Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Komunita:
Diskuze Sledované příspěvky Žebříčky

Otazka ZACATECNIKA


Doporučené příspěvky

Dobrý den,

už asi 2 roky obchoduji s akciemi a terpve nyní jsem narazil na tyto skvělé stránky. Dposud jsem obchodoval pouze v rámci volného času prostřednictvím českého brokera na akciovém trhu KOBOS spíše "rekreačně".

Po prostudování různých materiálů na těchto stránkách mě velmi zaujalo intradenní obchodování. Věc, která mně však není úplně jasná a na kterou bych se rád zeptal, jelikož zde patrně skoro každý obchoduje přes US brokery, jestli pro intradenní obchodování je nejvhodnější varianta zvolit právě amerického, třeba IB a proč, vzhledem k tomu jaké jsou transakční poplatky, tak se mně to nezdá moc výhodné než třeba obchodování prostřednictvím českého ( na českém trhu ).

Zatím jsem ještě neobchodoval na margin, pouze v rámci dostupných prostředků, proto bych se ještě chtěl zeptat, jestli je to pro obchodování na amerických burzách jediná (nejlepší) cesta ?

Předem se omlouvám za trochu zválštně kladené otázky, rád bych zkusil obchodování na amerických trzích, ale po zkušenosti pouze s kobosem a českou akciovou burzou mně rozdíl mezí ní a tou americkou dělá trochu zmatky.

Předem moc děkuji za odpověd,
Jirka




Link to comment
Sdílet pomocí služby

  • Odpovědí 2,9k
  • Vytvořeno
  • Poslední

Nejaktivnější diskutující

Nejaktivnější diskutující

Publikované obrázky

Jirko, mám účet jak u našeho obchodníka (Patria Direct), tak u US obchodníka (Tradestation - TS), obchoduji oba trhy, jak BCPP tak US trhy (CME, NYMEX, CBOT) a o intradenním obchodování něco snad vím, páč obchoduju jak intradenně, tak pozičně. Pro intradenní obchodování na US trzích je podle mého názoru platforma US brokera (a nemusí jít přímo o Tradestation), nezbytností. Proč? Pokusím se to shrnout bodově, snad na nic důležitého nezapomenu:

1. [bold] Zpoždění mezi zadáním příkazu a jeho vykonáním [/bold]- pro ID obchodování zcela zásadní věc, nezkoušel jsem českého brokera, ale předpokládám, že pokud to bude stejné jako u českých akcií, půjde o cca 5 sekund jako minimum až cca několik minut, což se mi taky už stalo. U US platforem nepředstavitelná věc. Stojí za tím i jedna docela důležitá věc - platforma jako je TS ale i jiné je napojená přes servery brokera přímo na příslušné burzy, správnost a platnost vašich příkazů vč. příp. marginů apod. je kontrolována čistě elektronicky a tak jste na trhu pokud není nějaký výpadek tak rychle, jak rychlé je vaše připojení na internet a jak jsou rychlé servery brokera. Já osobně jsem nervozní a nadávám, když jde příkaz déle jak 1 sekundu.

2. [bold] Nabízené služby v oblasti TA a analýz vlastního obchodování[/bold] - když srovnám platformu TS a obchodní webovou platformu Patrie, tak to se snad ani srovnat nedá, to je úplně o století jinde. V TS mám neskutečné možnosti pracovat s daty o obchodování, vidím velmi přehledně hloubku trhu, vidím každý provedený obchod, a možnosti technické analýzy, kterou pro ID obchodování využívá snad každý, jsou díky vlastnímu programovacímu jazyku v podstatě nekonečné. Ve srovnání s Patrií je moje lamentování nad tím, že TS neposkytuje tzv. multitickové grafy apod. vlastně jenom kravina. Další věc - máte k dispozici velmi sofistikované nástroje na to, abyste si prošel vaše obchody a udělal si potřebné statistiky, vidíte grafy s vašimi obchody, vidíte vývoj vašeho portfolia ve formě grafů, profitů/ztrát za libovolná období, pro všechny nebo jednotlivé akcie, které obchodujete atd. atd.

