Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Komunita:
Diskuze Sledované příspěvky Žebříčky

Dividendové akcie - dlouhodobé investice


kramnik

Doporučené příspěvky

Zdravím všechny dlouhodobé investory. Zabýval se tu někdo z Vás zkoumáním akcií nákladních loďařských dopravních společností? Jaký je Váš názor na aktuální stav? Např.:

EAGLE BULK SHIPPING (USA-NASDAQ-SC :EGLE)
DRYSHIPS INC (USA-NASDAQ : DRYS)
SAFE BULKERS, INC (USA-NYSE : SB)
NAVIOS MARITIME HLDS (USA-NYSE : NM)

Zdají se mi dost podhodnocené..




Link to comment
Sdílet pomocí služby

dividendy posielaju iba sb a nm. celkovo su vsetky pomerne vysoko zadlzene pretoze investicie su kazdy rok vyssie ako cashflow z operativnej cinnosti. cena je zaujimava. pozor na to ze su to pomerne male firmy pravdepodobne bez nejakej vyraznej konkurencnej vyhody. ak by som mal vybrat jednu na ktoru by som sa blizsie zameral tak by som si presiel navios maritime holdings (nm). je to grecka firma takze treba zvazit aj toto. :)

s pozdravom lukas

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Asi bych se spíš než po jednotlivých námořních přepravních společnostech ptal na tři věci. 1) není nízké ohodnocení na bázi P/E a dalších ukazatelů v tomto oboru normální? 2) Jsou vyplácené dividendy, o nichž se tu bavíme udržitelné? 3) Je vhodné období pro investici do těchto společností ? Ad1) Při pohledu na hodnotové ukazatele mám dojem, že nízké hodnoty jsou zde naprosto normální a podle jejich současných úrovní možná nejsou zmíněné firmy nijak zvlášť historicky mimo. NM je na průměrné hodnotě P/E za posledních 5 let, DRYS a SB jsou oceněny výše a EGLE nelze díky ztrátě o P/E hovořit. NM : - průměrné P/E za posledních 5let: 5,2 aktuální 5,1; - průměrné P/B za posledních 5 let: 0,75 aktuální 0,4 - P/S: 0,85 aktuálně 0,6 - P/CF: 4,32 aktuálně 3,7 DRYS: - P/E: 9,98 aktuálně 26 - P/B: 1,02 aktuálně 0,3 - P/S: 1,95 aktuálně 0,9 - P/CF: 3,32 aktuálně 2,1 SB: - P/E: 3,82 aktuálně 4,8 - P/B: 2,87, aktuálně 1,5 - P/S: 2,68, aktuálně 2,8 - P/CF: 2,98, aktuálně 3,9 Ad2) jak už napsal blska. Aktuálně dividendy vyplácejí jen NM a SB. Výplatní poměr SB je na 42% a u NM 34% ze zisku na akcii. To vypadá OK i s tím, že dividendy jsou vypláceny poměrně ve stabilní výši, i když v minulosti byly i vyšší. Ad3) Panuje v námořní přepravě optimismus ohledně budoucích zisků? Odpověď je pravděpodobně NE. Když mrkneš na BDI (Baltic Dry Index) je vidět proč. Z grafu je dobře vidět proč. BDI je často používaný jako leading indikátor ekonomické kondice a jak je vidět, optimismus loďařů je aktuálně hodně nízko. Index zjednodušeně měří velikost současných přepravních kapacit v poměru k požadavkům na přepravu. Takže když existuje 10 lodí, které se perou o 15 požadavků na přepravu, tak index (a s ním ceny za přepravu) roste. Když je 10 lodí a jenom 7 přepravních požadavků, tak BDI (i cena přepravy) klesá. Aktuální hodnota je na mnohaletém low, znamenajícím nadbytek lodi a minimum požadavků na přepravu.

