Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Komunita:
Diskuze Sledované příspěvky Žebříčky

Dividendové akcie - dlouhodobé investice


kramnik

Doporučené příspěvky

Dobrý večer,

kapitálovým trhům se věnuji relativně krátce(v řádech měsíců) a jsem stále ve fázi shromažďování prvotních informací. V první řadě bych chtěl poděkovat všem zúčastněným v tomto topicu, přijde mi velice užitečný a inspirativní.

Ale k mému problému...
Mám obdobnou vizi jako výše popisoval kramnik a snažím se vyhledávat společnosti(akcie) s dlouhodobě sice ne oslnivou ale relativně stabilní a pravidelně se zvyšující dividendou. Ve svém příspěvku zmiňuje kramnik tzv. dividend aristokrats, snažil jsem se dle rad tento pojem lehce vygůglit nicméně jediné čeho jsem docílil je nalezení společnosti Abbott Diabetes Care. Mohl by někdo poradit s dalšími, popř. umístit sem odkaz na nějaké stránky tímto se přímo zabývajícími?

Díky za pomoc

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Info třeba zde:

www.standardandpoors.com/indices/sp-500-dividend-aristocrats/en/us/?indexId=spusa-500dusdff--p-us----

Jdi na to ale ještě jinak. Vybírej dividendové akcie mezi firmami, které znáš, bude Ti to bližší. Níže (je to prosím opravdu jenom pro ilustraci) pár tipů:

Rozumíte všichni tomu, na čem vydělává např. firma Coca-Cola? Fajn, tzn. pak je možné nakoupit její akcie a počkat na dividendy (finance.yahoo.com/q/hp?s=KO&a=00&b=2&c=1962&d=11&e=18&f=2011&g=v). Totéž třeba s proctor&Gamble (finance.yahoo.com/q/hp?s=PG&a=00&b=2&c=1970&d=11&e=18&f=2011&g=v).

Chápte na čem vydělává třeba McDonalds? Fajn (finance.yahoo.com/q/hp?s=MCD&a=00&b=2&c=1970&d=11&e=18&f=2011&g=v).

prostě, dividendové akcie by měly být ze stabilních firem, co dividendu vyplácejí už léta letoucí a mají nějako tržní výhodu, kterou jim nikdo nemůže vzít. A ta výhoda by měla být popsatelná pár slovy, např. Coca Cola = "bez tekutin umřeš" a podobně. To je tržní výhoda ;-)

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Vau, tak tyhle stránky a odkazy mi otevřely nové obzory, ještě jsem neměl čas se vším prokousat a s mou lámanou aj je to trochu problém, ale každopádně už jsem z nich získal mnohem víc (užitečných)informací než ze všech možných "investičních webů" a jejich zaručených exkluzivních rad na nákup akcií. Díky i za pohled ala "tržní výhoda".

Jaký je váš subjektivní názor na zajímavé akcie pro příští nákupy? Já začínám přemýšlet nad EXXONem, Leggett and Platt či Colgate-Palmolive.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

K nákupu bude ještě dlouhá cesta, rozhodně nehodlám jen tak sázet podle nahodilých rad, konkrétně zmiňovaná Erste Bank je třeba absolutně nevhodná, alespoň pro mě určitě. Snažím se se vzdělávat, ale jde to pomalu. Teď mám rozečtenou Investiční horečku a v hledáčku mám spoustu dalších:-) Díky za tip na publikaci, určitě se na ní podívám

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Já nemluvil o špatnosti Erste, ale o vhodnosti uvažování přidání této akcie do mého portfolia dividendových akcií. Hlavní chybou nejspíš bylo moje podání a tvé pochopení předešlého příspěvku. Já totiž v této části nechci spekulovat na vyšší nebo nižší hodnotu akcie, ale získat "jistotu" a "stabilitu" v pravidelně vyplácených dividendách. Erste(pokud se pletu opravte mě) má historii vyplácení dividend "pouhých" 6 let a navíc s ní teď hodně cloumá momentální situace a neřekl bych, že už si sáhla na dno. Další "špatná" věc je, že o ní prakticky nic nevím:) a ani by mě nebavilo jí studovat, což je dost podstatné pro mě, nehledě na šanci úspěchu v takovém případě.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

@zajda13: chápu & pak naprosto souhlasím... ono ale dividenda samo o sobě je 2x daněná, kdežto u kapitálového zisku se alespoň té jedné dani vyhneš. ale chápu.

@radim2: když by padla takhle "velká" banka, respektive jedna z nejstabilnějších z hlediska čistoty assets, pak by to byla sranda. banky tohodle typu jsou mnohem více bezpečné než mnoho států z EU...

Link to comment
Sdílet pomocí služby

  • 1 month later...

