Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Komunita:
Diskuze Sledované příspěvky Žebříčky

OPCE - základní info


Myk

Doporučené příspěvky

lubi:

- dělám komoditní opce

- opce na lumber jsou pit-traded, proto tam není standardní opční řetězec, tedy není to tak jednoduché, jako s ostatními opcemi, třeba na ropu

- jediné, co mně napadá, je zadat tam options spread za určitou cenu a buď se prodá jako celek, nebo ne - lepší radu nemám a to jsem se chtěl na LBX11 taky svézt ... pokud ale platí v platformě uvedená cena ATM opce okolo 1500 - což si tedy nemyslím - byla by možnost short futures plus buy ATM put - speciálně v případě lumber by to byl SL zadarmo.

- pokud do toho jakkoliv půjdu, dám vědět :)

Link to comment
Sdílet pomocí služby

  • Odpovědí 809
  • Vytvořeno
  • Poslední

Nejaktivnější diskutující

Nejaktivnější diskutující

Publikované obrázky

Zdravím,

Mám dotaz ohledně hypotetického [bold]bezpečného vybírání zisků[/bold] z následující hypotetické situace.

Předpokládám, že ETF x půjde prudce nahoru. Nakoupím 200 ks Call opci na strike 10 za 0.5/1 opci. Můj účet je pouze pár tisíc dolarů například 10 000. Situace týden před expirací je, že ETF x se pohybuje na ceně 12. Otázka je jak nejlépe a nejbezpečněji zinkasuji zisk?

Možný zisk = 200 * 100 * 12 - 200 * 100 *10 = 40 000 - komise - náklady za pořízení opcí

1. Nechám doběhnout do expirace, dojde k automatickému uplatnění ITM opcí - získám automaticky akcie? Nojo, ale já nemám na účtu $200 000... Takže nedojde ani k přidělení akcií??? Máte někdo zkušenost jak tuto situaci řeší například IB? (Tuším, že by to mohli likvidovat postupně - dostal bych margin cally a navíc bych asi dostal zákaz obchodpvat akcie na nějakou dobu, z důvodu překročení limitu intradenních obchodů s akciemi - účet je pouze $10 000 a nikoliv požadovaných $25 000)

2. Opcí se budu zbavovat postupně před expirací - budu prodávat ITM Call opce. Otázkou je, zda někdo odkoupí moje ITM Call opce. Je vůbec možné se zbavit těsně před expirací Call opcí, které jsou hluboko ITM? Chtěl bych se zeptat zkušenějších, na co si dát pozor, případně jak postupovat.

Předem díky za reakce.
Lukáš

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Čistě hypoteticky bych ty opce prodal, ITM prodat půjdou určitě.
Možná bych u několika málo kolik zvládne bezpečně účet nastavil excercise ručně, jinak totiž vyprší jako bezcenné. Automaticky se přiřadí jen vypsané opce, nakoupené ne.
Každopádně určitě nikdy nečekat na MC, stojí to peníze a je to nepříjemný stav.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Mělo by to tak být, koupená opce-option znamená "možnost" uplatnit právo, ne povinnost. Povinnost má ten kdo ji prodává, ten se z toho nevyzuje pokud prodanou opci nekoupí zpět.
Jestli si to dobře pamatuju, je třeba ručně nastavit excercise v platformě, kde se to tam nastavuje si nepamatuju :-)

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Přeji dobrý den

pokud máte opci ITM (je jedno, jestli long nebo short) a nedomluvíte se s brokerem předem (TOS), bude po expiraci opce uplatněna a na účet Vám naběhne příslušné množství stock (short nebo long). Paralelně s tím Vám na účet naběhne/ubyde příslušná částka.
U TOS máte minimálně 1 den na vyřízení. Není důvod ihned k MC - "stav" obchodního účtu není jen cash, ale i likvidní hodnota stock. MC dostanete, jen pokud půjde cena proti Vám a stav klesne pod minimální hodnotu.

Velkou chybou ale je předpokládat, že silně ITM opce půjdou prodat/vykoupit ! Nemusí se Vám to povést ani za market (a i na tak likvidním podkladu, jeko je SPY !). Ztráta může být mnohem větší, než předpokládáte (ale můžete být i na "správné" straně a na nemožnosti likvidace opční pozice získáte).

U IB je průběh (asi) podobný ... asi tu už někdo zmiňoval, že lze u příslušné opční pozice odmítnou exnutí (přímo v platformě) - a pokud vezmu v úvahu vlastní průběh obchodování, zřejmě bude po ev. exnutí automaticky aktivován příkaz na likvidaci pozice za market.

S pozdravem kbtm

Link to comment
Sdílet pomocí služby

  • 2 týdny později...

Díky. Teď si nejsem úplně jistý, asi mám mezery - opce mají close? ToS používám. Mám za to, že výsledek např. Condora je daný Settlement cenou. Tedy propočtem expiračních otevíracích cen podkladu. Potřebuji zbacktestovat určitou strategii, která pomocí ToSu otestovat nejde.

Díky za odpověď. Miloš.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Návštěvník
Téma je uzavřené.

×
×
  • Vytvořit...