Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Komunita:
Diskuze Sledované příspěvky Žebříčky

Můj první obchod


vladimir30

Doporučené příspěvky

inak, sice asi dost skoro robim zavery, ale ten trading bude riadna NUDA :D no ale svedomie mi zatial nedovoli robit kroky mimo plan , cize si asi budem musiet zvyknut :D som zvyknuty na replay 15-20x na paper, to je krajsie :) . a zatial moc nevidim rozdiel medzi paper a Live. len s tym ze to ide dako moc pomaly

Link to comment
Sdílet pomocí služby

  • Odpovědí 839
  • Vytvořeno
  • Poslední

Nejaktivnější diskutující

Nejaktivnější diskutující

Publikované obrázky

S tím odpojením internetu - to nemáte nějak ošetřené? Ptám se, protože pokud Vám vypadne internet na delší dobu a nebude te mít nastaven stop-loss, tak můžete být v pěkném průšvihu. Já osobně toto řeším tak, že platforma mi jede na virtuálním serveru, který je přímo připojený v datacentru, takže když mi vypadne internet, tak ho nahodím třeba přes mobil, ale ta obchodní platforma mi mezitím NORMÁLNĚ JEDE.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Zdravím všechny příznivce tradingu :),
jsem rád, že mohu do tohoto vlákna taky vložit nějaké moudro. Tradingu se věnuji něco přes tři roky a live jedu 5 týdnů. Prošel jsem si typickým kolečkem hledání svatého grálu. Nejdřív jsem začal samozřejmě s nekonečným testováním různých indikátorů. ale jakmile nezachytili velký pohyb trhu, tak jsem je vyměnil. Toto mi trvalo přibližně dva roky. Samozřejmě jsem nejdřív chtěl obchodovat na forexu, ale díky bohu jsem týden před fundováním účtu opřel hodně nešikovně auto do sloupu při parkování :). To mě stálo 40 000Kč a protože mi je 21 let a na trading jsem si vydělával dřív v mekáči za 55kč/h, tak to sakra bolelo. Teď už jsem na VŠ a mám brigádu v bance, tak je to lepší.
Zlom přišel asi před rokem, kdy jsem se začal věnovat psychologii, o kterou většina nováčků ani nezakopne. Naprosto nejpodstatnější pro mě byla tato zjištění: trhu jsem úplně ukradený, trh je naprosto iracionální prostředí, nelze předvídat budoucnost ani ovládat trh, jediný způsob jak vydělat peníze je konzistentně obchodovat statisticky prověřené pravděpodobnosti. Ani nevíte, jak mi tato zjištění pomohla. Dřív to bylo o tom, jestli jsem měl pravdu (PT) nebo jsem se spletl (SL), nyní je to pouze o dodržení plánu.
Začal jsem tedy tvořit obchodní plán a musím říct, že bez něj bych byl naprosto ztracený. Když jsem chtěl začít na forexu, tak jsem měl akorát vytisknutou stránku A4 a tu měl u klávesnice. Nyní mám v deskách 16 stran na obchodování db/dt/2b reversal s intermarket analýzou. Nejvíc se bojím toho, že při live nastane situace, kterou nemam v deníku popsanou. Naštěstí za 5 týdnů nenastala. V deníku mam prakticky vše od odměn/trestů za dodržení plánu po situace, co dělat v případě výpadku proudu. Naštěstí za 5 týdnů nenastala.
Další věc, která mi nesmírně pomohla je pocitový deník, který mám vytisknutý a zapisuji do něj dojmy přímo při obchodování a na konci seance vše zapíšu do PC a vytisknu na čisto. V deníku mám obsaženy kolonky, zda jsem splnil briefing před obchodováním, pocity ze dne, přesně definované pocity a náměty na zlepšení strategie. Nejvíce mám problém s chamtivostí, vždycky si říkám, že chci z trhu vymáčknout ještě víc, ale zatím jsem to nikdy neudělal.
Taky jsem se trošku zbláznil do evidence obchodů, všechno musím mít vytištěné a uložené v deskách, dělám denní, týdenní i měsíční report. Denní report právě obsahuje pocitový deník. Bez této evidence bych se v tradingu taky nikam nepohnul.

