Další díly tématického seriálu :

Vyhledávání v článcích

Tip na knihu


Jak na...

Bezplatné ebooky

Psychologie obchodování 32: Brandon Bays


Dlouhou dobu jsem přemýšlel, jestli mám napsat tento článek. Na jednu stranu se jedná o něco, co jsem shledal jako doposud zcela nejúčinnější metodu boje proti emocím v tradingu a co cítím jako povinnost předat ostatním. Na druhou stranu již v začátku článku upozorňuji, že se jedná o velmi, velmi alternativní přístup a s vysokou pravděpodobností je tento určen pouze malé hrstce čtenářů.

Takže, na ženu jménem Brandon Bays, jakožto autorku světového knižního bestselleru Cesta (The Journey), jsem narazil zcela náhodou. Se svojí kamarádkou, dlouhodobou a úspěšnou traderkou, jsem jeden večer seděl v exotické restauraci a povídali jsme si o psychologické stránce tradingu. V té době jsem poměrně usilovně studoval techniku Traders Tribe Proces (TTP) od velmi uznávaného světového tradera Eda Seykoty a se svými poznatky se s touto traderkou okamžitě dělil, konkrétně probíral možné praktické postupy, neboť zmíněná traderka je v podobných záležitostech velmi zkušená. Ten večer jsem sotva dopověděl podstatu zvládání emocí s procesem TTP, okamžitě jsem dostal odpověď: „to je úplně stejné, jako proces zvaný Cesta od Brandon Bays! Akorát ta od Brandon je jemnější a jednodušší!“. A tak jsem hned druhý den šel, koupil si knihu Cesta od zmíněné autorky a vydal se do úplně nových směrů poznání. Neměl jsem ani tušení, co mě čeká – ale co postupem času přicházelo, bylo doslova dech beroucí.

Úvodem je nutné říci, že skutečně nejsem žádný nováček v oblasti studia psychologie a pilování způsobů, jak co nejlépe umět ovládat vlastní emoce a vlastní já. Má knihovna je v tomto ohledu velmi rozsáhlá a krom toho je psychologie vždy první věc, o které vedu dlouhé debaty s každým úspěšným traderem. Postupem času jsem si vypracoval mnoho vlastních technik, jak zvládat emoce při obchodování a většinu z nich (v podstatě všechny), nějakým způsobem předal na Finančníkovi ostatním. Takže čtenáři vědí, že v tomto ohledu najít pro mě něco opravdu nového a překvapujícího není jenom tak.

Musím také upřímně říci, že čím více a hlouběji jsem se postupem času začal zabývat emocemi, jejich příčinami, vznikem, ale také jejich významem, tím více jsem začal studovat i alternativní literaturu s výrazným duchovním zaměřením. Nemám žádný zájem dělat z tohoto serveru jakkoliv duchovní a meditační klub, skutečně i nadále se hodlám zde zaměřovat na ryze praktické a pragmatické rady a tipy pro úspěšný trading, ale věřte mně, že pochopit emoce bez výrazného rozšíření záběru do duchovní sféry je prakticky nemožné. Emoce mají velmi daleko od nějaké exaktní vědy a svým způsobem jsou natolik abstraktní záležitostí, že vyžadují značně abstraktní postoj a ochotu vydat se do zcela jiných sfér myšlení.

Osobně jsem se tedy rozhodnul naprosto otevřít i těmto možnostem a přijmout cokoliv – opravdu cokoliv, co mně emoce alespoň trochu vysvětlí, co mně umožní pochopit vlastní vnitřní emoční procesy, proč je mám, k čemu jsou určené, jak s nimi nakládat. S čistým svědomím mohu prohlásit, že odpovědi jsem našel (i když žádná odpověď není nikdy definitivní, neboť vše je neustále v procesu vývoje a zlepšování), takže i když to zřejmě nebudou odpovědi definitivní, jsou to odpovědi pro mě v daný moment absolutně uspokojivé. Pokud se ptáte, kde jsem je našel, tak to bylo na seminářích Brandon Bays.