3. [bold]Typy příkazů, které můžete použít, tvorba strategií, testování[/bold] - opět věci, které čeští brokeři pokud vím nenabízejí. V TS si můžete nastavit příkazy, které se aktivují pouze, pokud jsou splněny určité podmínky, ať už jde o časové nebo cenové apod., příkazy, které vám automaticky nastavují stop loss i výběrák, a to v mnoha různých variantách, např. pokud vstupujete a vystupujete na trh/z trhu ne najednou, ale na vícekrát atd. Diskuse nad typy příkazů jsou na samostatnou kapitolu, takže to tady nebudu rozebírat a přejdu dál - v TS si můžete, pokud alespoň trochu umíte programovat, přepsat svoje nápady do strategií a nechat je otestovat a pokud se vám zamlouvají, tak i aktivně a zcela automaticky obchodovat, přičemž samozřejmě můžete využít většiny typů příkazů.

Tak to je asi tak to hlavní, co mě v tuto chvíli napadá, co se týče obchodování samotného, samozřejmě je třeba mít na paměti, že pokud máte zahraničního brokera, tak jsou tak nějak vaše prachy někde hodně daleko že ;) prostě máte některé další transakční náklady spojené s převodem peněz z/do zahraničí, je potřeba umět alespoň trochu anglicky apod. Ale podle mého názoru rozhodně stojí za to přejít na brokera typu IB, TS, příp. některé další, pokud chcete obchodovat zahraniční trhy. Kterého brokera konkrétně vybrat, to záleží hodně na tom, co od platformy očekáváte, které trhy chcete obchodovat apod. Předpokládám, že na to tady je diskusí celá řada...

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Dobrý den, předem bych chtěl poděkovat za tyto stránky, už je pár týdnu sleduji a můžu říct, že se opravdu jeví jako seriozní i když jsou zadarmo:). Přečetl jsem si více než jednou manuál i forex seriál, ale pořád ve mě hlodá základní otázka. Forex nebo komodity. Tuším odpověď ve stylu, že je to má volba,ale přece jen se pokusím nastínit svou situaci.
Pracuji jako bankovní úředník a má pracovní doba je prakticky od 8 do 6. Mimo to se chci pul roku věnovat 4 hodiny denně tomuto podnikání do 31.06.09 a potom zkusit do konce roku poziční obchodování(nebo zvládnu i intradenní?) "naostro" s 50 000 Kč.(Vím že má být 5000 USD,ale rok čekat nechci)Má angličtina není na valné úrovni.
To je v kostce má situace i obchodní plán, od kterého se bude odvíjet mé budoucí studium, nákup literatury, či absolvování kurzů. Chápu že spousta informací platí pro obě odvětví a dá se kdykoliv přejít tam i zpět, ale jak sami píšete. Je to o psychologii, takže pro klid v duši a mé pevné rozhodnutí Vás prosím o radu s přihlédnutím k mé situaci a startuji tímto svou sérii dotazů pokud mi někdo bude ochoten odpovídat.
Děkuji za odpověď

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Honza K. :

Dobrý den Honzo,

mockrát děkuji za příspěvek, nyní chápu, že přeš českého brokera je ID obchodování v podstatě nemožné. Vzhledem k tomu, že obchodujete také na české burze, myslíte, že pro obchodování poziční je také výhodnější přejít nebo zůstat spíše u Patrie ?

Mě od toho stále trochu odrazuje obchodování na margin asi hlavně kvůli tomu, že jsem to ještě nezkoušel. Jelikož když jsem kupoval akcie na kobosu a trh se zrovna nevyvíjel podle mého předpokladu, tak jsem je nechal "ležet" většinou až do té doby, než byly ziskové, proto jsem nezaznamel téměř žádné ztráty, ale na druhou stranu zisky také moc velké nebyly. Proto mě velmi zaujalo ID obchodování a příležitost zkusit něco nového, ale čím víc materiálů procházím, tím zjišťuji, že je od toho mého dosavadního ( o čem se snad už ani teď neodvážím říkat obchodování :) ) velmi odlišné.

Měl byste ještě nějaké doporučení na českou nebo zahraniční banku, přes kterou by ty převody do zahraničí nevycházely příliš draze ?

