Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Komunita:
Diskuze Sledované příspěvky Žebříčky

Dividendové akcie - dlouhodobé investice


kramnik

Doporučené příspěvky

Musí být podáno daň přiznání i když vyděláte třeba jen 20 000 Czk... těch 100000 se jedna o objem obchodu... tedy příklad: mám zainvestováno 250000... prodam akcie v tomro objemu a vydělám např 25000... tak musim podat dan přiznání... omlouvam se píšu z mobilu ...

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Pokud prodej splní časový test 3 let, poté je transakce od daně osvobozena (pozor, posuzuje se jednotlivě nákup po nákupu!).

Když je prodej (úplatný převod CP) do 3 let a tedy nesplňuje časový test, tak je třeba posoudit, zda-li se nejedná o osvobozený přijem dle jiného kritéria.

U akcií platí, že dle § 4 ZDP, odstavec 1, písmeno v) jsou příjmy od daně osvobozeny, pokud úhrn příjmů za zdaňovací období z úplatného převodu CP nepřekročí částku 100 000 Kč. Jelikož se nic neříká o příjmu sníženém o nabývací cenu nebo o cokoliv jiného, tak pokud mi za prodané CP na účtě ,,přistane" 105 000 Kč, již se musím zabývat zdaněním, neboť se nejedná o osvobozený příjem.

Pokud tato situace nastane, postupuji dle § 10 ZDP, odstavec 5 : ,,u příjmů z úplatného převodu cenných papírů lze kromě nabývací ceny akcie a pořizovací ceny ostatních cenných papírů uplatnit i výdaje související s uskutečněním úplatného převodu a platby za obchodování na trhu s cennými papíry při pořízení cenných papírů."

Tedy:
1) Časový test (do 3 let = neosvobozeno, posuzuji příjem), (nad 3 roky = osvobozeno)
2) Příjem (úhrn příjmů do 100 000 Kč = osvobozeno), (úhr nad 100 000 Kč = musím se zabývat zdaněním)
3) Postupovat dle § 10, odst. 5 zákona o daních z příjmů

Analogicky lze postupovat u podílových listů.

--------------------------------------------------------
Když už jsme u těch prodejů, co akcie při současných cenách a dlouhodobá návrtatnost? Tak příjemné jako v posledních několika letech to již zřejmě nebude, ale dá se mluvit o neadekvátně vysokém ocenění? Co divergence ve vývoji USA a Evropy, bude přetrvávat nebo začne Evropa dohánět?
(Musíme ty daně trochu odlehčit)
;)

Link to comment
Sdílet pomocí služby

  • 3 týdny později...

Dobrý den,
přemýšlím o rozšíření svých znalostí a svého investičního portfólia.
Zatím jsem se zajímal jen o podílové fondy, které mám, ale přemýšlím i o něčem jiném.
Mým cílem je především zaměření se na vybudovaní pasivního příjmu, tedy o zajímavý kladný cashflow.
Zvažuji tedy právě didvidendové akcie a chtěl bych objasnit pár věcí.
dejme tomu, že bych si vybral telefoniku o2:
cena jedné akcie : 232 kč
dividenda 2x ročně, která stojí 13kč
Jestli to správně chápu tak z jedné akcie (13*2) je za rok 26kč
Pokud akcií koupím např. 400ks ... je výdělek z těchto akcíí (26*400) = 10.400 Kč / rok ?
Ano, samosebou ještě daň a brokerské poplatky ...ale principielně to zhruba takto je ?
Pokud by měl někdo ochotu mi napsat třeba soukromě a zodpovědět mi ještě pár dotazů ohledně této problematiky, byl bych rád.
Děkuji a přeji pěkný den členům fóra
Martin

Link to comment
Sdílet pomocí služby

stivinek,

ano je to tak, daň je 15%, pokud budeš mít dividendy z amerických akcií,, tak je ti daň sražena brokerem u výplaty, takže na účet dostaneš 85% dividendového výnosu.

Dividendová akciová portfolia lze slušně řídit nebo chránit pomocí opčních strategií například Covered Call nebo Collar a tak jim postupně přidávat další případnou hodnotu...

