Další díly tématického seriálu :

Vyhledávání v článcích

Tip na knihu


Jak na...

Bezplatné ebooky

Cesta do hlubin psychologie obchodování VII: soustředěnost


Tento týden jsem se dostal do diskuse s několika začínajícími obchodníky, kteří se mi svěřovali s příliš pomalými pokroky v tradingu. Společně jsme relativně dlouhou dobu debatovali nad celou řadou nejrůznějších možných příčin a jako jeden z hlavních důvodů jsme překvapivě nalezli nedostatečnou soustředěnost.

Není od věci, že i obchodník Larry Williams popisuje ve svých knihách velmi často soustředěnost jako jednu z hlavních vlastností potřebných k úspěchu. Pravděpodobně se jedná o vlastnost, o které bychom uvažovali ze všeho nejméně, je však nepopíratelnou skutečností, že soustředěný člověk dokáže podat kolikrát až neuvěřitelné výsledky. Vždyť například i slavní a úspěšní sportovci řadí vysokou koncentraci a soustředěnost na přední příčku svých priorit v boji o medaile a zaručeně koncentraci a soustředěnosti věnují stejně píle, jako fyzickému tréningu.

Soustředěnost vs. trading

Nedávná debata s již zmíněnými ztrácejícími obchodníky se nesla v duchu jednoho jednoznačného rysu všech zúčastněných: neustálé sledování příliš mnoha trhů najednou, příliš mnoha indikátorů najednou a přílišného těkání od jednoho trhu či indikátoru ke druhému.

Velmi nerad bych se někoho dotknul, ale těkavý přístup je často povrchní způsob jak přistupovat k věcem a problémům. Je velmi jednoduché opustit něco, co se nám v daný moment zdá jakožto nefunkční a jít okamžitě hledat a zkoušet něco jiného. Co se ale namísto těkání zkusit se na daný indikátor zaměřit hlouběji a vytěžit z něho „maximum“? Co raději napnout svoji soustředěnost na maximum?

Osobně mohu říci, že soustředit se pouze na jednu jedinou věc skutečně FUNGUJE. I mé obchodování bylo v začátcích velmi chaotické, čím více jsem se však začínal soustředit pouze na jednu jedinou věc, tím větší pokroky jsem dosahoval.

A nejenom v minulosti. Stejné zkušenosti využívám dodnes. V nedávné době jsem například v diskusi na našem serveru narazil na systém Woodie CCI. Samozřejmě, jelikož jsem v oblasti obchodování neustále velmi zvídavý a miluji učit se čemukoliv novému, nedalo mi tento systém ihned „neprověřit“.
První několikatero přečtení systému mi vtisklo do hlavy 8 patternů systému Woodie CCI, které když jsem si jenom tak pro zkoušku začal testovat, nadělovaly jednu ztrátu za druhou.
Opustil jsem tedy 7 z těchto 8 patternů a začal se soustředit POUZE a jen na jediný. Výsledek?
S plnou soustředěností jsem doslova během pád dnů tento jediný pattern vypiloval do podoby, kdy funguje s 80% úspěšností.

Toto je pouze jeden z mnoha názorných případů toho, jak je koncentrace a soustředěnost důležitá.
Pokud dokážete překročit svůj stín roztěkanosti a soustředit se hluboce na jednu jedinou věc, jediný indikátor, nebo jediný pattern - vaše úspěšnost rapidně povyroste. Mohu vám to garantovat!

Jak tedy začít? Zcela jednoduše. Rozhodně už nyní máte vybraný alespoň jediný trh, který je vám malinko sympatičtější, než ostatní trhy. A zrovna tak věřím, že již nyní má každý vybraný pattern nebo indikátor, kterému fandí tak trochu více, než ostatním.
Zkuste se tedy na nějakou dobu - řekněme na měsíc - zaměřit pouze a jen na tento trh a tento pattern. Já vím, zní to jako rada co se „snadno řekne a nesnadno aplikuje“. Lepší radu však pro vás nemám. Kdybych měl, věřte mi, že bych se podělil. Přesto, jeden jediný měsíc ve vašem životě příliš neznamená. Proto měsíc jedinému trhu a jediným přístupem obětujte a v rámci takového měsíce se pokuste poznat trh i pattern/indikátor co nejhlouběji dokážete. A myslím tím skutečně co nejhlouběji! Zkoumejte a testujte cokoliv vás napadne, avšak soustřeďte se pouze a jen na jediný trh a jediný pattern/indikátor.