Za 5 týdnů obchodování musím říct, že mě můj psychicky stav docela povzbudil. Bal jsem se, že budu obchody hodně prožívat, protože už v paperu jsem často posunul SL na BE, abych nedostal plný PT, což bylo proti plánu. Teď v live jsou obchody v pohodě, samozřejmě srdce nabere na obrátkách, ale není to tak hrozné. Jak ztráty, tak profity jsou v pohodě. Vysvětluju si to tím, že v paperu jsem testoval strategii a bál se, že nebude fungovat, teď v live vím, že funguje. Za 5 týdnů jsem neměl obchod proti OP. Největší prohřešky byli, že jsme jednou špatně umístil SL a jednou nevzal platný obchod. Mám na to dvě hesla, první: lepší nevzít obchod než mít navíc SL- snaha o braní pouze 100%ních signálů a žádných šmudlů. Druhé: bez vstupu do obchodu nevyděláš. Jsou to trochu protiklady, ale mně to pomohlo. Dokonce jsem svojí obchodní karieru začal třemi SL v řade :). Snažím se taky obchodovat pro pocit ze hry a ne pro peníze. Po třech dnech dodržení plánu si mohu něco dobrého koupit :) a třetí den mě ani nenapadne něco dělat proti plánu.
Teď trosku ke strategii a výsledkům, po 5ti týdnech jsem lehce v mínusu, prakticky na nule. Největší kámen úrazu strategie je, že mám pohyblivý SL podle risku na obchod. Vždy 2:1. Jednou mám SL 20 USD a PT 40 USD a pak mám SL 40 USD a PT 80 USD. Když zrovna chytnu SL 40 USD a předtím jsem měl PT 40 USD, tak to zamrzí. Po třech měsících to chci řešit dalším kontraktem jako runner, v tuto chvíli testuji 5 druhů výstupů a jak se zde mnohokrát psalo, tak zrovna výstupy dělají strategii ziskovou. Moje strategie mi dává 3 signály za týden a to mě taky naučilo trpělivosti, ale už, už bych chtěl něco přidat a pořádně obchodovat. Chtěl bych přidat další pattern intermarket analýzy. Pokud máte nějaké nápady, tak rád uvítám :). Prakticky obchoduji to, co dal jako příklad yax do diskuze k minulému článku o IA.
Rád bych ještě doporučil článek ohledně obchodování pana Pavla. Moc bych taky rád poděkoval zakladatelům tohoto serveru, protože mi opravdu změnili život. Dál bych chtěl poděkovat hlavně jenaLovi (vzor :) ), Pavel K., Danek, Libic a taky vini-mu za jeho skvělé hlášky :). Za týden se budu stěhovat kvůli studiu na rok do Austrálie a tam bude ranní seance začínat v 22:30, tak to bude taky zajímavé. Přeji mnoho úspěchů
Ota

The market is weird. Every time one guy sells, another one buys, and they both think they're smart.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Thoft, gratuluju k discipline! Pokud mas takto pohyblivy SL a k tomu PT jako jeho nasobek, tak by bylo zdaleka nejlepsi pridat alespon 1 kontrakt i treba pri o trochu vyssim risku (obzvlast, kdyz zvladas drzet plan). Dalsi vystup bych osobne zatim nepridaval, protoze ten "problem" pro 1 kontrakt, ktery pojede kolem nuly, se nezmeni. Ale jinak je to samozrejme na tobe! (tu)

Link to comment
Sdílet pomocí služby

thoft,
pusobi to na mne fakt bezva. gratuluju. jak dlouho jsi papertradoval? Ohledne Australie, pokud budes na koleji, vychytej nejake spolubydlici kteri nebudou cele noci parit, at mas klid. Nechce se mi ted pocitat v kolik australskeho casu otviraji evropske trhy, ale mozna v nejakou rozumnejsi hodinu ;), nebo prave naopak?? ;)
No ale v 21 letech neni problem chodit spavat v 2am, chapu ;). Tak pak posli obrazek klokana

