Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Komunita:
Diskuze Sledované příspěvky Žebříčky

Můj první obchod


vladimir30

Doporučené příspěvky

Ahoj, takže i já se můžu konečně podělit o první zkušenosti na burze. Koncem února 2010 jsem ještě neznal slovo komodita a ani jsem nevěděl, jak obchodování na burze vůbec funguje. Poté, co jsem našel tyto stránky jsem si přečetl komoditní manuál a zalíbilo se mi to. Mám zkušenosti jak v IT, tak v obchodování s pojistnými smlouvami ve finančním sektoru, což mi dalo také lekci a hlavně člověk poznal sám sebe a i to, že nic není hned a je potřeba tomu dát jen aktivitu a výsledek se dostaví.
Moje povaha berana s býkem zapříčinila, že jsem se do tohoto zakousl a nepustil. I přesto, že chodím do práce jako každý jiný, jsem si každý den byl schopný najít 4-10 hodin času na čtení diskuze, nově zakoupených knih a brouzdáním v grafech. Začali se mi ze všeho spojovat kousky do sebe a tvořily postupně mozaiku toho, co má být cílem. Kombinace praxe a teorie se navzájem nádherně doplňuje a člověk získává velmi silný pocit jistoty, že je opravdu velká pravděpodobnost, že s tím můžete jednou začít. Takže od začátku března/2010 do konce září/2010 jsme jel SIM, změnil jsem jednou platformu i s brokerem, a jednou trh na levnější pro začátek (NQ). Využívám jak PA, tak technické indikátory na lepší posouzení situace a na větší přesvědčení pro vstup. Začínám na $7000 a obchoduji 1-2 kontrakty podle situace. Po dvou dnech obchodování jsem $320 v plusu. První obchod se nedá zapomenout, i když jde jen o malý risk na kontrakt, klepala se mi ruka a srdce tlouklo, bylo to velmi zvláštní. Velký respekt z trhu, strach. Jen proto, že je to poprvé. 50% vstupů i výstupů nebylo podle plánu, ale snažil jsem se za celý den odejít alespoň se ziskem. První den 13 RT, zisk ve finále $220, druhý den $100, 7 RT. Bylo to velmi zbrklý, ale nebyla ztráta. Strach, že člověk nevidí pravou stranu a jde Vám o skutečné peníze je silný, ale chce to jen čas.

Byl bych velmi rád, aby si tento příspěvek přečetl nováček, který na tom je možná stejně jako jsem byl já. Stačí opravdu vydržet a dělat proto co jde. Všechno Vám začne po určité době do sebe zapadat a dokonce se i přistihnete, že jste předběhl teorii, když další den objevíte něco dalšího, co Vám podpoří včerejší myšlenku.

Takže díky za tento server a lidem, kteří se kolem něj pohybují.

Ať to všem daří, tak, jak si zaslouží...

Link to comment
Sdílet pomocí služby

  • Odpovědí 839
  • Vytvořeno
  • Poslední

Nejaktivnější diskutující

Nejaktivnější diskutující

Publikované obrázky

Marxtone, nezlob se na me. Ale tobe toho jeste o tradingu do sebe tolik nezapadlo... Jsi prakticky na samem zacatku.

"50% vstupů i výstupů nebylo podle plánu, ale snažil jsem se za celý den odejít alespoň se ziskem. První den 13 RT, zisk ve finále $220, druhý den $100, 7 RT. Bylo to velmi zbrklý, ale nebyla ztráta." Tenhle uryvek ukazuje, ze tvuj pristup k zacatku obchodovani je opravdu dost spatny. 50% vstupu mimo plan, 10 vstupu za den. Navic premyslis stylem, ze hlavne aby byl na konci dne zisk. To je od zacatku hodne spatne nastavene mysleni. Nechci byt za nejakeho chytraka, ale mel bys asi trochu zpomalit, poradne se jeste zamyslet a zkusit to trochu jinak. Lepe.
Myslim si, ze je to take dost kratka doba od toho, nez jsi se poprve docetl o tradingu a zacal live, ale to uz je hodne o osobnim pristupu a o tom, jaky kdo je. Jenom vim, ze prvni rok jsem prakticky take nedelal nic jineho, nez se venoval tradingu (a to jsem student na VS, takze spousty casu) a kdyz se kouknu zpetne, tak vidim, ze i kdyz jsem toho mel dost nacteno, nebyl jsem zkratka dobre nastaveny psychicky. Ale s tim se muze vyporadat kazdy jinak.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Tohle je asi popis toho, jak by se to nemělo dělat ale co naplat, popíšu svůj první obchod. Asi po 2 měsících od té doby, co jsem se začal o trading zajímat to probíhalo takhle:

