Další díly tématického seriálu :

Vyhledávání v článcích

Tip na knihu


Jak na...

Bezplatné ebooky

Cesta do hlubin psychologie obchodování IX: naučme se dodržovat obchodní plán!


Během posledních týdnů jsem se v našem diskusním fóru setkal s celou řadou příspěvků vypovídajících o tom, jak obtížné je pro mnohé dodržovat obchodní plán a neměnit jej za pochodu. Pojďme se dnes zkusit na tento fenomén podívat trochu blíže.

Je bez debat, že měnit plán během samotného obchodování tu a tam nutí snad každého. Jedna věc je obchod si naplánovat, druhá věc je hledět na každodenní nebo intradenní průběhy trhů a pociťovat frustraci s každou vteřinou, kdy jde trh proti našemu zamýšlenému směru, nebo dokonce kdy se přibližuje příliš blízko našemu stop-lossu. Přesto je dodržování plánu jednou z nejkritičtějších věcí úspěšného tradingu.

Proč vůbec obchodní plán dodržovat?

Zkrátka a dobře, protože váš obchodní plán vzniknul na základě poctivého a dlouhého výzkumu v historii dat nebo na historických grafech. Protože váš plán jste tvořili řadu týdnů, nebo spíše měsíců. Váš plán vzniknul ve vysoce racionálních podmínkách a každá věc ve vašem plánu má (nebo by alespoň měla mít) naprosto konkrétní důvod a význam. Nyní si položme otázku - je skutečně nezbytné kvůli emocím změnit v jediné vteřině to, co jste budovali a testovali celé měsíce? V žádném případě! Pokud jste svůj plán dostatečně otestovali, není jediný důvod podléhat našim emocím. Emoce jsou však příliš zrádná věc a tak se pojďme podívat alespoň na některé možnosti, jak se je naučit krotit v případě dodržování obchodního plánu.

Jak na to?

Osobně mohu doporučit 3 způsoby, jak na své psychologii pracovat výrazně ve prospěch dodržování obchodního plánu. Všechny 3 způsoby mám sám vyzkušené a sám jsem na nich na této u většiny lidí přirozené slabině pracoval. A samozřejmě - neustále je důležité si být vědom toho, že ztráty jsou naprosto nedílnou součástí obchodování a že můžeme mít klidně i více ztrát než zisků a přesto být dlouhodobě výrazně profitabilní!

1) Je třeba získat v obchodní plán patřičnou důvěru

Příliš velká část obchodníků se příliš rychle žene do samostatného obchodování, bez dostatečného a tolik potřebného papírového tréningu. Jak si takoví obchodníci mohou myslet, že dokáží uspět v reálném prostředí trhů, když to ještě nedokázali ani na papíře?
Pokud se vám již podařilo dát dohromady alespoň trochu smysluplnou strategii (a nemusí taková pro začátek vydělávat žádné převratné částky, vždy je dobré začínat s co nejskromnějšími cíli), pak jí testujte tak dlouho, dokud v ní nezískáte absolutní důvěru. Osobně jsem své první strategie testoval na papíře třeba i půl roku. Každý nový obchod jsem si pečlivě analyzoval, grafy vytisknul a založil do speciálního obchodního deníku. Když jsem pak se strategií začínal obchodovat v reálu, měl jsem v ní již dostatečnou důvěru k tomu, abych dokázal plán dodržet (i když to byl často velmi tvrdý vnitřní souboj - ale od jistého okamžiku jsem nikdy svůj plán v průběhu obchodu již neměnil). Velmi mi napomohly i mé pečlivě lepené grafy papírových obchodů do obchodního denníku. Kdykoliv se trh obrátil proti mně, pohlédnul jsem do svého deníku s papírovými obchody a našel několik příkladů, kdy se trh choval podobně. Téměř vždy jsem zjistil, že na takových občasných pohybech proti mně nebylo v mých papírových obchodech nic neobvyklého a to mi dodalo sebedůvěru v trhu zůstat. I kdybych nakonec skončil se ztrátou, věděl jsem, že mám ještě stále 70% šanci, že trh nakonec bude pokračovat správným směrem.
Nepodceňujte sílu papírového obchodování a obchodního deníku. Pokud chcete zdolávat své emoce, musíte se naučit budovat důvěru ve své obchody. Bez toho se nikdy nehnete dál.

2) Zkuste si alespoň pro začátek sehnat brokera, který bude obchodní plán dodržovat za vás

Toto bylo další z řešeních, které jsme s Petrem nalezli po našich výrazných prvotních nezdarech a které s oblibou používáme dodnes - obzvláště v rámci spreadových obchodů. Zkrátka a dobře, najděte si brokera, kterému vysvětlíte svůj obchodní systém a nechte ho, ať obchod udělá za vás. Pouze mu zašlete přesné instrukce ohledně umístění a posouvání SL, ohledně výstupu z trhu ven a ohledně toho, co má dělat v nenadálých situacích. Toto je způsob, který funguje velmi dobře. Osobně jsem v začátcích, kdykoliv jsem věděl, že jsem v trhu, odešel pryč od počítače, abych již nemusel trhy více sledovat. Věděl jsem, že se mi o mé obchody broker postará a že kdyby se cokoliv stalo, okamžitě by mi telefonoval. Jen tak mimochodem, KAŽDÝ byste měl podobné služby od svého FS brokera žádat. Veškerý tento servis nám náš broker prováděl za standardních 35 USD/RT.
Tento způsob eliminuje řadu vašich emocí, protože nebudete muset sedět u počítače a tudíž nebudete i žádné emoce zažívat. Samozřejmě je dobré používat tento způsob pouze pro začátek. Postupem času budete stejně muset sami své já krotit i v případě, že budete sedět u grafu a trhy pozorovat. Budete mít už ale větší důvěru v to, že vaše obchody fungují - v případě, že se dodrží obchodní plán.