-- mirka

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Ahoj,
díky za odpovědi. Problém s pohyblivým SL chci určitě řešit přidáním jednoho kontraktu, ale nejdřív si chci "odtrejdit" alespoň 2 měsíce. Paperoval jsem dva měsíce. Chtěl bych se zeptat zkušenějších, jak postupovali po měsíci obchodování, co jste dělali, četli, testovali? Já nyní testuji akorát výstupy a čtu o psychologii.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Zdravím všechny,
napíši pár poznámek k tradingu, jak jsem začal. K prvnímu obchodu mi to trvalo cca 2 roky. Nejdříve jsem náhodou našel stránky financnik. Poté, co jsem si pročetl nějaké články a diskuze, jsem absolvoval kurz Obchodování na komoditních trzích. Pak chvilku pauza a potom jsem se zúčastnil kurzu spreadového obchodování, nějaký čas jsem se tomu věnoval, sledoval grafy a sezónnosti a pak zase pauza. Abych vše oprášil, po cca roce jsem se přihlásil opět na kurz spread. obchodování. Abych zase neodpadl, dal jsem si konkrétní cíle, kdy co budu dělat a kdy začnu reálné obchody. Opět jsem si předplatil TnT a MRCI a vyhledal pár obchodů dle mého gusta. Takže jsem již v reálném obchodě a není to žádné drama, což je asi v pořádku, spready by neměly být drama.

Moje zkušenost je taková, že trading je stejný jako jiné věci v životě, bez přípravy si člověk natluče, ale neustálé přípravy bez odvahy to zkusit také nikam nevedou. Chce to přiměřenou přípravu a pak zkusit pár nepříliš riskantních obchodů. Na základě toho teprve člověk pozná, co má na svém obchodování vylepšit. Ale asi nelze "piplat" svůj obchodní plán dlouhá léta, aniž mám zkušenost s reálným obchodováním. Naprosto souhlasím, že v jednoduchosti je síla. Můj obchodní plán je na pár stránek A4 a k tomu mám pár stránek svého "manuálu", kde mám ty nejpodstatnější informace k obchodování, abych je měl po ruce.

A další důležitá věc je vytrvalost, bez ní nelze dosáhnout úspěchu nikde, ani v tradingu ne. Jenom než se člověk dostane přes technickou stránku obchodování (v mém případě TnT, MRCI a TWS od IB), ale jde to a zpětně se mi některé mé nejasnosti zdají až nepochopitelné, v čem byl problém. Je potřeba postupovat krok za krokem a neděsit se toho, jak to všechno zvládnu.

Co se týká vstupních nákladů, je to cca 20-30 tis. za ty dva roky, než jsem se dostal k reálnému obchodu. Možná se Vám to zdá dost, ale je to realita: 3x kurz obchodování, cca 5 knih, předplatné MRCI, SW TnT + data. Nepočítám notebook, Excel, internet. připojení a podobné věci, které asi stejně všichni máme. A nepočítám potřebný počáteční vklad 10. tis. USD, to doufám nebude náklad, ale počáteční kapitál :-).

Občas zde čtu, jak si někdo přečte tyto stránky a už plánuje, že se tím bude živit a skoro dává v práci výpověď a "kupuje vilu u moře" . Zde bych si dovolil vyzvat k zachování klidu, vše chce svůj čas, a dokud nezkusíte nějaký čas obchodovat, nestavte vzdušné zámky. Každý jsme jiný a ne každý musí být až tak úspěšný jako ti, co se tím živí (byť samozřejmě může a přeji mu to). Můj případ to zatím není a jestli bude, na to je ještě čas. Ale nevsadím vše na jednu kartu.

Přeji začínajícím traderům (mezi které se také počítám) trpělivost a rozvahu.

Dring

Link to comment
Sdílet pomocí služby

  • 2 týdny později...

Vidim ze se tu dlouho nic nedelo od posledniho prispevku,takze se pridavam i ja.

Jak jsem zacinal atd. nebudu popisovat, vypadalo to asi jako u kazdeho zacatecnika.

Muj live trading zacal 13. zari 2010, momentalne mam za sebou 3 ziskove obchody. Zisk je sice minimalni, ale min. prvni 3 mesice mi vubec nejde o prachy. Dulezite je pro me abych dodrzel obchodni plan a neobchodoval s emocemi.

Prvni 3 dny v tydnu jsem byl pred zacatkem otevreni trhu hoodne nervozni, jakmile se priblizil muj signal a ja vstoupil do obchodu, zacal jsem se klepat a tep mi vystoupal az hodne pres 140. Nevim proc, obchod skoncil s mirnym ziskem, rucne jsem uzavrel pozici, nebot se mi nelibil stav, ktery panoval po vstupu do obchodu. DObre jsem udelal, trh se otocil a vystrelil na long.

