Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Komunita:
Diskuze Sledované příspěvky Žebříčky

Psychologie obchodovani forex trhu


czaussie

Doporučené příspěvky

Kubika, tím čím procházíte, prošel na začátku každý obchodník. Nemyslím notně ztrátu podstatné části účtu ale ta frustrace. Neobchoduji forex, ale na jiných trzích je to stejné. Prostě na začátku je člověk svým způsobem "naivní" a teprve po několika letech mu dochází, že obchodování je trochu o ničem jiném než jak to viděl na začátku. Pro obchodování je potřeba si vypěstovat určité schopnosti, cit, šestý smysl, což určitou dobu trvá stejně jako ve většině jiných oblastech. Bohužel málo kdo se k těm několika letem dostane, protože málo kdo je schopen se přenést přes své ego, že ze "prohrává" (tím to nemyslím nijak osobně).
Vše je otázka toho abyste si upřimně odpověděl na otázku co vlastně chcete. V tradingu se dají vydělávat obrovské peníze, ale ta cesta je za začátku hodně psychicky náročná právě z důvodu, kterým si procházíte. Ono opravdu trading není pro každého. Úšpěšní obchodníci nejsou notně extra chytří, jen se do toho prostě tak zakousli, že byli schopni těch několik potřebných let projít a především začali dělat věci konzistentně.
Pokud umíte anglicky dejte si teď na pár týdnů oraz a přečtěte si knihu Adventures of Currency Trader (www.amazon.com/Adventures-Currency-Trader-Trading-Courage/dp/0470049480/ref=pd_bbs_sr_1/105-3742420-8773204?ie=UTF8&s=books&qid=1186323690&sr=8-1 ) Najdete tam přesně Váš příběh. Dejte si pauzu, přemýšlejte co jste dělal špatně, kde je jádro vašich "proher".
Petr

Link to comment
Sdílet pomocí služby

  • Odpovědí 301
  • Vytvořeno
  • Poslední

Nejaktivnější diskutující

Nejaktivnější diskutující

Publikované obrázky

Souhlas s Petrem. Mozna jeste doplnim, ze pro uspesny zacatek na FX muze byt dulezity i vyber paru. Nemyslim si, ze pro zcatecnika je vhodne obchodovat treba gbp/jpy (kvuli velike volatilite), totez plati pro ostatni 'jenikove pary'...existuji tituly s daleko mensi a 'stalejsi' volatilitou, tudiz pro zcatek rekneme "bezpecnejsi"...imo. Zalezi na strategii, money managementu a velikosti uctu.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Kubika,

pokud tak silně momentálně prožíváte svůj neúspěch a považujete to za velmi osobní selhání, pak předpokládám, že jste již udělal následující:

1) prošel si záznamy všech svých obchodů a analyzoval příčinu, proč jste v nich prodělal
2) na základě toho vyvodil, co jste dělal špatně a co byste nyní dělal jinak
3) porovnal své reálné obchody se statistikami, které jste před živým obchodem vytvořil a našel odpověď na to, v čem se statistické backtesty odchylovaly od reálného obchodování a jak by bylo možné tuto odchylku nyní napravit, aby obchodní systém fungoval v reálu stejně, jako v backtestu, nebo abyste snížil ztráty a zvýšil profity
4) přehodnotil svůj plán, udělal úpravy a změny, ujasnil si co nyní budete dělat, aby se neúspěch neopakoval

Nezlobte se, ale nevidím důvod, proč vás litovat nebo utěšovat. Trading je tvrdý byznys. Pokud jste provedl body popsané výše, zaručeně už vidíte v sobě další cestu před sebou jak nyní svůj prvotní neúspěch zvrátit v úspěch. Dáte si oddych, seberete se a s novými zkušenostmi a analýzami neúspěchu budete pokračovat dále vpřed. Pokud jste ještě body výše neudělal, nebo se snad dokonce pustil do tradingu bez přípravy a řádného backtestování (což proboha předpokládám že ne), tak je mi líto, ale nemohu s vámi mít špetku slitování. Na našich seminářich byli lidé, co prodělali i milion dolarů, pak se sebrali, vzpamatovali, analyzovali své chyby a stejné peníze vydělali zpět, ba ještě více. Rozhodně se ale u toho nelitovali, místo slov o vlastním selhání okamžitě pracovali na tom, jak nyní celý nezdar zvrátit ve svůj prospěch.

