Další díly tématického seriálu :

Vyhledávání v článcích

Tip na knihu


Jak na...

Bezplatné ebooky

Psychologie obchodování XIV - trénujte se ztrátou!


V dnešním díle o psychologii obchodování bych rád převážně všem nováčkům nabídnul jednoduchý, ale účinný tip, jak se lépe připravit na „živé“ obchody.

O tom, že reálnému obchodování by měla předcházet řádná příprava v podobě dostatečně dlouhého a kvalitního papírového trénování (paper-tradingu), jsme zde již psali mnohokrát. Ti z vás, kteří si tedy tuto radu vzali k srdci, pravděpodobně začali s jasným cílem: z nuly se co nejdříve dostat ve svých papírových výsledcích do (stabilního) plusu.
Samozřejmě, na takovém přístupu není vůbec nic špatného. Přístup, který vám však chci nabídnout v dnešním článku, je dle mého názoru a zkušeností o krůček efektivnější a lépe vás připraví na skutečnou realitu trhů. Co je tedy moje rada, jak začít papírově obchodovat?

ZAČNĚTE S PAPÍROVOU ZTRÁTOU.

A to z mnoha důvodů.

1) V reálném obchodování máte vysokou pravděpodobnost, že i kdybyste měli sebedokonalejší systém, prvních několik obchodů pro vás bude znamenat značnou psychickou zátěž. Je naprosto přirozené, že 90 procent nováčků během svých prvních obchodů ztratí nějaké peníze a není na tom nic špatného – psychologii skutečných trhů je třeba si zažít na vlastní kůži se vším všudy. Co to však znamená, je skutečnost, že více-méně nebudete tedy začínat z „nuly“, ale z mínusu. Za krátko se dostanete do reálného (většinou mírného) mínusu, a tak se z vaší priority „udělat co nejdříve z nuly nějaký zisk“ stane rázem priorita „dostat se z mínusu zpět na nulu“. Z tohoto důvodu je tedy mnohem lepší si v začátku vytvořit fiktivní účet např. −2000 USD a dát si za cíl dokázat se s takovým účtem dostat co nejdříve na nulu. Takovýto přístup v papírovém tréninku je totiž mnohem blíže realitě! Teprve až se dokážete papírově dostat z mínusu na nulu, je čas začít přemýšlet o tom, jak se z nuly dostat ke ziskům.

2) Budete se možná divit, ale dostávat se z mínusu na nulu může mít výrazné psychologické pozitivní stránky. Jde o to, že pokud začínáme s nulou a náhodou se nám v začátcích povede prvních pár obchodů, jako nezkušenému nováčkovi se nám velmi lehce stane, že upadnete do určité „pozitivní euforie“, a začnete být neopatrní a neuvážení. Jelikož jsme už vydělali nějaké peníze, víte, že teď už „obchodujete za peníze někoho jiného“, a proto vás peníze, které můžete v obchodě případně ztratit, už „tolik nepálí“.
Pokud však začínáme se ztrátou, chceme své ztracené peníze vydělat zpět, a tak se snažíme vybírat skutečně ty nejlepší obchody, abychom pokud možno neztratili ještě více a raději „dorovnali naši ztrátu“. Snažíme se být opatrnější a obezřetnější.
Samozřejmě, ne každému může takový koncept fungovat, z dlouhodobé zkušenosti však vím, že pro mnohé je právě mnohem lepší výzvou dokázat dostat účet z mínusu na nulu, než dokázat udělat z nuly nějaké ty zisky.

3) Mnoho nováčků je z prvních ztrát velmi, velmi stresováno. Nejsme na něco takového zvyklí, a tak se prvními ztrátami až příliš zbytečně trápíme. Pokud však začneme papírově trénovat z pozice ztráty, vědomě i podvědomě se daleko lépe připravujeme na to, že jsou ztráty přirozenou součástí obchodování. Malovat si vše pozitivně je sice moc hezké, avšak v obchodování ne moc plodné. Namalovat si nejprve naše obchodování v temnějších barvách, a pak se postupně snažit propracovat k pestřejším barvám, je mnohem smysluplnější přístup z pohledu reality trhů a principu obchodování.