Dalsi dva obchody jiz byli relativne v klidu, vedel jsem co mam cekat a byl jsem jen mirne nervozni, ale opet nastal dalsi problem, se kterym se budu urcite jeste nejaky cas potykat.

Posledni dva obchody jsem uzavrel rucne, a pritom zbytecne, trh sel smerem ktery jsem predpokladal, ovladl me strach a abych nestratil to co jiz mam, zbrkle jsem vystoupil z obchodu.

Byl jsem samo. na sebe trochu nastvany, to ze mi utekl profit me netrapilo, ale beru to jako pozitivni zkusennosti.

Co zatim vydim jako plus, je to, ze jsem mel kazdy den velmi velke nutkani vstoupit do obchodu mimo plan, ovladala me chamtivost. Byl to celkem mazec, jedna cast vstup do obchodu, druha rikala; dodrzuj OP. Doslo ke stretu mezi chamtivosti a rozumem, diky bohu, rozum zvitezil, ovladl jsem se a nevstoupil jsem do obchodu. A jak to tak byva, udelal jsem dobre, trh se proti. Rok v kuse, kazdy den, nebo kdyz mam chvili si vzdycky rikam: dodrzuj obchodni plna, bud konzistentni, bud zednikem, nespechej, nepredvidej trhy, zzij se s trhem.

Kdyz nad tim tak premyslim, tak to ze sem mel 3 velmi mirne ziskove obchody je usmevne a neresim to. Ja vim, jsem presvedcen ze muj OS bude fungovat a funguje. Dva roky skoro kazdy den jsem sedel nad grafy, pc, knihami. A jsem rad ze jedu konecne live, aspon poznam nove ''zakouti'' tradingu a budu zjistovat to, co mi na paperu unikalo.

Takze pro ty, co pojedou live, tak doporucuji: Serte aspon prvni 3 mesice na profit (myslete na DD at si nevyluxujete ucet) a venujte se emocim a psychologii, me osobne nezajima prvni 3 mesice nic jineho.
Zisky ktere mam, beru jako bonus.

Jak sem psal: priorita je ovladnout svuj strach. S chamtivosti nemam problem.
Feel Good

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Pro: h0moun

Ahoj, je velice pozitivní, že nemáš ambice inhed vydělávat peníze, ale přistupuješ k tomu ve smyslu HLAVNĚ SE UDRŽET VE HŘE, i když si myslím, že jen 3 měsíce ti na to stačit nebudou.
Co mě ale vyburcovalo na tvůj příspěvek reagovat je fakt, že jsi zde uvedl minimálně dvě velice ošemetné věty, na které bych tě rád upozornil.

Budu tě volně citovat:

1) Ručně jsem uzavřel první obchod, protože se mi nelibilo jak se choval trh. Udělal jsem dobře, protože jinak bych chytil plnou ztrátu.

2) Poslední dva obchod jsem zase uzavřel ručně, což nebylo úplně dobře, protože nemám takový profit, ale že mi ujel nějaký zisk mě až zas tolik netrápí.

Tyhle dvě věty vypichuju proto, že odrážejí tvůj "falešný pocit", že jsi to zvládl docela dobře a není to věc, kterou je potřeba až zas tak řešit. Domnívám se, že pro začátečníka není absolutně jiné cesty, než zcela mechanicky obchodovat ten nejprimitivnější systém, který dokáže sestavit a jakýkoli zásah do obchodu je špatně a když už nastane, tak by to mělo být velké téma sebezpytování. Časem poznáš, že každý dolar, o který budeš z různých důvodů ošizen, ti bude setsakra chybět.

Neber to jako nějaké mentorování. Jen chci naznačit, že ten druhej v tobě, co ti to bude kazit, má velkou sílu a nějakou dobu potrvá, než ho dostaneš pod kontrolu. Takže buď na sebe extrapřísnej a nedovol své hlavě, aby si třeba jen na chviličku myslela, že jsi to zvládl dobře, když to bylo mimo plán.

Ještě doplním, že mám za sebou necelé dva roky živě.