Doufám, že jako další váš příspěvek zde uvidíme seznam bodů toho, co jste udělal špatně, spolu se závazky, co uděláte příště jinak, proč to tak uděláte a jakým způsobem nyní své prohry zvrátíte ve výhry.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Je mně jasné,že se ozvali ti nejskušenější,tedy ti,kteří si tím již prošli před několika lety,a o těch jsem psal v prvním příspěvku,že jsou v tom několik roků,mají skušennosti,jsou na špičce pomyslných 400 lidí(spíš bych to upřesnil mužů mezi 20-60),na začátku tradování či obchodování měli štěstí,ale mně jde spíše o to,se zamyslet,jestli já jako jednotlivec se mohu tak vysoce hodnotit,jestli jsem tak zarputilý,dobrý,jestli můžu uspět proti takovým,kteří mně radí jak mám vše zaanalizovat,vyhodnotit,oni to umějí,já ne,a nechci se to učit,ale samozřejmě budu dál pokračovat v obchodování,ale možná mám špatný plán,ten je postavený na tom,že 7 let jde gbp/jpy nahoru,a teď se možná otáčí a půjde 7 let dolů,kdybych třeba začal před 2 lety,tak tady budu nějakému nováčkovi radit já,ale to je o tom štěstí.V žádném případě mně nejde o sebelítost apod.,chci jen ostatním trochu otevřít oči,je to opravdu tvrdý boj jako o život,o peníze totiž jde až na prvním místě.Ještě chci dodat,že mně k těm příspěvkům vyprovokovaly poznámky trigora(nic ve zlém),který si zatím neprošel křestem live obchodů.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Svojim sposobom maju pravdu vsetci. Live a Demo sa porovnavat neda. Ani ked je clovek na demu rok, dva. Na demu mam teraz otvorenych 50 lotov na cabli a nechcite vediet aky je tam zisk (a v akej so pohode) :). Na gbpjpy live som mal raz 0,2 lotu a bol som cely rozklepany, az som to napokon cely spoteny uzatvoril so ziskom 200 pips. No ale o tom nechcem pisat.
Chcem pisat o tom co vidim vzdy ked otvorim financnika.
Ked som mal osemnast robil som prijimacky na skolu. V matike som bol vzdy dobry. Test z matiky mal jednu zaludnu otazku, ktoru vsetci okolo mna hodnotili inak ako ja. Bolo to silne pokusenie pridat sa k nim. Napokon som dal na seba. Vedel som co viem a stavil som svoju tvrdohlavost. Spravil som skusku na 100%. Co tym chcem povedat?
"...Jsou to píle, odvaha, poctivé sebevzdělávání a vědomí vlastní jedinečnosti."!

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Jo a teď jsem přišel na radu od greenhorna,ještě z roku 2005:www.financnik.cz/forum/read.php?2,939,2104#msg-2104

3)Finance. Také jedna oblast, na které můžete pracovat již od samého začátku. Z materiálního hlediska je musíte vydělat - nebo mít. Z hlediska psychologie se s nimi MUSÍTE dopředu rozloučit. Já jsem se na základě článků o psychlogii a moneymanagementu přistupoval ke zhruba 80-90 000 Kč, které třeba mít do začátku jako k něčemu, co je možné hodit do odpadkového koše a jít dál. Teď se asi mnozí z Vás nadechli a myslíte si, jaký že blb(promiňte) to píše tenhle článek. Záměrně přistupuji k tomuto tématu o něco drsněji, protože ono to drsné je. Penízky do začátku jsem postupně vydělával po práci. Tak, aby rodina netrpěla a hlavně abych se z psychlogického hlediska necítil zavázaný, kdyby to všechno nějak nevyšlo.(!! POZOR NA PODVĚDOMÍ - abyste si do něj nenechali zaspat, že už jste o ty peníze vlastně přišli !!) Je třeba si uvědomit, že skoro nikdo z našeho okolí nechápe, co se to učíme a o co se vlastně snažíme. Tohle například velmi pěkně popsal Renda v diskuzi, a já osobně se s jeho názory naprosto ztotožňuji. Doporučuji všem tyto příspěvky vyhledat a pročíst !

