Další díly tématického seriálu :

Vyhledávání v článcích

Tip na knihu


Jak na...

Bezplatné ebooky

Finančníkův osobní poradce psychologie obchodování (3)


Finančníkův osobní poradce psychologie obchodování (3)

Děkuji za dotazy, které mně zasíláte ohledně svých psychologických problémů s tradingem. Abych měl možnost pomoci co největšímu množství čtenářů, rozhodnul jsem se, že se budu snažit odpovídat alespoň na dva dotazy v každém jednom článku. Dnes tedy další psychologické dotazy čtenářů a mé soukromé rady a tipy na tyto dotazy.

Otázka

Založil jsem si reálný účet. Mým problémem je, začít vůbec obchodovat na něm. Při demu jsem samozřejmě tyto problémy neměl.I když i tam jsem zvažoval nějaké vstupy. Zkrátka mám pocit, že jsem se zablokoval a teď spíše bojuji sám se sebou.

Díky moc za radu a s pozdravem, Petr P.

Odpověď

Zdravím Petře, nepíšete jak veliký účet a jaký trh se chystáte obchodovat, ani s jakým SL. Nic méně, předpokládám, že nejvíce se bojíte začít proto, protože byste mohl inkasovat ztrátu. Příčin může být celá řada.

1) Příčinou může být, že stále nemáte pořádnou důvěru ve váš obchodní systém. Vy si možná na vědomé úrovni nalháváte, že ano, ale podvědomí ví, že nikoliv – proto se vás snaží držet od živých obchodů dál. Otázka tedy je – kolik máte backtestováno a jak hodně a dlouho jste jel simulovaně? Jaké jste měl výsledky? Máte obchodní plán opravdu kvalitně sepsaný a opravdu mu věříte? Pokud v těchto fázích jsou stále jakékoliv pochybnosti, pak prostě jen nemáte tak důkladnou přípravu, abyste si mohl dostatečně věřit začít „live“.

2) Pokud jste opravdu dostatečně připravený (tj. nikoliv, že si jen nalháváte, že jste, ale opravdu jste věnoval přípravě dlouhou a poctivou dobu), pak bude třeba se trochu „otrkat“. Jako první bych zkusil zadat příkaz se SL 10 USD a PT 10 USD a prostě jen „kliknout“ proto, abych viděl, že to nekouše, že to nebolí, že to jde. Skutečně ale udělat jenom jednou – ne začít bezmyšlenkovitě klikat. Uvidíte, jaká reakce se dostaví po takovém pokusu, nechte reakci „uležet“ a příště už to zkusit dle plánu. Začněte pomalu – 1 obchod denně a po něm si dát okamžitě pohov a od počítače odejít, ať se může vše „zažít“. Váš mozek si takto začne pomalu zvykat na to, že celý proces není tak hrozný, jak se může zdát.

3) Další příčinou může být podkapitalizace. Máte moc malý účet a riskujete proti němu moc veliký SL. Vaše podvědomí se prostě brání neadekvátně velikému SL. Pak je nutné změnit trh nebo time-frame a dostat se na úroveň stop-lossu, se kterou se cítíte dobře a „bezpečně“.

Celkově jde o to, že obchodování na burze je výrazně jiné prostředí, než na které jsme zvyklí. Musíme tedy dát našemu mozku postupnou šanci si na toto prostředí zvyknout. Když jsem byl prvně v autoškole, byla silnice natolik novým prostředím, že jsem v určitý moment byl také paralyzovaný. Když jsem měl první hodinu létání, byl jsem paralyzovaný ještě než jsme vůbec vzlétli, jak to pro mě bylo nové prostředí. Vše je možné postupně překonat – ale musíte to „dávkovat“ mozku pomalu a po částech. Tj. především v začátku riskovat jen velmi malé % účtu, pracovat s malými stop-lossy, raději na pomalejším a klidnějším trhu a ze začátku dělat jen 1 obchod denně, každou takovou zkušenost pak nechat „usadit“. Tím si pomalu můžeme začít na nové prostředí zvykat.

