Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Komunita:
Diskuze Sledované příspěvky Žebříčky

Psychologie obchodovani forex trhu


czaussie

Doporučené příspěvky

Pavel73
Ano, ano - říkáme oba to samé. Myslíme si, že nejdůležitější je znát a umět ovládat platformu a všechen ten "hardware". Když už se to konečně naučíme, zjistíme (jako ty), že nám chybí "software". (tady nemyslím doslovně, ale myslím tím právě tu psychologii).

Každopádně je třeba umět obojí, a já se osobně přiznám, že už věřím, že té psychologie je potřeba určitě víc jak 50% z toho celkového objemu znalostí. Ne vždy jsem si to myslel, omlouvám se těm se kterými jsem se kdysi o toto "hádal" .

Link to comment
Sdílet pomocí služby

  • Odpovědí 301
  • Vytvořeno
  • Poslední

Nejaktivnější diskutující

Nejaktivnější diskutující

Publikované obrázky

to bachmann
Ja si taky myslim ze zvladnout techniku obchodovani je podstatne lehci nez tu psychologii, ale tady je dulezity
co si pod tim predstavit. To ze dodrzuju svuj predem stanoveny plan? A pokud ho dodrzuju, vydelavam? A pokud nevydelavam, je to tim ze nemam zkusenosti a cit pro trhy? Az ty zkusenosti a cit pro trhy ziskam, budu vydelavat?
Kde je ta hranice kde poznam ze budu uspesny trader, a tady si myslim ze by mel byt pomyslnny SL. Timto chci
rici ze rozhodne neverim tem navodum, otestuj system, zvladni MM, zvladni psychologii a musis uspet. Zajiste pile a snaha jsou rozhodujici, ale do te skupiny vyvolenych se z nas dostane malokdo.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Ahojte
To ze psychologia je ako pri obchodovani tak v zivote dolezita o tom ani nemusim hovorit, je toho vsade popisane dost. Ale co mne pomohlo a co mi chybalo bola jednoducha vec a to ze som si urcil ciel ciel, ktory som pred tym nemal, chcel som obchodovat a aj som obchodoval, ale nemal som presny ciel kam chcem zajst to je ako chciet cestovat a nevediet kam mozno sa Vam to bude zdat divne, ale naozaj mi pomohlo si urcit presne co chcem dosiahnut a ist tvrdo po tom a hned sa mi aj v obchodovani zacalo darit. Takze drzim palce kazdemu co si urcil ciel a ide za nim.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

  • 1 month later...
  • 2 týdny později...

dufam ze budete suhlasit ze tento prispevok do psychologie patri lebo s nou uzko suvisi a teda,
rad by som sa opytal na nazor , a na konkretnu skusenost live traderov.

prisiel som po precitani vlakien na tomto webe k dvom odlisnym teoriam startu :

1) skoro kazdy novacik si svoje skolne zaplati a prvy ucet vynuluje , ci sa mu to paci alebo nie, dovodou je vela, psychologia , MM, nedostatok financii, nedodrziavanie planu

2) kazdy disciplinovany trader pri dodrziavani svojho profitabilneho obchodneho planu s dostatocne velkym uctom bude uspesny

tieto dve veci si podla mna trochu odporuju, ked beriem do uvahy ze kazde slovo tychto dvoch viet je fak

ako sa teda vyvarovat chybam a co urobit ked zacinajuci FX trader ma povedzme 5000 USD?

1) otvorit ucet na skolne v hodnote 1000 USD ktore su dostatocne velkou stratou, ale nedosiahnu maximalnu frustraciu, aby clovek s tradingom sekol, potom pauza , uvedomenie sa a doliatie uctu v hodnote 4000 USD, pokracovanie v tradingu

tato teoria sa riadi heslom: skolne musi kazdy zaplatit

2) start s 5000 USD uctom , backtestovany system , kvalitne nasprtana analyza , snaha o dodrziavanie discipliny, ale velmi velke riziko vynulovania uctu, podporene statistikou 20% - 80% stratovy - profitujuci traderi, a tvrdenim ze vacsina prvych uctou sa vynuluje

toto je podla mna dilema ktora zaujme kazdeho zacinajuceho tradera, ktora velmi suvisi s PSYCHYKOU, ak teda ma moznost volby medzi tymito volbami a nema len 1000 USD na ucte.

viem ze velmi zalezi na systeme , obchodnej strategii, ale zaujima aky model ste zvolili, resp. aky sa chystate zvolit + co je velmi dolezite, akym stylom a strategiou chcete zacat alebo ste zacali obchodovat

airmike

:)

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Airmike
Budem hovorit za seba

1. Ano dopadol som rovnako aj ked som ucet nevynuloval, ale doplnit som ho musel bolo to skoro hned na zaciatku.

2. Ano mozem potvrdit bude uspesny na 100% len treba dodrziavat obchodny plan a ziskat cit pre trh, lebo podla mna na tom dost zalezi. (trh sa nie vzdy sprava standardne)

A co je podla mna najhorsie u zacinajuceho obchodnika ak aj na deme dodrziava plan a potom na live nie? no je to podvedomie a to co sa do neho neustale priebezne uklada a to strach so strat a strach neuspechu. Zazies to urcite aj ked nie na zaciatku po case urcite (ak to niekto nezazil tak je to stastny clovek) :-)

Chybam sa podla mna a mojich skusenosti nevyhne nikto z tych sa najlepsie pouci zacinajuci obchodnik, darmo mu bude niekto hovorit co a ako nerobit spravi to aj tak!

