Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Komunita:
Diskuze Sledované příspěvky Žebříčky

Můj první obchod


vladimir30

Doporučené příspěvky

2 kajojel :

To je klasicky zacatek obchodovani. Mozne problemy - nemas dostatecne doladeny obchodni plan, nejsi schopen reagovat na danou situaci v trhu, mas diskrecni signal ktery jeste nejsi schopen vyhodnotit jestli je v danou dobu platny nebo ne, pouzivas "o chlup mensi SL nez by bylo potreba", pozdni vstup na signal... moznosti je hromada. S OP zatim nic nedelej, nemas zadne relevantni srovnani, jen si zkontroluj jestli byly vsechny obchody podle planu, a jak by ti ty obchody dopadly kdybys to backtestoval jako predtim a vysledky porovnej. Hlavne plneni, nastup na signal, jestli to vubec byl platny signal podle OP a tak. Timto se musis proste prokousat. Jen mi tam zarazi jedna vec. Rikas ze obchodujes FGBL a obchodujes ho az do sesti do vecera, notabene si vzal signal i po seste vecer. Mrkni se na toto... hlavni obchodni hodiny u nemeckych trhu jsou trochu jinak nez u americkych...

www.financnik.cz/komodity/zkusenosti/nemecke-dluhopisy.html

Jinak preji hodne stesti, pevne nervy, jasnou mysl, zeleznou disciplinu a nekonecne odhodlani stat se v tomto byznyse uspesny. (tu)

Rob

Link to comment
Sdílet pomocí služby

  • Odpovědí 839
  • Vytvořeno
  • Poslední

Nejaktivnější diskutující

Nejaktivnější diskutující

Publikované obrázky

2 fuxo

Ahoj a dík za tvůj komentář. Ano je to pravda, běžně mezi EMA nevstupuju, ale trh vypadal dobře rozjetý, byl tam patern a navíc jsem tak nějak vysledoval z grafů, že pokud jde jedna úsečka dlouhá (tedy pro long celá zelená) a po ní zelené kladivo, je velká pravděpodobnost, že pak půjde zase dlouhá zelená. A když se na graf podíváš, tak to tak opravdu bylo. Obchod byl naplánlovaný tak, že po close té následující úsečky vystoupím a případně kdyby nastal signál, tak vzít DT. Jenže ta úsečka začala tak lítat, že jsem psychycky nevydržel a z pozice vystoupil.
No a jak jsem na tom dnes po prvních 4 dnech? Tento první obchod byl zatím poslední profitovým. Pak následovali 3 ztráty. 40 , 50 a 80. Žádná velká tragédie, zatím jsem v mínusu 120, ale do konce týdne asi vůbec obchodovat nebudu. Přiznám se, je mi špatně od žaludku, když na to pomyslím. A to jsem po 7 měsících backtestu a pappertradingu nebyl ani jednou v zásadním mínusu. Moje průměrné měsíční zisky se systémem FinWin jsou 1400 USD/kontrakt.
Je to fakt jen o psychyce a překonání strachu. Kdybych se nebál a vzal signály, který se v úterý a ve středu objevily a dodržel OP, tak jsem na tom dnes byl o 1000 USD líp.
Ale stejně je to mazec!! :)

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Ďakujem za všetky reakcie páni,

to fuxo:

Je povzbudzujúce vidieť, že s podobnými skúsenosťami si prechádza väčšina začínajúcich LIVE. Vďaka za povzbudenia, určite budem pokračovať od pondelka ďalej a budem zdieľať svoje ďalšie úspechy /neúspechy. Čo sa týka backtestu tak som stále viac-menej na rovnako a vstupy by som riešil podobne aj v backteste resp. papertrade...
Výšku účtu vedome nesledujem, sú to peniaze, ktoré si môžem dovoliť minúť. Podvedomie však ešte stále všetko prepočítava a očakáva výsledky v hesle práca-odmena-práca...Pracujem na tom od začiatku, no live is live ako sa hovorí, to si treba zažiť.

to Raider:

ďakujem za pripomienku. Neplánujem žiadne radikálne úpravy plánu, vyviedly ma z miery všetky tie náhodičky čo sa udiali okolo prvých dní live. V papertrade by som pravdepodobne pokračoval ďalej a neriešil to. No ako som už vyššie napísal live is live... aj ja som si myslel, veď na tom nič nieje, zmení sa mi podfarbenie pozadia z modrej na sivú a čo? ...lenže ono to iné je...Prajem Vám úspešnejší a pohodovejší štart ako som zažil ja....

