Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Komunita:
Diskuze Sledované příspěvky Žebříčky

Dividendové akcie - dlouhodobé investice


kramnik

Doporučené příspěvky

pampelisa Napsal:
-------------------------------------------------------
> Dobry den,
> chystam se zacit investovat do dividendovych
> akcii, dividendy reinvestovat a timto se zajistit
> na stari. Planuji zacit pomalu, nemam vetsi obnos,
> vzdy za nekolik mesicu, po nasporeni urciteho
> obnosu cca 20 tisic korun, nakoupit akcie a drzet
> je. Ucet bych si chci otevrit u Fio banky. Demo
> ucet mi vyhovoval, ale zajimaji me i nazory
> ostatnich. Take by me zajimalo, jestli je nutne v
> tomto pripade pouzivat STOP LOSS, pokud ano, z
> jakeho duvodu?
> Predem diky za odpovedi.
Naprosto souhlasím s tím, co napsal kramnik. SL by v případě dlouhodobých investic byl kontraproduktivní. Není důvod ho v tomto případě používat. Stop lossem je dostatečný počet různorodých spol. v portfoliu, nákup za slušnou cenu a dodržování dividendové politiky. Nic víc, nic míň. Jak už jsem kdysi psal, je to velmi osvobozující, protože vůbec neřešíte, na jakou cenu SL dát. Zbytečně by mě to akorát vyhazovalo z trhu při korekcích a "nepodstatných" poklesech.
Díky za Tvé hodnotné, poučné příspěvky, Kramniku! (tu)

Link to comment
Sdílet pomocí služby

  • 2 týdny později...

Ahoj mam takovy skromny dotaz,obchoduju kratce akcie pres on-line platformu,dneska se mi stalo(poprve)ze ziskovy obchod z 276£ spadl z niceho nic o 497£ na -214£ a pod to se napsalo dividenda,mohl by mi to nekdo priblizit o co se jedna???Obchoduju asi 4 mesice a tohle se mi stalo poprve,nevim co si pod tim mam predstavit.Dekuji

Link to comment
Sdílet pomocí služby

to 9beny:
záleží asi na konkrétnostech. Hlavně o jakou akcii jde atd. Zpravidla po rozhodném dni pro výplatu dividendy poklesne cena akcie. Je to logické: když ji koupíš den před rozhodným datem, kupuješ "reálnou" hodnotu + dividendu, kterou dosta neš. o den později už kupuješ jenom hodnotu akcie bez toho, že by v ceně byla byla obsažena dividenda. Ale jak jsem psal, Záleží na konkrétním obchodu. Takhle obecně se to přesně vysvětlit nedá.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

  • 3 týdny později...
  • 1 month later...

Jogo Napsal:
-------------------------------------------------------
> to Kramnik:
> Ako riesis kurzove riziko zahranicnych investicii
> voci CZK. Predsa len posilovanie CZK moze vyrazne
> znizit tvoj zisk v prepocte na CZK.


Dobrý den, dovolím si přidat se do diskuze. Dlouho jsem na kuyrzovým rizikem přemýšlel. Nakonec jsem dospěl k závěrům:

1. vývoj měnových kurzů nelze nijak předpovídat.
2. potom mám šanci 50:50, že bude vývoj pro mne výhodný nebo nevýhodný
3. tedy při určitém fatalismu a chuti riskovat, které jsou mi asi vlastní, na kurzová rizika kašlu.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

demo Napsal:
-------------------------------------------------------
> Zdravim,
> mam v plane kupit nejake US akcie kvoli
> dividendom. Rozmyslam ci by sa dalo vyhnut
> kurzovemu riziku tym, ze ich nakupim v Nemecku za
> Eur... A ak by som kupil US akciu za Eura, tak
> pripadnu dividendu dostanem tiez v Eur alebo v
> USD? Konkretne mam zaujem napr. o JNJ (ISIN
> US4781601046)...

Zdravím. Pokud se bojíte kurzového rizika, tak nakupovat US akcie za EUR Vaše obavy zvýší. Nejen, že budete mít riziko USD/EUR, ale i riziko EUR/CZK ...

