Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Komunita:
Diskuze Sledované příspěvky Žebříčky

OPCE - základní info


Myk

Doporučené příspěvky

Zdravim. Google nepomohl.. naprosto v tom plavu, tak pekne prosim, prstickem hrabu.. pokuste se mi to nekdo bez emoci vysvetlit.

V TOS thinkBack zadam RUT, datum 21.8.09 a koupim PUT550 za Ask 7.60 (i kdyz TOS pocita stredni hodnotu 7.40)..
Kdyz se presunu na 17.9.09, tak jsem v +740$.. jak je to mozne? Vzdyt prece kdyz utratim za nakup opce 740$. tak si otviram moznost vstoupit do shortu(v den expirace, pac RUT je evropsky typ) za 550$. Jenze v den expirace je cena 615$ tzn bych vstoupil v minusu. Jaktoze mi teda backtest pise ze jsem v +740$ a hlavne, kdyz dam BUY PUT550 prikaz SELL PUT550, coz chapu jako ze se snazim nekomu nabidnout moznost vstoupit do shortu a ocekavam, ze mi da 740$, tak hned v ten prvni den, kdy opci vypisu jsem v 0, kdyz bych mel byt teda v plusu, protoze premium bych mel dostat hned ne?

Omlouvam se.. ono je to cele nejake strasne zmatene..

Link to comment
Sdílet pomocí služby

  • Odpovědí 809
  • Vytvořeno
  • Poslední

Nejaktivnější diskutující

Nejaktivnější diskutující

Publikované obrázky

inteligentni.plastelina:

1) Pokud je číslo v závorce, znamená to ztrátu, nikoliv zisk.

2) Inkasované premium se vám připíše na účet okamžitě, ale zisk/ztráta je rozdíl mezi cenou vstupu do pozice a aktuální cenou. Inkasované premium není váš zisk stejně jako zaplacené premium není vaše ztráta.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

attivo:

dekuji moc... ovsem porad to nejak nechapu s tou ztratou/ziskem. V opcnim manualu tady na financnikovi se pise, ze kdyz clovek proda opci, tak dostane premium, tedy cenu za kterou ji nekdo od nej koupi, coz je jeho zisk a pak je na nem resp. na trhu, aby premium uhlidal az do expirace. Jaktoze teda neni premium zisk? a proc se to nezobrazuje v tom backtesteru TOSka? Neni nekde nejaka kniha typu options for dummies nebo tak neco? :)

Ale to uz chci celou ruku.. i tak jste mi velice pomohl

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Ahojte,

zase mám nejake otázky na ktore by som rád poznal odpoveď.
Tu v članku venovanom opciam som sa dočítal, že ak si vyberáme vhodnú opciu na obchodovanie tak by mala mať hodnotu Delta od 70 vyššie , v dalších článkoch mimo finančníka som sa stretol s tým, že ak chceme profitovat na vypisovaní opcií tam máme hladat opciu s Deltou pod 50 ideálne 20 . Ak tomu správnbe rozumiem tak ak chceme profitovať na nakupovaní Call opcie musíme hladat opciu s Deltou 70 a vyššie , aby bola v čase expirácie ITM a ak chceme vypisovat opcie tak je lepšía delta 20 , lebo vtedy je 80% pravdepodobnosť že vyprší ako bezcenná ?

Dalšia vec, je nejaký vzorec či postup ako definovať opcie ITM, ATM a OTM ? Či je to len na základe Delty , pod 50 OTM, do 80 ATM a vyššie ITM? Alebo je to na základe "pocitu" kde by asi tak mohla dôjsť za danný čas 30 dní? Z pohladu štatistiky sa môže zdať, že tam cena nedorazí ani do vianoc no z pohladu PA na grafe je velmi silný longový signál kedy sa tam cena môže dostat za pár dní. Čomu mám veriť?

Dalej som čítal, že nadpolovičná väčšina traderov zatvára svoje pozície predčasne pre istotu, ked je tam už profit aspoň vo výške 80% prémia. Myslel som si, že opcia je zabetonovaná na 30 dní a nedá sa stým hýbať , už som z toho jeleň. Načo treba otvárat pozíciu na 30 dní a držať ju , ked napríklad dosiahnem hodnotu profitu-premia už za týždeň?
Mám sa na to len pozerať a dúfať že to ustojí 30 dní?
Už si začínam myslieť, že som natvrdlý ...možno že som... :)


Gladiator028

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Gladiator028:

jsou dva typy opci(nebo mozna vic, ale momentalne o nich nevim) - americký a evropský(jde jen o typ, geografie nehraje žádnou roli). Americký můžeš proměnit kdykoliv až do doby expirace.. to jsou většinou všechny opce na akcie. A potom je tu typ evropský, kdy můžeš kontrakt proměnit až v době expirace. Většina indexů jsou právě evropské typy

