Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Komunita:
Diskuze Sledované příspěvky Žebříčky

Zacatecnicke nejasnosti :)


isp

Doporučené příspěvky

  • Odpovědí 469
  • Vytvořeno
  • Poslední

Nejaktivnější diskutující

Nejaktivnější diskutující

Publikované obrázky

paja1

..Kupující i prodávající musí přece dostat stejnou cenu..

to mi není jasné.. proč jsou teda hodnoty bid a ask rozdílné v DOMu. Když kupuju, tak za cenu ASK tj. 2,0
a když prodávám tak za cenu BID tj. 1,9

Takže, když koupím za 2,0 tak někdo mi musel prodat a ten prodej uskutečnit za cenu BID 1,9 tudíž má v grafu vstup do
krátké pozice na ceně 1,9 a já na 2,0 takže vidím dvě rozdílné ceny. Alespoň tak to vnímám když beru v potaz existenci spreadu mezi bid a ask.. :-(

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Můžu ještě jednou?

paja1 má pravdu.

K tvému příkladu. Pokud kupuju za aktuální cenu ASK 2,0, tak kupuju od toho, kdo už měl v trhu zadán prodejní příkaz LIMIT právě za 2,0. (Ne od toho, kdo třeba v tu samou chvíli vstupuje do trhu s příkazem SELL LIMIT - ten prodává nikoliv mně, ale zase tomu, kdo už v trhu čeká s poptávkou, tj. BID 1,9).

Hodnoty BID a ASK jsou hodnoty příkazů LIMIT, které už byly do trhu zadány a teď tam čekají na své zobchodování (s tím, že - jak jsem už psal - toto zobchodování není zaručeno).

Jsou o tom mimo jiné tyto články:

www.financnik.cz/komodity/fin_home/bid-a-ask-v-intradennim-obchodovani.html

www.financnik.cz/komodity/fin_obchod/typy-obchodnich-prikazu.html

Link to comment
Sdílet pomocí služby

zdravim,
mozem aj ja nejaku zaciatocnicku?
mozu v principe komoditne etf nejakym sposobom skrachovat?
napr zemny plyn sa momentalne blizi v podstate k nule, a komodita k nule dojst nemoze
moze ale etf na tuto komoditu dosiahnut 0 pripadne moze clovek prist o vsetky peniaze vlozene do tohto etf?
moj pohlad je taky ze je len otazkou casu kedy gas opat vybuchne pripadne vylezie hore (mozno to bude trvat par mesiacov ale cakam ze do 5 rokov sa vrati na hodnotu "$4.00 per MMBtu" aktualne okolo $2.3)
chcel by som tieto etf postupne nakupovat v 3 mesacnych fazach pokial sa bude pohybovat pod urovnou 2,5 s ocakavanim ze sa vysplha na 4 (co by nemal byt casom problem)
len si niesom celkom isty pretoze mi to pride ako najlepsia mozna investicia za poslednych par rokov
a vsetko co sa tvari dobre moze dopadnut zle kvoli nespravnym informaciam

jedine co mi totiz vychadza je ze ak chcem do toho investovat tak ma nemusi ani trapit ci to bude trvat 5 alebo 10 rokov
pretoze naozaj ocakavam ze zemny plyn moze vybuchnut v cene kedykolvek a jedine riziko vidim v tom ze by sa tak nestalo ani o 20 rokov

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Přeji dobrý den,

asi se nebude jednat o klasický krach, spíš cena ETF bude směřovat k 0 postupně přes split a emisí nových akcií.
Uvádíte přímo ukázkový příklad - ETF na plyn (UNG) už prošel několikerým splitem a díky contangu (nákladům na rolování kontraktů) míří k nule - resp. "padá" rychleji, než komodita.

Kde máte jistotu, že cena plynu půjde nahoru ? Proč by se cena měla zvyšovat ?

A komodita může skončit na nule ... vzpoměňte si, kolik věcí se potřebovalo před pár lety a dnes je málokdo zná. Napadají mě třeba diskety - před 25 lety stála 1 disketa kolem 150 Kčs, dnes ji s obtížemi seženete jen v některých e-shopech. Za 10 let bude maximálně v muzeu.
Nebo klasické filmy - Kodak, kdysi nositel skoro všech patentů, je v konkurzu. Jeho akciím to moc nepomohlo ...