Teď mi došlo, že píšete slovensky a tak se Vás to přesně tak netýká, ale nechám to tam. Třeba to někomu pomůže.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

dik za odpoved, uz som to davnejsie vyriesil.
Vzhladom k mene, momentalne nakupujem iba akcie firiem vyplacajucich dividendy v Eur. Ten vyber je trochu obmedzeny a hodne dividendu znizuje pomerne vysoke zdanenie v niektorych krajinach, ale ide to.
Viac sa obavam ci vobec Euro ako mena vobec vydrzi kym pojdem do penzie, ale to je uz ina debata ;)

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Kramnik- obraciam sa priamo na Teba.

Prave v piatok som podpisala zmluvu s FIO- bezny, setriaci, terminovany, investicny ucet- musim sa priznat ze e-brooker ma znervoznuje ta web platforma tak ani nezacnem obchodovat.

Ale: Chcem sa opytat ten menovy uver- mohol by si mi to nejako jednoduchsie vysvetlit? Pretoze pri podpise zmluvy som dostala POZITIVNE PRIKLADY ako to je v pripade ked ukoncis obchod v plusovych cislach, ale ked v minusovych-stavas sa dlznikom spolocnosti fio z dovodu ze si margin vyuzil ale si sa prepadol do cervenych cisiel? [bold] [/bold]

Zaujimalo by ma to ako to je aj napr na forexe, ano mas paku 1:70, 1:100 ale tak margin-niekto ti peniaze pozicia, ale ked si v minuse? Na deme ma nikdy nenapadlo sa tym zapodievat ale az pri fio ma to napadlo ze ako to skutocne je???

Ja som si zalozila fio pre to, lebo mam zaujem o BCPP- CEZ,KB, FORTUNA,RWE, a hladam este tituly na Warsawskej burze kde likvidita je skutocne vysoka- ale to planujem investovat zanedbatelny podiel.

Prosim teda Kramnik vysvetli mi ak budes mat cas
-info k menovemu uveru- ako sa blokuje tvoj cash atd
-k marginu ked si v minuse a uzavries minusovu poziciu komu dlzis-preto ze si si pozical predsa
-oblubil si si tu platformu? Musim povedat ze MT4, alebo Ninja trader- su mi asbsolutne zrozumitelne proti tomu fio

Uvitam dalej Tvoje prakticke skusenosti s FIO.

\ je skutocne rozdiel ked na deme tu mnohy filozofuju ale prax je uplne o niecom inom. Preto prosim aby mi odpovedali iba ti, kt. maju PRAKTICKE SKUSENOSTI, plne vrece teorie mam aj ja-je na h..

Zdravi Mata ;)

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Ahoj,

nejdřív k tomu E-brokerovi. Pro nějaké aktivnější obchodování je platforma pochopitelně nevyhovující a člověk si pak musí hledat data jinde. Jediné co jakžtakž zvládne jsou denní grafy, ale pokud bys z nějakých důvodů chtěla zobrazit kratší (delší) rámce, pak máš s E-brokerem smůlu. Celkově je to platforma značně zastaralá a s jejím vývojem se už fio netrápí a ani to nemá v úmyslu. Dobrou zprávou je, že Fio banka plánuje na místo E-brokera zakoupit licenci na Metatrader. Oficiálbí vysvětlení proč se tak ještě nestalo je takové, že se čeká na "vychytání" chyb v nejnovější verzi MT (tuším šestka) a ve chvli, kdy bude nový MT připravený, budou ho mít k dispozici i klienti Fio banky. K utlumení nadšení jen konstatuji, že přibližně před dvěma lety Fio plánovalo a oznámilo to i klientům zahájení obchodování s opcemi a například od 1.1.2011 se měl přes Fio obchodovat FOREX. Tak aby to s tím MT nedopdlo stejně. Na vychytání nové verze se čaká už taky asi půl roku a nemám nejmenší náznaky, že by se to nějak pohnulo, nebo že byto bylo pro Fio nějakou prioritou....