Pondělí 4.10.2010
Přes neděli jsem z knížky načetl spread na Lean Hogs (BUY June, SELL Feb) a v excelu si vyzkoušel, že letošní minimum bylo 20.9. V pondělí v 16:05 jsem celkem úspěšně nastoupil do dvou pozic LMT na jednu stranu a MKT na druhou. Okamžitě jsem byl v plusu asi 100$ a už jsem počítal, jak mi ty tisíce spadnou do klína ;-))))))

Úterý 5.10.2010
V noci mi účet narostl o 690$. Bylo jasné, že trading je úplná brnkačka :-). V euforii jsem si jen tak na pocit střihnul obchod s FGBL, ten šel hned do kopru. Naštěstí jsem utáhl SL a tak jsem přišel jenom o 60 EUR. Moc mi to nevadilo, protože spread byl pořád ještě ve slušném plusu. Odpoledne jsem přikoupil ještě 3 pozice spreadu o 2 ticky výše než v pondělí. Celkový margin dělal 30% konta a říkal jsem si, že kdyby to šlo dolů tak stihnu vystoupit (moje představy o možné rychlosti pohybu byly samozřejmě nulové) Večer byl stav konta +1300$.

Středa 6.10.2010
Dnes jsem se zařekl, že nebudu obchodovat, jen jsem sledoval jak se to hýbe. Přes den to bylo kolem 800$ a večer dokonce 1100$. Teprve v noci jsem si ověřil, jak tenhle spread s průměrným ziskem 5000$ za tři roky 2006-2008 fungoval letos v zimě – skončil se ztrátou přes 2000$ na kontrakt. To mě moc nepotěšilo ale stále jsem byl v plusu a říkal jsem si, že si dám pozor.

Čtvrtek 7.10.2010
Už od rána jsem se chystal, jak ten spread zavřu. Jak se blížila 16:05, tak šla cena spreadu víc a víc dolů ale pořád jsem byl v malém plusu. Kdybych já pako vystoupil hned po otevření trhu pomocí MKT přišel bych si na pěkných 300$ ale zkoušel jsem něco vydolovat limitem. Nejdřív se mi vyplnil SELL HEM1 a HEG1 ne a ne jít dolů. Řekl jsem si, že i 200$ bude dobrých a modifikoval jsem příkaz. Přitom mi zatuhnul Firefox. Byl jsem v práci a obchodoval přes webtrader. Rychle jsem se znovu přihlásil, příkaz tam pořád ještě byl. Modifikoval jsem ho a byl jsem venku za +250$ na 5 kontaktů sice nic moc ale bylo to v plusu. I tak to byl adrenalin a pomalu jsem se z toho vzpamatovával. Naštěstí jsem se ještě jednou přihlásil, podíval na stav konta a koukám že mám nakoupené 4 pozice únorových prasat a jsem s účtem o cca 1000$ v mínusu. Ten příkaz před pádem browseru a modifikací nějak zůstal aktivní a po 20 minutách se částečně vyplnil (4 pozice) předtím byl seznam orderů prázdný. Účet jel dolů jak po tobogánu. Rychle jsem ho chtěl zrušit, dvakrát mi to zase zatuhlo a nakonec jsem vystoupil HEG1 – BUY 75,625 – SELL 75,1. To celé krát 4 dělá i s komisí -940$. FUJ !!!! Ještě se celý klepu.

Pátek 8.10.2010
Jsou 3 ráno a dodělávám práci, ke které jsem se včera už nedostal. Před chvílí mi to došlo. Spread sice SL nemá ale vystoupit jsem měl s nastaveným SL !!! Kam jsem dal rozum? I tak jsem rychlým výstupem ušetřil 320$. Do konce obchodování spadla cena ještě o 0.2 bodu. Jak je vidět, Mohlo to být i horší.
Odpoledne: podíval jsem se na dnešní stav. V původní pozici bych teď byl +2650$. Další pěkný trénink psychiky.

