Finančníkův osobní poradce psychologie obchodování (2)
Dnes budeme pokračovat v našem novém projektu osobní poradny psychologie obchodování. Děkuji za všechny dotazy, dnes odpovídám na první z nich, k dalším se pokusím dostat v příštích dílech. Přesné instrukce jak zasílat své dotazy naleznete na konci článku.
Otázka
Dobrý den, velmi se mi zalíbil Váš nápad s poradnou, protože čím déle se obchodování věnuji, tim více si uvědomuji, že moje hlava je bohužel to, co mě dělí od úspěchu. Zatímco v papertradingu jsem schopen vydělávat, naostro se mi to zatím nedaří.
Mé problémy jsou v zásadě 2.
Ten hlavní spočívá v tom, že nejsem schopen unést vlastní chybu. Tím nemyslím ztrátu, pokud je ztráta podle obchodního plánu, je to v pořádku. To co mě dokonale rozhodí, je obchod, který jsem vynechal nebo naopak vzal navíc. Taková chyba mě dokáže rozhodit na několik dní dopředu někdy i do konce měsíce a výsledek je takový, že mě to většinou zablokuje a nejsem schopen brát obchody – snažím se je asi podvědomě vynechávat, abych buď dohnal ušlý zisk, nebo ztrátu navíc.
Druhý problém se týká toho, že pokud některý den vydělám zajímavější peníze (400 USD +), už se mi je nechce riskovat a uvědomuji si, že vyhledávám sám sobě důvody proč když přijde další platný signál, obchod nebrat.(vidím chop,trojúhelník, malý potenciál, trh se nehýbe …). Zatím jsem se to snažil vyřešit úpravou obchodního plánu – prostě jsem vyfiltroval své vstupní signály abych jich měl méně a většinou již nemusím takové dilema do konce obchodního dne řešit. Nevím, jestli je to dobře, možná že jsem upravil obchodní plán své mentalitě a možná jen problém obcházím. Jinak obchoduji US trhy ID, obch. den mám rozdělen na dvě části(vynechávám oběd), po úpravě obchodního plánu mám 40-70 obchodů měsíčně – záleží na měsíci.
Odpověď
Dobrý den, děkuji za dotaz.
Začnu odpovědí na druhou otázku. To co popisujete, není problém, ale naopak – veliká výhoda. Našel jste totiž svojí „hranici optimálního denního zisku“, kterému jste přizpůsobil svůj obchodní plán a to dokonce dalším velmi důležitým směrem, tj. snížení počtu obchodů. Vše je tedy správně – redukoval jste počet obchodů jen na „nutné minimum“ a máte svým způsobem denní target. Pokud po naplnění tohoto denního targetu přestanete už obchodovat, je to jenom a jenom dobře. Více jste si uvědomil, co vám v aktuální moment vyhovuje, jaké jsou v aktuální moment vaše meze a hranice, tj. pracujete opravdu na tom, aby plán seděl zcela vaší povaze. Samozřejmě, toto vše se může v průběhu času ještě měnit – např. jak porostete jako trader, denní target se bude zvyšovat, atd. Pro aktuální chvíli máte ale již rozumnou představu, v jakých mantinelech jste schopen se pohybovat.
S druhou otázkou je to podstatně složitější. Celkově o tomto problému přemýšlíte relativně správným směrem, uvědomujete si, že se jedná o nechtěné podvědomé reakce. Občas ale nemusí jít nutně hned o podvědomou reakci, ale jen o pouhou nezkušenost – nepíšete, jak dlouho již obchodujete.
Pokud by se jednalo o případ nedostatečné zkušenosti, pak může být řešením například uvědomit si, kolik % ve svém obchodním plánu dáváte pro subjektivní posouzení. Můžete si například říci, že dáváte svému plánu 20-30% subjektivního posouzení, které spočívá přesně v tom, zda-li v určité situaci záměrně nějaký obchod „nepustit“, nebo naopak nevzít agresivněji. Já například obchoduji v úvodu dne lehce agresivněji a tak jsem schopen vzít obchod i jen dle 70% svého plánu a naopak v momentě, kdy se úvodní pohyb začíná vyčerpávat, záměrně občas vynechávám nějaké obchody, protože krátkodobý chop po úvodním vyčerpání neumím obchodovat dostatečně efektivně. Prostě v určitém bodě chci vidět nejenom, že je vše dle plánu, ale tak nějak mít z celé věci ještě onen správný „pocit“. Je tedy dobré si uvědomit, v jakých situacích jste silný a v jakých slabý a stanovit si, že ve vašich silných situacích povolíte uzdu striktnosti nad váš plán a v situacích, kde příliš silný nejste, naopak zase svou uzdu ještě více utáhnete.
Druhá možnost je, že vaše podvědomí záměrně řídí tuto činnost směrem, aby způsobovalo určité „drama“. V takovémto případě by se opět jednalo o určité potlačované pocity jakéhokoliv charakteru. Píšete, že vás porušení plánu rozhodí a že nejste schopen unést vlastní chybu. Začněte tedy tím, že si oba tyto pocity budete jemně prožívat. Lehněte si někam v klidu na záda, zavřete oči a vybavte si situace, kdy jste takto porušil plán. Opět se vám vybaví ony pocity rozhození a neunášení vlastní chyby. Nechte tyto pocity volně projít. Co je extrémně důležité: NETLAČTE, NEANALYZUJTE a NEODMÍTEJTE tyto pocity. Jen je vyvolejte a velmi jemně pozorujte, kde je cítíte ve svém těle. Nechte je pak působit tak dlouho, jak chtějí a po celou dobu je přijímejte – nestavte se k nim tak, že je „nesnášíte“, ale chápejte je jako přirozenou součást, jako něco, co prostě je a takto to přijměte. Poděkujte za to, že máte možnost tuto emoci prožít a skutečně jí dejte volný prostor chvíli vibrovat. Celé to bude chtít trochu cviku a ze začátku to asi nepůjde úplně snadno. Pokračujte v tom ale po několik týdnů – tímto procesem budete emoci oslabovat a podvědomí by mělo začít podobná dramata vyvolávat méně a méně.
Jak posílat dotazy:
1) Zašlete popis svého problému na mail: petr@financnik.cz. Posílejte dotaz s diakritikou, tj. háčkami a čárkami. Dotazy bez diakritiky nebudou uveřejněny.
2) Každý týden budu po určitou dobu vybírat zajímavé osobní problémy a zkušenosti z oblasti tradingu, ke kterým budu schopen reagovat s nějakými postřehy, nápady, atd.
3) Bohužel, zřejmě se takto nedostane na všechny, za co se předem omlouvám. Tento projekt NENÍ osobní poradnou 1-to-1, ale skutečně slouží jen k tomu, abych pravidelně vybíral nejzajímavější dopisy a na ně reagoval podobně, jako na ten dnešní.
4) Žádný z vašich mailů nebude nikdy zveřejněn mimo tento seriál a nikdy nebude zveřejněno vaše jméno, ani v rámci tohoto seriálu. Zaručuji vám všem tedy anonymitu.
5) Posílejte pouze emaily s tématikou psychologie obchodování – dotazy na technické záležitosti budou ignorovány (nejsem IT specialista, na technické věci si sami najímáme odborníky).
Tomáš Nesnídal