Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Komunita:
Diskuze Sledované příspěvky Žebříčky

Psychologie obchodovani forex trhu


czaussie

Doporučené příspěvky

Přesně tak. Po každém obchodě provést analýzu obchodu po stránce provedení a ne kolik jsem ztratil/získal. Nekoukat na stav účtu po každém obchodě, ale vidět věci komplexně jak říká Jay. Podle mého názoru zajíčka je jedno jaký kdo používá plán, jak obchoduje, kolik ma SL, TP... ale dokud budu za každým obchodem vidět víc dollary než preciznost provedení, nikdy nemůžu uspět. Jsem ve stadiu kdy mám sestavený plán obchodování, ale nejsem schopný ho 100 procentně dodržovat = obchodovat = nemůžu uspět. Když je člověk stímhle smířený na demu, musí si to nejspíše znova projít na live. Upřímně říkám, že se na tento okamžik velice těšim:). Prostě to je pořád dokola, na všech forech a jestli tuto část tradingu někdo přeskočil tak před ním smekám.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

  • Odpovědí 301
  • Vytvořeno
  • Poslední

Nejaktivnější diskutující

Nejaktivnější diskutující

Publikované obrázky

Sid
Když jsem stále četl, že největším nepřítelem tradera je on sám, nikdy jsem tomu nevěřil - je to tak a je to dřina :-)

Mám spoustu kamarádů rybářů, k tomu se váže i poučka pro tradery - na obchod se musí čekat - ne ho jít dělat
takže pokud mám zrovna hodinku čas, nemůžu zasednout a obchodovat, jak s těma rybama - prostě mockrát tak jdou rybáři nadarmo. Ale i to se počítá. I kyž nic nechytí, posouvá je to dál.

Poučku s rybama jsem nevymyslel, pouze cituji. Mrzí mě, že jsem ji nedodržoval striktně od začátku.
Nováčci - držte se toho !
Dobrý lov !

Link to comment
Sdílet pomocí služby

  • 2 týdny později...

Pre vsetkych anglicky citajucich by som rad dal do pozornosti vyborny emailovu skolu, do ktorej sa da zapisat na tejto stranke www.marketwise.com/MW_RA/MentalEdge.asp (na pravej stranke je treba sa prihlasit do MarketWise Mental Edge, special offers je asi vhodne odkliknut prec).
Posielaju rozne psychologicke aspekty tradingu 2-3 krat do tyzdna, velmi zaujimave informacie a je to celkom dobra pomocka precitat si o tom co sa odohrava cloveku v hlave...
Endy