Vela uspechov prajem (tu)

Link to comment
Sdílet pomocí služby

  • 2 months later...

Něco málo k tématu. O forexu jsem se dozvěděl, už je to nějaký čas. Nejdřív jsem křížil 2 MA, pak 3, pak 4, pak jsem přelétl k RSI, potom jsem přidal další indikátory, zkoušel různé systémy. Uspěch tak 5 smazaných demo účtů. Pak přišla spása! Vždyt SID má pravdu, fundamenty hýbou forexem!!! Další účet na nule. To už jsem byl někde na pomezí pověstné frustrace, kdy člověk neví kudy kam a i zrnko písku je víc než on. Takže výsledek je, že mažu další účet, jedním systémem a začínám budovat disciplinu. Ty sny o domě na pobřeží s výhledem na západ slunce jsem už odboural:D. Jestli se přes tohle přehoupnu, bedna Martini pro každého:D!

Link to comment
Sdílet pomocí služby

to cubanman:

ked si vsimnes dva prispevky vyssie, tak uvidis ze pred 2 mesiacmi som startoval live obchodovanie, vybral som si prvy model cize 1000USD na ucet, papertrading som robil aj vtedy , backtest som mal perfektne zvladnuty (myslim ), dost dlho som na nom pracoval, psychologia je to co ma bavi na tradingu, takze clovek by si povedal ze som bol pripraveny. a vysledok

po tyzdni som bol v zisku cca 15%,straty prisli potom, a musi si to prejst kazdy,toto je pravda, pravduca . perfektny system ktory nadeluje zisk podporeny backtestom mi bol na nic ked som porusil pravidla planu. povedal som si ze ked zvladnem za tyzden 15%tak to bude len a len lepsie a zacal som vymyslat. hned v druhom tyzdni sa pravidla stali flexibilne a snazil som sa doplnat nieco ine a ucet siel nizsie a nizsie, az kym som sa nedostal na velmi nelichotive cisla, snazil som sa dostat do + , zmenou systemu, timeframu, moneymanazmentu a neviem cim este. vysledok 86 USD na ucte :), a tak som sa vratil spat k staremu systemu, akurat som zacal mikrolotmi, a tak sa peniazky velmi velmi tazko pripisuju, PODSTATNE zistenie ale je toto. keby som ostal pri starom systeme, za tie dva mesiace by som urobil velmi pekny zisk, kontroloval som si to spatne, ale ja som namiesto 2 obchodou denne chcel robit 20 a tak teraz robim s 0,05 lotom dobre obchody 2 za den, a mazem tie ktorych som urobil s 0,5 lotom ovela viac.neviem ci je to nahoda, ale ten system ktory som si zvolil na zaciatku bol s tych co som vyskusal najlepsi, a skusal som 3

ak mozem poradit mojou prvou zaciatocnickou skusenostou, tak si urob plan , poriadne ho otestuj, a ked budes mat istotu ze strategii veris, zacni ju obchodovat, na live ci demo ucte to je jedno, hlavne ak dostanes chut porusit plan, spomen si na mojich 86 dolarov na ucte :), myslim ze ti to pomoze drzat sa planu, mne to uz teraz pomaha :)

Link to comment
Sdílet pomocí služby

airmike:

Nemyslím si, že je to zase až tak o tom si vyčlenít 1000 USD na ztrátu a pak přilét nových 4000 USD. Já osobně sice tak nějak tuším, že téměř každý ten první účet vynuluje, ale co je pro mě důležité je to, abych ho já nevynuloval. Pro mě je tohle prvořadý cíl a i když by to nebyla tragedie, snažim se dělat všechno proto, abych ho nemusel znovu doplňovat. Musím říct, že po tom půlroce live tradingu a řadě realizovaných obchodů považuji za svůj největší úspěch to, že se mi s jedním účtem stále daří držet prakticky na stejné sumě, se kterou jsem live trading zahajoval, což mě opravdu těší.