Zúčastnil jsem se celkem dvou, a to letošní rok v Holandsku. První trval dva dny a jmenoval se Journey Intensive. Byla to má zcela první zkušenost s takto výrazně alternativním přístupem a duchovní rozměr v místnosti, ve které bylo 200 lidí a dalších 113 asistentů (ano, opravdu tolik tam bylo asistentů), byl pro mě v prvý okamžik natolik silný, že můj mozek vyráběl tisíce pochybností a důvodů, proč jsem bezpečně na špatném místě. Nicméně, zůstal jsem a poprvé zažil věci, které pootevřely dveře k naprosto novému náhledu na člověka, jeho skutečnou podstatu a samozřejmě i na emoce. Cílem semináře bylo projít celkem dva emocionální procesy zvané Cesta, které autorka popisuje ve své knize a jejichž cílem je podívat se hlouběji do svého já. Základ Cesty je velmi silný a je postavený na průchodu vrstvami emocí, což je přesně to, s čím jsem si do té doby sám již poměrně dlouho „hrál“ v rámci tradingu, avšak na mnohem méně dokonalé úrovni.

O měsíc později jsem opět cestoval do Holandska na pokračování semináře, a to na 3denní seminář Manifest Abundance Retreat. Jelikož jsem už z prvního semináře věděl, na co zhruba se mám připravit a o co zhruba půjde, rozhodl jsem se opravdu maximálně otevřít všemu, co by mohlo přijít (a věřte, že jelikož se jedná o proces, kdy nahlížíte do sebe samých, není to prakticky nikdy příjemné) a musím říci, že tentokrát bylo vše, co jsem poznal a prožil, naprosto ohromující a troufám si říci, že pro budoucnost mého tradingu naprosto zlomové (píši pro budoucnost, protože je to teprve 3 týdny, co jsem se ze semináře vrátil a vše je třeba nechat „usadit“ i několik měsíců).

Opravdu bych si přál, abych mohl vylíčit vše, co jsem zažil a prožil, ale bohužel to není reálné – jedná se o něco, co si musí prožít každý sám a po svém a také o něco, co je do jisté míry velmi osobní a co jsem schopen sdělit pouze pár lidem kolem mě, kteří jsou naladěni na stejnou vlnu. Věřte ale, že můj pohled na emoce se naprosto radikálně změnil. Všechny procesy Cesty totiž ukázaly pro mě do té doby prakticky nemyslitelnou věc, a sice, že emoce je JENOM emoce. Je to jenom něco, co trvá pár vteřin, ale také něco, za čím je ABSOLUTNÍ KLID. To tedy znamená, že pokud toto pochopíte a naučíte se spontánně i vědomě procházet vrstvami vlastních emocí (musíte ale vědět jak na to a dělat to skutečně „správně“), ve většině případech můžete už po pár minutách (pokud proces již opravdu zvládáte) dojít do stádia absolutního klidu a emoce jenom volně nechat procházet s úsměvem skrze vás, aniž by byl váš vnitřní klid jakkoliv narušený, nebo aniž by emoce ovlivňovaly váš trading. Toto je ostatně něco, o čem jsem zde psal články už dříve a co jsem už dříve praktikoval, z dnešního pohledu ale vidím, že to byla praxe v té době velmi nezralá – učení se od podstatně zkušenější osoby v tomto ohledu bylo nezbytné.

Pokud se dostanete až do této části, přichází následně další a ta je ještě pozoruhodnější (a upozorňuji, že v mém případě se vše ještě stále „usazuje“) – začnete totiž své emoce doslova milovat. Zjistíte totiž, že vaše emoce jsou váš NEJLEPŠÍ PŘÍTEL! Proč? Protože vám umožňují dostat se dovnitř svého vlastního klidu. Pokud emoce nejsou, nemáte nástroj, skrze který byste vstoupili dovnitř svého klidu. Pokud ale emoce vzniknou, pak, pokud máte štěstí (jak jsem zjistil, bohužel to nefunguje každý den), projdete díky procesu Cesty vrstvami svých aktuálních emocí, až dojdete k bodu absolutního klidu. Ten klid je natolik silný, že předešlé emoce můžete následně s pomocí tohoto klidu a energie zcela „negovat“ a pokud projdete Cestou opravdu důsledně a silně, tento absolutní klid vám vydrží i další 3-4 dny. O čem mluvím je skutečně absolutní, nerušený klid, ale také neuvěřitelná energie a absolutní radost ze všeho kolem – nějaký stop-loss s vámi neudělá skutečně nic.