3) Trénujte dodržování plánu na naprostých maličkostech

Mnoho lidí (mnou počínaje) jsou jedinci, kteří příliš nechtějí a neumí žít v přesných pravidlech, kteří mají svobodné smýšlení a nebo kteří jsou zkrátka a dobře jen nepořádní. Na tom není nic špatného, pouze v rámci tradingu bude třeba takové chování malinko modifikovat. Za každou cenu bude třeba se naučit dodržovat alespoň jednoduchá pravidla (t.j. náš obchodní plán).
Takovou věc lze však poměrně snadno trénovat. Prostě si jen vymezte nějakou věc a naplánujte si, že od zítřka jí budete pravidelně dodržovat. Může to být naprostá maličkost. Například si řekněte, že každé ráno když vylezete z postele, uděláte 10 dřepů. Taková věc vám zabere 2 minuty, ale naučí vás dodržovat něco, co jste si naplánovali. Zkuste si postupem času takových drobností naplánovat více, klidně 3-4. A takové naplánované maličkosti DLOUHODOBĚ dodržujte. Myslím tím skutečně alespoň několik měsíců. A jak vám toto pomůže v obchodování? Zkrátka a dobře získáte sebedůvěru v tom, že když si něco naplánujete, dokážete to i dodržovat. Vaše obchodní plány se vám pak budou dodržovat zase o malinko lépe.

Závěrem

Budovat správnou psychologii pro obchodování je věc nelehká. Ani tak není složitá v samotných krocích, jako spíše ve faktu, že každý krůček vyžaduje svůj čas a efektivní psychologie obchodování se buduje skutečně po kouskách. Na druhou stranu - není důvod nevěnovat pár měsíců vylepšování naších psychologických vlastností, když máme před sebou vidinu lepšího životního stylu. Když jste chtěli dosáhnout lepšího postavení v zaměstnání, lepšího platu, lepších zakázek nebo čehokoliv jiného, vždy jste museli v určité oblasti na sobě trošičku zapracovat. V případě tradingu není důvod, aby tomu bylo jinak.


Diskutovat k tématu článku můžete zde


Tomáš


(c) foto ISIFA, zdroj ISIFA/Getty Images
(publikováno 09.06.2005, editovat ) Vytisknout tento článek

Předcházející kapitola:
Cesta do hlubin psychologie obchodování VIII - zodpovědnost

Následující kapitola:
Psychologie obchodování X: Ztráty

Klíčová slova použitá v článku:
broker, psychologie obchodování, obchodní systém

Finančník.cz je místo, kde už od roku 2004:

  • Autoři webu a zkušení tradeři Petr a Tomáš předávají své know-how.
  • Autoři webu Petr a Tomáš přinášejí kompletní vzdělání v tradingu.
  • Naleznete nejkomplexnější informace o tradingu v českém jazyce.
  • Získáte profesionální tipy a rady, plynoucí z reálných zkušeností z trhů.
  • Najdete inspiraci a motivaci k novému životnímu stylu tradera.
  • 2x týdně naleznete nový článek věnovaný úspěšnému tradingu.

Upozornění: Všechny informace poskytované na Financnik.cz jsou určeny výhradně ke studijním účelům témat týkajících se obchodování na burze a neslouží v žádném případě coby konkrétní investiční či obchodní doporučení. Provozovatel serveru ani jednotliví autoři nejsou registrovanými brokery či investičním poradcem ani makléřem. Jsou-li na stránkách zmiňovány konkrétní finanční produkty, komodity, akcie, forex či opce, vždy a pouze za účelem studia obchodování na burze. Vydavatel serveru není zodpovědný za konkrétní rozhodnutí jednotlivých uživatelů.

Burzovní obchodování a investování s finančními instrumenty (a komoditami obzvláště) je vysoce rizikové. Rozhodnutí obchodovat komodity a akcie je odpovědností každého jednotlivce a jedině on sám nese za svá rozhodnutí plnou odpovědnost. Nikdy se nepouštějte do obchodů, jejichž podstatě plně nerozumíte. Pamatujte, že burza má svá pravidla, kterým je třeba porozumět, než začnu riskovat své vlastní peníze!

Zásady ochrany osobních údajů   Cookies na serveru Financnik.cz   Všeobecné smluvní podmínky užívání on-line kurzů

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Copyright 2018 © Financnik.cz - Developed by BlueCube.cz
Server Financnik.cz vydává a všechny služby provozuje Centrum finančního vzdělávání, s.r.o.
Všechny články zde uveřejněné podléhají autorskému zákonu a jejich kopírování pouze se souhlasem autora.