to Rob99:

Presne takáto rada mi teraz padne vhod. Môj systém je cca. 85% mechanický a 15% diskréčny. Preto si teraz chcem dať malú pauzu a pridať si do systému viac screenov a presnejších definícii kedy vstupovať, kedy počkať na ďalší signál a kedy neobchodovať vôbec. Navyše posledné 3 dni sa extrémne zvýšila volatilita trhu oproti posledným mesiacom čo v mojom OP zahrnuté nemám.
Obchodovanie po 18tej v pláne nemám, výnimočne zoberiem obchod po 17tej, môj prvý vstup bol teda porušením plánu a tak som si to aj zapísal, vyhodnotil a dal si po prstoch ;-)



Nech sa darí a ešte raz ďakujem za pripomienky....



Kajo



Link to comment
Sdílet pomocí služby

Tak už to mám taky za sebou, uff :)
Dva obchody, první +100$, druhý -25$, trh ES. Měl jsem v úmyslu začit už včera, ale váhání a přiznávám se i strach způsobili, že jsem si klikl až dnes večer. Je neskutečný, jak se mi při prvním obchodu rozbušilo srdce. Ne při zadávání přikazu, to ještě šlo, ale jakmile došlo k vyplnění, bylo to jak sprint na 100 metrů. Nemá cenu se rozepisovat, asi víte o čem píšu. Dnes jsem přišel znovu o panictví, tak jdu vstřebávat pocity :)
Ať se daří (tu)

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Ahoj všem,
v současné době se nám tady docela rozjely příspěvky o prvních obchodech, tak jsem se chtěl zeptat všech, kteří v poslední době přispěli, jak to u nich vypadá s odstupem času a po pár dalších obchodech.
Já osobně bych potřeboval radu třeba od někoho zkušeného. Už mám za sebou 6 obchodů a z toho bohužel 5 ztrátových. Ztráty nejsou nějak výrazné, ale přesto bych potřeboval nějak nakopnout, jak se přes ně s lehkostí přenést. Je zajímavé, kolik poznatků o sobě zjistím během 6ti live obchodů. V paper tradingu jsem absolutně neměl zábrany vstupovat do obchodů, ale v live mám prostě blok, který nejsem schopný překonat. Koukám na graf a na indikátory, vidím zajímavý signál pro vstup se slušným RRR a říkám si: " Teď to určitě půjde tak, jak bych si představoval" Ale místo abych vstoupil, tak si jen zakreslím čáry do grafu, kde bych vstoupil a kam bych dal SL. Za 2 minuty bych inkasoval 400USD. Takto to zopakuju dvakrát třikrát za sebou a pak vezmu obchod, který nevyjde. Zjistil jsem na sobě, že když nad obchodem moc přemýšlím, filtruju nejlepší vstup a vyhledávám každou potencionálně nebezpečnou SR úroveň, tak to pokaždý zkazím. Viz například včera, kdy byl obrovský pohyb na short na trhu TF. Vidím, jak jede jedna úsečka za druhou směrem dolů a já na to jen koukám. Je sice fakt, že z mého pohledu nebyl žádný solidní signál ke vstupu, ale když jsem to zpětně analyzoval, tak stačil opravdu malinký risk k perfektnímu výsledku.
Došel jsem tedy k závěru, že je při obchodování velmi důležité rozpoznat dobrý obchod, ale né se nad ním tolik zahloubávat a prostě ho vzít. Prostě do toho dát trošku spontánosti.

Všem se omlouvám za vyčerpávající příspěvek, ale potřeboval jsem se vykecat. :)

Ocením každý názor a hlavně radu, jak to v sobě zlomit...

