Další díly tématického seriálu :

Vyhledávání v článcích

Tip na knihu


Jak na...

Bezplatné ebooky

Cesta do hlubin psychologie obchodování III - Obchodování jako hra


I když jsem měl původně naplánováno v dnešním pokračování velkého seriálu o psychologii obchodování pokračovat v povídání o síle a vlivu vědomí a podvědomí, na základě četného množství dopisů vás čtenářů dnes udělám malou odbočku; mnozí z vás mě prosí, zda-li bych pro začátek nenapsal něco jednoduššího, nejlépe na téma, jak co nejefektivněji po psychologické stránce s obchodováním začít. Zde je tedy můj příspěvek s názvem "Obchodování jako hra".

Největším nepřítelem začínajícího obchodníka je jeho strach o poctivě, tvrdě vydělané peníze, které by mohl začínající obchodník "nedej bože" v obchodování ztratit. Začínající obchodníci berou své obchodování z tohoto pohledu přespříliš vážně - a to je bohužel nutí dělat pod tlakem vlastních emocí mnoho chyb. Mohu všechny nováčky uklidnit, že jsem na tom v začátcích nebyl o moc lépe. Jeden ze způsobů, jak jsem si však řadu počátečních psychologických bariér vyřešil, bylo pojetí celého obchodování jako velké počítačové hry. Nakonec se ukázalo, že koncept "obchodování jako hra" je užitečné používat nejenom v začátcích obchodování, ale po celou dobu rozvoje obchodníka.

Obchodování jako SimCity

Jelikož jsem milovníkem počítačových her, bylo pro mě poměrně snadné najít si jednu, ke které bych si své obchodování připodobnil. Jedná se o počítačovou hru SimCity, ve které je vašim úkolem vystavět z ničeho obří, funkční velkoměsto. Už zde se dá najít jedna významná paralela s obchodováním: i v obchodování je vašim cílem vybudovat z ničeho velké finanční impérium.

Můj přístup ke hře SimCity se po řadě zkušeností, kdy jsem tuto hru s přítelkyní nadšeně po večerech hrával, shrnul do konkrétních 5. etap, které jsem později shledal jako velmi výstižné i pro své obchodování. Pokud tedy mohu poradit, vy z vás, kteří rádi hrajete (jakékoliv) hry, zkuste si pojmout i své obchodování jako jednu velkou hru - zbavíte se již od začátku značného množství nežádoucích emocí, neboť v rámci "hry" se lépe odosobníte od svých peněz. Zkuste si představit, že vaše obchodování je jedna velká počítačová hra: na začátku jste dostali určitou sumu peněz (váš vklad) a vašim úkolem je tuto sumu peněz co nejvíce "rozmnožit" (začít stabilně vydělávat).
Samozřejmě, žádná počítačová hra nefunguje tak, že se ke svému cíli dopracujete již během krátké chvilky. Pokud chcete hru dohrát až do konce, musíte hledat mnoho taktik, zkoumat dokonale svého nepřítele, přemýšlet velmi pečlivě o každém dalším kroku. Musíte mít dostatek trpělivosti projít celou řadou úrovní - nikdy se nedostanete z první úrovně hned do té finální! S obchodování je to naprosto stejné. Chcete-li začít konzistentně vydělávat, musíte zkoumat a poznávat trhy, učit se novým taktikám a jejich správné aplikaci a převážně počítat s pořádnou dávkou trpělivosti, než se dopracujete k finální úrovni.

Abych lépe demonstroval svůj vlastní příběh "obchodování jako počítačová hra", zde je mých 5 etap hry SimCity a zároveň můj pohled na 5 etap hry jménem "obchodování komodit".

Úroveň 1 - boj o přežití

Když jako začátečník začnete hrát hru SimCity, brzy zjistíte, že hrát hru není tak jednoduché. Začátky hry jsou doslova bojem o přežití. I když dostanete v začátku k dispozici účet s docela služnou částkou peněz, brzy zjistíte, že i když stavíte své vysněné město jako o život, penízky se vám kutálejí na všechny strany. Neustále bojujete s rozpočtem a každou chvilku to vypadá, že budete muset se hrou skončit…
Podobné je to s počátkem obchodování. Účet nováčků po většinu času balancuje "nad propastí". Ti, kteří hned v začátku hru vzdají, zřejmě už se do hry nikdy nevrátí. Ti, kteří vydrží, postoupí po krušných začátcích do úrovně 2.