Od té doby tedy emoce při tradingu po většinu času opravdu miluji. Jsou totiž branou do klidu, ve kterém můžete exekuovat svůj obchodní plán s opravdu, ale opravdu absolutním klidem a nerozhází vás nic, ať se děje cokoliv. Je ale třeba mít stále na paměti, že i proces Cesty je dovednost a je nutné ji trénovat, jako cokoliv jiného. A samozřejmě zvládání procesu Cesty nic nemění na tom, že pokud nemáte obchodní plán, backtesty, atd., je zcela zbytečné vůbec se procesem začít zabývat.

Abych tedy své doposud dvě výpravy za semináři The Journey uzavřel: toto je zatím naprosto nejdál, kam jsem kdy ve své cestě za poznáním emocí došel (děkuji) a cítil jsem nutnost se s ostatními podělit. Nahlédnul jsem opravdu, ale opravdu do rozměru nového poznání a naučil se (nebo spíše se ještě postupně učím) dělat ze zdánlivého nepřítele toho nejlepšího přítele. Emoce pro mě dostaly nový rozměr a tím pádem i trading. Na své emoce se velmi často už doslova těšíte, protože jsou výzvou a příležitostí. Pokud daný den vyděláte, je to fajn. Pokud ale projdete emocemi do klidu, je to ještě lepší. Najednou máte tedy z tradingu rovnou dva benefity. Nové rozměry, o kterých se mně dříve ani nezdálo. Už rozumím tomu, čemu se říká „obchodování v zóně (trading in the Zone).“ Ještě tam neumím setrvat, ale už jsem si tam velmi výrazně našlápnul. A opět opakuji, nemluvím nyní o penězích, ty už jsou jen určitým „vedlejším“ produktem.

Závěrem však ještě musím říci několik slov:
1) Pokud se budete chtít zúčastnit někde v zahraničí semináře Cesta (konají se v angličtině nebo němčině různě po Evropě), nutně musíte před tím přečíst knihu Brandon Bays: Cesta.
2) I když je proces Cesta v knize detailně vysvětlený, je ABSOLUTNĚ NEMOŽNÉ zvládnout proces pouze dle knihy. Potřebujete někoho, kdo vám přesně ukáže, jak na to. Snaha o vlastní pokusy, navíc čistě osobní (abyste se Cestu naučili, musíte být dva), je úplně zbytečná a garantuji, že nikam nepovede.
3) Cesta NENÍ pro každého. Tak to prostě je. Je to alternativní přístup, který vyžaduje hodně odvahy. Abyste pochopili, musíte nahlédnout do sebe samých, do svých vlastních emocí. Většina lidí nemá odvahu takovýto krok udělat. Děsí se toho, co by mohli zjistit. Na tom se nic nezmění.
4) Jelikož společnost The Journey roste, nestíhá už všechny semináře pořádat Brandon Bays sama. Má tedy řadu dalších „vyučujících“. Já osobně striktně doporučuji počkat si na seminář přímo s Brandon Bays. Stojí to za to. Některé z dalších vyučujících jsem měl možnost osobně poznat, určitě vám také dají mnoho, ale Brandon je Brandon. Za to dávám ruku do ohně.
5) Vím, že máme pár čtenářů v Anglii. Brandon bude mít letos ještě seminář v Londýně. Vřele doporučuji.
6) Měl jsem možnost poznat, že určité „hybridy“ Cesty poskytují někteří jednotlivci (takzvaní „Guru“) i v ČR. Samozřejmě, neznám všechny z nich, takže nemohu soudit, ale o jednom případě už jsem slyšel a hrůzou mně stály vlasy na hlavě. Jinými slovy, pokud chcete Cestu absolvovat, pak raději doporučuji opravdu přímo u Brandon Bays nebo některých z jejich vlastních vyučujících. Vyhnete se možnosti nemilého překvapení.
7) Pokud půjdete Cestu absolvovat, nemějte ŽÁDNÁ očekávání. Jakákoliv očekávání výrazně účinek Cesty sníží. Nechť se stane, co se stane. Nic si neplánujte, na nic netlačte.
8) Nečekejte po Cestě v tradingu okamžité zázraky. Cesta uvede věci do pohybu, vše ale potřebuje čas, aby se usadilo. Nadále musíte mít trpělivost. Navíc pamatujte, že i netrpělivost je JEN pocit, skrze který se dá jako skrze vrstvu projít (není to ale vždy lehké).
9) Nepřikládejte Cestě žádné mystické významy. Buďte při zemi. Jenom tak bude Cesta paradoxně opravdu fungovat.
10) Je mně vcelku jedno, co si myslíte o tomto článku i o podobných alternativních přístupech. Tento článek píši dnes zejména pro lidi, o kterých vím, že jsou otevření, a že by toto mohla být cesta pro ně.
11) Samozřejmě i nadále platí, že je stále mnoho obchodníků, kteří dokážou úspěšně obchodovat i bez podobných alternativním metod. Já na tradingu miluji mimo jiné i fakt, že jsou trhy dokonalým odrazem vás samotných a proto se na podobné cesty vydávám. Člověk neroste jen finančně, ale i duchovně. To mě na tom opravdu, ale opravdu baví.