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Rád bych také přidal svůj názor, ale v první řadě musím oznámit, že zatím ještě stále nejedu live, pouze demo. To by snad,ale nemělo vadit. Pomalu se blíží roční výročí, kdy jsem si otevřel demo účet(mám stále jeden) a snažím se podle sebe i podle rad zde na Finančníkovi, obchodovat co nejlépe, tedy se ziskem a pochopit FX trhy. Za tu dobu jsem přišel na několik věcí. Zcela určitě se většina z nich nějakým způsobem již několikrát objevila na těchto stránkách, ale to, že jsem na to přišel (jako sám), je taky určitý pokrok.
Nechci zde vytvářet diskuzi nad jednotlivými body, jen píšu svůj názor a nikomu ho nevnucuji.
1.FX je o vydělávání peněz.
Abych mohl (technicky) vydělávat peníze, je nutné k tomu mít patřičný účet.Účet 1000 dolarů asi není zrovna ideální (pro zjednodušení pomíjím otázku, co si kdo může dovolit).Podle mě je optimální 50K účet.I s tímto účtem mohu klidně obchodovat miniloty a tzv. trénovat svou psychologii.Ale, když se mi daří, mohu si klidně přikoupit jeden, dva nebo i více lotů a při dodržení určitých pravidel, nemám ten hrozný pocit, že když bych něco nezvládl, vymažu účet. Na druhé straně, když se daří, skutečně vydělávám peníze a to je motivace pro další obchody a pochopitelně i učení. Je všeobecně známá věc, že člověk jedná úplně jinak, když uzavírá obchod (myšleno obecně), a dává do něj poslední peníze, které má nebo když ho uzavírá a přitom má několikanásobnou rezervu, s tím, že když to nevyjde, je to špatný, ale nejde o žádnou katastrofu. Tenhle pocit (finančního) klidu je podle mě velice důležitý a pomáhá právě z hlediska psychologie v tom, že s větším nadhledem a hlavně klidem můžeme hodnotit momentální situaci na trhu a určovat vstupy, výstupy atd.
2.Co je na FX možné?
Zde byl a ještě stále je, jeden z mých největších problémů.Vždycky jsem si říkal, to není možný, aby ten "jen" pořád oslaboval.Už musí být konec. Omyl!!! Není možně, aby ten "dolar" tak klesal. Omyl!!! Na FX je možné všechno.Když budou obchodníci chtít, poroste hodnota některé měny až do nebe a opačně.Když se člověk oprostí od toho co podle něj je nebo není možné (myšleno na FX) opět to pomůže jeho psychologii. Jinak, nezatěžovat se představami, ale obchodovat podle toho, jak se vyvíjí trh, ať se vyvíjí sebevíc nepravděpodobněji.
FA je hezká věc a také ji sleduji, ale trh již mnohokrát ukázal, jak na tyto data kašle, když se mu to hodí.
3.Zas mi něco uteklo.
Další špatná vlastnost, která rozhazuje psychiku (mou)je nesoustředěnost. Sleduji svůj pár na grafu a protože se nic moc neděje, mrknu na stránky "komentáře ......" a tam si přečtu jak ten či onen pár krásně zrovna trenduje. Vrátím se ke grafům a začnu si jmenované páry prohlížet. A skutečně, krásné trendy, ale už je pozdě a jakákoliv snaha urvat alespoň pár pipsů končí většinou stejně.Mezitím začne pohyb na mém původním páru, ale než se dostanu do obrazu a zorientuji se, je zase pozdě a v nejlepším případě sbírám drobky.Tedy, vybrat si jeden, dva páry a ty sledovat.Kdyby se na ostatních párech děly zázraky, tak se toho bohužel neúčastním a když se na mých vybraných párech nebude nic dít, tak prostě ten den nebude obchod.Zítra je taky den.Kdykoliv jsem tohle dodržel, vždycky to bylo jen dobře.Stejná zásada platí pro případ, který se mi stává velice často.Mám velice práce a k PC s tradingem se dostanu jen 2x nebo 3x denně, max. na jednu hodinu. A opět snaha utrhnou alespoň jeden obchod.Jak to dopadá asi každý ví.Tady závidím všem Full Traderům. Kdykoliv jsem mohl trhy sledovat celé dopoledne nebo odpoledne bylo to o něčem úplně jiném.
4.Jak z toho ven.
Myslím tím z obchodu.Když jde trh se mnou, je to celkem snadné.Držím se Sidova pravidla vrabci a holubi.Nemám tedy tendenci vytřískat z obchodu maximum a celkem ani nemám problém s tím, že zavřu obchod a ono to ještě pokračuje, tedy klasika:co já ještě mohl vydělat. Když je trend opravdu dobrý nasazuji svůj milovaný TRS a s láskou sleduji jak se posouvá do vyšších částek.Mnohem horší to je, když jde trh proti mě. Přiznám se, že doslova nenávidím SL a tak používám mentální SL.Bohužel ve spojení s představami o kterých jsem už psal (ono se to vrátí) nemám tuto techniku ještě zcela vychytanou. Přitom nejde o to přijmout ztrátu, tedy prodělat nějaké peníze, ale o to, že uzavřením ztrátového obchodu, si člověk vlastně přiznává, že udělal chybu a kdyby se to vrátilo, tak - "no prosím, nakonec jsem měl pravdu Já". Nicméně, pravdou je to, co nedávno někdo napsal právě v komentářích....., ziskovou pozici zavíráme ze strachu, abychom o již vydělané peníze nepřišli velice brzo, a ztrátovou pozici zavíráme z víry, že proděláme míň velice pozdě.
Psychologie obchodování není nic jednoduchého, ale na druhé straně, stačí zvládnout pár maličkostí a je to sranda.
Přeji hodně úspěchů.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Jak to napsal trigor,je velice hezké,ale vzhledem k tomu že obchoduji live od května,a momentálně z 4,5k usd mám 1,2k,tak to prožívám jinak.V podstatě jsem došel na to,že bych byl raději,kdybych smazal účet a měl klid,celkem se mně zdá,že to zanechává stopy na mé psychice a celkově na zdraví,na forex mám čas 24 h denně,ty peníze které jsem do toho vložil mně nebolí,neboť jsem prodal nějaký stroj,který mně doma ležel nevyužitý několik let,ale spíš to beru jako prohru,jak to že jsem tak neschopný vydělat peníze?Zdůvodňuji si to ale tak,že tady se na forexu sejde každý rok(třeba na celém světě) spousta lidí,kteří začínají,ale třeba za rok jich zůstane pár procent,za 40 let třeba jen 2,5 procent,atd.,(když někdo začne dělat trading ve 20,skončí v 60,vychází průměrně že život tradera je 40 let,tudíž každý rok odpadne 97,5 procent začínajících traderů,anebo těch co jdou do důchodu...),to znamená,že si musím položit otázku:jsem tak schopný a chytrý,že když postavím do řady 40 lidí,jsem z nich nejlepší?Musím ještě podotknout,že k tradingu se dostanou většinou lidé chytří,kteří již dříve vydělali peníze,kolik je na světě lidí chytrých,kteří již vydělali peníze,něco vybudovali...?Třeba 10 procent.Teď již musím postavit do řady 400 lidí a říci si,jsem z nich nejlepší?To ale není vše,trader roste zkušenostmi,to znamená že musí být nejlepší např z těch 400 lidí,ale musí se zabývat tradingem třeba 20 let,aby měl vysokou šanci vydělávat.No a ani to asi nesplňuji,obchoduji celkem 7 měsíců.Takže zbývá štěstí,a to jsem doteď bohužel neměl,na co jsem sáhl,to se otočilo dříve či později proti mně.Je to celkem negativistický příspěvek,ale je to bohužel tak,třeba za 14 dnů se to vše otočí a já budu jásat,forex vychvalovat,ale to bych musel mít obrovskou kliku.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Tio trigor: ta vec s tym mnozstvom prostriedkou je prave pre forex dost nepodstatna, je pravda ze forex ta asi s konta 1000 USD neuzivy, ale da sa velmi slusne zacat, povedal by som ze prave suma 1000USD je idealna. akonahle zalozis ucet zo vsetkymi peniazmi co mas, psychyka ta dostane, a pride par dni kedy ta emocia prinutia byt gemblerom a nie obchodnikom, a ak si niekto mysli ze jemu sa to nemoze stat, tak pride o peniaze skor ako urobi svoj prvy obchod. a tomu teda vobec nezavidim .
dalsia vec co ma zaujimala, Mentalny SL. toto nikdy nebude fungovat u zaciatocnika, ako nahle prejdes na live, vymazes svoj ucet a budes dost frustrovany s toho ze si tak dlho trenoval a vysledok nikde. ja osobne si myslim ze demo a Live su tak dve odlisne veci ako ohen a voda, skutocne odporucam vstupit na trh len zo sumou ktora zamrzi ale pepolozi, najst brokera s mini, mikrolotmi. ( aj pri mikrolotoch sa daju ziskavat/stracat stovky dolarov za den)