Úroveň 2 - bod nula

Gratulujeme, přežil jste nejhorší! Jelikož jste tvrdě pracovali na tom, aby jste úroveň 1 přežili, brzy jste se naučili několik "fint", jak stavět město, aniž by se penízky tak nekutálely…
V obchodování se budete muset takových "fint" naučit skutečně mnoho. Nejčastěji je to trpělivost počkat jen na nejlepší příležitosti a obchodovat mnohem méně, než kolik jste obchodovali na samotném začátku.
V úrovni 2 se konečně naučíte své město nebo své obchodování trochu balancovat. Sice se zatím nic dramatického neděje, ale už alespoň přežíváte. Dobré znamení.

Úroveň 3 - pomalý růst

Když už dokážete balancovat na nule, nemělo by být tak těžké začít se z nuly pomalu "šplhat" k profitům. Dobrá zpráva je, že z nuly se skutečně přehoupnete k profitům již mnohem snadněji, než z počátečních ztrát v úrovni 1. Špatná zpráva je, že to trvá mnohem déle, než se může zdát… Ať se snažíte jak se snažíte - město roste pomalu - a zrovna tak váš účet v rámci obchodování. Ale aspoň roste a to je důležité.
V tomto stádiu začnete věci dělat trochu rutinně a možná budete i trochu skeptičtí, zda-li vůbec někdy "velké peníze" přijdou. Nicméně, stále máte vůli zkoumat, studovat a učit se nové věci a tak pokud opět budete mít patřičný kus trpělivosti, budete se moci dopracovat do úrovně 4.

Úroveň 4 - náhlá expanze

Když to nejméně čekáte, přijde náhle nenadálá expanze. Město v SimCity se začíná rozrůstat nezadržitelným tempem a vy máte co dělat, abyste růst zvládali držet tak-tak pod kontrolou. Malá chybička - a bod 4 se rychle vrátí do bodu 3. Pokud jste však opatrný, začnete zažívat pocit, jako by jste právě zrychlili z 0 na 100 za 4,5 vteřiny. Zdá se, že obchodování se rozjíždí do obřích rozměrů, s každým novým ziskovým obchodem navíc získáváte nové a nové prostředky k tomu, abyste do dalšího obchodu mohli vstoupit s ještě více kontrakty… Pokud vše děláte správně, máte již prověřený a kvalitní money-management a stále i přes všechny "hrnoucí se" peníze dokážete vše brát stále jako hru, začínáte zažívat pocit, o kterým jste dlouho jenom snili: peníze se k vám hrnout jako voda z kohoutku.

Úroveň 5 - nezadržitelný tok peněz

Do bodu 5 se dostane pouze pár vyvolených. Mnoho obchodníků bod 4 nezvládne, neboť nenadálý přísun velkých peněz nezvládne, a jak se změní jejich ego, změní se i jejich styl obchodování, který takové velmi rychle dostane z výšin zpět na začátek… Ti, které peníze nezmění a nechají je hrát komodity i nadále jako úžasnou hru, ti budou zažívat nezadržitelný tok peněz i nadále. (Nezadržitelným tokem peněz mám na mysli stabilní vydělávání v komoditách - samozřejmě ale vaše obchodování bude stále produkovat obrovské množství ztrát! Veškeré složky vašeho obchodování - jako psychologie, money-management a taktika - budou již natolik vybalancované, že dokážete být relativně stabilně profitabilní, přičemž velikosti profitů se meze nekladou).
Ve hře SimCity je to téměř totéž. Jak začnete mít mnoho peněz, začnete stavět nezadržitelně další a další části města… Pokud vše děláte správně, postupně vím rozkvétají i další části města. Pokud se cokoliv změní ve vaší dosavadní taktice - například ztratíte trpělivost a město začnete stavět bez rozvahy, vaše výdělečné město se brzy stane ztrátové.

