Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Komunita:
Diskuze Sledované příspěvky Žebříčky

Psychologie (nejen) tradingu


Adam

Doporučené příspěvky

  • Odpovědí 174
  • Vytvořeno
  • Poslední

Nejaktivnější diskutující

Nejaktivnější diskutující

Publikované obrázky

Dobrý večer bolijo,
celý život je velmi tvrdý a pracný businness, legrace do něj naštěstí patří.
Ale když nejste v souladu s okolím, ať už si pod tím každý představuje, co je libo, může Vám být obchodní plán taky k ničemu, včetně technických vychytávek. Téměř každý nováček řeší zpočátku řadu "blbostí", každý dle svého založení,
teprve časem se věci srovnají, ale diskusí se nemůže nic zkazit.
Pro ostatní jste určitě příkladem, že to opravdu jde..., přeji dobré obchody i vlídné okolí.
Iveta

Link to comment
Sdílet pomocí služby

  • 2 týdny později...

Ahoj všem ,


Nevím co dodat už tu bylo řečeno snad vše a možná že teď budu i někoho citovat , ale zato se velice omlouvám nečetl jsem všechny příspěvky podrobně . Zvláště pěkný článek před časem napsal Jakub . Já bych jen dodal že velice zvláštní reakce nastane když se těch kteří Vás odrazují od vlastní nezávislé cesty zeptáte , jak by to udělali oni ? Ha a tady je kámen úrazu – většinou odpoví že potřebují stabilní zaměstnání a právě proto nutně potřebují přidat , prostě potřebují větší plat a možná také i jinou práci . Často si neuvědomují (nebo si to bohužel nepřiznají ) že vlastně nemají svému zaměstnavateli co nabídnout a právě proto jsou placeni tak jak placeni jsou. Já myslím že si 90% lidí těžko připustí fakt že pokud chtějí více peněz , úspěch a uznání tak je potřeba začít právě u sebe samotného .Pokud někdo nepochopí tuto jednoduchou myšlenku a nepřijme tento fakt , tak se jen těžko může stát lepším , kvalitnějším a prosperujícím člověkem.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Ještě bych dodal , nemyslíte že ta legrační nedůvěra okolí je možná dosti důležitou součástí našeho snažení není to právě jedna z částí toho motoru který se snažíme navzdory překážkám roztočit a potom vítězně zvolat a přece se točí . Já myslím že se tak trochu všichni snažíme těm nevěřícím Tomášům ukázat že opak jejich tvrzení je pravdou ! A potom jen po očku kouknout jak dlouho jim trvá než se chytnou za hlavu .




Hezký večer REN

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Ahoj Rendo,
dovolím si trochu oponovat. Trading je z velké části mentální záležitost. Je na každém z nás, jak si dokáže své myšlení chránit od psychologicky negativních vlivů. A pokud už se do myšlení nějaké to "smetí" dostane, je třeba rychle uklízet. Ne ale nikam pod koberec, ale pokud možno se s ním definitivně vyrovnat.
" Legrační nedůvěra okolí" není to, co mne nutí vstávat brzy ráno, než odcházím do zaměstnání, ani kvůli ní nevypínám PC kolem půlnoci. Naše nechápající okolí bychom opravdu řešit neměli.
Pro trading přijímám pouze ty pozitivní signály ( podpora rodiny, setkávání traderů, diskuze na tomto servru ). To je ten správný olej pro můj motor. Nenechám si do motoru sypat písek v podobě " legrační nedůvěry okolí ".
To už nechci řešit. Na to je čas příliš drahý.
Mnoho zdaru přeje greenhorn.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Dobrý den,

doplnil bych článek Rendy citátem, který se mi líbí, ale který se mnoha lidem velmi nelíbí.

"Váš zaměstnavatel nenese zodpovědnost za vaši výplatu, je to vaše zodpovědnost. Váš zaměstnavatel nemůže ovlivnit, jakou máte hodnotu, ale vy to ovlivnit můžete."
--Jim Rohn

a tady je ještě jeden pěkný:

Největším objevem mé generace je, že člověk může změnit svůj život tak, že změní způsob, jakým myslí.
--William James

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Ojé , tak jsem to zrovna nemyslel Jardo , chtěl jsem říct že i nepochopení a negativní nálada okolí se dá otočit v náš prospěch . Pro mne jsou také důležité jiné hodnoty které mne ženou kupředu k lepším zítřkům v podobě vlastního úspěchu a jsou kvalitnější , než jen malá pomsta těm kteří nám nevěří. Nechtěl jsem aby můj příspěvek byl pochopen takto , k tvému příspěvku musím říct že mi mluvíš z duše přesně tak to také vidím jen ti trochu ale v dobrém závidím že tě v traidingu podporuje tvá rodina , já to štěstí nemám .