Ohledně měnového úvěru:
- věřím, že je to na Slovensku stejné jako v Čechách a tudíž slovenský Fio ocp. má stejné podmínky jako Fio banka v ČR.

Tedy: při nákupu můžeš, nebo nemusíš využít měnový úvěr. U nových smluv, kterou máš asi podepsanou se měnový úvěr načerpá automaticky s nákupem. Nakoupíš-li tedy v USA pak začneš čerpat úvěr. Za Tvoje EUR (CZK podle toho jakou máš domovskou měnu) automaticky načerpáš měnu trhu, kde nakupuješ (v tomto případě USD) a dostáváš se do čerpání. Pokud měnový úvěr čerpat nechceš, musíš si nejsprve "Svoji měnu" zkonvertovat v záložce peníze na měnu trhu, kde budeš obchodovat. Tím budeš mít na účtu ke své mateřské měně i vlastní USD (CZK...) a pokud za ně nakoupíš, nakupuješ za svoje a úvěr nečerpáš. Při nákupní pokynu dej pozor, abys měla správně nastavený účet pro vypořádání. A nakoupil za svoje, konverzí zakoupené USD (CZK...).

POkud čerpáš měnu, dáš při nákupu Fiu do zálohy svoje peníze a Fio Ti az ně půjčí v aktuálním kurzu měnu, kteoru potřebuješ. Měnovým úvěrem je tedy krytá hodnota investice, nikoli případný zisk. Pro jednoduchost předpokládejme, že 1USD=20CZK. Na účtu máš 100.000 CZK za ně chceš nakoupit. Po zadání pokynu si Fiovezme do záruky TVých 100:000 CZK a půjčí Ti 5.000USD.

Při čerpání mohou nastat následující situace:
1/ hodnota USD/CZK se nezmění. Ukončíš svůj obchod Vrátíš Fiu 5.000USD a Fio TI naopak vrátí Tvých 100.000. Za čerpání úvěru si naúčtuje poměrnou část z roční sazby 2%. a vše je vypořádáno.

2/ USD vůči koruně v průběhu Tvého obchodu oslabí na 10CZK za 1USD. V tu chvíli máš v záruce 100.000CZK a čerpáš našich 5.000USD (kurz USD/CZK na počátku obchodu). Půjčené USD ale mají aktuálně hodnotu jenom 50.000CZK. Máš tedy 50.000CZK "nadručeno" a tyto peníze můžeš ze složené záruky (100.000CZK) vybrat. Objeví se Ti jako peníze k výběru. Při ukončení obchodu vrátíš Fiu jeho 5.000USD a Fio Ti vrátí zálohu.

3/ USD vůči CZK posílí. Řekněme, že je 1USD za 30CZK. Při nákupu Ti Fio půjčilo 5.000USD a vzalo si záruku v původním kurzu, tedy 100.000CZK. Aktualáně máš ovšem půjčených 5.000USD v hodnotě 150.000CZK, ovšem v záruce máš jenom 100.000CZK. Proto budeš muset, aby Ti nebyla ukončena pozice, do záruky postupně doplňovat další peníze tedy ke 100% ručení musíš dodat 50.000CZK. O ty peníze pochopitelně nepřijdeš. Když ukončíš obchod vrátíš Fiu 5.000USD a Fio Ti vrátí Tvoji záruku (při kurzu 1USD=30CZK) 150.000CZK.

"Záludností" nové smlouvy je hlavně to, že musíš udržovat ručení na 105% (dříve stačilo 100%) a výše. Pokud budeš pod 105% počítá Ti Fio poplatky za područení počítané z výše čátky, která Ti chybí k požadovaným 105%. Prakticky tedy platíš úrok z vlastních peněz, což asi není úplně ok, ale s tím nic neuděláš.