Diskutovat k tématu článku můžete zde


Tomáš


(c) foto ISIFA, zdroj ISIFA/Getty Images
(publikováno 20.07.2009, editovat ) Vytisknout tento článek

Předcházející kapitola:
Finančníkův osobní poradce psychologie obchodování (4)

Následující kapitola:
Psychologie obchodování 33: účinný způsob přerušení nežádoucího chování

Klíčová slova použitá v článku:
backtest

Finančník.cz je místo, kde už od roku 2004:

  • Autoři webu a zkušení tradeři Petr a Tomáš předávají své know-how.
  • Autoři webu Petr a Tomáš přinášejí kompletní vzdělání v tradingu.
  • Naleznete nejkomplexnější informace o tradingu v českém jazyce.
  • Získáte profesionální tipy a rady, plynoucí z reálných zkušeností z trhů.
  • Najdete inspiraci a motivaci k novému životnímu stylu tradera.
  • 2x týdně naleznete nový článek věnovaný úspěšnému tradingu.

Upozornění: Všechny informace poskytované na Financnik.cz jsou určeny výhradně ke studijním účelům témat týkajících se obchodování na burze a neslouží v žádném případě coby konkrétní investiční či obchodní doporučení. Provozovatel serveru ani jednotliví autoři nejsou registrovanými brokery či investičním poradcem ani makléřem. Jsou-li na stránkách zmiňovány konkrétní finanční produkty, komodity, akcie, forex či opce, vždy a pouze za účelem studia obchodování na burze. Vydavatel serveru není zodpovědný za konkrétní rozhodnutí jednotlivých uživatelů.

Burzovní obchodování a investování s finančními instrumenty (a komoditami obzvláště) je vysoce rizikové. Rozhodnutí obchodovat komodity a akcie je odpovědností každého jednotlivce a jedině on sám nese za svá rozhodnutí plnou odpovědnost. Nikdy se nepouštějte do obchodů, jejichž podstatě plně nerozumíte. Pamatujte, že burza má svá pravidla, kterým je třeba porozumět, než začnu riskovat své vlastní peníze!

Zásady ochrany osobních údajů   Cookies na serveru Financnik.cz   Všeobecné smluvní podmínky užívání on-line kurzů

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Copyright 2018 © Financnik.cz - Developed by BlueCube.cz
Server Financnik.cz vydává a všechny služby provozuje Centrum finančního vzdělávání, s.r.o.
Všechny články zde uveřejněné podléhají autorskému zákonu a jejich kopírování pouze se souhlasem autora.