Příjemný večer všem

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Ahoj psychologové, :)
souhlas s greenhornem, nejdůležetější je manželka:), její podpora v traidingu je určitě velké štěstí. Alespoň v těch začátcích, když se moc nedaří. Pak už to takový problém asi nebude. Takový stejně postižený kamarád od vedle, by taky nebyl k zahození, ale to už bych chtěl moc. A co se těch ostatních tyče, ty nezatěžuji ani svými problémy, ani prací, ani traidingem. Už jste někdy byli na pivku a pořád dokola se řešila něčí práce, problémy....? Myslím že pro nezasvěceného je vaše vykládání o futures to samé. Od toho máme setkání traderů a toto forum, kde si toho můžeme užít do sytosti.
Jakube, dobrý citáty, ten první ještě nemám.
Hezký večer přeje Petr

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Ahoj Rendo,
tenhle příspěvek bude trochu osobní. Zvažoval jsem , jestli Ti nemám odepsat na mail, ale to by potom ta naše diskuze zůstala jaksi nedokončená. Třeba se na tohle téma někdo přidá.
Předně jsem rád, že jsme se do sebe nějak hloupě nepustili, přestože jsme to oba mysleli dobře.
Tvůj příspěvek jsem četl už včera večer. Přemýšlel jsem o tom. Pokud bych ale celou tuhle situaci obrátil na sebe a měl ji řešit, pak nevím. Obracel jsem to ze všech stran, zezadu, zepředu a nic.
Došel jsem k jedinému závěru. Pokud se "nepřítel" (je to poněkud nadsazené, nepřítel=problém) nachází za dveřmi našeho bytu, pak je to řešitelné. V krajním případě ignorace. Pokud se "nepřítel" zabydlí ve mě samotném, je to v podstatě můj problém řešitelný větším čim menším úsilím, za kratší či delší čas. To je v pohodě. Pokud se ale takový "nepřítel" jako je ten Tvůj nachází u Vás doma, pokud se oněm navíc nedá komunikovat, pak je to patová situace. Tohle snad řeší až tučné částky, které budou chodit z Chicaga na Tvoje konto. Pak budeš vítěz. Je úplně jedno, jestli to bude trvat jeden rok, nebo tři. Budeš to prostě mít o něco těžší. Niméně, pokud jsi už vydržel skoro rok, tak si myslím, že jste si na sebe s Tvým "kamarádem nepřítelem" tak trochu i zvykli a že sis vybudoval určitou imunitu. A když tu imunitu doplníš ještě příslušnou dávkou ignorace, tak se s tím i nechá žít. Vždyť to samozřejmě neděláš jen pro sebe.
Držím Ti palce a vydrž !!! Jarda.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Napsal jsi to zcela přesně , a pravdou je to co jsem tady nenapsal , ale ty jsi to správně pojmenoval a to : už jsem se s tím srovnal a naučil žít . Třeba se mi podaří přesvědčit manželku abychom absolvovali vánoční setkání finančníku společně . Třeba se potom změní její názor a možná by neškodilo když by i ostatní přivezli své manželky . Potom by oni mohli diskutovat nad tím soužitím a my můžeme rozebrat traiding . Přece jen jde o vánoční setkání tak by to snad ty naše drahé polovičky mohli projednou vydržet .

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Rendo,
to si myslím, že je určitě velmi dobrý nápad. Podle mě je dobré zkusit manželky trochu seznámit s lidmi a děním okolo tradingu a myslím že to může výrazně pomoci. Určitě nebudete na setkání výjimkou - na každém setkání jsem potkal vždy hned několik manželských párů a ani moje manželka se na pražském setkání rozhodně nenudila, byť jsem se toho trochu obával :)
Petr

Link to comment
Sdílet pomocí služby

  • 2 týdny později...