18661

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Souhlasím s negativním hodnocením zadluženosti, nicméně myslím si že i v této situaci nadbytečných přepravních kapacit ještě nenastává stav, že by se společnosti nacházely v existenčních potížích, zatímco poklesy kurzů vypadají jako by tomu tak bylo. V tom vidím to podcenění. Riziko je samozřejmě vyšší a určitě bych do zmíněných společností nenalil nějakou velkou částku. Může se stát, źe některé z uvedených společností během několika málo let mohou lehnout, nadruhou stranu si myslím, že ty u nichž se tak nestane budou ze situace profitovat a bude z toho pěkná raketa. Btw DRYS a EGLE už jsou za poslední měsíc +50%. Je však pravda že těchto dvou jsem se bál nejvíc :)). Zatím jsem něco málo poslal do SB, které mi připadá stabilnější než ostatní a dále do SBLK které je již trochu riskantnější ale cítím tam možnost vystřelení, které ještě nebylo z velké části vyčerpáno tak jako u DRYS a EGLE ( u těchto dvou lídrů se mi taky nelíbí bezdividendová politika).
Taky jsem si trošku zaspekuloval a něco dal do DHT (tankery), tam už to ale vidím s vyšším rizikem.

Na burzu jsem se vrátil po delší odmlce a i když to bude znít jako paradox, mám teď na začátku trochu sklon k riskování a to z toho důvodu, že zatím nedávám velké částky a chci si osahat trh, přičemž udělat z malých částek nějaké rozumné výdělky si vyžaduje riskantnější tahy, zvlášť když neuznávám pákové instrumenty.

Čím bude sněhová koule větší, tím budu samozřejmě opatrnější ale zatím s malou kuličkou toho není zas tak moc co ztratit.

Když jsme u toho, napadají Vás nějaké jiné tituly s potenciálem růstu v desítkách procent, které mají ovšem menší riziko než zmíněné "suché lodě" ?

Link to comment
Sdílet pomocí služby

  • 2 months later...

Dobrý den, z předchozího podnikání jsem vydělal cca 9 M CZK, se kterými se teď momentálně "téměř" nic neděje (suším je na termínovaných vkladech nebo spořících účtech u bank/družstevních záložen). Předpokládám, že konzervativní, dividendové akcie by mohla být zajímavá alternativa k mému spoření. V investování jsem však naprostý začátečník (zajímám se asi tak 1,5 roku pouze o české akcie). Chtěl bych se zde zeptat zkušenějších kolegů, jak by své portfolium v mém případě zařídili ? Dodám pár nezbytných informací. Jak jsem říkal, jedná se převážně pouze o termínované vklady, A
aktuální výnos mého portfolia v průměru činí momentálně cca 4,40 % p.a. hrubého, tedy něco kolem 3,70 % p.a. čistého. První větší část peněz bude dostupná nejpozději v září 2012, většina poté březen-červen 2013. Je mi 24 let, rodinu nemám a v nejbližší době ani neplánuji. O vlastním bydlení jsem přemýšlel, momentálně se mi jeví ceny bytů však velmi vysoké a stále klesají (nemá smysl s nákupem bytu pospíchat). Řeším tedy, kam momentálně uložit vysokou hotovost. Vyhovovaly by mi akcie, které netrpí přílišnou volatilitou a které stabilně vyplácí dividendu. Bohužel na českém trhu by toto kritérium jakžtakž splňovaly max. 3 tituly a to Pegas Nonwovens, ČEZ a ještě možná Telefonica o2, ikdyž té do budoucna moc velký potenciál nedávám. Připadaly by pro mě v úvahu nějaké zahraniční akcie a jaké ? Čas investice nehraje roli, 5 - 10 let peníze rozhodně potřebovat nebudu, výnos 5 % hrubého jsem schopen dosáhnout na termínovaných vkladech, takže bych si u akcií představoval o něco málo vyšší. Je mi jasné, že uplně bez rizika to nepůjde, nízké riziko jsem ochoten zkousnout, výnos nějakých 6-7 % p.a. by mi bohatě stačil. Rozhodně bych si přál mít portfolio přiměřeně diverzifikované, ale pochopitelně nechci, aby náklady na tyto transakce dosahovaly vysokých částek. Dále bych se chtěl zeptat, kolik % kapitálu by bylo přiměřené investovat do akcií ? Uvažuji o nějakých 20-30 %. Děkuji za názory

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Děkuji za příspěvek, ale potřeboval bych asi nakopnout více, než jen toto... Pokud jsem to správně pochopil, tak ta strategie funguje na základě toho, že se Dow Jones index skládá z 30 titulů velkých firem, z nichž se 1.ledna každého roku vybere a nakoupí 10 z 30 těch nejvýdělečnějších titulů Dow Jones za poslední rok a tituly, které z této desítky vypadnou, se prodají. Jako strategie se jeví poměrně jednoduchá, moc se zde ale nemluví o rizicích, protože nevěřím, že 15-20 % zisku generují stabilní firmy běžně a dlouhodobě a ani o diverzifikaci měny, protože předpokládám, že by veškeré peníze v akciích byly s nálepkou měny USD.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Dobrý den,

no, já bych na Vašem místě přece jenom koupil jeden menší byt a pronajímal ho, i to je forma diverzifikace...