Závěr

Jak tedy vidíte brát již od začátku komoditní obchodování jako jednu velkou hru a pokračovat v tom v podstatě po celou dobu vývoje obchodníka a dokonce i v momentě, kdy se z obchodníka stane již "profesionál", není zcela od věci. Zkuste o tom přemýšlet. Zamyslete se zcela vážně zamyslet nad tím, jak byste své obchodování mohli již od začátku pojmout co nejvíce jako hru. Klidně si najděte paralelu s nějakou již existující hrou, kterou rádi hrajete. Stanovte si pak přesná pravidla této vlastní hry a pravidla důsledně dodržujte. I nadále však pilujte a zdokonalujte taktiky této hry. Vašim cílem je přejít postupně z úrovně 1 do dalších úrovní. Pamatujte, že není možné přeskočit z úrovně 1 ihned do úrovně 5. Naučte se svou hru hrát poctivě a s láskou - a budete zase o krok napřed před ztrácejícími obchodníky.

P.S.
Jenom ještě využiji chvilku a zmíním se o dvou záležitostech netýkající se tohoto článku, ale našeho diskusního fóra:
1) pokud jste tak ještě neučinili, prosím, seznamte se dostatečně s pravidly diskuse;
2) jelikož je ve fóru mnohem více nováčků, než zkušených obchodníků, snažně prosíme - všichni zkušení obchodníci, snažte se nováčkům raději upřímně pomoci, než na ně dělat dojem cizími výrazy a obchodními systémy, o kterých nováček nemůže mít ani páru. Nikdy nevíte, kdy se z nováčka stane zkušený obchodník a později například může takový nováček nadělit dobrou radu i nám zkušenějším. Zkusme být v tomto ohledu vzájemně vstřícnější a nápomocnější. Děkujeme.


Diskutovat k tématu článku můžete zde


Tomáš


(c) foto ISIFA, zdroj ISIFA/Getty Images
(publikováno 17.01.2005, editovat ) Vytisknout tento článek

Předcházející kapitola:
Cesta do hlubin psychologie obchodování II - vědomí a podvědomí

Následující kapitola:
Cesta do hlubin psychologie obchodování IV - vědomí a podvědomí podrobněji

Klíčová slova použitá v článku:
obchodní systém

Finančník.cz je místo, kde už od roku 2004:

  • Autoři webu a zkušení tradeři Petr a Tomáš předávají své know-how.
  • Autoři webu Petr a Tomáš přinášejí kompletní vzdělání v tradingu.
  • Naleznete nejkomplexnější informace o tradingu v českém jazyce.
  • Získáte profesionální tipy a rady, plynoucí z reálných zkušeností z trhů.
  • Najdete inspiraci a motivaci k novému životnímu stylu tradera.
  • 2x týdně naleznete nový článek věnovaný úspěšnému tradingu.

Upozornění: Všechny informace poskytované na Financnik.cz jsou určeny výhradně ke studijním účelům témat týkajících se obchodování na burze a neslouží v žádném případě coby konkrétní investiční či obchodní doporučení. Provozovatel serveru ani jednotliví autoři nejsou registrovanými brokery či investičním poradcem ani makléřem. Jsou-li na stránkách zmiňovány konkrétní finanční produkty, komodity, akcie, forex či opce, vždy a pouze za účelem studia obchodování na burze. Vydavatel serveru není zodpovědný za konkrétní rozhodnutí jednotlivých uživatelů.

Burzovní obchodování a investování s finančními instrumenty (a komoditami obzvláště) je vysoce rizikové. Rozhodnutí obchodovat komodity a akcie je odpovědností každého jednotlivce a jedině on sám nese za svá rozhodnutí plnou odpovědnost. Nikdy se nepouštějte do obchodů, jejichž podstatě plně nerozumíte. Pamatujte, že burza má svá pravidla, kterým je třeba porozumět, než začnu riskovat své vlastní peníze!

Zásady ochrany osobních údajů   Cookies na serveru Financnik.cz   Všeobecné smluvní podmínky užívání on-line kurzů

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Copyright 2018 © Financnik.cz - Developed by BlueCube.cz
Server Financnik.cz vydává a všechny služby provozuje Centrum finančního vzdělávání, s.r.o.
Všechny články zde uveřejněné podléhají autorskému zákonu a jejich kopírování pouze se souhlasem autora.