Honza

Link to comment
Sdílet pomocí služby

honzasek:

zkus se na to obchodování podívat úplně jinak. Píšeš 6 obchodů a z toho 5 ztrátových. Ale to je naprosto špatný pohled. Spíš by mělo být 6 obchodů, z toho 4 podle plánu a dalších 5 podle plánu jsem nevzal. Musíš hodnotit svojí disciplínu a né peníze, jinak se obchodovat nenaučíš. V začátku to rozhodně není o penězích, pokud o nich budeš moc přemýšlet, tak na sebe budeš zbytečně moc tlačit.
A druhá věc je to, že na jednom obchodu vůbec nezáleží. Udělej si tabulku, kde budeš mít 30 řádků. Tam si piš každý obchod, snaž se co nejvíc dodržet svůj plán a teprve na konci to sečti a podívej se kolik si vydělal a kolik by si vydělal, kdyby ses držel plánu. Pak poznáš, že pár ztrát za sebou vůbec nevadí, protože celek je v plusu - tady pomůže projít si znovu i backtest, abys věděl jaké série ztrátových obchodů můžeš čekat, jaký byl max. drawdown apod. Obchodování je jenom o řízení rizika. Takže nekoukat na trh, kde mi utíkají peníze, ale hlídat si hlavně kolik je můj SL, kolik můžu max. ztratit za daný den, týden, měsíc. A mít připraveny opatření, pokud se dostaneš na ten ztrátový limit. Pokud budeš mít tento záložní plán, tak pak můžeš být v klidu a nemusíš se stresovat kvůli jednomu obchodu nebo sérii menších ztrát. Pak víš, že ti tvůj účet vydrží na x měsíců, i když se nebude dařit a budeš mít dost času nabrat zkušenosti a naučit se obchodovat.

Láďa

Link to comment
Sdílet pomocí služby

yax:

Děkuju Láďo za tvou odpověď. Je fakt, že jsem každý svůj obchod zpětně analyzoval. Bohužel né tak důkladně, abych je někam do excelu napsal. Jen jsem si je uložil jako obrázky a pravdou je, že 3 z těch ztrátových byly opravdu mimo plán a vlastně špatně jen na základě nějakého pocitu, že to tam půjde. Dnes odpoledne to ale udělám, jak píšeš a udělám maximum, abych to dodržoval i v budoucnu. Konec konců, není kam chvátat.

Honza :)

Link to comment
Sdílet pomocí služby

honzasek:

napíšu dvě věci, které mě praštily do očí z tvojich příspěvků..tj. sou to určitě věci k velkému zamylšení, jak se chováš a jak by ses chovat měl..pokud ti to "selsky pálí", určitě odpovědi najdeš sám..

1) "Je fakt, že jsem každý svůj obchod zpětně analyzoval. Bohužel né tak důkladně, abych je někam do excelu napsal."

2) "je sice fakt, že z mého pohledu nebyl žádný solidní signál ke vstupu, ale když jsem to zpětně analyzoval, tak stačil opravdu malinký risk k perfektnímu výsledku. Došel jsem tedy k závěru, že je při obchodování velmi důležité rozpoznat dobrý obchod, ale né se nad ním tolik zahloubávat a prostě ho vzít. Prostě do toho dát trošku SPONTÁNOSTI."

majkll

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Ahoj vsetci,
tak najskor reakcie a potom nejake updaty z mojej strany :)

to honzasek:
Dufam ze sa neurazis, ale to co pises v prispevkoch aj citas po sebe? Keby si si to precital, tak majkll a yax maju pravdu. Vstup mimo plan ale mal som pocit ..., vysledoval som..., analyzoval ale nezaznamenal?...
Analyza a odprostenie sa od pocitania ci to bol ziskovy alebo stratovy obchod pri tak malej vzorke je nanic.
Tak ako som pisal predtym, som sice novacik, ale snazim sa na to divat z pohladu pravdepodobnosti a statistiky. Prve 3 alebo 6 alebo kolko obchodov nic neznamena. Vsetko je treba zaznamenat. Vstupna usecka presny cas, HLOC useciek, aky vystup, ake som mal pocity, na druhy den sa na to pozriet s odstupom ci to vsetko bolo presne podla planu, atd atd
Toto je velmi dolezite. Takisto je velmi dolezite, nad tym moc nerozmyslat. Vidim signal, je podla planu, splna vsetko co mam stanovene na 100%? Ak ano obchod beriem. Ked vynecham, stane sa presne co pises, vynecham dobry a vezmem dalsi, ktory ako zakon schvalnosti veli, bude stratovy :) neboj sa tiez sa mi to stalo a tiez som s tym bojoval a bojujem stale. Ale po 4 tyzdnoch sa to stalo uz len raz. Beriem vsetko podla planu. Pytas sa ako to zlomit? Neviem. Mne pomohol rozhovor s manzelkou, podporila ma, a polozila mi zakladnu otazku, ktoru som si kladol aj sam, ale nemalo to taky efekt, ako ked sa ma to ona spytala s vyrazom, ci som uplne normalny :) spytala sa ma:
Manzelka: A v testingu a papertradingu by si to zobral?
Ja: Ano.
Manzelka: Tak mi tu teraz neplac.