To Kubika: ak to skutocne zanechava stopy na tvojom zdravi, asi nema vyznam trapit sa, ale ponukol by som ti iny pohlad
za tych 7 mesiacov co obchodujes, aku dlhu pauzu si mal aby si prehodnotil tvoj system a to co robis zle, v niektorych knihach zameranych na psychologiu sa vravi, dobry trader je ten kto si dokaze co najrychlejsie uvedomit ze nema pravdu,
uvedomi si co robi zle.

vymazal si pokial dobre ratam, 73% z uctu, ja som vymazal 91%. ale frustraciu nepocitujem, lebo teraz obchodujem nieco comu verim, a viem ze je mozne dostat s5 svojich 91% velmi rychlo, akurat je cas zacat zo zeleznou disciplinou.

jedna moja velka cervena poznamka v denniku znie takto: " Kolko penazi este musim stratit aby som zacal dodrziavat plan "

BtW: 1200 USD je strasna kopa penazi, ak si si vedomi toho ze si plan dodrzal aspon na 80-90% a aj tak si stratil 73% z uctu, tak je system zly, najdi si nieco, co ma striktne dane pravidla, a zacni konzervativne a kontinualne obchodovat, myslim ze mas ohromne plus ze sa FX mozes venovat 24h denne, Jan Nowak napisal nieco ako, vyclen si cas ktory si schopny obetovat a podla toho si stanov ciele, cim viac casu, tym mozu byt ciele odvaznejsie, ale samozrejme triezvo :)

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Nejhorší je,že jsem se dostal do stavu,jak píšeš,že skouším gembleřit,tedy dostat peníze spět a to je obrovské riziko,na druhou stranu doposud jsem měl takovou smůlu,že není možné,aby člověk neměl jednou štěstí.Například jsem měl strašnou smůlu,že se směr trhu v pátek otočil,kdyby pokračoval nahoru,tak jsem měl půlku účtu zpátky,a co tomu chybělo?S tou disciplínou máš pravdu,ale my Češi na to nejsme stavěni,a dále zabývat se forexem jen proto,abych za rok udělal dvojnásobek ze svojich 1200usd,to mně za to absolutně nestojí,to raději všechno projedu a budu dělat něco jiného.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Doposud jsem měl takovou smůlu,že není možné,aby člověk neměl jednou štěstí.