Teď si matně vzpomínám, že jsem někde četl, že nejdřív se mají studovat grafy, dělat backtesty, pak papertrading a pak začít s jednou pozicí. Budu muset zapracovat na psychice a kázni.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Hugos:

Zaujimavy zaciatok :D . Ale tak aspon si sa poucil a priznal si si ze musis na sebe este veeela zapracovat.

Marxtone:

To by nezaskodilo aj tebe. Ale to prichadza vacsinou az po nejakej ztrate. Niekomu staci velka strata a niekto si to uvedomi a prizna az ked vynuluje ucet. Dufam ze si zoberes neco z Pavloveho prispevku a porozmyslas ci je to v poriadku.
9mesiacov studia tradingu je podla mna fakt malo nato aby niekto mohol zacat stabilne profitovat. Na tvojom mieste by som este nastudoval hlavne nieco o psychologii (odporucam Douglasa) a az potom by som uvazoval nad live obchodovanim :)

Link to comment
Sdílet pomocí služby

To Pavel K.

Pavle, děkuji za reakci, já bych to nenapsal lépe, pokud bych svůj příspěvek viděl napsaný někým jiným svýma očima. :) Popravdě, čekal jsem, kdo mi přesně něco takového napíše. Ale lhát jsem nechtěl, byla to série prvních obchodů s obchodními chybami. Vidím, že už jsi hodně daleko a máš to v hlavě uspořádaný tak, jak by mělo být. Ty RT za den jsou šílený, a první den to bylo způsobený adrenalinem a klepajícím se prstem na podložce s myší .. ;) Na zpomalení už pracuji, nemám špatnou teorii a přípravu, myslím, že pokud si nastavím mantinely a budu je dodržovat, tak by to mělo fungovat. O zapadnutí informací do mozaiky mám na mysli procentuálně úspěšné určení vstupů i výstupů. jen je se strachem a hamižností nedokážu zatím dobře obchodovat. Chce to jen brzdu a když už vstoupím, dodržet pravidla se spojením vstupu, tj. umístění SL a PT a jít pryč od PC nebo sledovat pozici ale držet se opodál s opatrným řízením pozice.

To Georgeguaran

Všechno se ukáže časem, za měsíc sem napíšu, jak jsem na tom a popíšu změny v chování a přístupu. NQ nakoukávám skoro od samého začátku a na nic jiného se nezaměřuji. Rád se podělím o informace a přeji hodně úspěchů

m.hunter:

Od M. Douglase mám přečtený obě dvě knihy a jsou to jedny z nejlepších knih, které jsem kdy přečetl. Mám impulzivní povahu kterou musím hodně zkrotit, abych byl úspěšný. Neříkám, že vím všechno, ale do začátku základy mám,jen to tak začít dělat. Čeká mě ještě hodně, hodně práce ....

Link to comment
Sdílet pomocí služby

  • 3 týdny později...

To Filip44:

Chtěl si vědět, jak na tom budu po měsíci live. Musím říct, že to byla nuda. Za celý měsíc jsem měl POUZE tři live obchody (jedu intra, ne pozičně :) ). Z toho dvakrát SL a jednou PT, takže celková ztráta je necelých 40 Euro včetně komisí.

Co mě ale malinko štve je, že ze zdravotních důvodů jsem nemohl obchodovat všechny seance a zrovna v těch jsem měl tuším dva ziskové signály, k tomu jeden ziskový jsem nevzal (ani nevím proč - chyba) a tohle pondělí jsem nahodil ráno grafy a okamžitě jsem měl signál, který jsem nevzal, protože jsem zrovna zasedl k PC. No a jak jinak, další zisk. :-/
Takže kdybych tohle všechno vzal, vypadal by ten říjen úplně jinak.

Každopádně to hodnotím vcelku dobře. Ztráta za první měsíc 40 Euro je nic, i když to byly jen tři obchody.