S pozdravem kbtm


Link to comment
Sdílet pomocí služby

neriesme prosim kde mam istotu ze pojde cena hore, nikde nemate istotu ze pojde cena ci uz hore alebo dole a napriek tomu sa cena hybe hore a dole
porovnavat disketu so zemnym plynom je trochu od veci

skor ma zaujima ak mi mozete este vysvetlit ten split ako ovplyvni moju poziciu
priklad .. mam ucet 5000 usd, nakupim pocet jednotiek etf na zemny plyn v takej hodnote ze cela hodnota kontraktu bude povedzme 2000$, cize ak by cena padala a neboli by ziadne splits ani ine udalosti a cena by klesla na nulu prisiel by som o 2000$ SL v mojom pripade by bol v podstate nastaveny na 0, mozem prist o viac ako tych spominanych 2000$ po splitoch?


Link to comment
Sdílet pomocí služby

Ale ovlivní..... :)

Sníží se počet akcií a po splitu zase bude mít kam UNG padat........

Ted vážně.

UNG držím už pár let mám za sebou 3 splity a ztráta na pozici přímo astronomická.To co píše KBTM je velká pravda ověřena na mém obchodním účtu.Neříkám,že ted nemůže být plyn dobrá příležitost pro nový vstup,ale pro mě je to zatím nejhorší investice na burze mého života,už nemám ani chut cenu ředit,prakticky už jsem celou pozici odepsal,aspon tedy pro nejbližší léta....snad jen kdyby zakázal někdo břidlicovou těžbu ;)


borax

Link to comment
Sdílet pomocí služby

borax na take nieco som narazal
pretoze pozorujem teraz ako sa vyvyja cena etf a je to nejake zvlastne pre mna, resp neviem ako sa to vypocitava
pri realne cene plynu 2,8 etf malo hodnotu okolo 0,08
cena plynu je teraz okolo 2,3 a etf je ohodnotene na 0,05
ak by som mal brat linearnu zavislost tak ak klesne cena plynu na povedzme 1,3 etf by malo byt uz pod nulou ..
co sa ale realne stane s hodnotou etf? zvysi sa riziko? cize pociatocnych 2000 nebude dostacujucich?

pri splite na akciach sa samotna hodnota otvoreneho obchodu nemeni pokial viem
a v tomto pripade mi to naozaj nie je jasne

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Boraxi, ani nevíte jak s váma soucítím, já mám totiž taky v UNG expozici a jenom kroutím hlavou. Jinak k Alesikovi - ten vztah není takový jak píšete, cena ETf se prostě při poklesovém trendu bude reálně blížit limitně k nule, splity jenom opticky budou držet cenu furt stejně vysoko, resp. uvidíte zkreslenou historii a cenu ETf třeba 1000 USD před x roky, ale reálně tehdy byla např. 30 USD. Pak to vypadá tak, že při minulém nárazu aktuálního kontraktu plynu před cca 3 roky na 2.30 stálo UNG cca 9 USD, při dnešním nárazu je cena UNG bez započtení splitů cca 2.30 USD. No a jestli se ta plečka plyn nezvetí, tak bude cena UNG třeba jen 1 USD, ale díky splitům bude třeba za 20 USD.
Mimochodem ten plyn je fakt šílenej, zdá se mi, že jde o pokus ovládnout trh s plynem někým velkým (hádejte kým).

Link to comment
Sdílet pomocí služby

zdravim
ja som len reagoval na poznamku boraxu
Sníží se počet akcií a po splitu zase bude mít kam UNG padat........
z ktorej som mal pocit ze sa mi zvysi riziko .. pokial sa ale riziko nezvysi (vid predosle 2 moje prispevky na tuto temu)
tak je to ok .. mam v plane nakupovat tak, ze budem mat vzdy v case nakupu etf pokryte riziku k 0 aktualneho etf

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Jinak k otázce "může etf xyz zkrachovat" - odpověď je, že pochopitelně může. Každé ETF je tvořeno nějakými podkladovými aktivy a pokud všechna tato aktiva zkrachují, zkrachuje i ETF na nich založené. Pochopitelně čím více je ETF diverzifikováno, tím nižší je pravděpodobnost krachu, ale nějaká je vždycky. U komoditních ETF je třeba brád v potaz, zda fyzicky vlastní obchodovanou komoditu (zlato, třeba některé fondy skutečně fyzicky vlastní) nebo zda pouze nakopuji komoditní kontrakty na komoditu. Rozdíl je v tom, že komodita je prostě komdita kdežto kontrakt je jen papír - i když "standardizovaný".

V tomto jsou na tom ID obchodníci lépe než dlouhodobí poziční obchodníci, protože Ti tohle nemusí řešit.

Link to comment
Sdílet pomocí služby


×
×
  • Vytvořit...