokud se cena akcie nehne, pozice prodělá 112 dolarů, tj. celou cenu, kterou jsme na nákup opce vynaložili. B/E pozice je na hodnotě 46,12, což je situace, kdy červená linka risk grafu potíná horizontální nulovou linku grafu. Hodnotu 46,12 pochopitelně nemusíme odečítat u takto jednoduchého příkladu z grafu, ale dopředu ji známe ze vstupních hodnot našeho nákupu (strike opce 45 + cena za kterou jsme opci pořídili, tj. 1,12), nicméně především u komplexnějších opčních strategií pomáhá i prosté vizuální prohlížení grafu.

V risk grafu většinou budeme mít zobrazené více, než jednu linku. V takové situace dostáváme přehled o zisku/risku pozice v různém čase. Jak víme, opce v průběhu času ztrácí svoji časovou hodnotu. Pro řadu obchodních strategií nás proto bude zajímat nejen profit/ztráta opční pozice v době expirace, ale například i týden po otevření pozice. Může to být z důvodu, že s opcí plánujeme spekulovat na krátkodobější pohyb v trhu a nebudeme jí chtít držet až do expirace.

KO_2n.gif, 16kB

V obrázku 2 je risk graf doplněn o další dvě křivky. Tečkovaná udává hodnotu pozice (tedy námi nakoupené Call opce) v aktuální okamžik, čárkovaná křivka udává hodnotu pozice v čase za 13 dnů. Krokování času lze pochopitelně ve všech platformách nastavit.

Zobrazení risk graf v libovolném čase před expirací může být velkým pomocníkem, současně si však obchodník musí být vědom, že křivky jsou vždy pouze velmi orientační. Výpočet teoretické hodnoty v čase v takovém případě pracuje s fixní volatilitou, jejíž změna dokáže výrazně ovlivnit časovou hodnotu opce a tudíž i vzhled příslušné křivky. Nicméně i tak může být takový graf silným pomocníkem – může nám pomoci například odhadnout, jaká bude přibližná teoretická hodnota pozice v čase v případě, že se trh hne určitým směrem, což se hodí jak pro plánování použití konkrétních strategií.

Jak jsem předeslal, význam risk grafu roste s komplexností strategií. U opcí se často obchodují strategie pracující se třemi až čtyřmi „nohami“ a risk graf je nejsnazší cestou, jak si vizuálně pozici zkontrolovat, nebo naplánovat.

Vraťme se zpět k našemu trhu KO a řekněme, že budeme chtít vytvořit pozici, které se běžně říká „butterfly“ (na Finančníkovi naleznete často i Mplayovo označení straddle/strangle, což je popis téže situace) – jde o výpis 2 opcí a současný nákup dvou ochranných opcí, coby křídel. Samotné strategii se budeme věnovat v našem seriálu později, pojďme se podívat, jak vypadá a jak se interpretuje risk graf takové pozice:

KO_4n.gif, 20kB

Graf 3 ukazuje risk graf pozice, kdy jsme: vypsali 2x Call 45, nakoupili 1xCall 42,5 a nakoupili 1xCall 47,5, vše v květnovém expiračním měsíci a v okamžiku, kdy se akcie Coca Coly obchodovala za cenu 44,33.

Přestože pozice může vypadat na první pohled složitě, pohled na risk graf nám ji dokáže celkem dobře rozklíčovat. Pokud trh uzavře v době expirace mezi spodním a horním B/E, pak pozice skončí v profitu. Kolik přesně záleží na ceně, kde trh uzavře - profit/ztrátu je možné odečíst z levé svislé osy risk grafu. Pokud trh skončí pod spodním nebo nad horním B/E pak je pozice ve ztrátě. Ztráta je jasně limitovaná.

Samozřejmě i pro podobné komplexnější strategie si můžeme zobrazit nejen zisk/ztrátu v době expirace, ale také kdykoliv předtím (zde se opět začínáme pohybovat na poli teoretických výpočtů, které nezohledňují změnu volatility). Takový risk graf pak bude vypadat následovně:

KO_3n.gif, 11kB

Risk graf je samozřejmě pouze nástroj pro vizualizaci opčních obchodních přístupů, nejde o žádnou strategii samu o sobě. Pokud si však již umíme spočítat/zobrazit, kde daná strategie v čase vydělá či prodělá, je to první bod k tomu, abychom se postupně mohli s komplexnějšími strategiemi začít seznamovat.

K tomuto článku není navázána obecná diskuze. Účastníci opční akademie mohou jednotlivé díly opčního seriálu s námi diskutovat v uzavřeném vláknu, které mají k dispozici zde.


Petr


(c) foto ISIFA, zdroj ISIFA/Getty Images
(publikováno 23.04.2009, editovat ) Vytisknout tento článek

Předcházející kapitola:
Zásadní „edge“ opčního obchodníka - rozpad časové hodnoty

Následující kapitola:
Videotutoriál – základní pohled na opce v TOS

Klíčová slova použitá v článku:
B/E, limit

Finančník.cz je místo, kde už od roku 2004:

  • Autoři webu a zkušení tradeři Petr a Tomáš předávají své know-how.
  • Autoři webu Petr a Tomáš přinášejí kompletní vzdělání v tradingu.
  • Naleznete nejkomplexnější informace o tradingu v českém jazyce.
  • Získáte profesionální tipy a rady, plynoucí z reálných zkušeností z trhů.
  • Najdete inspiraci a motivaci k novému životnímu stylu tradera.
  • 2x týdně naleznete nový článek věnovaný úspěšnému tradingu.

Upozornění: Všechny informace poskytované na Financnik.cz jsou určeny výhradně ke studijním účelům témat týkajících se obchodování na burze a neslouží v žádném případě coby konkrétní investiční či obchodní doporučení. Provozovatel serveru ani jednotliví autoři nejsou registrovanými brokery či investičním poradcem ani makléřem. Jsou-li na stránkách zmiňovány konkrétní finanční produkty, komodity, akcie, forex či opce, vždy a pouze za účelem studia obchodování na burze. Vydavatel serveru není zodpovědný za konkrétní rozhodnutí jednotlivých uživatelů.

Burzovní obchodování a investování s finančními instrumenty (a komoditami obzvláště) je vysoce rizikové. Rozhodnutí obchodovat komodity a akcie je odpovědností každého jednotlivce a jedině on sám nese za svá rozhodnutí plnou odpovědnost. Nikdy se nepouštějte do obchodů, jejichž podstatě plně nerozumíte. Pamatujte, že burza má svá pravidla, kterým je třeba porozumět, než začnu riskovat své vlastní peníze!

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Copyright 2016 © Financnik.cz - Developed by BlueCube.cz
Server Financnik.cz vydává a všechny služby provozuje Centrum finančního vzdělávání, s.r.o.
Všechny články zde uveřejněné podléhají autorskému zákonu a jejich kopírování pouze se souhlasem autora.