Link to comment
Sdílet pomocí služby

to gladiator

cena opce .cena opce je tvorena vnutornou hodnotou a casovou hodnotou

vnutorna hodnota opce je rozdiel ceny od strike k aktualcene ITM opce

Casova hodnota sa smerek k expiraci znizuje opce je aktivum ktore straca casom na hodnote,pokles casovej hodnoty nieje linearny asi mesiac pred expiracie je krivka strmejsia,a cim blizsie k expiracii tim viac sa vyhoda presuva na stranu vypisovatelov vzdialenejsich OTM opci preto ta delta 20

ATM at the money na peniazoch aktivum sa obchoduje na cene strike
OTM mimo peniaze cena aktiva je u call nizsia ako strike u PUT vyssia .
ITM cena aktiva je u CALL vyssia ako strike.u PUT nizsia ako stike

neviem ci som to dobre vysvetlil som tiez len uciaci sa:D

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Plastelina: premium je sice "zisk" ale je potreba ten zisk uchranit do expirace. To ze ho mam na uctu neznamena ze je moje, protoze trh muze jit proti me pozici a najednou kdyz chci pozici koupit zpet, tak budu muset zaplatit treba cele premium, ktere jsem ziskal a treba jeste jednou tolik navic - a to uz je ztrata.
Jinak v TOS backtesteru by se to melo zobrazovat spravne, jen spravne interpretovat (zavorka je minus apod.)

Gladiator028:
vypis a nakup opci s deltou 70 a 20... - presne :-)

ITM, OTM, ATM - staci se podivat na podklad na jake je cene a mas to :-), a i TOS ti to i ukazuje... ATM jsou pokud je trh presne na striku ci pobliz, OTM jsou pod, ITM jsou nad v pripade call a u put opacne...
Ver samozrejme grafu, pak podle toho obchodujes bud smerove (na pokles nebo rust trhu) nebo nesmerove (trh v TR apd.)

Jestli drzet pozici do expirace nebo uzavirat na urcitem PT apod. je na strategii kterou si zvolis. Plnou hodnotu premia myslim za tyden, kdyz do expirace je treba 30 dni asi nedosahnes, ale nekdy se tomu da dost priblizit, pak je asi dobre pozici uzavrit. Expirace znamena, ze jeste 30 dni je platna a muzes s ni obchodovat, pak uz proste nebude existovat :-).
Jinak pozor na opce americkeho a evropskeho typu...

Stejny pocit mam kdyz ctu tvoje popisy grafu... taky si myslim ze jsem natvrdly a nejsem schopen tam videt co tam vidis ty... :-)
Dikon

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Gladiator:

1. tomu rozumíš dobře, delta je mimo jiné pravděpodobnost k danému okamžiku, že opce skončí v penězích. Takže pokud nakupuješ, tak ji chceš vysokou a pokud vypisuješ, tak ji chceš nízkou.

2. vzorec není, ale je to jednoduché, je to z pohledu cen. Např. pro call opci - aktuální cena je 91, opce má škálování po 5ti stricích.
ITM opce - jsou v penězích - striky 85, 80 a dále níže
ATM opce - nejbližší strike k aktuální ceně - 90
OTM opce - ty co nejsou v penězích - 95, 100 a výše
Delta se počítá pro každý strike a D50 se pohybuje někde kolem ATM. Ale to rozdělení ITM, ATM a OTM bych bral podle cen.

3. To je na každém jak si svoje strategie řídí. Já obchoduji pouze IC a nechávám je do expirace. Kdybych je zavíral dříve, tak by mi komise žraly dost zisku. A co se týče zavírání, tak to funguje stejně jako u komodit. Vypsal jsi call opci např. na ceně 100, která má 30 dní do expirace. Ty se 10 dní před expirací rozhodneš, že už si vydělal (nebo taky prodělal dost), tak nakoupíš call opci na ceně 100, tím se ti vypsaná opce spáruje s nakoupenou a jseš z obchodu venku.
A k těm strategiiím, máš možnost vypsat a nechat do expirace jak to dopadne. Nebo máš možnost vypsat a nechat do expirace, když je v plusu nebo zavřít předčasně pokud spadne do předem definované ztráty např. podle RRR. Nebo můžeš uzavírat i dříve podle % na získaném podílu. To už je na tobě, co si otestuješ. Já obchoduji tu prostřední variantu, ziskové nechávám až do konce a ztrátové zavírám na úrovni SL = 2*prémium.