Ohledně mých zkušeností s Fio: jako poziční obchodník jsem s Fio spokojený. Problémy typu, že občas njdou data, nebo jsou zpožděná, že je E-broker pro akční obchodníky nepoužitelný atd. se mě netýkají. Trading provádím přes jiného brokera, takže jsem nad výše zmíněné povznesen :D. Trochu na slabší úrovni může být servis, který Fio poskytuje. Záeží hodně na vytíženosti pobočky, kam patříš. Fio poskytuje spousty věcí, hlavně v bankovní části, zadarmo a musí tak šetřit, kde se dá. Oproti jiným bankám je značně poddimenzovaný stav zaměstnanců a tak dostat odpovědi na některé otázky jednoduše trvá dlouho, protože lidi nejen na pobočce, ale i na centrále jsou zavaleni kvanty úkolů a jednoduše lidsky nestíhají...

Tolik mě na rychlo napadá k tomu cos chtěla vědět. Snad je to srozumitelné a vyznáš se v tom :-)



oousha Napsal:
-------------------------------------------------------
> Kramnik- obraciam sa priamo na Teba.
>
> Prave v piatok som podpisala zmluvu s FIO- bezny,
> setriaci, terminovany, investicny ucet- musim sa
> priznat ze e-brooker ma znervoznuje ta web
> platforma tak ani nezacnem obchodovat.
>
> Ale: Chcem sa opytat ten menovy uver- mohol by si
> mi to nejako jednoduchsie vysvetlit? Pretoze pri
> podpise zmluvy som dostala POZITIVNE PRIKLADY ako
> to je v pripade ked ukoncis obchod v plusovych
> cislach, ale ked v minusovych-stavas sa dlznikom
> spolocnosti fio z dovodu ze si margin vyuzil ale
> si sa prepadol do cervenych cisiel?
>
> Zaujimalo by ma to ako to je aj napr na forexe,
> ano mas paku 1:70, 1:100 ale tak margin-niekto ti
> peniaze pozicia, ale ked si v minuse? Na deme ma
> nikdy nenapadlo sa tym zapodievat ale az pri fio
> ma to napadlo ze ako to skutocne je???
>
> Ja som si zalozila fio pre to, lebo mam zaujem o
> BCPP- CEZ,KB, FORTUNA,RWE, a hladam este tituly na
> Warsawskej burze kde likvidita je skutocne vysoka-
> ale to planujem investovat zanedbatelny podiel.
>
> Prosim teda Kramnik vysvetli mi ak budes mat cas
> -info k menovemu uveru- ako sa blokuje tvoj cash
> atd
> -k marginu ked si v minuse a uzavries minusovu
> poziciu komu dlzis-preto ze si si pozical predsa
> -oblubil si si tu platformu? Musim povedat ze MT4,
> alebo Ninja trader- su mi asbsolutne zrozumitelne
> proti tomu fio
>
> Uvitam dalej Tvoje prakticke skusenosti s FIO.
>
> \ je skutocne rozdiel ked na deme tu mnohy
> filozofuju ale prax je uplne o niecom inom. Preto
> prosim aby mi odpovedali iba ti, kt. maju
> PRAKTICKE SKUSENOSTI, plne vrece teorie mam aj
> ja-je na h..
>
> Zdravi Mata


Link to comment
Sdílet pomocí služby

Vzledem k tom, že netuším, kdy se majitelé rozhodnou, že jsou odborníky a majiteli kompletního know-how i v akciovém investování a uzavřou toto vlákno stejně jako párové obchodování akcií, rozhodnl jsem se sem již dále nepřispívat. Mějte se super a džím palce v akciových dividendových investicích. Kramnik

Link to comment
Sdílet pomocí služby

  • 2 týdny později...
  • 1 month later...

Ahoj,

mám začátečnický dotaz. Jak je to s výplatou dividend zahraničních firem? Konrétně třeba TEF Telefonika Španělsko. U nich na webu jsem se dočetla, že to vyplácí nějaká španělská banka. Jak ty peníze dostanu k sobě? Zařídí to můj makléř a objeví se to na mém účtu v aplikaci pro obchodování? Nebo si musím nějak žádat vzdáleně tu banku sama? to by lo asi dost náročné ...

Díky za odpovědi

Link to comment
Sdílet pomocí služby

×
×
  • Vytvořit...