4) Než začneme stabilně dlouhodobě profitovat, se bohužel většině obchodníků stane ještě několikrát, že z již docela slušně vypracovaného účtu padneme zpět na nulu a lehce do mínusu. Proto začít již od samého začátku trénovat „umění vypracovat se ze ztrát na nulu“ může znamenat v budoucnu výrazné ulehčení takových situací. Vypracovávat se z mínusu na nulu se stane pro mnohé téměř „sport“, pomalu začnou takovou věc dělat již s lehkostí a samozřejmě od takového bodu bude mnohem jednodušší začít pak tvořit pravidelné a dlouhodobé zisky.

Celý tento přístup bych asi nejlépe shrnul slovy:

Pokud na sportovním klání na dráze 1000 m vyběhne 10 sprinterů a dva z nich ztratí dech a zůstanou daleko za ostatními, který z nich má větší šanci dostat se zase do čela závodu? Ten, který již několikrát v minulosti dokázal náskok ostatních doběhnout a ví, že to není nic nemožného, nebo ten, kdo si vždy plánoval, jak bude zcela vpředu před ostatními a náhle se ocitl v situaci, o které nikdy ani na moment neuvažoval?
Odpověď je myslím naprosto jednoznačná.

Zkuste tedy začít trénovat s mínusem a dát si za úkol vytvořit z mínusu nulu. Pokud to dokážete na papíře, budete mnohem lépe připraveni do obchodního reálu!


Diskutovat k tématu článku můžete zde


Tomáš


(c) foto ISIFA, zdroj ISIFA/Getty Images
(publikováno 14.11.2005, editovat ) Vytisknout tento článek

Předcházející kapitola:
Cesta do hlubin psychologie obchodování XIII - trhy a "učení"

Následující kapitola:
Psychologie obchodování XV - obchodujte jednoduše!

Klíčová slova použitá v článku:
obchodní systém

Finančník.cz je místo, kde už od roku 2004:

  • Autoři webu a zkušení tradeři Petr a Tomáš předávají své know-how.
  • Autoři webu Petr a Tomáš přinášejí kompletní vzdělání v tradingu.
  • Naleznete nejkomplexnější informace o tradingu v českém jazyce.
  • Získáte profesionální tipy a rady, plynoucí z reálných zkušeností z trhů.
  • Najdete inspiraci a motivaci k novému životnímu stylu tradera.
  • 2x týdně naleznete nový článek věnovaný úspěšnému tradingu.

Upozornění: Všechny informace poskytované na Financnik.cz jsou určeny výhradně ke studijním účelům témat týkajících se obchodování na burze a neslouží v žádném případě coby konkrétní investiční či obchodní doporučení. Provozovatel serveru ani jednotliví autoři nejsou registrovanými brokery či investičním poradcem ani makléřem. Jsou-li na stránkách zmiňovány konkrétní finanční produkty, komodity, akcie, forex či opce, vždy a pouze za účelem studia obchodování na burze. Vydavatel serveru není zodpovědný za konkrétní rozhodnutí jednotlivých uživatelů.

Burzovní obchodování a investování s finančními instrumenty (a komoditami obzvláště) je vysoce rizikové. Rozhodnutí obchodovat komodity a akcie je odpovědností každého jednotlivce a jedině on sám nese za svá rozhodnutí plnou odpovědnost. Nikdy se nepouštějte do obchodů, jejichž podstatě plně nerozumíte. Pamatujte, že burza má svá pravidla, kterým je třeba porozumět, než začnu riskovat své vlastní peníze!

Zásady ochrany osobních údajů   Cookies na serveru Financnik.cz   Všeobecné smluvní podmínky užívání on-line kurzů

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Copyright 2018 © Financnik.cz - Developed by BlueCube.cz
Server Financnik.cz vydává a všechny služby provozuje Centrum finančního vzdělávání, s.r.o.
Všechny články zde uveřejněné podléhají autorskému zákonu a jejich kopírování pouze se souhlasem autora.