Zásadním problémem pak je, aby dividendový titul neprodělal na své ceně více než je utržená dividenda.. :c)

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Děkuji za radu. Pro začátek bych rád zkusil asi české akcie, ale nebráním se samosebou i zahraničním..USA atd.
Můžeš doporučit brokera, kde bych měl začít?
Někde jsem se dočetl, že jsou pro určité nákupy požadovány minimální vklady. Já se chystám koupit zatím akcie v hodnotě 100.000 max.. S tím, že bych pak každý dejme tomu kvartál nebo pololetí přikoupil další akcie v podobné sumě.
Akcie plánuji koupit a držet, pokud to půjde tak pár let.. A mít, jak už jsem psal, zajímavý pozitivní finanční tok, tedy do budoucna samosebou.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Zdravím místní znalce a odborníky.....stalo se vám někdy, že vám přišla dividenda z US společnosti a byla zdaněna cca 40%? Jedná se konkrétně o titul UAN. Normálně se daní procenty 15. Ještě mne napadlo jestli je něco jinak, když společnost sídlí v Texasu, ale i tak mi to hlava nebere. Setkali jste se s tím někdo? Díky

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Prosím vás, co tady říšíte za nesmysly, dividendy dle českého daňového řádu(zákona) nepodléhají zdanění. Ano opravdu nepodléhají, ale pouze v případě, že má emitent, tj. společnost, která dividendu vyplácí sídlo v ČR. Pokud má sídlo jinde, tak se zdaňuje sazbou, která platí ve státě, ve kterém má tato společnost sídlo. Proto ztrhává broker různě velká procenta z různých dividend. Lze to samozřejmě řešit vratkou daně v daňovém přiznání, ale to si musíte najít schopného daňového poradce velmi dobře jazykově vybaveného a znalého legislativy daného státu. Ideální řešení je nakoupit ČEZ... :)
Možná jsem napsal nesmysly, ale myslím si, že je to tak správně, kdyžtak mě někdo opravte. :)

Link to comment
Sdílet pomocí služby

  • 2 months later...

Zdanění je v tomto případě v pořádku. Stát US na to nemá vliv.

V případě běžné dividendy je zdanění v US 15%. Podnik vykáže hrubý zisk, ten se zdaní a z peněz které zůstanou se financuje rozvoj podniku, zpětný odkup akcií, výplata dividendy.... Dividenda je pak zdaněna 15%. (tedy ideálně, když pomineme, že některé podniky vyplácí i v době, kdy jsou ve ztrátě nebo si na výplatu půjčují :D :D)

V případě akcie CVR Partners (nyse: UAN) se jedná o MLP - Master Limited Partnership. Tedy sdružení několika podniků. Ty využívají různé výhody a to zejména daňové. Místo dividendy tyto podniky vyplácí CASH DISTRIBUTION. Což vypadá stejné jako dividenda, ale liší se to právě zdaněním. Podniky si přerozdělí mezi sebe a držitele akcií zisk. Pohlíží se na to, jako když je Vám přerozdělován nezdaněný příjem. Ten je v US od roku 2013 daněn 39,6% (předtím to bylo 35%).

Trochu jsem to zjednodušil, ale takto to v podstatě funguje. MLP firmy mají v názvu LP.


Link to comment
Sdílet pomocí služby

  • 2 týdny později...

Dobrý den,
když mám část akcii víc než 3 roky a další část míň než 3 roky jak je to se zdaněním? Příklad mám 100 akci víc než 3 roky a 100 akcií míň než 3 roky. Chtěl bych prodat np. 150 akcií, daním tedy jen výnos z prodeje 50 akcií? V případě žebych prodál jen np. 80 akcií nedaním nic?



Link to comment
Sdílet pomocí služby

Dobrý den,

Ano, chápete to správně. Takto je to v pořádku.
Každý nákup se posuzuje samostatně a je nutné dopočítat, kolik akcií splňuje časový limit 3 let a kolik ne. Pokud neprodáváte celou pozici, tak se postupuje pomocí metody FIFO (First IN - First OUT). Tedy co jsem dříve nakoupil, tak dříve prodávám.



Link to comment
Sdílet pomocí služby

Děkují za odpověď.
Ještě mám jeden dotaz. Když mám akcie firmy A, která se spojí s jinou firmu B(bude koupena). Místo akcií A budu mít teď akcie B. Jak to bude z daňového hlediska?

Mám v den spojení výkazat prodej akcií A a zdanit tak tento prodej. A tentýž den budu mít nákup akcií B a když je budu prodávat tak den záměny akci bude brán jako den nákupu akcií B? Nebo je to jinak? Jedna se o US akcie.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

×
×
  • Vytvořit...