Například jsem měl strašnou smůlu,že se směr trhu v pátek otočil.

my Češi na to nejsme stavěni.

teraz sa prosim nenahnevaj, ale tieto vety su ako presne vystrihnute s Tomasovho a Petrovho magazinu o psychologii. presne na toto upozornuju, aby sa nase myslenie nepohlo tymto smerom.

1: nikdy nieje tak zle aby nemohlo byt este horsie, precitaj si vlakna o rectangle systeme
2: a este vacsiu budes mat, ked JPY prerazi support a librojen klesne na 230 . smola alebo stastie podla mna na trhu neexistuje.
3: myslim ze obaja pozname zrovna niekolko cechov, ktori su perfektni obchodnici

s tvojich viet citim , ze si rozhodnuty s tym seknut.



Link to comment
Sdílet pomocí služby

kubika
nemám právo udělovat někomu rady, ale nedá mi to.Neřeš to a ještě jednou neřeš to.Nemá smysl ronit slzy nad rozlitým mlékem. FX není soupeření o to kdo je chytřejší. FX je prostě obchod.Buď vyjde nebo ne, a důležité je, aby člověk udělal vše pro to aby vyšel.Nerad bych se kohokoliv dotkl, ale krom lidí, kteří jsou fakt palice na FX, může být úspěšným traderem i naprostý blb. Ten totiž nic neví, není ničím zatíženej a nic ho nemůže vykolejit.Navíc má většinou neuvěřitelné štěstí, a co si budem povídat, to je ve FX taky hodně zapotřebí.Asi nikdo z finančníka nepatří do skupiny traderů, kteří tvoří trh, a tak nám nezbývá než se snažit s jistým zpožděním "kopírovat" co dělají ti velcí. Pravdou je, určité situace se opakují a když je znám, mohu toho využít, za předpokladu, že k tomu opakování skutečně dojde. Příklad - pátek a EUR/USD. Data mizerná pro dolar a kupodivu dolar skutečně oslaboval až se dostal někam k 1,3818. Byl jsem ještě v pozici a když jsem viděl jak to pomalu, ale jistě klesá, zavřel jsem ji.Prostě pár obchodníků si na víkend začalo vybírat zisky. To se prostě běžně stává. To samé se stalo na jeníkových párech, ale řekl bych, že na úplným závěru se to trochu vrátilo a v pondělí se tenhle závěrečný propad vymaže.
Ještě jednou, neřeš jestli jsi chytřejší než 400 lidí v řadě, otevři si graf (pozor, až ve 23,00), mrkni na něj a obchoduj.To by v tom byl čert, aby jsi ten účet konečně neprojel, (chci říct nezdvojnásobil).

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Díky za slova "útěchy",už to samozřejmě tolik neprožívám jak první dva měsíce,ale vím,že nemá pro mně smysl vydělávat 20 000kč za rok a nyní obchodování na forexu nevěřím,takže do toho nejsem ochoten vkládat další peníze,takže cesta pro mně je buď se vrátit na peníze,které jsem do toho vložil a pokračovat,nebo se na to vykašlat a věnovat se něčemu jinému.A odhadnout trh,podle toho co dělal v minulosti nějak neumím,a neumí to asi nikdo,jenom podle svých skušenností to může s nějakou pravděpodobností předpokládat.Kdyby např. gbp/jpy klesl na těch 230,a já to odhadl,že již to dál neklesne,vydělal bych na otočení trhu tak 7000usd(pozice mám zahedgované).Ale tak jednoduché to není,např 1.8. jsem to odhadl,že to již s velkou pravděpodobností nepůjde pod 237,trh se otočil a já vydělal 1000usd,ale v pátek jsem nebyl večer u počítače a než jsem se vrátil,tak jsem 500 stratil,jsem zvědavý,jak to bude pokračovat.

Link to comment
Sdílet pomocí služby


×
×
  • Vytvořit...