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Donnie:
Vzhledem k financím bude jednoznačná volba forex. I přesto bych si však dovolil doporučit alespoň měsíc studia a další měsíc papertradingu (demo verzi obchodování) jak na forexu, tak na komoditách. Teprve pak budete mít aspoň hrubou představu o tom jaké jsou časové a finanční nároky na obchodování.
Možná vás podceňuji, ale myslím si, že teprve praktická zkouška na demu vám ukáže co všechno ještě neznáte a neumíte. A zkušenosti jsou v tomto oboru vpravdě k nezaplacení.
Držím vám palce aby jste vytrval a poznal "nový svět". :)

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Zdravím G09,

obchodování na margin se nemusíš bát.Pokud by jsi si otevřel účet v USA tak je rozhodně lepší si otevřít účet marginový,ale nikde není psáno že musíš na margin obchodovat,pokud se samozřejmě bavíme o obchodování akcií.Klidně můžeš otevřít pozice do výše svého cash jak jsi zvyklý u svého brokera u nás a obchodování na margin můžeš ignorovat.Pokud by jsi ale chtěl obchodovat akcie intradenně,tak pozor je pro to nutné mít na účtě min. 25000 USD(zákon v USA).K akciím ještě doplním jednu věc a to jsou poplatky,které jsou u USA brokera mnohonásobně nižší než u brokera u nás.Obchod do 100 ks akcii lze otevřít i zavřít za 2 USD,nad 100 ks se poplatek mírně v řádu centů zvyšuje,takže úspora na jednom obchodě je obrovská,protože pokud vím tak u nás je komplet poplatek min. 15 USD.


Pokud budeš chtít ale intradenně obchodovat komodity,forex atd.,tak tam je samozřejmě margin nutností,ale není žádný problém a důvod proč se toho obávat,je to vlastně záloha která se ti po uzavření obchodu zase vrátí,v platformě je vše přehledné.

Samozřejmě než se do toho pustíš "na ostro" tak si rozhodně všechno nastuduj(brokeři v USA nabízejí k ostrým účtum tzv.demo) ,jak to v USA vlastně chodí,rozdíly oproti obchodování českých a USA akcií tam nějaké jsou,a komodity,forex,to je úplně o něčem jiném než akcie.


borax

Link to comment
Sdílet pomocí služby

to G09,
pokud máte v plánu obchodovat US burzy, ať už pozičně nebo intraday, tak rozhodně bych neváhal a přešel a našel si US brokera. Osobně nemám zkušenost s českými brokery, ale podle toho, co jsem slyšel a četl, nejen tady na webu, tak nemám ani v plánu to zkoušet :) navíc v jednom online rozhovoru s člověkem od Patrie, padla otázka srovnání CZ a US brokerů a sám přiznal, že se jim rovnat nemohou, zkrátka "oni" mají náskok.
Proč se bojíte obchodovat na margin ? Je to zkrátka částka, kterou Vám broker zablokuje po dobu obchodu a pak opět uvolní, částka je předem daná a její výši zjistíe vždy u daného brokera, liší se vždy broker, od brokera. Osobně zastávám názor, že by v marginu neměla být blokována částka vyšší než 30% účtu.
Co se týká banky, tak být Váma, tak využijet vaší, kde máte běžný účet, stejně tento kontakt bude broker chtít, protože pouze přes tento účet s Vámi bude komunikovat, co se týká vkladů či výběrů. Každá banka má většinou fixní sazebník a platí se % z převadene castky s max.limitem.
Jinak nejlepší je vlastní zkušenost, pokud se to týká brokera, tedy někoho, komu svěříte nemalý obnos peněz, tak doporučuji obeslat vybrané české a zahraniční společnosti a porovnat, co nabízí a za kolik a uvidite sam, měli by vás zajímat výše poplatků za obchod, poplatky za vedení uctu, za data atd jakou maji platformu, jaky datovy zdroj, kde drzi prikazy atd. .. zahraniční brokery bud vyberte tady po foru, kde je jich diskutovano dost nebo treba tady: www.elitetrader.com
Takže vybírejte dobře, jde o Vaše peníze (tu)