Roman

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Všiml jsem si příspěvku, tak taky něco přihodím, jak jsem slíbil. Live necelé 3 týdny. Hned po "velkém" zisku trochu menší "ztráta". Zastavil jsem se a po týdnu opět vrátil k obchodování jiným stylem. Teď už velmi selektivně, 2 obchody za den a dívám se na všechno z jiného pohledu. Na jednu stranu je to pro špatnou stránku věci, protože neberu to, na co jsem byl zvyklý ze SIMu a co by mě přihrálo zisk (měl jsem opravdu exkluzivní očekávání, ale taky se mi exkluzivně dařilo) :) ALE na druhou stranu je to první fáze, do které jsem se musel dostat a čím si musím projít. V hlavě se mi pomyslně rozvinul velmi dlouhý srolovaný, nikdy nekončící papír a na ten teď začínám pomalinku a postupně zapisovat obchody.. Pro mě jako pro tradera zde hraje obrovskou roli čas, který je a hlavně není nutnost si hned tradingem vydělávat na zaplacení životních potřeb, inkasa atp. Co je ale špatný, s čím jsem počítal a na čem hlavně pracuji, je odbourávání psychologických zábran, vstoupit do obchodu. Výstupy, které si řídím diskréčně přesně podle situace mi problém nedělají. Příčina je v tom, že vstupy mám na základě diskréčních informací, cenových formací, nakoukanosti grafu a citu pro trhy, které fungují velmi dobře, ale je těžké je na začátku obchodovat s ostrým kapitálem, než vstupy mechanický. Takže jsem vsadil na velmi pomalý rozjezd s jedným kontraktem do dvojnásobku kapitálu. A pak se pomalinku chytnout a začít obchodovat bez emocí s davem tak, jak situace nabízí.
Po další změně zase něco napíšu.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Marxtone, mas zajimavy pristup k tradingu. Neco jsi testoval a pak paperoval. Po pouhem jednom tydnu live tradingu jsi prisel na to, ze to neni ono. Tak jsi si dal na jeden! tyden pauzu a pak jsi zacal live znova "jinym stylem".
Spousta lidi se zkratka nepouci ani po spouste clancich, ktere tu jsou a spouste prispevcich od lidi, kteri uz alespon trochu vi, o cem to je, a sami si tim prosli...

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Pavle, mám na mysli jiný styl myšlení, ne systému. Myslím si, že začátkem si musí projít každý a nikdo není úplně bezchybný. Začátek je jen jeden a pak už to jde dál. Záleží na tom, kdo je do toho svého začátku jak připravený. Já jsem s tímhle vším počítal, ale neprošel jsem si tím. Teprve procházím, ale vždy záleží, z jakého pohledu se na to díváš.. A pokud z pohledu takového, že trading tady bude i za 10 let, tak opravdu není kam spěchat. A já rozhodně nespěchám.. První reálná ztráta vezme iluze každému obchodníkovi, ale pokud je připravený, poučí se z chyb procesem, který se dozvěděl od zkušenějších a odrazí se od toho správným směrem. Samozřejmě, nikdo neříká, že tady budu psát články ještě za rok, ale cíl je stanovený.

BTW tou ztrátou myslím 4 SL po sobě v řadě, nic velkého, ale vím, proč tam byly >:)

Link to comment
Sdílet pomocí služby

nighthero:
Tak gratuluejem k prvemu live mesiacu,ta strata je fakt minimalna no a skoda ze si nezobral vsetky obchody mohlo by to vyzerat uplne inac ale zaroven viem pochopit ze v live to asi zo zaciatku nie je lahke,co by napriklad mne vadilo je ten maly pocet obchodov ktory ti system dava,ale ak je to podla backtestu ok tak nie je co riesit.
filip

Link to comment
Sdílet pomocí služby

To filip44:

Mě taky vadí takhle nízký počet obchodů. Proto přemýšlím, co s tím. Těch signálů bylo víc, jak už jsem napsal, ale stejnak je to málo. Vím, že peníze se nevydělávají počtem obchodů, spíše počtem kontraktů, ale nějaký rozumný kompromis tu být musí. No nic, mám nad čím přemýšlet. :)

Roman

Link to comment
Sdílet pomocí služby


×
×
  • Vytvořit...