Láďa

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Ahoj, Gladiator028,

význam delty chápeš správně. Jestli tomu dobře rozumím, mluvíš v podstatě o pozičním obchodování opcí (tzn. spekulaci na směr). S tím nemám praktické zkušenosti, proto se nebudu pouštět do větších detailů, nastíním pouze to, co vím.
V případě, že opci nakupuješ za účelem spekulace na pohyb (ať už CALL nebo PUT), je pro Tebe důležitá tzv. časová hodnota opce. Tu si lze představit jako něco, co platíš zbytečně, co se rozplývá s časem, tzn. snižuje Tvůj profit. Lze zjednodušeně říct, že čím vyšší delta, tím nižší časová hodnota opce. Pokud se tedy chystáš spekulovat na směr, je toto jedna z cest.
V případě výpisu bych nedoporučil vypisovat pouze holou opci. Vznikne Ti tím obchod, kde máš omezený zisk a ničím neomezený risk. Nehledě na to, že Ti tento obchod blokuje zbytečně velký margin.

Opce ITM, ATM a OTM definuješ v daný moment, ne do budoucnosti. Jednoduše, pokud se podkladové aktivum nachází na hodnotě 99.9, pak pro CALL opce platí, že strike 99 a níž jsou ITM, strike 100 je ATM a strike 101 a výš jsou OTM. Pro PUT opce je to zrcadlově. Platforma Ti to ještě zjednoduší, opce OTM a ITM jsou barevně odlišené, doporučuji nastudovat tam.

Zavírání pozic je jedna z možností. Je zde potřeba rozlišit pojmy "zavření pozice" a "expirace". Opce skutečně existuje až do svojí expirace, ale to neznamená, že ji musíš držet až do té doby. Uzavřít pozici můžeš kdykoli, ať ve ztrátě nebo v zisku. Prostě opce, které máš koupené, prodáš (vypíšeš), nebo ty vypsané "zpět" nakoupíš. To můžeš udělat kdykoli, nezávisle na tom jestli je typ opcí americký nebo evropský. Při držení do expirace daná opce prostě dnem expirace zmizí, přestane existovat.
Osobně mám radši strategie, které počítají s držením do expirace. Oproti těm, které jsou zavírány totiž stojí jen polovinu na komisích.

dynvi

edit: koukám, že jsem se s tím přispěvkem psal pěkně dlouho.)

Link to comment
Sdílet pomocí služby

dynvi,
par upresneni:
- cim vyssia delta tym mensi pomer (casova hodnota / vnutorna hodnota)
- casova hodnota opcie klesa/stupa aj s pohybom pokladu

Vseobecne,
delta nevyjadruje pravdepodobnost, ze opcia skonci ITM. Ide iba o aproximaciu odhadupravdepodobnosti na zaklade ceny opcii a modelu ocenovania.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

To Yax,

píšeš ohladom IC tak sa ťa chcem spýtať aka je percentuálna úspešnosť tejto strategie z Tvojich skúseností , všeobecne je to vraj 80% no realita môže byť iná, zdá sa mi to príliš lukratívne -pritiahnuté za vlasy . Je v tom nejaký háčik?
Dalej, používaš nejký "solo"program pre backetst opčných strategii? Myslím niečo ako A.J tester, alebo to robíš priamo s platformou Chcem nájsť nejaku najoptimálnejšiu cestu testovania nakolko chcem konkretne trhy rozobrat do hlbky skrátka "pitva" pod mikroskopom ,všeobecné štatistické údaje mi nestačia, rád idem až k jadru veci.....mimo jadrových elektrární.. . :)

To dynvi,

bol by som rád keby si mi tu napísal postup ako nastavit farebne rozlíšenie opcii ITM, OTM, ATM v platforme Think.., teda pokial ju používaš. Diki.


Gladiator028

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Gladiator028, ono označení "barevně" asi není úplně přesné. Na přiloženém screenu jsou ITM opce zašedivělé, zatímco OTM jsou na černém podkladě. To se, mám dojem, nikde nenastavuje, tak je to defaultně. Alternativně je lze rozlišovat podle vnitřní hodnoty - zobrazením sloupečku "Intrinsic" (nastavuje se přes Layout - nabídka nad sloupečkem s PUT opcemi). Opce OTM má hodnotu Intrinsic = 0, opce ITM ji má > 0 ATM opce je prostě ta, která je nejblíže k aktuální ceně podkladu. Alespoň tak k tomu přistupuji já. fubu, souhlas .)

12357

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Návštěvník
Téma je uzavřené.

×
×
  • Vytvořit...