ať se daří,
Míra

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Donnie!
50000 CZK Vám na poziční, ani na ID obchodování nestačí ani náhodou. Pozičně potřebujete min. 10000 USD, pro ID min. 5000 USD, jinak je taková podkapitalizace pouhý hazard a se svým účtem se, jako začátečník, brzy rozloučíte. Počkáte-li ten rok-dva, než našetříte potřebnou částku na účet a budete zatím studovat a studovat a studovat ... a testovat a testovat a testovat, nic neztratíte, pouze jednoznačně získáte. S 50000CZK Vám ani většina komoditních brokerů nezaloží účet. IB požaduje min. 10000USD, většina dalších nejde pod 3000 USD a pro obchody vyžaduje na účtě min. 2000. Klesne Vám účet o třetinu a jste ze hry. A pozor na marginy. Jsou sice brokeři, kteří Vám otevřou kontrakt e-mini za 500 USD, ale i tací, kde na to potřebujete pěkných pár tisíc. Např. v současné volatilní době chce IB za obyčejný "YM" i pro intraday plný margin 6875 USD.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

to Míra
jen malá technická poznámka
margin - to co píšete platí při obchodování futures , na české burze akcií u českých brouků je "margin" něco úplně jiného

to G09
margin tak jak ho znáte z české burzy je principielně něco úplně jiného než margin na futures (tak jak to píše Míra)

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Mockrát všem děkuji za pro mě velmi užitečné příspěvky, po nastudování ještě dalších materiálů mi je už jasné, že je obchodování na margin v ČR a US komoditních trzích trchu něco jiného.

Dále jsem nevěděl, že je nutnost min 25000 USD depozit pro obchodování s akciemi, což v mém případé tuto možnost zároveň vyřazuje.

Takže se asi zaměřím na studium hlavně komodit a forexu. Měl jsem v plánu zkusit začít s částkou cca 8000 USD a vzhledem k referencím asi u IB, ale když vidím, že Břonda píše : " v současné volatilní době chce IB za obyčejný "YM" i pro intraday plný margin 6875 USD ", myslíte, že se to s toutu částku vůbec vyplatí nebo se mám radší poohlédnout po jiném brokerovi ?

Link to comment
Sdílet pomocí služby

8000 na ID obchodování stačí. Zkus Infinity - margin za e-mini je jednotný 500 /kontrakt. Nevýhodou je, že Infinity není tak komplexní jako IB (nejdou tam např. akcie a tuším ani opce na akcie). Jen na upřesnění - ten zákon o obchodování s akciemi (min. depozit = 25.000 USD) se týká jen intradenního obchodování - a tím je chápáno tuším více jak 3 ID obchody týdně.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Jenom bych ještě doplnil - mám dojem že ty 3 obchody nejsou tzv. RT ale nákup a prodej jsou 2 obchody (td) To znamená, když v týdnu otevřete druhý obchod tak už ho můžete jenom zavřít a navíc vám broker na cca týden účet zablokuje. Nevím jestli to je nařízení SEC nebo to bylo omezení brokera ale na akciích bych intradenně s účtem menším jak 50000 USd vůbec neobchodoval. S menším účtem, tj. od cca 5000 USD bych šel holt na futures, nastudoval si specifika a to už se obchodovat dá. Co se týče marginů na futures, tak bych se vyhýbal brokerům, kteří nabízejí výrazně nižší marginy než jsou marginy pro daný symbol dané přímo burzou, tam bych nepokládal své peníze za bezpečně uložené... Pokud budete obchodovat futures intradenně v hlavních hodinách a do konce obchodování pozice zavřete, máte obvykle o dost nižší margin requirements a dají se pozice otevírat i když byste jinak byl na hraně. Osobně ovšem považuji účty na futures pod 10000 USD jako určené k likvidaci, protože jsou pod relativně velkým tlakem pokud člověk dělá koniny a jako že tradeři často dělaj koniny :D

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Honza K.,

zkusím to s účtem pod 10 000 USD, takže pevně doufám, že Vám nebudu muset dát za pár měsíců za pravdu :)

Ještě bych se chtěl zeptat, jestli by mně mohl někdo ze zkušenějších nastínit jak by vypadala situace:

intradenní obchodník, na účtě 6 000 USD, vstoupil bych s příkazem GTC, dejme tomu, že margin by byl 2 000 USD, zbytek výše kontraktu a rozhodl bych se ten den neuzavřít pozici.

(Mimo faktu, že riskuji zbankrotování :) ) Zajímalo by mě, jestli v tuto chvíli bude broker požadovat vyšší margin, případně, jak by se tato situace s daným fin. prostředky řešila.

Díky, Zdraví
Jirka



Link to comment
Sdílet pomocí služby

Návštěvník
Téma je uzavřené.

×
×
  • Vytvořit...