A rozhodně bych šel do světových akcií. Můžete zkusit i ETF, např. u ETF některých velkých rozvojových zemí máte zajištěnou diverzifikaci a šance na růst 6-7% p.a. je tam velká. Také bych zvážil nákup zlata (GLD) nebo stříbra (SLV). Za solidního českého obchodníka považuji např. FIO, osobně ale obchoduji skrze Interactive Brokers. Kolik procent akcií mít záleží čistě na Vás, na tom, jak moc jste ochoten riskovat. Pro někoho je adekvátní 10%, pro někoho 90%...

Tom

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Tome, i ty se jukni na strategii "Dogs Of The Dow" (i když předpokládám, že ji budeš znát). Jinak s ETF souhlasím, BRIC může být ok, a do akcií by myslím měl tazatal dát tak cca 20-30% jak napsal, to je myslím rozumné. Ještě mě napadají dividendové ETF typu SDY. V horizontu 4-5 let.

GLD nebo SLV - já nevím ...

Link to comment
Sdílet pomocí služby

To kramnik:

Zdravím ťa, čítam toto vlákno a čítala som ajiné, kde som nechala príspevok. Zaujíma ma, ako si v jednom opísal ten postup, fondy,akcie,forex,futures a zase na začiatok. Veĺmi ma zaujíma, ako si opisovalže 2h denne ako autori finančníku. Ako som pochopila neskôr u teba to nefungovalo? Alebo prečo si opustil futures? ak sa smiem opýtať, ja mám momentálne tiež tak vykročené, ale som za tebou tak 100km tak tie futures ma zarazilo, že ti to nefungovalo.

Účet u fio mám momentálne -220,- stav účtu ale to z vlastnej hlúposti (pink sheets a nkupy na xetre-vysoké poplatky) takže -100 (jje za poplatky) a -120 (pohyby v kurzoch)
Zvažujem účet aj u IB na futures (soya,obilniny,kava) ale tak si ma zaskočil, asi ten futures neni až také ryto ako sa tu prezentuje.

Tak tvoj názor veľi uvítam, rada sa vyhnem zbytočným stratám. Osobne si nemyslím, že kutočne stačí 2h denne to je dosť nadnesené, podĺa mňa. Okrem finančníkov neviem, či tu niekto prakticky skutočne tým prešiel tak precizne.

Budem Ti veľmi vďaćná za odpoveď a tvoj reálny pohľad na veci investícií.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

oousha: Jestli můžu trochu obecně: zkuste (zkus, pokud nevadí tykání) si nejprve ujasnit, jak velké riziko chcete podstupovat (a zda chcete obchodovat s "pákovým efektem", resp. jak velkou "páku" chcete mít), na jak velké zhodnocování cílíte a kolik času tomu hodláte věnovat. Platí, že čím větší riziko a časová investice, tím větší potenciál zisku, a naopak. (Třeba já obchoduji "stocks" krátkodobě pozičně a diskréčně, cílím v průměru zhruba na 30-40% p.a., páka max. 2:1, čas max. 2 hod. denně., riskuji zhruba 1,5% účtu na obchod, RRR zhruba 2,2.)

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Ak mam byt uprimna neviem co chcem.Preskakujem z dema na demo ako blcha na kozuch. Teraz ma cakaju statnice tak konecne potom docitam knihy a rozhodnem sa pre nejaky smer.