Otázka

Děkuji Vám za cenné rady, které se snažím aplikovat do svého obchodování. Nicméně bych se s Vámi rád poradil o jedné záležitosti, kterou nyní potřebuji vyřešit. Počátkem léta loňského roku jsem se začal intenzivně věnovat intradennímu obchodování. Provedl jsem podrobný backtest trhu ES, ve kterém jsem vyhledával D/T a D/B. Přitom jsem do tabulky zapsal každou takovou formaci, která se v trhu objevila, a to bez ohledu na to, jestli byl trend nebo chop. Základní SL byl nastaven na 125 USD a upraven dle aktuální délky vstupního baru. SL jsem pak posouval na BE+1 při otevřeném profitu 125 USD. SL jsem pak posouval 2 ticky pod nejnižším low dosaženém za poslední dvě dokončené úsečky. Celkově mě to dalo 69% úspěšnost toho, že jsem byl v daném obchodě v zisku a průměrný zisk na obchod 95 USD. Z psychologického hlediska to pro mě bylo dobré. Z MFE mě vyšel PT ve výši 275 USD. Pak jsem začal s papertradingem, který jsem aplikoval tři měsíce. Bez zapojení emocí dosahoval systém prakticky stejných hodnot jako v backtestu. Proto jsem od března tohoto roku začal obchodovat live. První obchod byl ziskový. Pak jsem utržil ztrátu, pak druhou, třetí… Dle backtestu normální, ale mě to jaksi paralyzovalo. Nyní následovala série chyb. Po ztrátovém obchodu jsem např. vynechal další obchod, který byl nakonec ziskový. Stále paralyzován jsem vynechal i další obchod, který byl také ziskový. Ze strachu, že mě uteče další potencionální zisk jsem intuitivně vzal další obchod, i když jeho vstupní podmínky plně nesplňovaly můj plán. Samozřejmě jsem ve většině těchto případu chytl další ztrátu. Nedodržel jsem předem stanovenou denní hranici ztráty, při které bych měl ukončit své obchodování. Tu jsem měl tenkrát stanovenou na hodnotě 250 USD. Mnohdy jsem však končil se ztrátou i 450 USD doufajíc, že svou ztrátu ten den pokryji. Hnán potřebou pokrýt ztrátu jsem se nakonec dostal do emočního vypětí, kdy mě emoce naprosto ovládly. Tímto destruktivním postupem jsem z původního vkladu 10 000,- ztratil již 25%. Nyní jsem si řekl, že takto to dále nelze dělat. Proto jsem se rozhodl, že začnu znovu, ale s trhem NQ, kde je možné použít menší SL. Přitom jsem si stanovil, že při obchodování live okamžitě ten den skončím při první ztrátě, a pak pojedu jen na simulovaném účtu. Proč? Protože nyní jakákoli ztráta u mě spouští proces, který mě zatemňuje mozek. Do druhého dne se z toho vyspím a jedu na novo. Je tento můj postup správný? Co byste mě mohl, prosím, poradit, abych obchodoval alespoň tak, jako při papertradingu.

Děkuji a s pozdravem Ruda.

Odpověď

Rudo, postup, který jste zahájil, je maximálně rozumný. Volba trhu s menším SL je určitě velmi dobrý základ – ještě před tím bych ale doporučil dát si na 2-3 týdny od tradingu úplně pokoj. Máte zcela nové zkušenosti a ty je potřeba zažít a nechat „usadit“, musíte dát vašemu podvědomí prostor nechat vše řádně zpracovat. Je také třeba si uvědomit, že burza může být (a bývá) pro nováčky velmi stresujícím prostředím a jak známo, stres je spouštěčem celé řady nechtěných vzorů chování. To už jste konec konců poznal sám na sobě. Problém je v tom, že jakmile se tento proces jednou „nastartuje“, není možné jej zase zpět utlumit ze dne na den. Je vždy třeba na delší dobu úplně vynechat, dát tomu klid, přestat na to myslet, aby došlo k maximálnímu útlumu reakcí spouštěných zvýšenou hladinou stresu. Prostě jak říkám, aby se vše „usadilo“ a vy jste mohl začít pokračovat z „nového startovního bodu“, s čistou hlavou, usazenými pocity a energiemi.

Jako další bych doporučoval stanovit si co nejnižší frekvenci obchodů. Dejte si za cíl neudělat například denně více jak 2-3 obchody, čímž opět snížíte hladinu stresu a nebudete moci za den ztratit tolik. Po 2-3 obchodech počítač spíše nekompromisně vypněte, než pokračovat v demu – jde opět o to, aby se mohlo vše zažít. Nesoustřeďte se zatím na výsledek, ale na samotný proces – tj. na to jak reagujete, jaká KONKRÉTNĚ situace vám zvyšuje hladinu stresu a spouští nechtěné reakce.

Zcela poslední věc, kterou bych doporučil, je zvykat si na to, že peníze v tradingu se vydělávají na poměrně náhodné distribuci zisků a ztrát a i když můžete mít několik ztrátových dnů v řadě, při rozumném systému ještě stále můžete zakončit měsíc ve výrazném profitu. Co z vašeho dopisu cítím je, že se příliš soustředíte na jeden jediný obchod, ale vůbec se nesnažíte vidět celou věc z pohledu celku. Celek = alespoň 20 obchodů, takže připravte si tabulku, kde si vytvoříte 20 řádků a vašim úkolem bude naplnit těchto 20 řádků obchody přesně dle plánu. Nesoustřeďte se na výsledek jednotlivého obchodu, pouze v sobě najděte dost síly provést dle plánu 20 obchodů a naplnit jimi tuto tabulku – pak teprve poznáte, zda-li jste vydělal, nebo prodělal. Je třeba neustále mozek trénovat na dlouhodobější pohled, na to, abychom trading viděli jako celek a nevkládali veškeré emoce do jediného obchodu. Jakmile toto začneme chápat a mozek si "zvykne", nebude vás už jedna ztráta tak nervovat a spouště nechtěné procesy.

