Další díly tématického seriálu :

Vyhledávání v článcích

Tip na knihu


Jak na...

Bezplatné ebooky

Finančníkův osobní poradce psychologie obchodování (2)


Dnes budeme pokračovat v našem novém projektu osobní poradny psychologie obchodování. Děkuji za všechny dotazy, dnes odpovídám na první z nich, k dalším se pokusím dostat v příštích dílech. Přesné instrukce jak zasílat své dotazy naleznete na konci článku.

Otázka

Dobrý den, velmi se mi zalíbil Váš nápad s poradnou, protože čím déle se obchodování věnuji, tim více si uvědomuji, že moje hlava je bohužel to, co mě dělí od úspěchu. Zatímco v papertradingu jsem schopen vydělávat, naostro se mi to zatím nedaří.

Mé problémy jsou v zásadě 2.

Ten hlavní spočívá v tom, že nejsem schopen unést vlastní chybu. Tím nemyslím ztrátu, pokud je ztráta podle obchodního plánu, je to v pořádku. To co mě dokonale rozhodí, je obchod, který jsem vynechal nebo naopak vzal navíc. Taková chyba mě dokáže rozhodit na několik dní dopředu někdy i do konce měsíce a výsledek je takový, že mě to většinou zablokuje a nejsem schopen brát obchody – snažím se je asi podvědomě vynechávat, abych buď dohnal ušlý zisk, nebo ztrátu navíc.
Druhý problém se týká toho, že pokud některý den vydělám zajímavější peníze (400 USD +), už se mi je nechce riskovat a uvědomuji si, že vyhledávám sám sobě důvody proč když přijde další platný signál, obchod nebrat.(vidím chop,trojúhelník, malý potenciál, trh se nehýbe …). Zatím jsem se to snažil vyřešit úpravou obchodního plánu – prostě jsem vyfiltroval své vstupní signály abych jich měl méně a většinou již nemusím takové dilema do konce obchodního dne řešit. Nevím, jestli je to dobře, možná že jsem upravil obchodní plán své mentalitě a možná jen problém obcházím. Jinak obchoduji US trhy ID, obch. den mám rozdělen na dvě části(vynechávám oběd), po úpravě obchodního plánu mám 40-70 obchodů měsíčně – záleží na měsíci.

Odpověď

Dobrý den, děkuji za dotaz.

Začnu odpovědí na druhou otázku. To co popisujete, není problém, ale naopak – veliká výhoda. Našel jste totiž svojí „hranici optimálního denního zisku“, kterému jste přizpůsobil svůj obchodní plán a to dokonce dalším velmi důležitým směrem, tj. snížení počtu obchodů. Vše je tedy správně – redukoval jste počet obchodů jen na „nutné minimum“ a máte svým způsobem denní target. Pokud po naplnění tohoto denního targetu přestanete už obchodovat, je to jenom a jenom dobře. Více jste si uvědomil, co vám v aktuální moment vyhovuje, jaké jsou v aktuální moment vaše meze a hranice, tj. pracujete opravdu na tom, aby plán seděl zcela vaší povaze. Samozřejmě, toto vše se může v průběhu času ještě měnit – např. jak porostete jako trader, denní target se bude zvyšovat, atd. Pro aktuální chvíli máte ale již rozumnou představu, v jakých mantinelech jste schopen se pohybovat.

S druhou otázkou je to podstatně složitější. Celkově o tomto problému přemýšlíte relativně správným směrem, uvědomujete si, že se jedná o nechtěné podvědomé reakce. Občas ale nemusí jít nutně hned o podvědomou reakci, ale jen o pouhou nezkušenost – nepíšete, jak dlouho již obchodujete.

Pokud by se jednalo o případ nedostatečné zkušenosti, pak může být řešením například uvědomit si, kolik % ve svém obchodním plánu dáváte pro subjektivní posouzení. Můžete si například říci, že dáváte svému plánu 20-30% subjektivního posouzení, které spočívá přesně v tom, zda-li v určité situaci záměrně nějaký obchod „nepustit“, nebo naopak nevzít agresivněji. Já například obchoduji v úvodu dne lehce agresivněji a tak jsem schopen vzít obchod i jen dle 70% svého plánu a naopak v momentě, kdy se úvodní pohyb začíná vyčerpávat, záměrně občas vynechávám nějaké obchody, protože krátkodobý chop po úvodním vyčerpání neumím obchodovat dostatečně efektivně. Prostě v určitém bodě chci vidět nejenom, že je vše dle plánu, ale tak nějak mít z celé věci ještě onen správný „pocit“. Je tedy dobré si uvědomit, v jakých situacích jste silný a v jakých slabý a stanovit si, že ve vašich silných situacích povolíte uzdu striktnosti nad váš plán a v situacích, kde příliš silný nejste, naopak zase svou uzdu ještě více utáhnete.