Moja orientacia je asi takato

-Ucet u fio-obcas kupim par akcii v za kapital 3k eur-nevenujem sa zodpovdne vyberu ziadne velke straty lakomim sa zvecsa na lacne kusy do 3usd,eur.
-Rada by son futures od zaciatku 2013 setrim na portfolio u IB, ale v podstate tiez neviem co by som mala paper tradovat-problem data ako kazdy. Kde ich brat cely rok na paper.
-Moje casove moznosti su cez tyzden od 18-22h
-Viem si predstavit pozicne
Proste taketo dilemy mam,klikam po fore,hltam clanky a skacem od jedneho k druhemu a neviem aky smer si vybrat.

Ale uvazujem nad par akciami apple a predat na 820.

Budem vzdacna ak sa na mna nenahnevate,ze tu pisem.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Jasné že sa nenahneváme (aspoň tedy já ne), jsme tu od toho, abychom si pomáhali :)

Intradenní obchodování je práce na plný úvazek, sice čistě teoreticky by šlo od 18 do 22 h. zobchodovat US odpolední seanci, ale prakticky bych to nedoporučoval.

Poziční obchodování může mít buď formu dlouhodobých investic, kdy se kupují fundamentálně zdravé a přesto relativně levné akcie (tj. firma vydělává a roste a ideálně má zároveň co nejnižší hodnotu P/E, třeba
Nebo se dají dělat střednědobé poziční obchody, většinou se tomu říká "trend-following" strategie, a tam se pozice drží zhruba několik měsíců. Tady už se dá i shortovat, pracovat se stop lossem atd. Řekl bych, že u tohoto přístupu by měla být fundamentální analýza víceméně v rovnováze s technickou analýzou.

No a pak je tu swingové obchodování. Takto obchoduji např. já. Přístupy ke swingovému obchodování se můžou dost lišit, viz např tato dvě vlákna tady:

www.financnik.cz/forum/read.php?19,187563

www.financnik.cz/forum/read.php?19,211245

Pokud zůstanu u těch swingů: Někdo obchoduje více mechanicky, někdo více diskréčně, někdo se opírá víc o indikátory, někdo o "price action", někdo dává důraz na fundamenty a někdo zase ne. I průměrná doba držení se různí. U někoho může být 3 dny, u někoho třeba 15 dní. Je to fakt různé. Obecně ale platí, že čím kratší jsou průměrné obchody, tím větší roli by měla hrát technická a nikoli fundamentální analýza. (NB: zakladatelé tohoto serveru zde články o tomto stylu obchodování nepíšou.)

Každopádně "easy money" nejsou nikde...

Hlavně ať zvládneš státnice :)

Link to comment
Sdílet pomocí služby

to: OOUSHA
Začít doporučuji "vanilkově", dlouhými pozicemi v akciích s dobou držení minimálně 3 roky. Zaměřil bych se na prominentní zahraniční společnosti operující ve stabilních jurisdikcích (USA, Francie, Něměcko.... atd...), ktré se prodávají za nízké P/E, nemají mnoho dluhů a platí dlouhodobě dividendy. Dluhopisy .... dnes ne, možná jindy. Příklad, ale opravdu jen příklad: TOTAL SA (oil company, lze koupit i jako ADR na NYSE).

Doporučuji to proto, že mně se tento postup celkem osvědčuje. Nacházíme se v období nízkých výnosů, s tím je třeba se smířit. Je správné si přiznat, kde se člověk nachází. Co píšete, se mi líbí :"Ak mam byt uprimna neviem co chcem.Preskakujem z dema na demo ako blcha na kozuch. Teraz ma cakaju statnice tak konecne potom docitam knihy a rozhodnem sa pre nejaky smer." Byl jsem v této fázi nedávno, v prosinci roku 2008.

V každém případě doporučuji zahrnout mezi knihy, které čtete, tyto tři:

Intelligent Investor, vydání z roku 1973 (zde pozor, komentáře pana Jasona Zweiga nestojí za mnoho....), lze stáhnout v PDF verzi zdarma, dále Intelligent Investor, vydání z roku 1949 a dále Security Analysis. V poslední zmíněné knize lze vynechat kapitoly podrobně popisující železnice a konkrétní firmy obecně, protože tyto se hooooodně změnily. 2. vydání mám na CD a mohu zapůjčit. Takovým rychlým shrnutím toho všeho předchozího je kniha Daniela Gladiše : Naučte se investovat, kterého považuji za jednoho z nejlepších českých investorů (praktikujících value investing).

Zdravím, hodně štěstí.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

×
×
  • Vytvořit...