Zdravím Vás, zaujali ma posledné príspevky o životných partneroch traderov. Rád by som sa s Vami podelil o svoju osobnú skúsenosť. Mám 29 rokov a k obchodovaniu (obchodujem hlavne FX) som sa dostal len pred pár mesiacmi. Ale čo tomu predchádzalo? Už na vysokej škole som sa vtedy ešte s mojou priateľkou (dnešnou manželkou) začal venovať MLM. Odporcom tekéhoto obchodvania podotknem len toľko, že aj keď sa to neukázalo ako "to pravé orechové", priviedlo nás to k ľudom, ktorý nesedia na pive alebo pri TV a reality show, ale ukázali nám, že chodiť 40 rokov do zamestnania a žiť potom z almužny nie je riešenie. V každom prípade sme sa cez MLM dostali k skvelým knihám Kiyosakiho a všetky sme s nadšením prečítali. Po mnohých diskusiách sme otvorili firmu, v ktorej pracujeme spoločne. Ale cítili sme, že ani to nie je to, čo hľadáme. Neustály stres, kontakt s obchodnými partnermi a zákazníkmi, platby za faktúry, poistky a kopec administratívy nás pripravoval o väčšinu voľného času. Až prišla kniha od Kiyosakiho, v ktorej spomínal leverage a v tedy sme uvideli to, čo sme hľadali. Chvíľa pátrania na nete po ďalších informáciách nás priviedla ku komoditám a od nich k FX, ktorý nám najlepšie vyhovuje. Keďže ja osobne som introvert som rád, že nemusím priamo komunikovať so žiadnym obchodným partnerom ani zákazníkom. Stačí pár kliknutí myšou, odoslanie príkazu a už len kontrolujem svoje pozície :). Postupne zasväcujem do tajov tohto skvelého systému aj svoju manželku, ktorá sa s nadšením učí všetko, čo je dostupné. A určite každému prajem, aby zažil na vlastnej koži partnerovu radosť z jeho prvého obchodu, akú som mal možnosť zažiť práve dnes ja ;). Škoda, že to bolo len na deme.
A k tomu okoliu: Keď sme sa s manželkou venovali MLM, rozprávali sme o tom každému na okolí. Väčšina samozrejme naše nadšenie okamžite schladila :S. O firme sme rozprávali len niekoľkým rodinným príslušníkom a pár blízkym priateľom a tiež sa medzi nimi našlo pár, ktorý nepredpokladali pridlhú životnosť. Teraz o Fx obchodovaní nevravíme nikomu a spolu prežívame všetky úspešné aj stratové obchody. A zo dňa na deň sme nadšenejší a veríme, že toto je cesta, ktorou sa chceme v živote uberať.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

V poslednich dnech intenzivne trenuju svoji psychiku obchodovanim na demoplatforme TWS. Ano, jasne, nejsou to ostra data a je to uplne o necem jinem. Presto si myslim, ze se tam da ziskat skutecne hodne - aspon co se tyce spravnych navyku pro dodrzovany money-managementu a zvladnuti stresu.

Pozoruji na sobe spoustu veci a rad bych touto cestou podekoval Tomasovi a Petrovi, ze se tady vubec tematem psychologie tak intenzivne zabyvali a zabyvaji - nebyt jich, asi bych se davno pustil do ostreho tradingu a pekne ztracel.

Vypozoroval jsem radu dulezitych veci, ktere souvisi s drzenim kontraktu pri ztrate a pri zisku. Bohuzel - i kdyz jsem to tady x krat cetl, sam jsem si prosel (a stale prochazim) stadiem, o nemz jsem byl presvedceny, ze se mi vyhne. :-) Neni jednoduche zbavovat se kontraktu pri ztratach a drzet kontrakty dostatecne dlouho pri ziscich. To, co to dela s psychikou cloveka, kdyz drzi pozici, je neskutecne.

Dekuji tedy touto cestou za nakopnuti, diky kteremu jsem poodletel pekne daleko a hodne toho kazdy den pri zkouseni ziskavam. Zaroven bych rad upozornil vsechny, kteri jsou si stejne jisti jako pred casem ja, ze staci si o psychologii precist a vysledky prijdou sami, ze to tak nefunguje a je potreba hodne moc treninku, aby mysl skutecne prijala to, co oko precetlo. :-)

Happy trading!

Link to comment
Sdílet pomocí služby


×
×
  • Vytvořit...