Dobry den,

jeden laicky dotaz od laika...
mam nejake (par set tisic) penize ktere jen tak lezi a lezi... jedina ma rozumna alternativa (na kterou si troufnu) pri boji proti inflaci je sporici ucet 2.5%

Ani ne pred tydnem mne napadla "hrisna" myslenka ohledne akcii - i kdyz tomu dopodrobna nerozumim a nikdy mne to nezajimalo - zacal jsem na toto tema se po internetu rozhlizet a cist nejake ty diskuze atak.. ale neudelal jsem si uceleny nazor, jestli az pro takove "poleno" je to vhodne. Jako ano, chapu ty nejzakladnejsi principy, VS mam, ale ne ekonomickou. Tak proto mne napadlo napsat sem, ze mne tu treba nekdo otevre oci a odradi od toho atd...

o co mne jde..., nemam ambice zhodnocovat penize v desitkach % rocne, nemam ambice denne sledovat vyvoj kurzu a prodavat a nakupovat jine, nemam cas a chut si o tom cist zadne tluste knizky... jedine co bych chtel, tak pomoci nejakych rekneme "stabilnich" akcii se dopracovat k nejakym dividendum, ktere by rocne vynosem "prekonaly" sporici ucet...

Tento topic mozna neni uplne idealni, no nechci ani nic na 10-20-30 let... spis tak na 3-5 let..,
Ma amaterska vize je nasledujici... zustat v Cesku..., pouzit asi kvuli poplatkum RM-S... a vybrat si 2-3 tituly ktere vyplaceji nejake dividendy... tudiz (asi urcite) neco z obligatniho: CEZ, Telefonica, Phillip Mor., Fortuna... a pokud mozno ve vysledku neprodelat... skrz pokles akcii behem tech 3-5 let... jak jsem psal, nebudu mit cas to denne sledovat a reagovat...

Tu je tabulka nejakych mych vypoctu, samozrejme cenu za dividentu jsem strelil od boku, stejne tak nakupni ceny akcii..., ale promitaji se tam jeste nejake dalsi poplatky? na ktere jsem zapomnel? 0.29% nakupni pausal pro FIO a 15% dan z divident, jeste neco dalsiho? Kupoval bych to jako cele balicky skrz ten easy click.. je v tech vypoctech zasadni chyba?
[IMG]img256.imageshack.us/img256/3513/akcie.jpg[/IMG][/URL]

Zaver, ma cenu vubec aby do toho nekdo jako ja vubec sel?

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Zdravím,

myšlenku začít investovat určitě chválím.
Investovat ale do akcií a nevědět o nich nic bližšího bych určitě nedělal.
Jde o to že "stabilní akcie" jsou stabilní jen v určitém období (ikdyž to jsou desítky let) a nikde není jistota že minulé výkony zopakují v budoucnu.

Nikde není zaručeno že dividendy budou vyplácet i v budoucnu (bohužel).

Tabulka je zhruba ok, myslím že v ČR se ještě nějaký drobák platí centrálnímu depozitáři, ale obchoduju na US trhu tak to nevím přesně.

Závěr, šel bych do toho po prostudování literatury a webů o akciovém investování, v česku je pár nadšenců s vlastnímy weby a diskuzemi, doporučuju.
Myslím NEZÁVISLÉ weby které nepatří žádné z obchodních a poradenských spol., špatně se hledají ale stojí za to.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

to jababaja:

pokud se ti nechce aktivně starat o své peníze a stačí ti úrok kolem 4% ročně, podívej se na nějaké termínované vklady u družstevních záložen. Samozřejme vybrat takovou záložnu, která je pojištěna proti úpadku. Družstevní záložny jsou pojištěny stejně jako banky a to 100% vkladu až do výše 100 000 eur.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

to jababaja: suhlasim s kadly. v tvojom pripade sa popozeraj po nejakom terminaku. neviem ako sa sadzby hybu v cesku ale na svk je to okolo 3-4% na 2-3 roky. dalsou moznostou je pravidelne pasivne investovat do nejakeho fondu. ak chces kupovat akcie radsej si pred tym nastuduj aspon zakladne veci.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

dekuju za nazory, asi to necham na tom sporicim uctu:D To nejakych par tisic rozdilu na 1% uroku nevytrhnou defakto trvale zablokovani penez ktere u "FIX" terminaku s lepsim urokem nastane. Ty akcie mne jakz takz (aspon myslim) davali moznost je prinejhorsim kdykoliv prodat. Ale fakt je ten, ze bych nechtel zazit, treba po tydnu bez internetu, ze bych pak zjistil ze CEZ spadl o 25% a Telefonica o dalsich 15% a ze rusi dividendy a ja nevim co..., sice na jedne strane moc neverim ze by tyto "zlodejske" firmy mohly nekdy hospodarit na nule / se ztratou, ale mozne je asi vse.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

×
×
  • Vytvořit...