Také doporučuji napsat si, kolik přesně byste chtěl v začátku vydělávat, proč právě takovou částku a jakou cestou jste schopen toho docílit / takovouto částku naplnit. Uvidíte, že pro začátek vám stačí méně, než si myslíte. Jakmile si ujasníte, jak takového cíle dosáhnout a kolik max. obchodů na takový cíl se svým RRR a WIN% měsíčně potřebujete (většinou je to podstatně méně, než si myslíme), celý tento náš byznys začne dostávat jiné kontury, začne být realističtější a hlavně – začneme se na něj dívat z dlouhodobějšího pohledu. Tím pádem vkládáme méně emoci do jediného obchodu a úroveň stresu se snižuje. Začneme chápat, že jedna ztráta nic neznamená, zrovna tak ztrátový den, nebo ztrátový týden.

Jak posílat dotazy:

1) Zašlete popis svého problému na mail: petr@financnik.cz. Posílejte dotaz s diakritikou, tj. háčkami a čárkami. Dotazy bez diakritiky nebudou uveřejněny.
2) Každý týden budu po určitou dobu vybírat zajímavé osobní problémy a zkušenosti z oblasti tradingu, ke kterým budu schopen reagovat s nějakými postřehy, nápady, atd.
3) Bohužel, možná se takto nedostane na všechny, za co se předem omlouvám. Tento projekt NENÍ osobní poradnou 1-to-1, ale skutečně slouží jen k tomu, abych pravidelně vybíral nejzajímavější dopisy a na ně reagoval podobně, jako na ten dnešní. V každém článku se však budu snažit odpovídat na 2 otázky zároveň, abych mohl uspokojit co nejvíce tázajících.
4) Žádný z vašich mailů nebude nikdy nikde zveřejněn z celým vašim jménem - zaručuji vám všem tedy anonymitu.
5) Posílejte pouze emaily s psychologickou tématikou – dotazy na technické záležitosti budou ignorovány (nejsem IT specialista, na technické věci si sami najímáme odborníky).


Diskutovat k tématu článku můžete zde


Tomáš


(c) foto ISIFA, zdroj ISIFA/Getty Images
(publikováno 27.04.2009, editovat ) Vytisknout tento článek

Předcházející kapitola:
Finančníkův osobní poradce psychologie obchodování (2)

Následující kapitola:
Finančníkův osobní poradce psychologie obchodování (4)


Finančník.cz je místo, kde už od roku 2004:

  • Autoři webu a zkušení tradeři Petr a Tomáš předávají své know-how.
  • Autoři webu Petr a Tomáš přinášejí kompletní vzdělání v tradingu.
  • Naleznete nejkomplexnější informace o tradingu v českém jazyce.
  • Získáte profesionální tipy a rady, plynoucí z reálných zkušeností z trhů.
  • Najdete inspiraci a motivaci k novému životnímu stylu tradera.
  • 2x týdně naleznete nový článek věnovaný úspěšnému tradingu.

Upozornění: Všechny informace poskytované na Financnik.cz jsou určeny výhradně ke studijním účelům témat týkajících se obchodování na burze a neslouží v žádném případě coby konkrétní investiční či obchodní doporučení. Provozovatel serveru ani jednotliví autoři nejsou registrovanými brokery či investičním poradcem ani makléřem. Jsou-li na stránkách zmiňovány konkrétní finanční produkty, komodity, akcie, forex či opce, vždy a pouze za účelem studia obchodování na burze. Vydavatel serveru není zodpovědný za konkrétní rozhodnutí jednotlivých uživatelů.

Burzovní obchodování a investování s finančními instrumenty (a komoditami obzvláště) je vysoce rizikové. Rozhodnutí obchodovat komodity a akcie je odpovědností každého jednotlivce a jedině on sám nese za svá rozhodnutí plnou odpovědnost. Nikdy se nepouštějte do obchodů, jejichž podstatě plně nerozumíte. Pamatujte, že burza má svá pravidla, kterým je třeba porozumět, než začnu riskovat své vlastní peníze!

Zásady ochrany osobních údajů   Cookies na serveru Financnik.cz   Všeobecné smluvní podmínky užívání on-line kurzů

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Copyright 2018 © Financnik.cz - Developed by BlueCube.cz
Server Financnik.cz vydává a všechny služby provozuje Centrum finančního vzdělávání, s.r.o.
Všechny články zde uveřejněné podléhají autorskému zákonu a jejich kopírování pouze se souhlasem autora.