Co se týče psychologie obchodování, moneymanagementu a plánu, jsem k tomuhle trochu skeptický. Svou vlatní pocitovou stránku a psychologii měnit je jen velmi obtížné a tak je nejdůležitější umět poznat sama sebe a obchodovat tak, aby to co nejvíc sedělo vlastní nátuře. Já nemám žádný MM, žádný obchodní plán a žádné pevně dané pravidla SL, PT (dávám je tam kde jsou dle mého názoru adekvátní ať je to 10, nebo 50 pips) atd atd... a přesto se mi daří když nic, tak alespoň neprodělávat. Nejdůležitější ze všeho je dle mého snažit se porozumnět trhu, vědět jak který fundament s čím souvisí, dokázat poznat kdy je trh už vyčerpaný, kdy může jít dál, umět určit sílu trendu a sentimentu a umět si odpověďět na otázku jak by se trh mohl vyvíjet pokud se stane to či ono, protože ne vždy když například NFP výjdou o 80k více se trh pohne stejně. Chce to klást si otázky a odpovídat si na ně a ne pouze přemýšlet nad tím, kdy se překříží MA, kdy jsme dosáhly trendové linky atd. Neříkám, že to není důležité, ale až sekundárně. Takovýto cit pro trh se však dá získat pouze zkušenostmi a žádný plán, žádný moneymanagemet atd k němu nikdy nepomůže ikdyž bude sebelepší. Samozřejmě že i tyto věci jsou důležité, ale pokud je člověk alespoň trochu rozumný a není hazardér, vždy si dovede určit kde už asi trh jde proti němu a kde se ještě jedná o např. denní pohyb v rangu.

Snad nebudu pobuřovat, když řeknu, že bych to opravdu s věcma jako je psychologie a změna sama sebe nepřeháněl. Opravdu se to chce jen sebekriticky zamyslet nad sebou, umět pojmenovat silné a slabé stránky, dobře se dovzdělávat, umět pozorovat ty, kteří již mají něco za sebou a mají co říct(a že je jich na fórech několik) a hlavně používat zdravý rozum a nešpekulovat nad blbostma:))

Jay

Link to comment
Sdílet pomocí služby

To Jay

ja som nepovedal ze to musi byt striktne 1000USD a ze ho musi kazdy vynulovat, to zalezi len od toho kto si ako rychlo uvedomi, kde robi chybu, ta prva ciastka by mala byt dostatocna aby mrzela ale nie taka aby frustrovala a znechutila ta na tolko aby si sa do trhu vratil

ja si hodne vazim kazdy nazor, aj kazdeho kto ponukne na fore svoju cestu, ale bez planu a moneymanazmentu sa podla mna na trhu zaciatocnikovi vyhrat neda, . nech je MM akejkolvek formy , jasne pravidla musi kazdy mat.
co sa tyka fundamentalnej nalyzy, netvrdim ze je druhorada, prave naopak , je samozrejme dolezita, ale podla mna je mnoho sytsemov zalozenych na statistike a funguju . tak isto si treba uvedomit ze sledovanie ako kratkodobich sprav, nieje jedina cesta fundamentalnej analyzy, ono samotna MA s niecoho vznika a ked sa na graf pozries v dlhsom casovom TF tak vidis ze akokolvek su spravy rozne +/-, tak nalada a trend je zhodny s MA.
treba si uvedomit ze mnohe indikatori su zalozene na fundamentalnej analyze (skoda ze funguju lepsie pri komoditach :), a k tomu aby si bol uspesny , tak kratkodobe spravy sledovat nemusis. aj tak sa vela krat trh sprava presne opacne.

myslim ze to co som chcel predoslim prispevkom povedat je ze ak mas statisticky podlozeny system , ktory pravidelne vykazuje zisky, je dobre sa ho drzat , a testovat tlak penazi na deme , podla mna nedava najdoveryhodnejsie vysledky

to je cele :)


Link to comment
Sdílet pomocí služby

Já si myslím, že nejdůležitější je,i když máš na začátek třeba 5000usd,začít obchodovat live s 0,01 lotem tak dlouho,dokud nezačneš vydělávat,potom pomalu přejít na 0,02 lotu atd,to jsem neudělal,přišel jsem o půl účtu,ale nyn to dodržuju a vydělávám tu 1,5 usd,tu 0,5usd, atd.Nyní jse ve fázi,že mně to již nějak moc nevzrušuje,doufám se to stane rutina.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Moje smutně ověřená zkušenost, kterou jsem nedodržel je, že když jsem začal live, chtěl jsem získávat pipsy a ne dolary. Stále jsem si říkal: "nauč se získávat body, to kolik to bude peněz jen vynásobíš lotama (mikro, mini)". Bohužel se potvrdila skutečnost, že trhem vládnou dva city - strach a chamtivost. Když jsem začal vidět zisky v dolarech, hned jsem za tím viděl jachtu, auto, dovolenou.... To byl začátek zkázy. Nezahučel jsem sice úplně, ale jsem na polovině účtu a pomalinku se škrábu zpátky. Vůbec mě nezajímají peníze, ale skutečně si hlídám dnes pouze pipsy. Vím, že když budu umět vydělávat "body", záleží už pouze na velikosti účtu a kolik lotů do té tovnice pustím.
Takže pánové - LOVTE BODY, NE PENÍZE !

Link to comment
Sdílet pomocí služby


×
×
  • Vytvořit...