Mnoho zdaru přeju.

kvočur

Link to comment
Sdílet pomocí služby

to kvocour:

Jasne diky za povzbuzeni, uvidime, nerad uvazuji co kdyby, co muze byt atd. Takove uvahy nemam rad,
co se tyce tech dvou vet, tak tam je to diskutabilni, sam nevim jak bych to mel presne definovat, nebo jak bych to mel napsat.
Co se tyce te druhe vety, tak v backu a paperu sem mel vzdy fixni PT a SL. SL mam tedka take fixni, ten se pohybuje cca +-1 tick podle volatidity a celkove nalady na trhu. SL ok, ale tedka zkousim co vsechno snesu,vydrzim, a hlavne, mam za sebou 4 live obchody, takze si pockame naky ten patek a potom se na to podivame.

Ale pravda, srat ze zacatku na prachy, ale udrzet se ve hre a naucit se ovladat emoce a obchodovat podle planu+ konzistentnost.

Feel Good

Link to comment
Sdílet pomocí služby

ked tak citam tie zaciatocnicke komentare s pred nejakej doby zaujimalo by ma ako sa niektorým z vas dari teraz, kolko ste ziskali/stratili, je tu niekto taky kto pomocou odhodlania skrze financnika zbohatol na obchodovani? kupil si niekto dom auto? alebo aspon sa da z toho slusne zit?
(ked vidim tie testy systemov v tych knihach s takymi vysokými ziskami, tak to by malo byt uplne jednoduche podla toho zmenit svoj zivot za rok dva), ako to je v skutocnosti?
diki

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Zdravím všechny.

Taky se podělím s mou novou zkušeností z live obchodování. Zřejmě to nebude nic nového, nebo možná jo. Uvidíte sami, pokud si to přečtete. ;)

Start Live jsem měl naplánovaný na toto pondělí 27.9.2010. Mám za sebou cca 2 roky paper-tradingu (různých systémů) a celkově se futures věnuju něco málo přes tři roky. Pondělí, úterý a středa jsem nedostal jediný signál ke vstupu do obchodu. Teda signály tam nějaké byly, ale nesplňovaly podmínky mého obchodního plánu, tak jsem je nevzal. Udělal jsem dobře. Byl jsem na nule, kdybych je vzal, byl bych ve ztrátě cca 200 Euro (obchoduju FESX a FGBL).

Dnes jsem konečně dostal první správný signál ke vstupu do obchodu. Vypnul jsem v NT "Simulation mode", přepnul account ze sim na live a zadal LMT příkaz do trhu. Chvilku trvalo, než jsem byl exekuován do obchodu a nakonec jsem byl v pozici. V té době jsem již měl zadán i SL a PT jsem zadal hned po vstupu. Cca 30 minut šel trh do strany. Pozoroval jsem, jak se budu cítit.

Popravdě řečeno myslel jsem, že to bude horší. :) Srdce mi bušilo, ale na infarkt to zdaleka nebylo, nepotil jsem se, nekřičel jsem a já nevim bůhvícoještě. Jen jsem byl lehce nervózní. No nebudu to prodlužovat - nakonec jsem vystoupil na SL, ale vše je OK. Vstup byl OK, výstup byl OK, nic jsem neporušil a jeden obchod NIC neznamená. A ihned po výstupu na SL jsem se necejtil o nic hůř než když jsem vystoupil v paperu snad milionkrát na SL. ;)

Takže závěrem - asi něco na tom fakt bude, když všichni píšou o tom: "Dodržujte svůj obchodní plán a nenechte se ovládat emocemi!" (tu)

Roman

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Čau Filip44.

Já mám teď takovej mini cíl - udělal minimálně 10 obchodů v řadě za sebou přesně podle plánu, abych viděl, jak na tom budu v live. Backtest i paper ukazuje, že bych měl být v plusu. Jak bude vypadat realita, uvidím a když nezapomenu, napíšu. :)

Jinak ještě důležitá věc, kterou jsem nenapsal - myslím si, že není důležitý se hned vrhat do live, když nevěříte svýmu obchodnímu plánu. Spíš si myslím, že je to špatně! Proto jsem tak dlouho paper-tradoval, než jsem našel svůj systém, který mi vyhovuje, kterému důvěřuju a který má pro mě svoji logiku... A má to i vedlejší plus - naučíte se perfektně ovládat svoji platformu pro zadávání příkazů.

Jinak FESX a FGBL jsou dva trhy, které se obchodují na Eurexu - o nich se dočteš i zde na finančníkovi. A účet, s kterým začínám, je +/- 6 000 USD.

Měj se,

Roman

Link to comment
Sdílet pomocí služby


×
×
  • Vytvořit...