No a v podstatě se tím řídím.Ale dost keců,za chvíli nám to zase začíná.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Kubiko, pokud se nechcete učit jak věci zanalizovat a vyhodnotit, pak je jakákoliv další snaha v trzích zcela zbytečná. Čekáte-li na štěstí, tak vám mohu garantovat, že žádné takové nepřijde, protože dlouhodobé vydělávání peněz v tomto oboru nemá se štěstím vůbec nic společného. Jedině čeho se dočkáte, je že vymažete zbytek vašeho účtu.
Petr

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Kubika:
ked to tu tak citam a vidim tie cisla co ti lietaju na ucte tak by som si v prvom rade prehodnotil svoj money managment. S dobrym MM by si tu nemal az taky problem s hlavou aj keby si prehraval 70% svojich obchodov. Lenze ked mas ucet 4,5k a vrhnes sa na to hned s velkym objemom a este aj na gbp/jpy tak sa nediv. Zvlastne je aj dalsie tvrdenie. Vraj robit 20k rocne je malo ? Naozaj? Rozmyslal si nad tym ze to nemusis hned vybrat ale skor to investovat na navysenie pozicii? By si sa divil ako to pekne potom rastie :) Spytaj sa Sida kolko uctov zrusil a ake objemy obchodoval . Pamatam si ze este minuly rok obchodoval 1 pozicu 300k a dnes je to uz 500k a pocitam ze koncom roku to bude 700-800k . Vidis ako sa to pekne navysuje. Chce to len trpezlivost a poriadne sa do toho zakusnut a nepozerat na to ako na zisk. Ani na FX sa neda stat zo dna na den milionarom . Je to predovsetkym tvrda praca . Ak vydrzis tak vytuzene ovocie pride a potom to nebudu uz len fazulky ;)

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Shodou okolností se někdo včera snažil vymámit vzdělání administrátora Sida,ten píše:
studium v--
v USA v New Jersey a ve Swiss v Baslu...jj, nejlepší investice jsou do vzdělání - i na stará kolena..:-)
SID


Dow Jones
Je to sice vlákno o Komentářích a nechci tady propírat svoje CV..:-)..ale zcela určitě bych bez studia, vč. následných kontaktů, nebyl tam kde jsem dnes...a to se netýká jen FX...Mne občas fascinují věty o tom, že není potřeba mít pro trading vzdělání, elementární ekonomické znalosti atd. - a všechno za tebe udělá pár indikátorů....Většinou to píši lidé, u kterých vzdělání abstinuje...Mám kolegu v Torontu, který dělal a vystudoval techniku a občas mne přes burzu i FX pěkně válcuje...ale to je zase o schopnosti jeho analytického myšlení, jiní lidé z grupy neměli původně ekonomické vzdělání (další trader z JAR je původním povoláním veterinář), ale VŠICHNI si ho časem doplnili, i když třeba jen dvou-tříletým BBA, protože to holt chápali jako nutnost..a navíc to je věc, kterou jim nikdo nikdy nevezme....tím ale netvrdím, že člověk bez vzdělání nemůže být úspěšným traderem - je to často i o hlavě, sebekázni, psychice jednotlivce a o selském rozumu..
SID



Podle mně žádný průměrný a nevzdělaný člověk nemůže uspět,ale pokusit se můžeme.Kubika

Link to comment
Sdílet pomocí služby

precitaj si este raz poslednu vetu:

je to často i o hlavě, sebekázni, psychice jednotlivce a o selském rozumu.

som presvedceny o tom ze kazdy kto si precita financnika , a bude sa tym co cita aj riadit,ma sancu uspiet , minimalne mu to otvori oci a doda chut vzdelavat sa dalej, ale nemusi k tomu navstevovat ziadnu instituciu:)))
ja beriem hlavne rady od profikou ako vzdelanie, a nie nejake institucie , ktorych uspesnost a kvalita sa meria ratingovim hodnotenim dalsich institucii. a podobne

ale samozrejme moze to byt aj inak :)

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Kubika
Pokud jsi psal o 4k a dnes 1,2k na účtu, nic si z toho nedělej, velmi dobře to znám. Na rozdíl od tebe jsem ale znovu přečetl psychologii obchodníka a Eldera a moc dobře vím, čím to je a kdo to zvoral. BYL JSEM TO JÁ. Žádné štěstí, náhoda, fáze měsíce... Jak píší ostatní, je důležité, možná nejdůležitější si to přiznat a uvědomit si to. (přirovnání z citovaných knih s alkoholikem-pokud si bude namlouvat že není, nikdy to nevyhraje) Já už tu jsem přes dva roky (myslím) a pořád se cítím elevem. Jedno je mi ale jasné. Nevzdám to a přestože mi je 48, moc chci dělat to jako obživu. Hrozně mě to baví a láká ta práce z domova od compu. A nevím kdo to tu už psal, není to o IQ, je to o disciplíně. Vknihách je zmínka o tom, že dobrými tradery jsou bývalí piloti, protože o všech krocích před vzletem musí vyplnit formulář. Napsal jsem si takový na zed a pomyslně odškrtávám, než nakoupím. Je až s podivem (vlstně vůbec ne!!!) kolik obchodů sám sobě potom zakážu.