Takze moje zhodnotenie po 1. mesiaci? Stale zijem a idem live, to vidim ako najvacsie plus. Hrozne moc som sa naucil hlavne o sebe, o tom ako som netrpezlivy, ako by som chcel a chcel klikat :), o tom ako sa ukludnovat, (mimochodom zhlboka dychat asi 30 sekund po tom co som vstupil do obchodu), o tom co je neziaduce chovanie pre mna. Ucet mam po 31 obchodoch lahko v pluse, ale to nie je dolezite. Ja som fakt rad za to ze mozem bez problemov pokracovat. Urobil som snad milion chyb :) vstupy mimo plan nie su vsak najvacsi problem. Tie sa mi stali 5 krat z tych 31, a aj to bolo z nepozornosti. Najvacsi problem pre mna je nesustredenie sa, alebo naopak prilisne sustredenie sa, az take ze prehliadam veci, nie v zmysle signalov a grafov, ale v zmysle veci okolo, proste prilisne sustredenie sa. Viem ze to znie divne ale je to tak, clovek je potom menej uvolneny a zabudne na nieco co je inak samozrejmost. Clovek by chcel hned a teraz klikat a obchodovat a nie tam sediet na zadku :) Priklad sa mi stalo, ze som sa zabudol prepnut zo Sim uctu na live. Obchodoval som 2 hodiny, zakoncil ziskom 460 USD. A ked som si to isiel zaznamenat do excelu a prezriet v NinjaTraderovi statistiku, tak som to zistil. Viete ako mi bolo? Do placu. A pritom som prezival uplne rovnake pocity ako pri live, a bol som na sim.

Takze vsetko ide zatial presne podla planu, a ked takto vydrzim dalej a odburam vsetky tie neziaduce veci a chovania, tak si myslim, ze je to na dobrej ceste, i ked po prvom mesiaci je moc skoro hovorit. System funguje, ziskal som v neho este vacsiu doveru, lebo aj pri mojich novacikovskych chybach ma dokazal podrzat, a zaroven uz mam poznacene mozne vylepsenia, resp. spresnenia.

Na zaver snad len chcem dodat odvahu a silu pokracovat vsetkym, ktori su na uplnom zaciatku a bojuju tak ako ja. Pani a damy, ja som zacal svoj live 4 stratovymi obchodmi. Po 8 obchodoch som sa dostal na svoj drawdown v rade z backtestov. Chcel som skoncit, na vsetko sa vykaslat, nestracat dalej peniaze. Nevedel som co dalej, stale mi to chodilo hlavou, kazdy dalsi obchod som videl ako stratovy a snivalo sa mi o prepade sa az pod drawdown. Nabral som silu, doveru, pomohol mi rozhovor s manzelkou, ktora ma velmi podporila. Viete ako som sa bal vziat dalsi obchod? Ale prekonal som to, prekonali sme to spolu. To bolo pred 3 tyzdnami a dnes som za to rad. Nema zmysel riesit, keby bolo keby, mal by som 1600 USD. Nie je keby, ale je tu a teraz. A ide sa dalej.

Fuxo

p.s. Zaujimalo by ma ako si vedie Kajo?

Link to comment
Sdílet pomocí služby

fuxo:

Samozřejmě, že se neurazím. Proto sem píšu to, co asi dělám špatně a vím, že to dělám špatně, aby mě takto někdo zkritizoval a já si z toho vzal poučení. Naopak jsem rád, že se odpovědi na můj příspěvek chopil taky někdo, kdo není ještě úplný mazák v tradingu, takže má ještě v živé paměti své pocity z úplných začátků.
Taky jsme situaci řešil s manželkou a taky mě vlastně popostrčila k obchodování. Říká: "s penězi, které jsi do toho dal už stejně nepočítám, tak ty obchody ber. Proto si tam ty peníze poslal."
Souhlasím s tvým tvrzením, že přespříliš velká soustředěnost je asi taky špatně.
Jinak držím palce a třeba za měsíc si můžeme opět sdělit, jestli žijem nebo nežijem.