Rozdělujte věci na drobné kousky

Soustředěnost se však netýká pouze osvojení si některého indikátoru, patternů, rovnic money-managementu, apod.
Soustředěnost je třeba věnovat i jednotlivým malým kousíčkům každičkého obchodního systému. Příliš často se setkávám s tím, že obchodník v jeden jediný okamžik při vyvíjení vlastního obchodního systému řeší otázku vstupů, systém umisťování SL, systém posouvání SL a systém výstupů. To je příliš mnoho problémů k řešení současně!
Pokud chcete mít systém skutečně maximálně funkční, po základní stavbě jeho kontur se začněte soustředit na jednotlivé detaily samostatně.
Zkuste se například týden soustředit POUZE na problém zvýšení pravděpodobnosti úspěšnosti vstupních formací.
Další týden věnujte soustředěnost na otázku umisťování základního SL. Nic jiného daný týden neřešte - pouze a jen nejefektivnější způsob umisťování SL.
A třetí týden se zkuste koncentrovat jen a jen na nejefektivnější způsob vystupování trhů.

Samozřejmě, vše můžete testovat jak v rámci back-testingu, tak v rámci papírových nebo živých obchodů. Na tom nezáleží. Podstatné je - zkuste se jeden jediný týden plně věnovat s plnou soustředěností jedné jediné věci v rámci vašeho obchodování - a vaše šance na úspěch dostanou nový rozměr. Zkuste si schválně zalovit v paměti a vzpomenout si, kdy jste se kdy ve svém životě soustředili pouze a jen na jednu věc a jakých výsledků jste s takovou soustředěností dosáhli! A pokud to funguje v běžném životě - věřte mi, že to bude fungovat i v tradingu!

Vím, že dnešní článek není příliš „how to krok po kroku“. Přesto je tento článek jednou z největších a nejpřínosnějších lekcí, o jakou se s vámi dokáži podělit.


Diskutovat k tématu článku můžete zde


Tomáš


(c) foto ISIFA, zdroj ISIFA/Getty Images
(publikováno 12.05.2005, editovat ) Vytisknout tento článek

Předcházející kapitola:
Cesta do hlubin psychologie obchodování VI - emoce

Následující kapitola:
Cesta do hlubin psychologie obchodování VIII - zodpovědnost

Klíčová slova použitá v článku:
obchodní systém, indikátory, CCI

Finančník.cz je místo, kde už od roku 2004:

  • Autoři webu a zkušení tradeři Petr a Tomáš předávají své know-how.
  • Autoři webu Petr a Tomáš přinášejí kompletní vzdělání v tradingu.
  • Naleznete nejkomplexnější informace o tradingu v českém jazyce.
  • Získáte profesionální tipy a rady, plynoucí z reálných zkušeností z trhů.
  • Najdete inspiraci a motivaci k novému životnímu stylu tradera.
  • 2x týdně naleznete nový článek věnovaný úspěšnému tradingu.

Upozornění: Všechny informace poskytované na Financnik.cz jsou určeny výhradně ke studijním účelům témat týkajících se obchodování na burze a neslouží v žádném případě coby konkrétní investiční či obchodní doporučení. Provozovatel serveru ani jednotliví autoři nejsou registrovanými brokery či investičním poradcem ani makléřem. Jsou-li na stránkách zmiňovány konkrétní finanční produkty, komodity, akcie, forex či opce, vždy a pouze za účelem studia obchodování na burze. Vydavatel serveru není zodpovědný za konkrétní rozhodnutí jednotlivých uživatelů.

Burzovní obchodování a investování s finančními instrumenty (a komoditami obzvláště) je vysoce rizikové. Rozhodnutí obchodovat komodity a akcie je odpovědností každého jednotlivce a jedině on sám nese za svá rozhodnutí plnou odpovědnost. Nikdy se nepouštějte do obchodů, jejichž podstatě plně nerozumíte. Pamatujte, že burza má svá pravidla, kterým je třeba porozumět, než začnu riskovat své vlastní peníze!

Zásady ochrany osobních údajů   Cookies na serveru Financnik.cz   Všeobecné smluvní podmínky užívání on-line kurzů

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Copyright 2018 © Financnik.cz - Developed by BlueCube.cz
Server Financnik.cz vydává a všechny služby provozuje Centrum finančního vzdělávání, s.r.o.
Všechny články zde uveřejněné podléhají autorskému zákonu a jejich kopírování pouze se souhlasem autora.