Vypni počítač, a až se uklidníš, (den, týden, měsíc...) vrať se sem zpátky, rádi tě tu všichni uvidíme jako "vyléčeného alkoholika" a budeš dávat rady zase ty jiným "zobákům".

čau :-)

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Dobrý den,

už tři týdny jen koukám do grafů a kvůli psychologii nejsem schopná obchodovat. Před časem jsem si založila miniúčet u CMS s 800 USD. Když mi systém fungoval na demu, rozhodla jsem se přejít na live. Udělala jsem svých deset prvních obchodů v reálu s 0,1 lotem. Můj obchodní systém fugnoval, po deseti obchodech jsem byla stále v zisku. Sice se to točilo stále kolem nuly, ale s tím jsem pro začátek počítala. Pak se ale stalo něco hrozného - místo 0,1 lot jsem zadala OMYLEM 1 lot a rázem jsem byla 30 USD v mínusu, najednou to poskočilo na - 50 USD a tam jsem s panikou obchod uzavřela. Jeden týden po tom jsem nebyla schopná otevřít ani jeden obchod. Pak jsem se odhodlala, ale obchod skončil v mínusu 7 pips (tentokrát podle plánu a MM). Od té doby nejsem schopná obchodovat vůbec. Stále koukám jen na grafy a bojím se, abych nešla do ještě větší ztráty. Přitom kdybych obchodovala svůj systém, za poslední 4 dny bych získala cca + 70 pips. Když to všechno shrnu, tak kdyby nebylo té velké ztráty, mohla bych být stále v zisku, ale prostě jsem přestala věřit sama sobě, a to je to nejhorší :-(

Link to comment
Sdílet pomocí služby

No to se mně stalo také,ale než jsem to zjistil,tak jsem byl bez asi 120usd,jinak já vím že dělám chyby,že to není ve forexu,nebo někde jinde,ale ve mně,ztrácím nejvíce tehdy,když se rozklepu(řekl bych to tvrději pos--u) a uteču z obchodu,který nakonec by dopadl dobře,nebo naopak,odejdu od kompu a nechám nějaký obchod volně plout bez stopky a vydělal jsem např 200 usd a myslím si,že to musí pokračovat(ty zásadně nedávám,to jsem strácel suveréně nejvíce),někdy jdu od počítače a vydělám 700 usd,ale většinu peněz jsem stratil,když jsem dával stopky,ono se to nezdá,ale stratíš za den třeba 10x 20usd,a to se mně stávalo běžně,že jsem nemohl naskočit do páru gbp/jpy se stopkou třeba 30 pips 10x za sebou(potom jsem ji zvětšil na 50 a vyhodilo mně to ještě s větší strátou),jinak s těmi 100 000kč jsem se rozloučil,ale v žádném případě mně to neparalizovalo jak x-etra.Na bachmana bych mněl otázku,jestli už začal po dvou letech vydělávat?eště přikládám můj live účet.

3986

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Pro Airmike--nic ve zlém,ale také jsi psal že jsi stratil 90 procent účtu,ale tobě to asi nedochází,že živíš ty úspěšné,já vím že je to jakési školné,ale dovedu si živě představit průměrnou rodinu,ta si odtrhává od huby třeba rok,aby jejich otec stratil našetřené peníze na forexu třeba za měsíc,tedy zaplatil školné.Tak takové bych předem varoval,není to pro každého,jak jsem psal výše,mně to nějak nepálí,i když by se daly utratit za něco příjemnějšího,třeba za lehká děvčata a těch by mohlo být 100.
A pro x-tra--proč neskusíš obchody s 0,01 lotu?(ono je to ostatně jedno,ale takto déle vydrží)

Link to comment
Sdílet pomocí služby


×
×
  • Vytvořit...