Dík Honza

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Zdravím Ťa fuxo,

Vidím, že Tvoja plachetnica nabrala dobrý smer ... :-) Live je určite najlepšia cesta ako sa pohnúť a zistiť čo sa v nás skrýva.

Čo sa mňa týka tak ešte tak ďaleko ako Ty niesom. Grécka búrka u mňa spôsobila nutný prechod na sim. Ako som čakal na ukľudnenie trhov uvedomil som si, že môj vypracovaný systém nieje až taký skvelý a hlavne robustný ako som si myslel. Po backteste , optimalizácii a úspešnom papertrade vyzeralo všetko OK....Prišiel som však na jednu pre mňa zásadnú vec. A síce, že môj systém vykazuje super výsledky za určité obdobie na ktoré som ho optimalizoval, no pri teste na out-of-sample vzorke a zmene podmienok to tak už nieje. Samozrejme, možno by sa dalo vypracovať niekoľko scenárov a skúsenejším okom aplikovať ten najvhodnejší, PT/SL prispôsobovať on-the-fly atď. Neviem si však predstaviť ísť live a toto všetko zvládať s kľudom angličana (aspoň zatiaľ nie) ....Každopádne, výsledky a závery môjho prvého OP mám dobre zdokumentované a zarchivované (vďaka Petrovi a Tomášovi k tomu pristupujem zodpovedne :-) )

Tak trochu Ti závidím podporu manželky, ktorú doma máš. Moja frajerka je skôr "strachoprd" a preto s ňou trading radšej vôbec nepreberám. Zodpovednosť a následky nechávam len na svojich pleciach... (inak odporúčam e-book Adventures of a currency trader, ktorú teraz čítam)

No ale späť k tradingu. Chvíľu som sa motal v kruhu ako taký škrečok a potreboval som čas si všetko premyslieť a chytiť druhý dych. Aj keď to možno nieje pre nováčikov vo všeobecnosti odporúčané, rozhodol som sa vrhnúť na price action. Len tak bez klikania sledujem trh, pozorujem formácie, ktoré sa vytvárajú, popri tom študujem Ross-a a používam skvelý market replay v NT 7, kde si zakresľujem možné vstupy, S/R, formácie CG, ledge,123, atď.
Snažím sa zároveň na trh pozerať z akejsi vyššej perspektívy a postupne získať toľko omieľaný cit pre trh...

Aby som to celé nejako zhodnotil, tých pár live obchodov mi dalo určite veľmi veľa (aj keď boli všetky stratové) . Vývoj v tradingu má svoje fázy, ktorými si každý individuálne prejde. Základ je nevzdávať to, a aj keď si človek natrie hubu ako sa u nás hovorí, treba vstať a ísť ďalej...

Verím, že raz príde deň keď si poviem : trading for living, living for trading :-)

Všetkým prajem veľa úspechov a trpezlivosti

Kajo.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Ahoj vsetci,
vela reakcii :) to je dobre a dolezite povzbudzovanie sa.

honzasek nech sa dari.

Pavle, ono sa to lahko hovori po tom co to clovek zazije a prekona. Ale zazit to na vlastnej kozi, a este hned na zaciatku ako sa clovek pusti prvykrat do live, nie je moc lahke. Ale suhlas, ze to da cloveku hrozne moc.

Kajo, drzim palce nech sa moc dari!!! Neda mi to ale nenapisat, bacha aby si sa nezamotal v kruhu zase, aby si nehladal nejaky ten svaty gral, prechod z indikatoroveho obchodovania na PA je docela velka zmena. V podstate ides zase od zaciatku, a pritom by mozno pomohla len nejaka malickost. Trebars posunut SL na B/E alebo na B/E+1 v nejaky moment, tak aby mohol trh stale dost dychat. Ja napriklad posuvam SL na B/E+1 pri otvorenom profite 1 bod (TF) a uz uzavretej minimalne jednej usecky po vstupnej.

Airmike, ja si nemyslim, ze je to az taky problem. Ja mam akurat z bezpecnostnych dovodov nastavene start ninja v global simulation mode, no a proste som to zabudol prepnut :(

Tak nech sa vsetkym dari, zase si napiseme updaty za mesiac :) mozno ze by nam vzajomne pomohli aj nejake obrazky, i ked neviem ci to uz nebude mimo diskusiu tohoto vlakna, ked tak zalozime nove :)

Fuxo

Link to comment
Sdílet pomocí služby


×
×
  • Vytvořit...