Druhá možnost je, že vaše podvědomí záměrně řídí tuto činnost směrem, aby způsobovalo určité „drama“. V takovémto případě by se opět jednalo o určité potlačované pocity jakéhokoliv charakteru. Píšete, že vás porušení plánu rozhodí a že nejste schopen unést vlastní chybu. Začněte tedy tím, že si oba tyto pocity budete jemně prožívat. Lehněte si někam v klidu na záda, zavřete oči a vybavte si situace, kdy jste takto porušil plán. Opět se vám vybaví ony pocity rozhození a neunášení vlastní chyby. Nechte tyto pocity volně projít. Co je extrémně důležité: NETLAČTE, NEANALYZUJTE a NEODMÍTEJTE tyto pocity. Jen je vyvolejte a velmi jemně pozorujte, kde je cítíte ve svém těle. Nechte je pak působit tak dlouho, jak chtějí a po celou dobu je přijímejte – nestavte se k nim tak, že je „nesnášíte“, ale chápejte je jako přirozenou součást, jako něco, co prostě je a takto to přijměte. Poděkujte za to, že máte možnost tuto emoci prožít a skutečně jí dejte volný prostor chvíli vibrovat. Celé to bude chtít trochu cviku a ze začátku to asi nepůjde úplně snadno. Pokračujte v tom ale po několik týdnů – tímto procesem budete emoci oslabovat a podvědomí by mělo začít podobná dramata vyvolávat méně a méně.

Jak posílat dotazy:

1) Zašlete popis svého problému na mail: petr@financnik.cz. Posílejte dotaz s diakritikou, tj. háčkami a čárkami. Dotazy bez diakritiky nebudou uveřejněny.
2) Každý týden budu po určitou dobu vybírat zajímavé osobní problémy a zkušenosti z oblasti tradingu, ke kterým budu schopen reagovat s nějakými postřehy, nápady, atd.
3) Bohužel, zřejmě se takto nedostane na všechny, za co se předem omlouvám. Tento projekt NENÍ osobní poradnou 1-to-1, ale skutečně slouží jen k tomu, abych pravidelně vybíral nejzajímavější dopisy a na ně reagoval podobně, jako na ten dnešní.
4) Žádný z vašich mailů nebude nikdy zveřejněn mimo tento seriál a nikdy nebude zveřejněno vaše jméno, ani v rámci tohoto seriálu. Zaručuji vám všem tedy anonymitu.
5) Posílejte pouze emaily s psychologickou tématikou – dotazy na technické záležitosti budou ignorovány (nejsem IT specialista, na technické věci si sami najímáme odborníky).


Diskutovat k tématu článku můžete zde


Tomáš


(c) foto ISIFA, zdroj ISIFA/Getty Images
(publikováno 13.04.2009, editovat ) Vytisknout tento článek

Předcházející kapitola:
Finančníkův osobní poradce psychologie obchodování (1)

Následující kapitola:
Finančníkův osobní poradce psychologie obchodování (3)

Klíčová slova použitá v článku:
chop, papertrading, psychologie obchodování

Finančník.cz je místo, kde už od roku 2004:

  • Autoři webu a zkušení tradeři Petr a Tomáš předávají své know-how.
  • Autoři webu Petr a Tomáš přinášejí kompletní vzdělání v tradingu.
  • Naleznete nejkomplexnější informace o tradingu v českém jazyce.
  • Získáte profesionální tipy a rady, plynoucí z reálných zkušeností z trhů.
  • Najdete inspiraci a motivaci k novému životnímu stylu tradera.
  • 2x týdně naleznete nový článek věnovaný úspěšnému tradingu.

Upozornění: Všechny informace poskytované na Financnik.cz jsou určeny výhradně ke studijním účelům témat týkajících se obchodování na burze a neslouží v žádném případě coby konkrétní investiční či obchodní doporučení. Provozovatel serveru ani jednotliví autoři nejsou registrovanými brokery či investičním poradcem ani makléřem. Jsou-li na stránkách zmiňovány konkrétní finanční produkty, komodity, akcie, forex či opce, vždy a pouze za účelem studia obchodování na burze. Vydavatel serveru není zodpovědný za konkrétní rozhodnutí jednotlivých uživatelů.

Burzovní obchodování a investování s finančními instrumenty (a komoditami obzvláště) je vysoce rizikové. Rozhodnutí obchodovat komodity a akcie je odpovědností každého jednotlivce a jedině on sám nese za svá rozhodnutí plnou odpovědnost. Nikdy se nepouštějte do obchodů, jejichž podstatě plně nerozumíte. Pamatujte, že burza má svá pravidla, kterým je třeba porozumět, než začnu riskovat své vlastní peníze!

Zásady ochrany osobních údajů   Cookies na serveru Financnik.cz   Všeobecné smluvní podmínky užívání on-line kurzů

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Copyright 2018 © Financnik.cz - Developed by BlueCube.cz
Server Financnik.cz vydává a všechny služby provozuje Centrum finančního vzdělávání, s.r.o.
Všechny články zde uveřejněné podléhají autorskému zákonu a jejich kopírování pouze se souhlasem autora.